Επηρεάζεστε από το φόρουμ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Επηρεάζεστε από το φόρουμ;

    Καλησπέρα ..με αφορμή κάτι που νιώθω τελευταία από ιστορίες που διαβάζω ήθελα να σας ρωτήσω επηρεάζεστε καθολου αρνητικά από άλλους; Όλοι έχουμε μπει προφανώς να διαβάσουμε κάτι που δεν έχει να κάνει με εμάς πχ για σχιζοφρένεια και ψυχώσεις...έχετε νιώσει φόβο ενώ δεν τον είχατε, ότι θα συμβεί σε εσάς; Σίγουρα στο θέμα της αγχωδεις διαταραχής έχω νιώσει κάπως καλύτερα ότι νιώθω πράγματα που δεν είμαι η μόνη άρα κάπου κάνω λάθος ότι θα πάθω κάτι στην υγεία μου πχ (αρρωστοφοβια)... Αλλά σε άλλα θέματα πολλές φορές σκέφτομαι μήπως πάθω κάτι που δεν έχω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Καλημερα...εγω ναι επηρεαζομαι εντονα γι αυτο και θεματα οπως αυτα που αναφερεις δεν τα διαβαζω συνηθως.

  3. #3
    kopela93
    Guest
    Επηρεάζομαι ναι αλλά όχι δεν διαβάζω θέματα σχιζοφρένειας επειδή δεν με αφορούν άμεσα έχουν βέβαια όμως ενδιαφέρον όπως και γενικά το mental health έχει μεγάλο ενδιαφέρον.
    Συνήθως διαβάζω θέματα που με αφορούν θέματα διαπροσωπικών σχέσεων θέματα αυτοπεποίθησης αυτά δηλαδή που θέλω τώρα να λύσω εγώ για τον εαυτό μου και προσπαθώ όταν βλέπω κάποια θέματα που πιστεύω ότι μπορώ να βοηθήσω προσπαθώ να βοηθάω και να γράφω τη γνώμη μου αν και βέβαια δεν σημαίνει ότι θα είναι βοηθητική γιατί ο καθένας έχει διαφορετικό τρόπο σκέψης αλλά εμένα προσωπικά με βοηθάει να μου λένε διάφορες γνώμες γιατί μου ανοίγουν τους ορίζοντές να σκεφτώ και κάτι παραπάνω πέρα από αυτά που ήδη έχω σκεφτεί.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κι εγώ έχω τύχει να επηρεαστώ.

  5. #5
    Δεν ξέρω γιατί αλλά εγώ μπαίνω σε πειρασμό να διαβάσω τι σκέφτεται πως νιώθει και πως το ζει όλο αυτό κάποιος με ψυχώσεις και έχω πιάσει τον εαυτό μου να φοβάται τώρα δύο μήνες ότι θα συμβεί και σε μένα. Βέβαια ο γιατρός μου έχει πει ότι ούτε εκείνος δεν ασχολείται με αυτά να διαβάζει κ για ποιον λόγο να το κάνω εγώ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω εχω ψυχωση και μου αρεσει να διαβαζω σκεψεις και συναισθηματα. Δεν ειναι κατι που δεν μπορεις να κατανοησεις, ολα βασιζονται σε μια κλιμακα των συμπτωματων, αλλα δεν ειναι αγνωστα συνηθως σε κανεναν. Μαλιστα εχω διαβασει οτι ειδικοι αυτου του χωρου, οταν διαβαζουν σαν φοιτητες χρειαζονται πολλες φορες ψυχολογικη υποστηριξη γιατι νομιζουν οτι τα εχουν ολα. Υπαρχει και το burnout των ψυχολογων ακουγοντας συνεχεια για προβληματα. Προσωπικα δεν μου αρεσει να διαβαζω για ασθενειες για παραδειγμα ενα θεωρητικο βιβλιο και αυτο οχι μονο για τις ψυχικες ασθενεις αλλα και για τις σωματικες. Υπαρχει πολυς πονος εκει εξω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Elenia781
    Guest
    Και γω ψύχωση έχω και θέματα οπως ιδψ με επηρεαζουν. Οποτε για τον καθένα ισχυει διαφορετικό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Εγω μαθαινω συνεχεια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Ναι επηρεάζομαι.
    Κοντεύω νά τρελαθώ με αυτά που διαβάζω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Από ορισμένα επηρεάζομαι (όχι από όλα) από το τίτλο κι όλας του θέματος χωρίς να διαβάσω το όλο θέμα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Άγνωστη View Post
    Καλησπέρα ..με αφορμή κάτι που νιώθω τελευταία από ιστορίες που διαβάζω ήθελα να σας ρωτήσω επηρεάζεστε καθολου αρνητικά από άλλους; Όλοι έχουμε μπει προφανώς να διαβάσουμε κάτι που δεν έχει να κάνει με εμάς πχ για σχιζοφρένεια και ψυχώσεις...έχετε νιώσει φόβο ενώ δεν τον είχατε, ότι θα συμβεί σε εσάς; Σίγουρα στο θέμα της αγχωδεις διαταραχής έχω νιώσει κάπως καλύτερα ότι νιώθω πράγματα που δεν είμαι η μόνη άρα κάπου κάνω λάθος ότι θα πάθω κάτι στην υγεία μου πχ (αρρωστοφοβια)... Αλλά σε άλλα θέματα πολλές φορές σκέφτομαι μήπως πάθω κάτι που δεν έχω.
    Καλημέρα. Επηρεάζομαι πολύ και θέλω με την βοήθεια του γιατρού να σταματήσω να μπαίνω να διαβάζω. Με πάει πολύ πίσω όλο αυτό. Κάνω συνέχεια σκέψεις ότι μήπως είμαι σχιζοφρενής??? Μήπως αρρωστήσω και με κλείσουν σε ψυχιατρείο??? Μήπως τρελαθώ??? Τι είναι αυτό ρε παιδιά?? Γιατί τόσες φοβίες???

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    καθοοοολου....μου προκαλουν περιεργεια οι νοσοφοβικοι.......εχω και χρονια κτθλψη .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Τις τελευταιες μερες κι εγω εχω αρχισει και ζοριζομαι παλι και κολλανε βλακειες στο κεφαλι μου.Θα ξαναβγει παλι η αρρωστοφοβια το ξερω.Νιωθω κι εγω οτι επηρεαζομαι απο διαφορα που διαβαζω.Θελω κι εγω να σταματησω να γραφω .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Καλημέρα. Επηρεάζομαι πολύ και θέλω με την βοήθεια του γιατρού να σταματήσω να μπαίνω να διαβάζω. Με πάει πολύ πίσω όλο αυτό. Κάνω συνέχεια σκέψεις ότι μήπως είμαι σχιζοφρενής??? Μήπως αρρωστήσω και με κλείσουν σε ψυχιατρείο??? Μήπως τρελαθώ??? Τι είναι αυτό ρε παιδιά?? Γιατί τόσες φοβίες???
    Καλημέρα!

    Καλύτερα να πάρεις αποστάσεις αν όλο αυτό σου κάνει κακό.
    Εδώ θα είσαι αν νομίζεις ότι λαμβάνεις συμπαράσταση στην προσπάθεια σου και νιώθεις όμορφα όταν μπαίνεις.
    Πρέπει να παίρνεις κουράγιο για την προσπάθεια σου και σίγουρα εδώ όσο διαβάζεις διαφορά πολυ συχνά θα απογοητευεσαι ή θα μεγαλώνει ο φόβος σου μήπως πάθεις κάτι άλλο.

    Ύστερα στην φάση που είσαι το φαινόμενο της αυθυποβολή είναι πολύ συχνό οπότε προσεξετε το και προσπάθησε να το διαχειριστείς όσο το δυνατόν καλύτερα για να βγεις από τον λαβύρινθο σου μια ώρα γρηγορότερα.

    Καλή δύναμη στην προσπάθεια σου και μακρυα από σχόλια που σε πάνε πίσω σε όλο αυτό ή αισθάνεσαι ακόμα πιο άσχημα
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    garfield
    Guest
    Θα σας ελεγα να μη φοβαστε δεν παθαινει κανεις σχιζοφρενεια επειδη επηρεαστηκε απο ενα φορουμ. Αυτο το εχει καποιος στα γονιδια του και καποια στιγμη στη ζωη του το εκδηλωνει. Εγω αν και φοβαμαι για δευτερο ψυχωτικο επεισοδιο δεν επηρεαζομαι απο το φορουμ. Με βοηθαει κι ολας να διαβαζω τις εμπειριες και αλλον ανθρωπων.

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 03-01-2018, 22:47
  2. Φόρουμ και ιός
    By δελφίνι in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 20
    Last Post: 25-09-2015, 22:39
  3. Παρενόχληση στο φόρουμ....
    By Θεοφανία in forum Κακοποίηση
    Replies: 182
    Last Post: 10-07-2011, 22:24
  4. Ο ρόλος του φόρουμ
    By void in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 68
    Last Post: 20-06-2011, 03:08
  5. ΦΟΡΟΥΜ
    By Ακροβατης in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 17
    Last Post: 22-08-2010, 19:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •