Μόλις μετακόμισα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    3

    Μόλις μετακόμισα

    Καλησπέρα είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum,θα ήθελα την γνώμη σας σε αυτό που μου συμβαίνει,πριν δύο μήνες μετακόμισα με τον σύντροφό μου όμως δεν νιώθω καλά.ειναι ένας υπέροχος άνθρωπος αλλά δεν νιώθω χαρούμενη είμαι πολύ κουρασμένη λόγω της εργασίας μου τίποτα δεν με ευχάριστει πλέον ,ώρες ώρες νιώθω ότι με ενοχλεί η παρουσία του αν και δεν κάνει τίποτα ,και βοηθά και πολύ στις δουλειές του σπιτιού,αλλά δεν ξέρω γιατι δεν νιώθω καλά σκέφτομαι να γυρίσω σπίτι μου αλλά από την άλλη λέω μήπως φέρομαι εγωιστικά μήπως να προσπαθήσω παραπάνω το νιώθω τόσο δύσκολο η είμαι πολύ κακομαθημένη η έχει βαλτώση τόσο η σχέση δεν ξερω.Τι κάνω λάθος πολλές φορές θυμώνω εύκολα και του μιλάω απότομα χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγω δεν μπορώ να καταλάβω μήπως έχει βαλτώσει η σχέση μήπως είναι η κούραση της δουλειάς όλα μου φαίνονται δύσκολα αυτές τις μέρες και οικονομικά μου έχουν έρθει τα πάνω κάτω με αυτήν την αλλαγή αλλά αυτό που με στεναχωρεί είναι το γεγονός που αντί να είμαι χαρούμενη στο νέο ξεκίνημα ζωής νιώθω κουρασμένη και στεναχωρημένη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    καλημερα Δημητρα . Ποσο καιρο εισαι σε σχεση με το συντροφο σου και πως πηρατε την αποφαση να συγκατοικησετε ? πανω σε τι καταστασεις σου βγαινουν τα νευρα ? εργαζεσα ? γενικοτερα η σχεση πως ειναι ? νοιωθετε ερωτευμενοι ? υπαρχει παθος ? κανετε ερωτα ? κοιτα δεν ειναι δεδομενο πως θα επρεπε να νοιωθεις χαρουμενη , πολλες φορες απλα δοκιμαζουμε κατι για να το απορριψουμε . Αυτο εσυ θα το δεις αφου σκεφτεις πολυ καλα ολα τα δεδομενα και αφησεις λιγακι ακομα να περασει ο καιρος , 1-2 μηνες ακομα ωστε να διαπυστωσεις πως πραγματικα αισθανεσαι για τον συντροφο σου . Κακα τα ψεμματα αμα δεν νοιωθεις πλεον ερωτευμενη τοτε ειναι πολυ δυσκολο να στηριξεις μια ερωτικη σχεση η ακομα και τη συγκατοικηση . Πριν μετακομισεις μαζι του εμενες μονη η με τους γονεις σου ? Κοιτα ολοι καποια στιγμη νοιωθουμε πως χρειαζομαστε την ησυχια μας στο σπιτι μας . Σεβεται τις στιγμες που χρειαζεσαι να εισαι μονη ? μπορεις να κλειστεις μεσα στο δωματιο και απλα να κανεις τα δικα σου ? δηλαδη να καθησεις να ακουσεις μουσικη , να διαβασεις ενα βιβλιο , να μιλησεις με τις φιλες σου ? να ασχοληθεις με τον εαυτο σου ? η σε κηνυγαει απο πισω για να εισαστε μαζι ολη την ωρα? ειναι πολυ σημαντικο ακομα και στη συγκατοικηση να σεβομαστε την ιδιοτικοτητα , την αναγκη για απομονωση και σιγουρα την μοναξια που μπορει να χρειαζεται ο συντροφος μας . Οσο αφορα τα οικονομικα προσπαθησε να το συζητησεις μαζι του και να μοιραστεις τις ανησυχιες σου , ισως σε ανακουφισει

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    3
    Καλημέρα Βικτώρια ,σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Είμαστε 3,5 χρόνια μαζί τα πρώτα 2 βρισκόταν στην χώρα μετά μετακόμισε για 1,5 χρόνο λόγω δουλειάς εκεί άρχισε η κατάσταση να αλλάζει ,δεν υπάρχει πάθος να σου πω την αλήθεια είμαστε κατά κάποιο τρόπο σαν ένα παντρεμένο ζευγάρι ηλικιωμένων υπάρχει τρυφερότητα και σεβασμός αλλά ως εκεί ,υπάρχουν οι στιγμές που πρέπει να πω ότι θέλω να μείνω μόνη για να καταλάβει.Εμενα στο πατρικό μου πριν όπου τα έξοδα μου εκεί για κάτι άλλο εκτός του εαυτού μου ήταν σχεδόν τίποτα,σέβεται την ανάγκη μου για απομόνωση ,αλλά είναι φορές που και πάλι νιώθω σαν να νιώθω πιεσμένη άλλες φορές μου περνά άλλες φορές το νιώθω πιο έντονα.Ο θυμός και η ένταση μου βγαίνει σε στιγμές που δεν είναι για σοβαρά πράγματα αλλά για χαζομάρες που ένα πιο χαλαρό άτομο θα το ξαναεξηγουσε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Dimita_27 View Post
    Καλημέρα Βικτώρια ,σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Είμαστε 3,5 χρόνια μαζί τα πρώτα 2 βρισκόταν στην χώρα μετά μετακόμισε για 1,5 χρόνο λόγω δουλειάς εκεί άρχισε η κατάσταση να αλλάζει ,δεν υπάρχει πάθος να σου πω την αλήθεια είμαστε κατά κάποιο τρόπο σαν ένα παντρεμένο ζευγάρι ηλικιωμένων υπάρχει τρυφερότητα και σεβασμός αλλά ως εκεί ,υπάρχουν οι στιγμές που πρέπει να πω ότι θέλω να μείνω μόνη για να καταλάβει.Εμενα στο πατρικό μου πριν όπου τα έξοδα μου εκεί για κάτι άλλο εκτός του εαυτού μου ήταν σχεδόν τίποτα,σέβεται την ανάγκη μου για απομόνωση ,αλλά είναι φορές που και πάλι νιώθω σαν να νιώθω πιεσμένη άλλες φορές μου περνά άλλες φορές το νιώθω πιο έντονα.Ο θυμός και η ένταση μου βγαίνει σε στιγμές που δεν είναι για σοβαρά πράγματα αλλά για χαζομάρες που ένα πιο χαλαρό άτομο θα το ξαναεξηγουσε.
    Καλωστην. Εισαστε αρκετο καιρο μαζι , 3,5 χρονια ειναι ικανο διαστημα για να ζησεις και να γνωρισεις τον αλλο . Εγω γενικα ειμαι της νοοτροπιας πως σε μια σχεση η ακομα και γαμο , η οποια ειναι αμιγως ερωτικη σχεση , θα πρεπει να υπαρχει και στο στοιχειο του ερωτα . Δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο ποσα χρονια εισαι με το αλλο ατομο , ο ερωτας ειναι κινητηριος δυναμη για μενα και δεν θα επρεπε να εκληπει , αμα αυτο συμβει τοτε δυσκολα μπορεις να διατηρησεις ενα δεσμο ερωτικης φυσεως οσο καλη προθεση και να εχεις . Η αγαπη ισως πρεπει να συμπορευεται με τον ερωτα . Καταλαβαινω φυσικα τι εννοεις οταν λες οτι αισθανεσαι σαν να εισαστε ενα παντρεμενο ηλικιωμενο ζευγαρι , ομως ακομα και σε εκεινες τις ηλικιες πιστευω οτι οι ανθρωποι εχουν απολυτο δικαιωμα στον ερωτα .Ισως ακομα ειναι λιγο νωρις για να καταλαβει επακριβως πως λειτουργεις και τις αναγκες σου για ιδιοτικοτητα και απομονωση , και αυτο θα συμβει οταν γνωρισετε ακομα καλυτερα ο ενας τον αλλο . Ειναι πολυ θετικο που σεβεται αυτη την αναγκη διοτι δυστυχως υπαρχουν περιπτωσεις που δεν συμβαινει το αναλογο . Απο εκει και περα σιγουρα ειναι ευλογο που δυσκολευεσαι οικονομικα εφοσον εχεις επομιστει και τα μισα εξοδα σε ενα σπιτι εκει που το μονο που ειχες στην πλατη σου ηταν οι προσωπικες σου οικονομικες αναγκες . Ως εκ τουτου θεωρω λιγο εως πιο πολυ φυσιολογικη μεσα σε πλαισια τις εξαρσεις σου ως ψυχολογια . Χωρις να φταιει βεβαια κατι ο συντροφος σου , και ισως ειναι κατι που θα επρεπε να το συζητησεις μαζι του και να του δωσεις να καταλαβει τους προβληματισμους σου αλλα και τις ανησυχιες σου με τα εξοδα και καπου εκει να προσπαθησετε να ανακαλυψετε λιγακι ο ενας τον αλλο ως προς τις συνηθειες σας . Να νοιωσετε μια οικειοτητα και να εκτεθειτε λιγακι ο ενας στον αλλο ως προς την καθημερινοτητα σας και αυτο ειναι που θα επιφερει την αμεσοτητα . Ομως σημαντικο στοιχειο και δεδομενης της φυσης της σχεσης σας ειναι ο ερωτας , μπορειτε να τον βρειτε ? υπαρχει ? αλλιωτικα καποια στιγμη θα βγει αυτο και δεν θα ειναι για καλο

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    3
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου θα κάτσω να σκεφτώ σοβαρά και να συζητήσω στο πώς μπορούμε να συνεχίσουμε με τον σύντροφό μου,ίσως αν χρειάζεται πάρω και μια γνώμη ειδικού και πάλι σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Απλή είναι η απάντηση. Την είπες και μόνη σου. Έμενες με γονείς κι εκεί δεν ξόδευες για το σπίτι . Ενώ τώρα σου φεύγουν όλα τα λεφτά για άχαρα πράγματα όπως ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ-NOVA-ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ-ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ... που στο πατρικό δεν υπήρχαν ! Οπότε στο πατρικό όλα σου τα λεφτά ήταν για σένα! Τώρα μάλλον δεν μένουν πολλά. Επίσης στο πατρικό ... θα έβαζε πλυντήρια η μαμά ... θα μαγείρευε ...

Similar Threads

  1. Μόλις ξεκίνησα το Effexor XR
    By serotonini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-06-2020, 02:37
  2. Μόλις χώρισα.
    By mparmpouni in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 50
    Last Post: 13-09-2014, 05:58
  3. Μόλις χώρισα...
    By melissa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 05-02-2011, 19:03
  4. Μόλις χώρισα...
    By GM9 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 03-12-2009, 10:58
  5. Μολις βρηκα ενα bug!
    By Boltseed in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 9
    Last Post: 26-05-2008, 22:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •