Σχεση και φοιτητικη ζωη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    30

    Σχεση και φοιτητικη ζωη

    Καλησπερα, ειμαι 26 χρονων και ειμαι με μια κοπελα 18μισο χρονων εδω και 7 μηνες. Τωρα περασε φοιτητρια στην θεσσαλονικη. Ειμαστε απο επαρχια και ειχαμε πει οτι θα παω κ εγω μαζι σε διαφορετικα σπιτια αλλα εννοειται θα κοιμομαστε κ μαζι, οταν περασει για να ειμαστε μαζι αλλα και γιατι λογο επαγγελματος εχω περισσοτερες ευκαιριες δουλειας. Προς το παρον πηγαινω μονο σαββατοκυριακα. Επισης ολη της η μερα ειναι κλεισμενη μεχρι το βραδυ γτ ασχολειται και με τον αθλητισμο επαγγελματικα. Ποιο ειναι το προβλημα μου τωρα. Ζηλευω πολυ ρε παιδια και δεν ξερω τι να κανω. Ακουω οτι μαζευονται σε σπιτι βραδυ και χανω τον υπνο μου. Τωρα αυτες τις μερεσ εχουμε αφησει ενα κενο να μην μιλαμε για να αποφασισουμε τι θα κανουμε λογο τις δυσκολιας της καταστασης λογο χρονου που θα ακολουθησει. Στο παρελθον δεν εχω περασει καλα κ ισως φοβαμαι γ αυτο(προηγουμενες σχεσεις). Πραγματικα της εχω εμπιστοσυνη δεν μου εχει δειξει κανενα κακο δειγμα, αλλα ξερετε τι ζωη κανουν οι φοιτητες. Γινεται μια σχεση τετοια να ακολουθησει μια φοιτητηκη ζωη?

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Ζήσε κι αυτήν την εμπειρία όσο κρατήσει. Ζήσε τη ζήλια ζήσε όλα αυτά. Θα περάσει κι αυτό. Η ζήλια είναι ανασφάλεια. Θα πάρεις μάθημα από αυτό.....

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Ζήσε κι αυτήν την εμπειρία όσο κρατήσει. Ζήσε τη ζήλια ζήσε όλα αυτά. Θα περάσει κι αυτό. Η ζήλια είναι ανασφάλεια. Θα πάρεις μάθημα από αυτό.....
    Δεν θελω αλλα μαθηματααα φτανειιι.Οσο κρατησει εννοεις μεχρι να κανω το μπαμ? Τοσο δυσκολο μου ειναι επειδη ειμαι μακρια πιστευεις? και αργοτερα θα ειναι καλυτερα?

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Λυπάμαι αλλά θα πάρεις τα μαθήματα γιατί η ζωή δε χαρίζει σε κανέναν. Κι ειδικά έτσι όπως ζηλεύεις ; Εννοείται πως θα σου γίνει μάθημα. Βλέπεις δεν είμαστε τέλειοι. Ήρθαμε εδώ να φάμε τα μουτρα μας. Απόλαυσε το.
    Δεν ξέρω τι θα γίνει μακάρι να ήξερα. Στα τυφλά πάμε. Ζηστο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Για να αποφασισετε να μη μιλατε για λιγο μεχρι να δειτε τι θα κανετε παει να πει οτι την επρηξες με τη ζηλια.Γιατι υπαρχει το ζηλευω και τρωγομαι με τα ρουχαμου αλλα υπαρχει και το ζηλευω και σπαω τα νευρα του άλλου.Περασε στο πανεπιστημιο και της αξιζει να το ζησει οπως πρεπει...με εξοδους ,με παρτυ ,με νεες παρεες με τα παντα ολα.Αν αυτο εσενα σε ενοχλει ειναι δικο σου θεμα.Αν τωρα ζηλευεις αυτο αυριο θα ζηλευεις αν βρει μια δουλεια και περνάει χρονο με τους συναδελφους της κλπ.Και οχι δεν φταιει το μακρυα.Αν δλδ εμενες κοντα τι θα γνοταν?ειλικρινα πες.Θα την αφηνες να πηγαινει σε παρτυ με του ςσυμφοιτητες της ή θ αγκρινιαζες και παλι?Η θα ηθελες να πηγαινεις παντου μαζι? Το θεμα ειναι να μπορεις να χαιρεσαι με τη χαρα του αλλου.Να θες να την ακους να περναει ομορφα.Οχι να κλειστει μεσα να το παιζει καλογρια και να περιμενει ποτε θα ερθει το σκ να δει εσενα.ΔΕν λειτουργουν ετσι οι σχεσεις.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by flavor View Post
    Καλησπερα, ειμαι 26 χρονων και ειμαι με μια κοπελα 18μισο χρονων εδω και 7 μηνες. Τωρα περασε φοιτητρια στην θεσσαλονικη. Ειμαστε απο επαρχια και ειχαμε πει οτι θα παω κ εγω μαζι σε διαφορετικα σπιτια αλλα εννοειται θα κοιμομαστε κ μαζι, οταν περασει για να ειμαστε μαζι αλλα και γιατι λογο επαγγελματος εχω περισσοτερες ευκαιριες δουλειας. Προς το παρον πηγαινω μονο σαββατοκυριακα. Επισης ολη της η μερα ειναι κλεισμενη μεχρι το βραδυ γτ ασχολειται και με τον αθλητισμο επαγγελματικα. Ποιο ειναι το προβλημα μου τωρα. Ζηλευω πολυ ρε παιδια και δεν ξερω τι να κανω. Ακουω οτι μαζευονται σε σπιτι βραδυ και χανω τον υπνο μου. Τωρα αυτες τις μερεσ εχουμε αφησει ενα κενο να μην μιλαμε για να αποφασισουμε τι θα κανουμε λογο τις δυσκολιας της καταστασης λογο χρονου που θα ακολουθησει. Στο παρελθον δεν εχω περασει καλα κ ισως φοβαμαι γ αυτο(προηγουμενες σχεσεις). Πραγματικα της εχω εμπιστοσυνη δεν μου εχει δειξει κανενα κακο δειγμα, αλλα ξερετε τι ζωη κανουν οι φοιτητες. Γινεται μια σχεση τετοια να ακολουθησει μια φοιτητηκη ζωη?
    Πρωτον δεν είμαστε όλοι οι φοιτητές ίδιοι σοβαρεψου,εγώ προσωπικά δεν έχω παρέα καθόλου να βγω ,το φοιτητική ζωή λες,με το πόνο κάποιων παίζεις ? Δεύτερον χίλια συγνώμη που θα στο πω αλλά αν η κοπέλα είναι σαν εμένα και δεν έχει παρέες κοιμήσου ήσυχος αλλά αν βγαίνει και κάνει πολλά και διάφορα ένα πράγμα θα σου πω ,θα κάνει σεξ με άλλους 100% ,όλες οι γνωστές μου στη σχολή που ακούω να βγαίνουν και έχουν σχέση εξ αποστάσεως ταυτόχρονα κάνουν σεξ με πολλούς στην πόλη που σπουδάζουν και όταν έρχεται ο γκόμενος στην πόλη κάνουν σαν να μην συμβαίνει κάτι . Αλλά μόλις φεύγει του δίνουν να καταλάβει. Τρεις επιλογές έχεις ,είτε μένεις σε σχέση και το αποδέχεσαι ότι ταυτόχρονα θα την μοιράζονται κ άλλοι ,αλλά εσύ την ίδια στιγμή στην πόλη σου κάνε κάτι και με άλλες ώστε να είσαι χορτασμένος και όταν συναντιεστε κάντε ότι δεν τρέχει τίποτα . Η άλλη λύση είναι την χωρίζεις οριστικά και λήγει η ιστορία και η τρίτη και χειρότερη λύση είναι μαραζώνεις και κάθεσαι και κλαις. Α και τέταρτη λύση ( αν σαρεσει να ζεις στη φαντασία σου),πίστεψέ ότι είναι πιστή και έχει ψευδαισθήσεις ότι ζει σαν καλόγρια εκεί

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by mikethebeast2002 View Post
    Πρωτον δεν είμαστε όλοι οι φοιτητές ίδιοι σοβαρεψου,εγώ προσωπικά δεν έχω παρέα καθόλου να βγω ,το φοιτητική ζωή λες,με το πόνο κάποιων παίζεις ? Δεύτερον χίλια συγνώμη που θα στο πω αλλά αν η κοπέλα είναι σαν εμένα και δεν έχει παρέες κοιμήσου ήσυχος αλλά αν βγαίνει και κάνει πολλά και διάφορα ένα πράγμα θα σου πω ,θα κάνει σεξ με άλλους 100% ,όλες οι γνωστές μου στη σχολή που ακούω να βγαίνουν και έχουν σχέση εξ αποστάσεως ταυτόχρονα κάνουν σεξ με πολλούς στην πόλη που σπουδάζουν και όταν έρχεται ο γκόμενος στην πόλη κάνουν σαν να μην συμβαίνει κάτι . Αλλά μόλις φεύγει του δίνουν να καταλάβει. Τρεις επιλογές έχεις ,είτε μένεις σε σχέση και το αποδέχεσαι ότι ταυτόχρονα θα την μοιράζονται κ άλλοι ,αλλά εσύ την ίδια στιγμή στην πόλη σου κάνε κάτι και με άλλες ώστε να είσαι χορτασμένος και όταν συναντιεστε κάντε ότι δεν τρέχει τίποτα . Η άλλη λύση είναι την χωρίζεις οριστικά και λήγει η ιστορία και η τρίτη και χειρότερη λύση είναι μαραζώνεις και κάθεσαι και κλαις. Α και τέταρτη λύση ( αν σαρεσει να ζεις στη φαντασία σου),πίστεψέ ότι είναι πιστή και έχει ψευδαισθήσεις ότι ζει σαν καλόγρια εκεί
    ΝΑι εχεις δικιο ...δεν ειναι ολοι οι φοιτητες το ιδιο.Αλλα ουτε και ολες οι κοπελες ειναι το ιδιο.Το οτι ολες οι κοπελες που εχουν σχεση απο αποσταση ξενοπηδιουνται και κοροιδευουν τη σχεση τους προφανως και δεν ισχυει.Αν ολες οι γνωστες σου το κανουν μήπως να επεξεργαζοσουν τι ςπαρεες που επιλεγεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Καλημερα και απο μενα . Εγω παλι ειμαι στην ηλικια πανω κατω των μαμαδων σαςπλεον στα 46 , οποτε ας πω και εγω η σοφη ( μην χεσω) γεροντισσα τη γνωμη μου :) . Καταλαβαινω τους φοβους και την πηγαια ζηλεια σου μηπως γνωρισει καποιον αλλο ουσα φοιτητρια πιο κοντα στα ενδιαφεροντα και την ηλικια της . Ειναι ευλογο να νοιωθεις ανησυχιες κτλ κτλ ομως ας μην ξεχναμε το δεδομενο οτι η κοπελα ειναι αρκετα μικρη ακομα στα 18 της ωστε να φορτωθει με το ειδος της σχεσης που προφανως εσυ ως μεγαλυτερος χρειαζεσαι . Το οτι ειναι φοιτητρια δεν σημαινει και αυτοματα πως θα κανει καμια ασοτη ζωη και θα ξημεροβραδιαζεται σε κλαμπ αλλα σιγουρα δενν θα σε ρωτησει για να παει σε ενα φιλικο της σπιτι και να δημιουγησει παρεες εφοσον δεν ξεπερνανε φυσικα το φιλικο επιπεδο . Απο εκει και περα , ολοι πανω κατω τα περασαμε αυτα στον καιρο μας . Εγω δεν ειχα σχεση τοτε και εζησα λιγο αγρια φοιτητικα χρονια αν και σπουδασα στην πολη μου , παραυτα σοβαρευτηκα αρκετα οταν εφυγα εξωτερικο για ενα διαστημα αν και δεν πηρα ποτε πτυχιο απο εκει . Αυτο που θελω να πω ειναι πως εσυ ζηλευε οσο θελεις , λυπαμαι αλλα δεν μπορεις να ελεγχεις το που παει και τι κανει ουτε να απαιτησεις να μην δημιουργησει νεες φιλιες επειδη εσυ δεν νοιωθεις ανετα με αυτο , οποτε η καθεσαι και απλα της εχεις εμπιστοσυνη με την ελπιδα πως δεν θα δημιουργησει καποια αλλη σχεση η θα εχει την τολμη να σου το πει αμα το κανει και να ξεκαθαρη ή δεν μπορεις να συνεχισεις σε αυτο το μοτιβο και αντι να αναλωνεστε και οι δυο σε περιττους καυγαδες και γκρινιες ζησατε μια γλυκια ιστορια αλλα καιρος να πας παρακατω σε κατι που θα ταιριαζει περισσοτερο στη ζωη σου . Πραγματικα δεν υπαρχει κατι αλλο . Το να πηγαινεις καθε ΣΚ , το θεωρω παρατραβηγμενο , δεν μπορεις να ελεγχεις που βρισκεται , ουτε να μετακομισεις στην Θεσσαλονικη και ενω δεν μενετε σε ιδια σπιτια να κοιμαστε μαζι καθε βραδυ . Αυτο αμα γινει θα πρεπει να συμβει κατω απο σοβαρη σκεψη και των δυο και να εχει περισσοτερο μορφη συγκατοικησης με αμοιβαια θεληση . Δεν μας ειπες ομως πως αισθανεται εκεινη με ολο αυτο ? πιστευεις οτι ειναι ερωτευμενη μαζι σου ? νοιωθεις οτι σε υποδεχεται με προσμονη και ενθουσιασμο οταν την επισκεπτεσαι τα σκ ?

  9. #9
    kopela93
    Guest
    Γενικά χωρίς προκατάληψη το λέω αλλά ηλικία δεκαοχτώ και εικοσιέξι δυστυχώς έχει μικρές πιθανότητες να δουλέψει. Πρέπει δηλαδή να ταιριάζετε ΤΟΣΟ πολύ για να κρατήσει αυτό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by mikethebeast2002 View Post
    αν η κοπέλα είναι σαν εμένα και δεν έχει παρέες κοιμήσου ήσυχος αλλά αν βγαίνει και κάνει πολλά και διάφορα ένα πράγμα θα σου πω ,θα κάνει σεξ με άλλους 100% ,όλες οι γνωστές μου στη σχολή που ακούω να βγαίνουν και έχουν σχέση εξ αποστάσεως ταυτόχρονα κάνουν σεξ με πολλούς στην πόλη που σπουδάζουν και όταν έρχεται ο γκόμενος στην πόλη κάνουν σαν να μην συμβαίνει κάτι .ί
    Μην κάνεις τέτοιες συγκρίσεις. Καμία κοπελιά , δεν μπορεί να είναι όπως ένας άνδρας στην ηλικία της. Μια 19χρονη, έχει πολλούς στο πιάτο. Ένας 19χρονος ... όχι . Μεγαλώνοντας, η ζωή είναι πι δίκαια για τους άνδρες.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    30
    Εχω χωρισει εδω και μια εβδομαδα. Συμπερασμα ηταν οτι δεν την ενδιεφερε και πολυ, το βλεπω και μεχρι σημερα. Μετα απο ωρα συζητησης καταφερα να της βγαλω οτι θελει να μεινει μονη της ενω επενεμε οτι το προβλημα θα το ειχα εγω. Το περιμενατε. Δεν το περιμενα. Λες και μιλουσα με αλλο ανθρωπο, απο την μια μερα στην αλλη. Καλη καρδια...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Κοίτα, μπορεί να φταίει το ότι έχει υπερπροσφορά προτάσεων από άνδρες. Συμβαίνει σε αυτές τις ηλικίες. Κοίτα να είσαι καλά και να πηγαίνεις μπροστά. Μη μασάς.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Κοίτα, μπορεί να φταίει το ότι έχει υπερπροσφορά προτάσεων από άνδρες. Συμβαίνει σε αυτές τις ηλικίες. Κοίτα να είσαι καλά και να πηγαίνεις μπροστά. Μη μασάς.
    Το θεμα ειναι οτι δεν συμβαινει σε αυτες τις ηλικιες...Συμβαινει ΚΑΙ σε αυτες... Και ειναι τραγικο απλα αυτο που ζουμε...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by flavor View Post
    Το θεμα ειναι οτι δεν συμβαινει σε αυτες τις ηλικιες...Συμβαινει ΚΑΙ σε αυτες... Και ειναι τραγικο απλα αυτο που ζουμε...
    Τραγικό είναι να πάθεις καρκίνο . Τίποτε άλλο !

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    30
    Μετα απο 1 μηνα χωρισμενοι χωρις καμια επαφη μου εκανε εκπληξη αργα το βραδυ στο σπιτι μου ηρθε κατευθειαν απο το κτελ...Ηρθε στην πολη μου για να μιλησουμε...Μου ειπε οτι κακως με χωρισε, το ειχε κανει για μενα επειδη ηταν πιεσμενη απο χρονο (που ειναι αληθεια αυτο το κομματι τουλαχιστον) και δν το αντεχε αυτο το να τα παρατησω ολα και να ειμαι μαζι της για να μην εχει χρονο καν να με βλεπει, και τελικα ειδε οτι υπαρχει χρονος και θελει να τον περναει μαζι μου. Επισης μου ειπε οτι ειχε βγει με καποιον 3-4 φορες δεν εκανε σεξ αλλα τραβιοταν. Το σταματησε ολο αυτο και του ειπε οτι θελω ακομα τον πρωην μου. εμενα δλδ. και ετσι πηρε την αποφαση να ερθει να μου μιλησει.Της ειπα πραγματα, μου ειπε πραγματα. Της ειπα πραγματα που με πειραζουν οπως το αρχικο θεμα του post, εδειξε κατανοηση σε πολλα. Τι κανω ρε παιδια? Θα μπω παλι στο τρυπακι αυτο?

Similar Threads

  1. Bullying και φοιτητικη ζωη
    By Ορέστης in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 14
    Last Post: 09-12-2020, 09:28
  2. Φοιτητική ζωή στην Αθήνα ή στην Επαρχία;
    By Sowhat in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 20-10-2019, 23:18
  3. "Φοιτητική" ζωή
    By fenia99 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 2
    Last Post: 12-02-2019, 03:32
  4. Σχεση 2 ετων και παραλληλη σχεση 6 μηνων
    By vicky.a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 132
    Last Post: 14-10-2017, 21:28
  5. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •