Φοβάμαι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263

    Φοβάμαι...

    Καλησπέρα...

    Έχω ανάγκη να γράψω κάποιες σκέψεις μου κι ίσως να με βοηθήσει αν ακούσω κάποιες γνώμες σχετικά...
    Όπως έχω αναφέρει στο παρελθόν είχα αντιμετωπίσει σεξουαλική παρενόχληση σε σχετικά μικρή ηλικία που ήμουν εντελώς άπειρη και γι' αυτό τρόμαξα τόσο που δεν εμπιστεύομαι εύκολα και φοβάμαι τους άντρες... Είχα γνωρίσει κάποιον που τελικά κατάφερα να τον εμπιστευτώ αλλά δεν είμαστε πια μαζί εδώ και πολλά χρόνια κι έκτοτε δεν έχω κάνει άλλη σχέση πράγμα που σημαίνει ότι έχει πολύ καιρό που δεν είχα καμία σεξουαλική επαφή κι αναρωτιέμαι το εξής: μετά από τόσα χρόνια αποχής πώς στο καλό θα καταφέρω να το ξανακάνω αν προκύψει κάποια καινούρια σχέση; Πια νιώθω λες και είμαι εντελώς πρωτάρα και με τρομάζει αυτή η σκέψη...

    Αυτά ήθελα να πω και νιώθω ήδη πιο ξαλαφρωμένη που μοιράστηκα τις σκέψεις μου :) Τώρα αν κάποιος έχει να πει κάτι, τη γνώμη του ή κάποια συμβουλή θα εκτιμηθεί...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    άμα νοιώσεις έρωτα για κάποιον και αυτός το ίδιο και του μιλήσεις ανοικτά δεν θα υπάρχει θέμα

    και να νοιώσεις σαν πρωτάρα ποιο το θέμα!!?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    άμα νοιώσεις έρωτα για κάποιον και αυτός το ίδιο και του μιλήσεις ανοικτά δεν θα υπάρχει θέμα

    και να νοιώσεις σαν πρωτάρα ποιο το θέμα!!?
    Δεν είμαι σίγουρη ότι θα είναι τόσο απλό γιατί και για τον πρώην μου ένιωσα έρωτα και αγάπη αλλά ακόμα κι έτσι δυσκολεύτηκα πολύ να το προχωρήσω... Κι ένας από τους λόγους που ήθελα να μείνω μαζί του ήταν για να μην περάσω ξανά αυτή τη δοκιμασία... Δεν ξέρω αν το εξηγώ καλά... Κατάλαβες τι εννοώ;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν είμαι σίγουρη ότι θα είναι τόσο απλό γιατί και για τον πρώην μου ένιωσα έρωτα και αγάπη αλλά ακόμα κι έτσι δυσκολεύτηκα πολύ να το προχωρήσω... Κι ένας από τους λόγους που ήθελα να μείνω μαζί του ήταν για να μην περάσω ξανά αυτή τη δοκιμασία... Δεν ξέρω αν το εξηγώ καλά... Κατάλαβες τι εννοώ;
    το εχεις συζυτησει με καποιον ειδικο? δεν εχω διαβασει προηγουμενες συζυτησεις σου
    αυτος πως ηταν μαζι σου?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    το εχεις συζυτησει με καποιον ειδικο? δεν εχω διαβασει προηγουμενες συζυτησεις σου
    αυτος πως ηταν μαζι σου?
    Αφού δεν έχεις διαβάσει ως τώρα τα θέματα μου, ρώτα με όταν έχεις κάποια απορία...

    Το συζήτησα αλλά δεν βρήκα τη λύση...
    Εκείνος ήταν πολύ υπομονετικός και τρυφερός μαζί μου γι' αυτό και μπόρεσα να κάνω κάτι... Η στάση του κι η αυτοσυγκράτηση του με έκαναν να τον εμπιστευτώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Αφού δεν έχεις διαβάσει ως τώρα τα θέματα μου, ρώτα με όταν έχεις κάποια απορία...

    Το συζήτησα αλλά δεν βρήκα τη λύση...
    Εκείνος ήταν πολύ υπομονετικός και τρυφερός μαζί μου γι' αυτό και μπόρεσα να κάνω κάτι... Η στάση του κι η αυτοσυγκράτηση του με έκαναν να τον εμπιστευτώ...
    εχεις ανοιξει πολλα θεματα και εσυ τι να πρωτοδιαβασω!

    δεν δοκιμασες να πας σε αλλον γιατρο?
    αν επιτρεπεται ποιος ο λογος που χωρισατε?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    εχεις ανοιξει πολλα θεματα και εσυ τι να πρωτοδιαβασω!

    δεν δοκιμασες να πας σε αλλον γιατρο?
    αν επιτρεπεται ποιος ο λογος που χωρισατε?
    Δεν πειράζει, δεν το είπα επικριτικά...

    Τώρα βλέπω άλλον που μου είπε να το σκεφτώ αν προκύψει κάτι αλλά μερικές φορές μου έρχονται αυτές οι σκέψεις ακόμα κι έτσι...

    Όσον αφορά το λόγο του χωρισμού είναι ένας συνδυασμός... Ένας λόγος είναι η απόσταση, μας χωρίζουν καμιά πεντακοσαριά χιλιόμετρα κι επίσης άλλος βασικός λόγος είναι ότι δεν ικανοποιούσα επαρκώς τις ανάγκες του αφού πιεζόμουν για να το κάνω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κύκνε έχω την εντύπωση ότι με το να φοβάσαι τι θα γίνει σε κάποιο μεθεπόμενο στάδιο, δεν αφήνεσαι να κάνεις το πρώτο βήμα που αργότερα μπορεί να σε οδηγήσει σε αυτό που εύχεσαι ή φοβάσαι. Δηλαδή εννοώ ότι με το να σκέφτεσαι τι θα γίνει αν προχωρήσεις με κάποιον στο σεξουαλικό, είτε συνειδητά, είτε υποσυνείδητα, μπλοκάρεις και δεν κάνεις εύκολα γνωριμίες. Όμως αν κάνεις γνωριμίες, μπορεί με κάποιον από αυτές να τα βρεις, να γνωριστείτε καλύτερα, να σου εμπνεύσει θετικά αισθήματα, έρωτα, ασφάλεια και όταν έρθει η ώρα για τα περεταίρω να αισθάνεσαι τόσο άνετα που να μη σε απασχολούν καν αυτά που σκέφτεσαι τώρα.
    Δεν πρέπει να προεξοφλείς το πως θα λειτουργήσει κάτι ή εσύ η ίδια στο μέλλον. Σε προκαταβάλεις αρνητικά και δεν σε βοηθάει αυτό. Να σκέφτεσαι θετικά, ότι μπορεί να γνωρίσεις κάποιον άνθρωπο που σε κατανοεί, τον κατανοείς, σε καλύπτει και τον καλύπτεις συναισθηματικά και από όλες τις απόψεις και όλα θα πάνε μία χαρά. Αν μία γνωριμία δεις ότι δεν σου κάνει, απλούστατα δεν την προχωράς, οπότε δεν υπάρχει λόγος να προβληματίζεσαι.
    Πρέπει να αφήσεις τις πολλές σκέψεις και φοβίες στην άκρη και να ανοιχτείς στους ανθρώπους όμως. Μπορεί να μη σου κάνει ο ένας, να μη σου κάνει ο άλλος, να σου κάνει ο παράλλος. Με το να κλείνεσαι όμως στο καβούκι σου με τις σκέψεις σου, δεν θα γνωρίσεις ούτε τον άλλο, ούτε όμως και τον παράλλο- αν καταλαβαίνεις πως το λέω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν πειράζει, δεν το είπα επικριτικά...

    Τώρα βλέπω άλλον που μου είπε να το σκεφτώ αν προκύψει κάτι αλλά μερικές φορές μου έρχονται αυτές οι σκέψεις ακόμα κι έτσι...

    Όσον αφορά το λόγο του χωρισμού είναι ένας συνδυασμός... Ένας λόγος είναι η απόσταση, μας χωρίζουν καμιά πεντακοσαριά χιλιόμετρα κι επίσης άλλος βασικός λόγος είναι ότι δεν ικανοποιούσα επαρκώς τις ανάγκες του αφού πιεζόμουν για να το κάνω...


    οκ κανένα θέμα, θα ήθελες να μου περιγραψεις με λίγα λόγια όλα αυτά τα μηνύματα που είχες ξεκινήσει για να καταλάβω και εγώ τι γίνεται? στείλε σε dm αν θέλεις


    απλώς μην το σκέφτεσαι και σε αφήνει πίσω
    πόσο χρονών είσαι?

    όντως είναι μεγάλη απόσταση χιλιομετρικα το έβλεπες σοβαρά μαζί του?
    αφού λες ήταν υπομονετικος γιατί να πιεζοσουν?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Κύκνε έχω την εντύπωση ότι με το να φοβάσαι τι θα γίνει σε κάποιο μεθεπόμενο στάδιο, δεν αφήνεσαι να κάνεις το πρώτο βήμα που αργότερα μπορεί να σε οδηγήσει σε αυτό που εύχεσαι ή φοβάσαι. Δηλαδή εννοώ ότι με το να σκέφτεσαι τι θα γίνει αν προχωρήσεις με κάποιον στο σεξουαλικό, είτε συνειδητά, είτε υποσυνείδητα, μπλοκάρεις και δεν κάνεις εύκολα γνωριμίες. Όμως αν κάνεις γνωριμίες, μπορεί με κάποιον από αυτές να τα βρεις, να γνωριστείτε καλύτερα, να σου εμπνεύσει θετικά αισθήματα, έρωτα, ασφάλεια και όταν έρθει η ώρα για τα περεταίρω να αισθάνεσαι τόσο άνετα που να μη σε απασχολούν καν αυτά που σκέφτεσαι τώρα.
    Δεν πρέπει να προεξοφλείς το πως θα λειτουργήσει κάτι ή εσύ η ίδια στο μέλλον. Σε προκαταβάλεις αρνητικά και δεν σε βοηθάει αυτό. Να σκέφτεσαι θετικά, ότι μπορεί να γνωρίσεις κάποιον άνθρωπο που σε κατανοεί, τον κατανοείς, σε καλύπτει και τον καλύπτεις συναισθηματικά και από όλες τις απόψεις και όλα θα πάνε μία χαρά. Αν μία γνωριμία δεις ότι δεν σου κάνει, απλούστατα δεν την προχωράς, οπότε δεν υπάρχει λόγος να προβληματίζεσαι.
    Πρέπει να αφήσεις τις πολλές σκέψεις και φοβίες στην άκρη και να ανοιχτείς στους ανθρώπους όμως. Μπορεί να μη σου κάνει ο ένας, να μη σου κάνει ο άλλος, να σου κάνει ο παράλλος. Με το να κλείνεσαι όμως στο καβούκι σου με τις σκέψεις σου, δεν θα γνωρίσεις ούτε τον άλλο, ούτε όμως και τον παράλλο- αν καταλαβαίνεις πως το λέω.
    Καταλαβαίνω απόλυτα Σόνια κι έχεις δίκιο αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω... Έχεις καμιά ιδέα πως να το καταφέρω;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    οκ κανένα θέμα, θα ήθελες να μου περιγραψεις με λίγα λόγια όλα αυτά τα μηνύματα που είχες ξεκινήσει για να καταλάβω και εγώ τι γίνεται? στείλε σε dm αν θέλεις


    απλώς μην το σκέφτεσαι και σε αφήνει πίσω
    πόσο χρονών είσαι?

    όντως είναι μεγάλη απόσταση χιλιομετρικα το έβλεπες σοβαρά μαζί του?
    αφού λες ήταν υπομονετικος γιατί να πιεζοσουν?
    Θα προσπαθήσω... Το πιο σημαντικό απ' τα θέματα που έχω ανοίξει κατά καιρούς είναι αυτό για την σεξουαλική παρενόχληση... Με τρόμαξε πολύ και μ' έκανε να φοβάμαι τους άντρες γιατί πίστευα ότι όλοι θα είναι σαν αυτόν και μπορεί ν' αναγκαστώ να κάνω πράγματα που δεν θέλω...

    Είμαι 43...

    Ναι, το έβλεπα σοβαρά, αν ήθελε θα πήγαινα στην πόλη του...
    Τώρα όσον αφορά την πίεση πίεζα τον εαυτό μου για πράγματα που μου ζητούσε 1ον γιατί ήθελα να τον ευχαριστήσω και 2ον γιατί φοβόμουν ότι αλλιώς θα με αφήσει... Πόση υπομονή πια να κάνει κάποιος;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Θα προσπαθήσω... Το πιο σημαντικό απ' τα θέματα που έχω ανοίξει κατά καιρούς είναι αυτό για την σεξουαλική παρενόχληση... Με τρόμαξε πολύ και μ' έκανε να φοβάμαι τους άντρες γιατί πίστευα ότι όλοι θα είναι σαν αυτόν και μπορεί ν' αναγκαστώ να κάνω πράγματα που δεν θέλω...

    Είμαι 43...

    Ναι, το έβλεπα σοβαρά, αν ήθελε θα πήγαινα στην πόλη του...
    Τώρα όσον αφορά την πίεση πίεζα τον εαυτό μου για πράγματα που μου ζητούσε 1ον γιατί ήθελα να τον ευχαριστήσω και 2ον γιατί φοβόμουν ότι αλλιώς θα με αφήσει... Πόση υπομονή πια να κάνει κάποιος;
    να κάνεις πράγματα σαν τι δηλαδή? πάντως το ότι το αναφέρεις δημοσίως και το μοιραζεσε σημαίνει πως είσαι δυνατή

    τον χωρισμό σας πως το πήρε? τα είχατε καιρό? μετά από πόσο καιρό σχέσεις ολοκληρωσατε?

    δεν σημαίνει πως αυτός ο συγκεκριμένος σου έκανε τέτοιο απάνθρωπο θα κάνουν και άλλοι
    μην κλεινεσαι στον εαυτό σου και δεν γνωρίζεις άτομα τα οποία μπορεί να ταιριάζετε

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καταλαβαίνω απόλυτα Σόνια κι έχεις δίκιο αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω... Έχεις καμιά ιδέα πως να το καταφέρω;
    Να "εκτεθείς" σε ανθρώπους και καταστάσεις. Να βγεις από το comfort zone σου. Πως γνωρίζουν οι άνθρωποι άλλους ανθρώπους; Δεν θυμάμαι όλα τα θέματά σου, αλλά έχω την εντύπωση ότι έχεις ρουτινιάσει κι ότι συναναστρέφεσαι ένα μικρό αριθμό ανθρώπων, τους ίδιους και τους ίδιους. Έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο να κάνεις σκέψεις. Οι πολλές σκέψεις δεν μας πάνε πάντοτε μπροστά, αντίθετα, κάνουμε οι ίδιοι τα εύκολα δύσκολα και τα απλά σύνθετα.

    Κάτι είχαμε πει παλιά, δεν θυμάμαι με λεπτομέρειες. Εθελοντισμό με τα αδέσποτα, είναι μακριά. Περπάτημα, σε κουράζει πιο μακριά από το σπίτι και δε σου αρέσει. Ξένες γλώσσες, δεν υπάρχουν λεφτά. Με μία άρνηση στο οτιδήποτε μένεις στην αδράνεια όμως. Ενώ αν πεις π.χ. δεν έχω τις τρελές υποχρεώσεις να με πιέζει ο χρόνος, θα πάω στο καταφύγιο να προσφέρω 2 φορές την εβδομάδα κι ας φάω μια ώρα στο πήγαινέλα, δεν χάθηκε ο κόσμος. Ή βρήκα το τάδε φροντηστήριο, είναι 40 ευρώ το μήνα, θα κάνω μία αποτρίχωση λιγότερη και θα ρεφάρω από εκεί. Ή αισθάνομαι ανασφάλεια ή βαρεμάρα να περπατήσω λίγο πιο πέρα, ας πιέσω τον εαυτό μου να το κάνει κάθε μέρα και λίγο πιο πολύ ξέρω κι εγώ. Εδώ σου λένε οι ειδικοί ακόμα και το πιο απλό, να αλλάζεις κάθε φορά διαδρομή από το supermarket στο σπίτι σου ας πούμε, εξασκεί τον εγκέφαλο. Έτσι κι εσύ θα εξασκείς τον εαυτό σου ότι μπορείς να κάνεις καινούρια πράγματα, να συναντάς καινούριους ανθρώπους ακόμα κι αν απλά ήταν ένας που καθόταν σε διπλανό παγκάκι και σού ζήτησε αναπτήρα. Και σίγουρα μέσα από κοινές δραστηριότητες και πιο πλούσια καθημερινότητα ανοίγεις τον κύκλο γνωριμιών σου. Και όσο ανοίγεσαι το ένα φέρνει το άλλο. Θα βρεθεί και κόσμος να ενδιαφερθεί ή να ενδιαφερθείς και ερωτικά κάποια στιγμή. Και κάθε νέα εμπειρία στις ανθρώπινες σχέσεις σίγουρα κάτι σου μαθαίνει.

    Άλλο να έχεις να προσβλέπεις ότι σήμερα θα πάω για καφέ με τα παιδιά από τα Γαλλικά και κοίτα τι καλά περνάω με τη Μαρία, έχει χιούμορ και ο Γιάννης φαίνεται καλό παιδί κι είναι γλυκούλης, θα ήθελα να τον γνωρίσω καλύτερα κι άλλο να λες άλλη μια μέρα που θα κάτσω σπίτι ή θα πάω με τη μαμά μου να δω τα ανήψια μου το απόγευμα, ως τότε ας κάθομαι να σκέφτομαι τι έγινε τότε μια φορά κι έναν καιρό και τα παλιά τα σχωρεμένα.

    Είναι βασικό να έχεις κάτι χειροπιαστό να προσβλέπεις για το μέλλον και κάτι να γεμίζεις την κάθε σου μέρα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Γιατι δεν βρίσκεις μια δραστηριότητα; Θεατρική ομάδα, χορό, γυμναστικη (ισως οχι κλασικο γυμναστηριο αλλα κατι ομαδικο), ζωγραφικη, μουσικη; κατι θα υπαρχει και ισως και δωρεαν σε καποιο πολιτιστικο κεντρο κοντα σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    το σημαντικό είναι αυτή την δραστηριοτητα που θα πηγαίνει να τις αρέσει και να μην το κάνει από ανάγκη

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 30
    Last Post: 29-05-2021, 00:44
  2. Φοβάμαι...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 83
    Last Post: 20-09-2015, 16:03
  3. Φοβαμαι
    By deleted-member-09-05-2016 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 13-07-2015, 11:45
  4. φοβαμαι...
    By astrellita in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 22-09-2012, 22:07
  5. Φοβάμαι...
    By Dimitra P in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 25-08-2011, 16:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •