Πρωινές Ταχυκαρδίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    5

    Πρωινές Ταχυκαρδίες

    Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα τη γνώμη σας..Είμαι 36 χρονών και το πρωί μόλις ξυπνήσω και σηκωθώ από το κρεβάτι μου με πιάνει ταχυκαρδια απίστευτη….στην αρχή κάθε μέρα τώρα με κάποια διαλείμματα…Πήγα στον καρδιολόγο έκανα εξετάσεις και μου είπε άγχος….έχω ξεκινήσει ψυχοθεραπεία την οποία είχα σταματήσει για κάποια χρόνια..το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι από άγχος αυτό..γιατί να έχω άγχος ακόμα δεν ξεκίνησε η μέρα;;;γενικά υπέφερα χρόνια από κρίσης πανικού αλλά αυτό σαν σύμπτωμα είναι διαφορετικό…

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by aggelina1985 View Post
    Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα τη γνώμη σας..Είμαι 36 χρονών και το πρωί μόλις ξυπνήσω και σηκωθώ από το κρεβάτι μου με πιάνει ταχυκαρδια απίστευτη….στην αρχή κάθε μέρα τώρα με κάποια διαλείμματα…Πήγα στον καρδιολόγο έκανα εξετάσεις και μου είπε άγχος….έχω ξεκινήσει ψυχοθεραπεία την οποία είχα σταματήσει για κάποια χρόνια..το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι από άγχος αυτό..γιατί να έχω άγχος ακόμα δεν ξεκίνησε η μέρα;;;γενικά υπέφερα χρόνια από κρίσης πανικού αλλά αυτό σαν σύμπτωμα είναι διαφορετικό…
    Γεια σου Αγγελίνα! Θα σου πω και το δικό μου στόρι εν τάχει. Εγώ είμαι 33 και τον Μάιο ξεκίνησα μια σειρά απο εξετάσεις και επισκέψεις σε γιατρούς (παθολόγο, καρδιολογους, γαστρεντερολόγο) για να καταλήξουμε οτι πάσχω απο χρόνια γαστρίδα και οισοφαγίτιδα. Για να μην μακρυγορώ εμένα οι ταχυκαρδίες με πιάνουν συνήθως βράδυ όταν ξαπλώσω, μπορεί να ξυπνήσω απότομα και να με πιάσει, πρωί όταν ξυπνήσω ή όταν φάω κάτι που κάνει trigger στο στομάχι μου ή αν πιω αλκοόλ (οχι μεγάλη πσοσότητα). Δεν είναι καθημερινό αλλά με διαλείμματα όπως λες.

    Εσύ έχεις μετρήσει τους παλμούς σου ή έχεις κάποιο smartwatch να δεις εκείνη τη στιγμή πόσο είναι;

    Εμένα το πρωί όταν ξυπνήσω μπορεί να φτάνουν γύρω στους 95-105 και το βράδυ αν ξυπνήσω από τον ύπνο (όπως χτες το βράδυ είχα μέχρι 110 για 1-2 λεπτά και στα 3 επεισόδια που με τρομοκράτησαν είχα 120-130bpm). Από τον Μάιο έχω δει 4 καρδολόγους, έχω κάνει 4 καρδιογραφηματα, 3 triplex, ένα Holter και δεν έχουν βρει κάτι. Και αναρωτιέμαι γιατί μου συμβαίνει αυτό ενώ δεν εχω καποιο συγκεκριμένο άγχος. Και γιατί με πιάνει τώρα και όχι σε περιόδους που είχα πραγματικό στρες και άγχος.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    5
    Εμένα οι παλμοί μου είναι γύρω στους 110 αλλά επειδή φοβάμαι παρά πολύ όταν με πιάνει ανεβαίνουν μέχρι 130….το περίεργο είναι πως αν κάτσω κάτω και βάλω τηλεόραση ή χαζέψω στο κινητό μου πέφτουν…και εγώ απορώ γιατί με πιάνει πρωί πρωί και έχει κολλήσει το μυαλό μου πως έχω κάτι..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by aggelina1985 View Post
    Εμένα οι παλμοί μου είναι γύρω στους 110 αλλά επειδή φοβάμαι παρά πολύ όταν με πιάνει ανεβαίνουν μέχρι 130….το περίεργο είναι πως αν κάτσω κάτω και βάλω τηλεόραση ή χαζέψω στο κινητό μου πέφτουν…και εγώ απορώ γιατί με πιάνει πρωί πρωί και έχει κολλήσει το μυαλό μου πως έχω κάτι..
    Έχεις κοιτάξει τον θυρεοειδη σου; Από τη μια προσπαθώ να μην αγχώνομαι γιατί λέω με έχει εξετάσει καρδιολόγος, έχω κάνει τον απαραίτητο έλεγχο. Κάτι δεν θα είχε δει;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Σε κατάσταση ηρεμίας πόσοι είναι οι παλμοί σου;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    5
    Έχω θέμα με το θυρεοειδή αλλά παίρνω χάπια..τώρα έχω κανονίσει να κάνω επανεξέταση…όλη την υπόλοιπη μέρα οι παλμοί μου είναι πολύ φυσιολογικοί…αν είμαι καθιστή έχω 70-75 αν ξαπλώσω πέφτουν στο 65..και εγώ προσπαθώ να μην αγχώνομαι αλλά αντιθέτως πανικοβάλλομαι..

  7. #7
    Το άγχος είναι. Εγώ το παθαίνω ενώ κοιμάμαι. Δηλαδή στον ύπνο μου παθαίνω κρίσεις άγχους και ξυπνάω με ταχυκαρδίες. Είναι πολύ πιθανόν λοιπόν να είναι το άγχος. Δεν χρειαζεταινμα σκεφτείς κάτι για να συμβεί. Σε πιάνει άκυρες στιγμές εσένα το πρωί.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Άγνωστη View Post
    Το άγχος είναι. Εγώ το παθαίνω ενώ κοιμάμαι. Δηλαδή στον ύπνο μου παθαίνω κρίσεις άγχους και ξυπνάω με ταχυκαρδίες. Είναι πολύ πιθανόν λοιπόν να είναι το άγχος. Δεν χρειαζεταινμα σκεφτείς κάτι για να συμβεί. Σε πιάνει άκυρες στιγμές εσένα το πρωί.
    Τι να πω….παλιά πάθαινα κρίσεις πανικού και αγοραφοβία και μετά από χρόνια ψυχοθεραπείας το είχα ξεπεράσει πλήρως…μάλλον τώρα με ξαναθυμήθηκε…

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Crete, Heraklion
    Posts
    18
    Αρχικά, εξετάσεις. Υπέρηχο θυρεοειδους, θυρεοειδικες ορμόνες, καρδιογραφημα, υπέρηχο καρδιάς, ακτινογραφία θωρακος, γενικές αίματος, βιοχημικες. Τσέκαρε οπωσδήποτε και την κορτιζόλη σου.
    Αν έχεις κάνει έλεγχο, και είναι ολα οκ, τότε, το συμπαθητικό σου σύστημα, το σύστημα που προκαλεί εγρήγορση στον οργανισμο (fight or flight), έχει αρχίσει να υπερλειτουργει(συμπαθητικ� �τονια) και σου προκαλεί ταχυκαρδία, αυξημένη αρτηριακή πιεση κτλ. Σε περιόδους όπου δέχεσαι σωματική πίεση, ή ψυχολογικη(αυτά βέβαια είναι αλληλένδετα, το ένα συμπαρασύρει το άλλο), ασχέτως ότι μπορεί να μην καταλαβαίνεις ότι βρίσκεσαι σε ένταση, ο οργασμός το καταλαβαίνει, και όλο αυτό δρα αθροιστικά. Όταν το συμπαθητικό σου σύστημα, λειτουργεί καθημερινά, σε υψηλότερες συχνότητες, ρυθμίζεις τον εγκέφαλο σου να λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο. Συνεπώς, το πρωί που σηκώνεσαι, υποσυνείδητα, ο εγκέφαλος σου μπαίνει σε fight or flight mode για να αντιμετωπίσει τις δύσκολες καταστάσεις που επικεινται εντός της μέρας. Όταν φτάσεις σε τέτοιο σημείο, ο οργανισμός σου σημαίνει ότι είναι κατακερματισμενος. Αν το αφήσεις, θα σε εξουθενωσει τελείως, καθώς όλο αυτό αυτοτροφοδοδειται, και γίνεται ακόμα πιο ισχυρό, απο τον ίδιο τον φόβο για την ταχυκαρδία και του υποτιθέμενου αγνώστου λόγου που συμβαίνει όλο αυτό. Φαύλος κύκλος..
    Χρειάζεσαι ψυχίατρο, και κάποια αγωγή.Σε αυτό το σημείο που βρίσκεσαι,η απλή συζήτηση με ψυχολογο, δεν βοηθάει ιδιαίτερα. Πάντως, είναι άνετα αντιμετωπισιμο. Και σε συνδυασμό με συμπεριφορικη, σε βάθος χρόνου, δεν θα χρειάζεσαι ίσως ούτε αγωγή. Μην μασάς. Κάνε ότι πρέπει για να συνέλθεις. Είναι σπατάλη πολύτιμου χρόνου, να ζεις έτσι και να μην χαίρεσαι την ζωή.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Crete, Heraklion
    Posts
    18
    συμπαθητικοτονια) και σου προκαλεί ταχυκαρδία, αυξημένη αρτηριακή πιεση κτλ. Σε περιόδους όπου δέχεσαι σωματική πίεση, ή ψυχολογικη(αυτά βέβαια είναι αλληλένδετα, το ένα συμπαρασύρει το άλλο), ασχέτως ότι μπορεί να μην καταλαβαίνεις ότι βρίσκεσαι σε ένταση, ο οργασμός το καταλαβαίνει, και όλο αυτό δρα αθροιστικά. Όταν το συμπαθητικό σου σύστημα, λειτουργεί καθημερινά, σε υψηλότερες συχνότητες, ρυθμίζεις τον εγκέφαλο σου να λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο. Συνεπώς, το πρωί που σηκώνεσαι, υποσυνείδητα, ο εγκέφαλος σου μπαίνει σε fight or flight mode για να αντιμετωπίσει τις δύσκολες καταστάσεις που επικεινται εντός της μέρας. Όταν φτάσεις σε τέτοιο σημείο, ο οργανισμός σου σημαίνει ότι είναι κατακερματισμενος. Αν το αφήσεις, θα σε εξουθενωσει τελείως, καθώς όλο αυτό αυτοτροφοδοδειται, και γίνεται ακόμα πιο ισχυρό, απο τον ίδιο τον φόβο για την ταχυκαρδία και του υποτιθέμενου αγνώστου λόγου που συμβαίνει όλο αυτό. Φαύλος κύκλος..
    Χρειάζεσαι ψυχίατρο, και κάποια αγωγή.Σε αυτό το σημείο που βρίσκεσαι,η απλή συζήτηση με ψυχολογο, δεν βοηθάει ιδιαίτερα. Πάντως, είναι άνετα αντιμετωπισιμο. Και σε συνδυασμό με συμπεριφορικη, σε βάθος χρόνου, δεν θα χρειάζεσαι ίσως ούτε αγωγή. Μην μασάς. Κάνε ότι πρέπει για να συνέλθεις. Είναι σπατάλη πολύτιμου χρόνου, να ζεις έτσι και να μην χαίρεσαι την ζωή.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Crete, Heraklion
    Posts
    18
    Αρχικά, εξετάσεις. Υπέρηχο θυρεοειδους, θυρεοειδικες ορμόνες, καρδιογραφημα, υπέρηχο καρδιάς, ακτινογραφία θωρακος, γενικές αίματος, βιοχημικες. Τσέκαρε οπωσδήποτε και την κορτιζόλη σου.
    Αν έχεις κάνει έλεγχο, και είναι ολα οκ, τότε, το συμπαθητικό σου σύστημα, το σύστημα που προκαλεί εγρήγορση στον οργανισμο (fight or flight), έχει αρχίσει να υπερλειτουργει(συμπαθητικ� �τονια) και σου προκαλεί ταχυκαρδία, αυξημένη αρτηριακή πιεση κτλ. Σε περιόδους όπου δέχεσαι σωματική πίεση, ή ψυχολογικη(αυτά βέβαια είναι αλληλένδετα, το ένα συμπαρασύρει το άλλο), ασχέτως ότι μπορεί να μην καταλαβαίνεις ότι βρίσκεσαι σε ένταση, ο οργασμός το καταλαβαίνει, και όλο αυτό δρα αθροιστικά. Όταν το συμπαθητικό σου σύστημα, λειτουργεί καθημερινά, σε υψηλότερες συχνότητες, ρυθμίζεις τον εγκέφαλο σου να λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο. Συνεπώς, το πρωί που σηκώνεσαι, υποσυνείδητα, ο εγκέφαλος σου μπαίνει σε fight or flight mode για να αντιμετωπίσει τις δύσκολες καταστάσεις που επικεινται εντός της μέρας. Όταν φτάσεις σε τέτοιο σημείο, ο οργανισμός σου σημαίνει ότι είναι κατακερματισμενος. Αν το αφήσεις, θα σε εξουθενωσει τελείως, καθώς όλο αυτό αυτοτροφοδοδειται, και γίνεται ακόμα πιο ισχυρό, απο τον ίδιο τον φόβο για την ταχυκαρδία και του υποτιθέμενου αγνώστου λόγου που συμβαίνει όλο αυτό. Φαύλος κύκλος..
    Χρειάζεσαι ψυχίατρο, και κάποια αγωγή.Σε αυτό το σημείο που βρίσκεσαι,η απλή συζήτηση με ψυχολογο, δεν βοηθάει ιδιαίτερα. Πάντως, είναι άνετα αντιμετωπισιμο. Και σε συνδυασμό με συμπεριφορικη, σε βάθος χρόνου, δεν θα χρειάζεσαι ίσως ούτε αγωγή. Μην μασάς. Κάνε ότι πρέπει για να συνέλθεις. Είναι σπατάλη πολύτιμου χρόνου, να ζεις έτσι και να μην χαίρεσαι την ζωή.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Dr.Stav View Post
    συμπαθητικοτονια) και σου προκαλεί ταχυκαρδία, αυξημένη αρτηριακή πιεση κτλ. Σε περιόδους όπου δέχεσαι σωματική πίεση, ή ψυχολογικη(αυτά βέβαια είναι αλληλένδετα, το ένα συμπαρασύρει το άλλο), ασχέτως ότι μπορεί να μην καταλαβαίνεις ότι βρίσκεσαι σε ένταση, ο οργασμός το καταλαβαίνει, και όλο αυτό δρα αθροιστικά. Όταν το συμπαθητικό σου σύστημα, λειτουργεί καθημερινά, σε υψηλότερες συχνότητες, ρυθμίζεις τον εγκέφαλο σου να λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο. Συνεπώς, το πρωί που σηκώνεσαι, υποσυνείδητα, ο εγκέφαλος σου μπαίνει σε fight or flight mode για να αντιμετωπίσει τις δύσκολες καταστάσεις που επικεινται εντός της μέρας. Όταν φτάσεις σε τέτοιο σημείο, ο οργανισμός σου σημαίνει ότι είναι κατακερματισμενος. Αν το αφήσεις, θα σε εξουθενωσει τελείως, καθώς όλο αυτό αυτοτροφοδοδειται, και γίνεται ακόμα πιο ισχυρό, απο τον ίδιο τον φόβο για την ταχυκαρδία και του υποτιθέμενου αγνώστου λόγου που συμβαίνει όλο αυτό. Φαύλος κύκλος..
    Χρειάζεσαι ψυχίατρο, και κάποια αγωγή.Σε αυτό το σημείο που βρίσκεσαι,η απλή συζήτηση με ψυχολογο, δεν βοηθάει ιδιαίτερα. Πάντως, είναι άνετα αντιμετωπισιμο. Και σε συνδυασμό με συμπεριφορικη, σε βάθος χρόνου, δεν θα χρειάζεσαι ίσως ούτε αγωγή. Μην μασάς. Κάνε ότι πρέπει για να συνέλθεις. Είναι σπατάλη πολύτιμου χρόνου, να ζεις έτσι και να μην χαίρεσαι την ζωή.
    Ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση..παρά πολύ κατατοπιστική και βοηθητική..καρδιολογικό έλεγχο έκανα και τώρα κάνω και έλεγχο θυρεοειδούς και αιματολογικές βιοχημικές…
    Σκέφτομαι τον ψυχίατρο και εγώ σε συνεργασία με τον ψυχολόγο μου αλλά είναι κάτι που με τρομάζει πάρα πολύ το να καταλήξω να παίρνω χάπια για μια ζωη και ότι δεν είμαι ικανή να τα καταφέρω μόνη μου…

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Crete, Heraklion
    Posts
    18
    Να μην σε τρομάζει ότι θα καταλήξεις να παίρνεις χάπια μια ζωή. Αν πάρεις, θα τα πάρεις για κάμποσο καιρό, και αναλόγως, τα κόβεις η τα συνεχίζεις.Δεν θα σε αναγκάσει κανείς να τα παίρνεις εξάλλου με το ζόρι εσαει.
    Θα σου δώσουν τεράστιο boost.
    Όταν περπατάς όλο το καλοκαίρι στην παραλία με γυμνά πόδια, αυτά αποκτούν μικροτραυματισμους και είναι εμφανώς ταλαιπωρημενα.
    Το ίδιο παθαίνει και ο εγκέφαλος, όταν είναι υπό συνεχή πίεση. Στην ουσία, τραυματίζεται, μόνο που αυτό δεν είναι εμφανές. Και χρειάζεται κάποιου είδους θεραπεία. Όταν αδειάσει απο σεροτονινη, σου δείχνει ότι έχει τραυματιστεί, με το να σε πιάνουν ταχυκαδιες, αϋπνίες, κρίσεις πανικού, brain fog, κατάθλιψη, ανορεξία, και όλα τα σχετικά. Συνεπώς, για επούλωση και ανάκαμψη, χρειάζεται να πάρεις κάποια αγωγή, μέχρι να επανέλθει. Δεν έχει να κάνει οτι δεν είσαι ικανή να τα καταφέρεις μόνη σου, καθώς δεν έχει να κάνει με κάποια πάθηση της "ψυχολογίας" ως αόρατο software που συμπληρώνει και ενώνεται με το οργανικό και απτό σώμα, αλλα αμιγώς τον εγκεφαλικό ιστό. Η συνεχής πίεση και η γενικότερη μακροχρόνια ταλαιπωρία, επηρεάζει τον εγκέφαλο ως όργανο, και αυτό έχει ως αποτέλεσμα τον αντίκτυπο πάνω στην "ψυχολογία ", με όλα τα προαναφερθέντα συμπτώματα.
    Είναι σαν να έχεις κατακερματισμενο σκληρό δίσκο στον υπολογιστή, και να του αλλάζεις τα Windows για να φτιάξει. Δεν θα δουλέψει ποτέ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Ξυπνάω στον υπνο μου μέσα συνήθως κατά τις 2 και με μεγάλη ταχυκαρδια αλλά παραλληλα νιώθω πολυ αργό κτυπο και φόβο ότι θα σταματήσει η καρδιά μου. Υπάρχει περίπτωση να είναι από το στομάχι μου? Η να είναι κάτι κακό? Ανησυχώ

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Crete, Heraklion
    Posts
    18
    Αρχικά, καρδιολογικος έλεγχος, θυρεοειδής,γαστρεντερικο, πνεύμονες, εξετάσεις αίματος κτλ.
    Μετα, συζητάμε ότι θες.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η μοναξιά κάνει πιο δύσκολες τις πρωινές ώρες
    By gmo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 16-07-2014, 13:40
  2. ταχυκαρδίες;;;
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 16-06-2013, 19:16
  3. ταχυκαρδιες
    By kounoupi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 23-09-2010, 02:57
  4. πρωινές ταχυκαρδίες.
    By ferro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-07-2010, 05:28
  5. ταχυκαρδιες
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 19-07-2010, 03:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •