δεν μπορώ να χάσω κιλά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75

    δεν μπορώ να χάσω κιλά

    Έχω ένα θεματάκι υγείας, αν και είμαι κάτω των 40 για το συγκεκριμένο, αλλά ας μην κράξω γιαυτο τώρα...και είμαι σε διατροφή με διαιτολόγο, τρέξιμο κάθε μέρα, και δεν φεύγουν τα κιλά. Ο διαιτολόγος είπε να συνεχίσουμε και βλέπουμε, αλλά ο άλλος γιατρός θέλει να τα χάσω πιο γρήγορα. Κάποιο είδος άσκησης να βοηθάει? Σαν να κοιμάται ο μεταβολισμός μου. Ποδήλατο ίσως?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σε γενικές γραμμές προκειμένου να τα χάσεις και να μη τα ξαναπάρεις και για να μη γ.μήσεις το μεταβολισμό και την υγεία σου, οι διαιτολόγοι ακόμα και παχύσαρκος Γ βαθμού να είσαι, προγραμματίζουν να χάνεις το πολύ 1 με 1μιση κιλό τη βδομάδα, 4-5 κιλά το μήνα μέσες άκρες. Εγώ αυτό ξέρω.
    Πόσο κιλά είσαι και πόσα χάνεις και δεν του αρέσει του γιατρού; Το θεωρεί το θεματάκι υγείας τόσο τραγικό που επείγει να χάσεις μεγάλες ποσότητες βάρους τώρα αμέσως; Με ρίσκο να τα ξαναπάρεις γρήγορα κιόλας;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Σε γενικές γραμμές προκειμένου να τα χάσεις και να μη τα ξαναπάρεις και για να μη γ.μήσεις το μεταβολισμό και την υγεία σου, οι διαιτολόγοι ακόμα και παχύσαρκος Γ βαθμού να είσαι, προγραμματίζουν να χάνεις το πολύ 1 με 1μιση κιλό τη βδομάδα, 4-5 κιλά το μήνα μέσες άκρες. Εγώ αυτό ξέρω.
    Πόσο κιλά είσαι και πόσα χάνεις και δεν του αρέσει του γιατρού; Το θεωρεί το θεματάκι υγείας τόσο τραγικό που επείγει να χάσεις μεγάλες ποσότητες βάρους τώρα αμέσως; Με ρίσκο να τα ξαναπάρεις γρήγορα κιόλας;

    είμαι 77 κιλά, αλλά 1,63. είμαι ζουμπουρλούδικο. ναι είναι σοβαρό θεματάκι αν αφεθει. στα 40 μου θα είμαι με χάπια καρδιάς αν δεν το προσέξω τώρα στα 30

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by nousername View Post
    είμαι 77 κιλά, αλλά 1,63. είμαι ζουμπουρλούδικο. ναι είναι σοβαρό θεματάκι αν αφεθει. στα 40 μου θα είμαι με χάπια καρδιάς αν δεν το προσέξω τώρα στα 30
    για να προσεξεις για θεματα καρδιας, χρειαζεται μια μονιμα ισορροπημενη διατροφη. οι ακραιες αλλαγες ειναι επιβαρυντικες, ακομα κι αν ειναι προς τα κατω. εκτος αν σε πηγαινει για χειρουργειο και εδωσε εντολη να χασεις αμεσα πολλα κιλα.
    αλλα δεν ειναι φοβερα τα κιλα σου. με την εισαγωγη που εκανες, νομιζα οτι ειναι πανω απο 100.

    η ενδεδειγμενη απωλεια, οπως λεει και η σονια παραπανω, ειναι να κανεις μια ισορροπημενη διατροφη που θα γινει μονιμη στην ζωη σου και να εχεις μια μικρη και σταθερη απωλεια και στην συνεχεια να σταθεροποιηθεις και να μενεις παντα σταθερη για να μην επιβαρυνεις τον οργανισμο σου.
    τωρα ποσα χανεις, και σε τι διαστημα;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για να προσεξεις για θεματα καρδιας, χρειαζεται μια μονιμα ισορροπημενη διατροφη. οι ακραιες αλλαγες ειναι επιβαρυντικες, ακομα κι αν ειναι προς τα κατω. εκτος αν σε πηγαινει για χειρουργειο και εδωσε εντολη να χασεις αμεσα πολλα κιλα.
    αλλα δεν ειναι φοβερα τα κιλα σου. με την εισαγωγη που εκανες, νομιζα οτι ειναι πανω απο 100.

    η ενδεδειγμενη απωλεια, οπως λεει και η σονια παραπανω, ειναι να κανεις μια ισορροπημενη διατροφη και να εχεις μια μικρη και σταθερη απωλεια.
    τωρα ποσα χανεις, και σε τι διαστημα;
    οχι δεν ειναι θεμα χειρουργειου. ούτε καν φάρμακα ακόμα. αλλα ειναι μια κατασταση η οποια στο μελλον χειροτερευει και οδηγει σε χειρουργεια, και πρεπει να το 'καθυστερησω'. τώρα χάνω μισο κιλο την εβδομάδα, και ΑΝ. με διατροφη απο διαιτολογο και τρεξιμο καθε μερα. πολυ αργά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by nousername View Post
    οχι δεν ειναι θεμα χειρουργειου. ούτε καν φάρμακα ακόμα. αλλα ειναι μια κατασταση η οποια στο μελλον χειροτερευει και οδηγει σε χειρουργεια, και πρεπει να το 'καθυστερησω'. τώρα χάνω μισο κιλο την εβδομάδα, και ΑΝ. με διατροφη απο διαιτολογο και τρεξιμο καθε μερα. πολυ αργά.
    αργα, ξε-αργα, εχεις απωλεια και ειναι πολυ σημαντικο. ακολουθεις καλα την διατροφη που σου δινει, η κανεις παρασπονδιες ειτε σε τροφιμα , ειτε σε ποσοτητες;
    το τρεξιμο, δεν ειναι απαραιτητο. μπορεις να κανεις γρηγορο βαδην. ειναι πιο αποτελεσματικο και πιο καλο για τις αρθρωσεις σου.

  7. #7
    nousername κάνε άσκηση με αντιστάσεις βοηθάει πολύ στην αύξηση του μεταβολισμού αυτό κάνω και εγώ με δίαιτα από διαιτολόγο .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θα εδινα μερικες συμβουλες, αλλα νομιζω ειναι περιττες αφου πας σε ειδικους. Τι αλλο μπορουμε να πουμε εμεις? Εγω κανω απλα βηματα γιατι θελω να χασω μερικα κιλα οπως να μην τρωω υδατανθρακες, ειδικα μετα τις 5 το απογευμα, να μην τρωω τρεις ωρες πριν το υπνο, να τρωω κατι το πρωι ωστε να μην πειναω ιδιαιτερα στα μετεπειτα γευματα, να σηκωνομαι πριν χορτασω απο το τραπεζι, γιατι θα περασει κανα δεκαλεπτο ωστε να αισθανθω το αισθημα της πεινας να υποχωρει και να νοιωσω μεχρι και σκασμενος απο το φαγητο κλπ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    kopela93
    Guest
    Εγώ προσωπικά είχα θέμα με το φαγητό έτρωγα για ευχαρίστηση. Πλέον δεν ξεσπάω εκεί. Έχω βαρεθεί το φαγητό,δηλαδή τα περισσότερα φαγητά και έτσι δε με ενθουσιάζουν πλέον. Τα απομυθοποίησα. Τώρα δεν ξέρω. Για τον καθένα έρχεται η κατάλληλη στιγμή που θα πει όχι στο φαγητό χωρίς πρόβλημα. Παλιά το ένιωθα σαν εθισμό, πλέον δε με αγγίζει . Η κατάλληλη ώρα έρχεται τυχαία, δε σε ρωτάει. Περίμενα ότι δε θα το ξεπεράσω ποτέ αλλά έγινε.

    Σίγουρα για να τρως όσο πρέπει θα πρέπει να ακούς το σώμα σου. Μην τρως πέρα από αυτό που θέλει το σώμα σου. Αυτό. Όσο δελεαστικό κι αν είναι. Η σχέση του καθενός με το φαγητό είναι μοναδική. Πάνω από όλα πρέπει να αναγνωρίσεις ότι εσύ επιλέγεις πού πότε πώς και πόσο θα τρως και κανείς άλλος. Μπορείς να βάλεις τους κανόνες σου και να τους αλλάξεις όποτε θες.

  10. #10
    Θα συνεχίσεις την διατροφή.Στην τελική μίλησε στον διατροφολόγο να σου κανει αλλαγή,συνδιασμο τροφών να ξυπνήσει ο μεταβολισμός σου.Γύρω στα 4 κιλα τον μήνα είναι οκ. Μην ξεχνάς ο κάθε οργανισμος είναι διαφορετικος.ξεκινά να πίνεις νερό πολύ.Από θέμα γυμναστικης μην μενεις μόνο στο τρέξιμο.Κανε και σχοινάκι η λάστιχα αντιστασης , γενικά εναλλαγές. Όταν κανείς ένα είδος μόνο κάθε μέρα από ένα σημείο και μετά συνηθίζει ο οργανισμος και ψιλό κολαει.Εννοειται θα πρέπει να κανείς και διαλλειμα..απαραίτητο να ξεκουράζεις τους μυς. Προσωπικά με βοήθησε να μετράω τα βήματα μου . Προσπάθησε να κανείς 10000 την μέρα.
    Πέρα από αυτά θέλει θετική σκέψη και να μην το βάζεις κάτω..

Similar Threads

  1. Νόσος Crohn με διαλυμένο μεταβολισμό και δεν μπορώ να χάσω κιλά!
    By MadQueen in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 11
    Last Post: 18-03-2021, 12:16
  2. θελω να χασω 25 κιλα
    By μαρια1999 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 37
    Last Post: 14-09-2012, 20:16
  3. Δεν μπορω να χασω κιλα!!!
    By Dream collector in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 03-03-2012, 21:21
  4. Επιτέλους μπορώ να χασω κιλά!
    By torry in forum Παχυσαρκία
    Replies: 33
    Last Post: 17-05-2010, 12:44
  5. Replies: 6
    Last Post: 09-01-2010, 18:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •