Δεν έχω κάνει τίποτα στην ζωή μου! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Τα δυο ΙΕΚ πριν ποσα χρονια τα τελειωσες?Ποσα χρονια εισαι ετσι?Τι ηλικια εχεις αν επιτρεπεται?Γιατι απο το nickname σου φανταζομαι οτι εισαι γυρω στα 35+.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και εγω ετσι αισθανομαι, ειναι και ιδιοτητα της ρουτινας. Απο πραγματα που θα ηθελα να κανω υπαρχουν πολλα, ακομα και να παω εξωτερικο για εργασια σε μια χωρας της ΕΕ οπως Γερμανια. Προς το παρον εχω βολευτει στον τροπο ζωης μου και εαν δεν αλλαξει κατι δραματικα προς το χειροτερο θα μπορω να συντηρω αυτον τον τροπο ζωης περιπου 3-4 χρονια ακομα.
    Το θεμα με πραγματα που εχεις κανει στη ζωη ειναι οτι ειναι πλεον παρελθον και αυτο που σε απασχολει ειναι το παρον. Τι κανουμε τωρα?
    Δεν γινεσαι και αναλυτικος, οπως τι ΙΕΚ τελειωσες κλπ, εαν τα εχεις τελειωσει πληρως κλπ, τι θα σου αρεσε να κανεις, τι νομιζεις οτι μπορεις να κανεις και σκεψεις εστω και θεωρητικες πως θα μπορουσες να κινηθεις.
    Φανταζομαι ο ιδιωτικος τομεας ειναι αυτος που θα κινηθεις, γιατι στο δημοσιο αντε να κανεις κανα προγραμμα ΟΑΕΔ ή κατι αλλο συντομο (εχω ελαχιστες πληροφοριες).
    Κινησεις που θα μπορουσες να κανεις, ειναι να γραψεις τις σκεψεις σου ειτε εδω, ειτε σε ενα προσωπικο ημερολογιο, για παραδειγμα τι θα ηθελες να κανεις που νομιζεις οτι μπορεις να τα φερεις εις περας. Να φτιαξεις βιογραφικο. Να πασαρεις το βιογραφικο σε διαφορες μεριες, οπως την ιστοσελιδα του ΟΑΕΔ(δεν ξερω εαν εχει ιδιαιτερη σημασια εκει, το αναφερω απλα σαν ενεργεια).
    Εαν ξερεις Αγγλικα, μπορεις να παρακολουθησεις εκπαιδευτικα προγραμματα συμφωνα με αυτο που θα ηθελες να κανεις απο ιστοσελιδες οπως το coursera, το edx, το udemy. Μπορεις να διαβασεις καποιο βιβλιο αυτοβοηθειας στα Αγγλικα υπαρχουν πολλα και και προσωπικα αν και δεν τα διαβαζω σε αυτο τον τομεα υπαρχουν πολλα, βεβαια στα Ελληνικα τα πραγματα ειναι φτωχα.
    Μπορεις να αξιοποιησεις τις λιγες ή πολλες γνωριμιες σου να σου δινουν τουλαχιστον πληροφοριες για τι παιρνει το αυτι τους, ειδικα σε επαρχιακες πολεις, γενικα η δικτυωση παιζει παντου, παγκοσμια.
    Οι περισσοτερες δουλεις οπως αναφερθηκε ηδη δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολες, αν και φανταζουν βουνο στην αρχη, αρκει να σε προτιμησουν για εργατικο δυναμικο. Ακομα και εξειδικευμενα επαγγελματα που φανταζουν βουνο εδω που τα λεμε εαν παρακολουθησεις στοιχειωδη εκπαιδευση, λες αυτο ηταν, μπορω να κυνηγησω τωρα θεση σε αυτο τον τομεα?
    Μερικες σκεψεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Ωραία θά σού πω κάτι όπως τά έχω δεί από μένα καί από άλλους. Σύμφωνα με τις δικές μου εμπειρίες καί αντίληψη θά μιλήσω μόνο.Υπάρχουν δύο ενδεχόμενα-λυσεις.
    Υπάρχουν αυτοί που έχουν κολλήσει. Που θέλουν νά δουλέψουν πραγματικά. Αλλά έχουν απογοητευτεί από προηγούμενες δουλειές καί έχουν κυριευτει από συναισθήματα αχρηστιας κ.α.
    Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο στην περίπτωση σου και δεν μπορείς Με τίποτα να ξεπεράσεις τις προηγούμενες δουλειές που είχες καί σού μειναν σαν τραύματα αυτές οι εμπειρίες, πας σέ έναν ψυχολόγο καί τό συζητάς ώστε νά τό λύσεις μέσα σού.
    Αυτό σέ περίπτωση που πραγματικά θέλεις νά εργαστείς καί νιώθεις ότι έχεις κολλήσει.

    Η δεύτερη περίπτωση είναι η περίπτωση που κοιτάς τί κάνουν οι άλλοι, που προχωρανε και συγκρίνεις τόν εαυτό σου Με τους άλλους. Επειδή οι άλλοι δουλεύουνε δεν σημαίνει ότι καί εσύ απαραίτητα πρέπει νά κάνεις ο, τί κάνουν οι άλλοι. Μπορείς νά μήν δουλεύεις καί νά κάθεσαι κιάλλα χρόνια ζώντας Με επιδόματα κεα (ξέρω άτομα που αυτό κάνουν στη ζωή τους).

    Εσύ σε ποια από τις δύο κατηγορίες ανήκεις;
    Είτε θέλεις είτε δεν θέλεις.
    Δεν έχει νόημα να γράφεις στο φόρουμ εδώ και τρία χρόνια πόσο άχρηστος είσαι καί ότι δεν δουλεύεις.
    Αν θέλεις υπάρχουν λύσεις. Αν δεν θέλεις αποδεξου το καί ζησε με τά λίγα.η απόφαση δική σου.
    Θέλω μια απασχόληση είτε αυτό είναι δουλειά είτε κάποια δραστηριότητα, θέλω γνωριμίες- φιλίες, δεν είμαι άνθρωπος που θα έκανε οποιαδήποτε δουλειά, έχω δουλέψει στο παρελθόν σε τέσσερις διαφορετικές δουλειές όλες μερικής απασχόλησης ορισμένου χρόνου, είτε από σχολή, είτε μέσω σεμιναρίων. Δούλεψα Ανελκυστήρες ασανσέρ, ΔΕΗ, Σούπερ Μάρκετ και σε παιδικό σταθμό. 3στις 4 ήταν χάλια δεν μπορούσα από την πρώτη δουλειά να ανταπεξέλθω γιατί δεν μου έκοβε ότι και να μου έλεγαν δεν μπορούσα να συγκεντρωθω και μου την έλεγαν και με ειρωνευόταν και αυτό με ακολουθούσε στης μετέπειτα εργασίες όλες με άγχος με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανταπεξέλθω, μόνο στο παιδικό σταθμό τα πήγα καλύτερα εκεί ήταν πιο φιλικό το περιβάλλον και δεν είχα άλλως πάνω από το κεφάλι μου τις περισσότερες φορές. Εισόδημα δεν παίρνω, μια φορά έχω πάρει στην ζωή μου πριν χρόνια ήταν επίδομα ανεργίας επειδή συμπλήρωσα χρόνο για ένα διάστημα λίγο μηνών κάπου στα 80 ευρώ εάν θυμάμαι καλά το μήνα. Τώρα αυτή την στιγμή έχω 5 λεπτά στην τσέπη του παντελονιού μου κυριολεκτικά οπότε εάν μου έλεγες να διαλέξω για να απαντήσω στην ερώτηση σου εάν θέλω να δουλέψω πραγματικά, θα προτιμούσα να είχα χρήματα από επιδόματα αλλά να είχα και κάποια δραστηριότητα, αλλά από την άλλη δεν θα έλεγα όχι σε μια δουλειά που θα επικρατούσε φιλικό περιβάλλον και θα μπορουσα να ανταπεξέλθω και ας μην ήταν μεγάλος ο μισθός.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Τα δυο ΙΕΚ πριν ποσα χρονια τα τελειωσες?Ποσα χρονια εισαι ετσι?Τι ηλικια εχεις αν επιτρεπεται?Γιατι απο το nickname σου φανταζομαι οτι εισαι γυρω στα 35+.
    Τα ΙΕΚ το ένα το τελείωσα το 17 το άλλο πέρσι και είμαι 35

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Θέλω μια απασχόληση είτε αυτό είναι δουλειά είτε κάποια δραστηριότητα, θέλω γνωριμίες- φιλίες, δεν είμαι άνθρωπος που θα έκανε οποιαδήποτε δουλειά, έχω δουλέψει στο παρελθόν σε τέσσερις διαφορετικές δουλειές όλες μερικής απασχόλησης ορισμένου χρόνου, είτε από σχολή, είτε μέσω σεμιναρίων. Δούλεψα Ανελκυστήρες ασανσέρ, ΔΕΗ, Σούπερ Μάρκετ και σε παιδικό σταθμό. 3στις 4 ήταν χάλια δεν μπορούσα από την πρώτη δουλειά να ανταπεξέλθω γιατί δεν μου έκοβε ότι και να μου έλεγαν δεν μπορούσα να συγκεντρωθω και μου την έλεγαν και με ειρωνευόταν και αυτό με ακολουθούσε στης μετέπειτα εργασίες όλες με άγχος με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανταπεξέλθω, μόνο στο παιδικό σταθμό τα πήγα καλύτερα εκεί ήταν πιο φιλικό το περιβάλλον και δεν είχα άλλως πάνω από το κεφάλι μου τις περισσότερες φορές. Εισόδημα δεν παίρνω, μια φορά έχω πάρει στην ζωή μου πριν χρόνια ήταν επίδομα ανεργίας επειδή συμπλήρωσα χρόνο για ένα διάστημα λίγο μηνών κάπου στα 80 ευρώ εάν θυμάμαι καλά το μήνα. Τώρα αυτή την στιγμή έχω 5 λεπτά στην τσέπη του παντελονιού μου κυριολεκτικά οπότε εάν μου έλεγες να διαλέξω για να απαντήσω στην ερώτηση σου εάν θέλω να δουλέψω πραγματικά, θα προτιμούσα να είχα χρήματα από επιδόματα αλλά να είχα και κάποια δραστηριότητα, αλλά από την άλλη δεν θα έλεγα όχι σε μια δουλειά που θα επικρατούσε φιλικό περιβάλλον και θα μπορουσα να ανταπεξέλθω και ας μην ήταν μεγάλος ο μισθός.
    Καλα ναι κοιτα ολοι θα θελαμε να παιρνουμε λεφτα απο επιδόματα ...να μη δουλευουμε και να ασχολουμαστε μονο με τα χομπι μας...πολυ βολικο ομολογουμενως αλλα δεν.Χρειαζεσαι μια δουλεια.Αυτο το δε μου κοβει που λες μου κανει εντυπωση.ΒΑσικα μου κανει εντυπωση που το λες εσυ γιατι συνηθως οι ανθρωποι που δεν τους κοβει δυσκολευονται να το καταλάβουν οι ιδιοι.Λες δεν μπορεις να συγκεντρωθεις.Γιατι αυτο?Ιατρικά εννοώ το έχεις ψαξει?Στο σχολείο σαν παιδι πως τα πηγαινες?Τι θα σου αρεσε να κανεις σα δουλεια?πχ πολλοι ανθρωποι ασχολουνται με την κηπουρικη.Ειτε μονο σου σε καποια σπιτια ...είτε να βοηθας σε καποιο φυτωριο.Θα σου άρεσε κάτι τετοιο.Θα μπορουσες να το κάνεις?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Καλα ναι κοιτα ολοι θα θελαμε να παιρνουμε λεφτα απο επιδόματα ...να μη δουλευουμε και να ασχολουμαστε μονο με τα χομπι μας...πολυ βολικο ομολογουμενως αλλα δεν.Χρειαζεσαι μια δουλεια.Αυτο το δε μου κοβει που λες μου κανει εντυπωση.ΒΑσικα μου κανει εντυπωση που το λες εσυ γιατι συνηθως οι ανθρωποι που δεν τους κοβει δυσκολευονται να το καταλάβουν οι ιδιοι.Λες δεν μπορεις να συγκεντρωθεις.Γιατι αυτο?Ιατρικά εννοώ το έχεις ψαξει?Στο σχολείο σαν παιδι πως τα πηγαινες?Τι θα σου αρεσε να κανεις σα δουλεια?πχ πολλοι ανθρωποι ασχολουνται με την κηπουρικη.Ειτε μονο σου σε καποια σπιτια ...είτε να βοηθας σε καποιο φυτωριο.Θα σου άρεσε κάτι τετοιο.Θα μπορουσες να το κάνεις?
    Δεν τα πήγαινα καλά στο γυμνάσιο περνούσα τα μαθήματα είχα μείνει για Σεπτέμβριο αλλά στραβά κούτσα τα περνούσα, πάντως δεν μπορούσα να τα μάθω εύκολα αυτά που διάβαζα άσχετα που περνούσα δεν μπορούσα να τα συγκρατήσω και στο λύκειο τα ίδια!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Οκ οποτε δεν εισαι πολυ του διαβασματος και της θεωριας.Δεν ειναι θεμα αυτο...ουτε εισαι ο μονος.Τουλαχιστον ετσι ξερεις οτι χρειαζεσαι κατι πιο πρακτικο,χειρονακτικο να ασχοληθεις.Νομιζω θα εισαι κι εσυ πιο χαρουμενος με κατι τετοιο.Τι νομιζεις?Ο λογος που σε ρωτησα ειναι γιατι ...ξερεις ισως να υπαρχει και κάποιο μαθησιακο θεμα απο πισω που να ειναι αυτος ο λογος που δυσκολευοσουν και δυσκλευεσαι σε καποια πραγαματ.αλλα φανταζομαι δεν το εχεις ψαξει ποτε ..ουτε ως παιδι ουτε ως ενηλικας.Εχει τυχει ποτε να κανεις ψυχοθεραπεια για καποιο λογο μηπως?Μη με παρεξηγησεις..δεν υπονοω οτι χρειαζεσαι κατι τετοιο.Ρωταω επειδη λιγο πολυ οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουμε τα θεματα μας για να συμμετεχουμε.Επισης με φιλιες πως τα πας?Σου αρεσει να βγαινεις ή προτιμας να μενεις σπιτι μονος σου?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Οκ οποτε δεν εισαι πολυ του διαβασματος και της θεωριας.Δεν ειναι θεμα αυτο...ουτε εισαι ο μονος.Τουλαχιστον ετσι ξερεις οτι χρειαζεσαι κατι πιο πρακτικο,χειρονακτικο να ασχοληθεις.Νομιζω θα εισαι κι εσυ πιο χαρουμενος με κατι τετοιο.Τι νομιζεις?Ο λογος που σε ρωτησα ειναι γιατι ...ξερεις ισως να υπαρχει και κάποιο μαθησιακο θεμα απο πισω που να ειναι αυτος ο λογος που δυσκολευοσουν και δυσκλευεσαι σε καποια πραγαματ.αλλα φανταζομαι δεν το εχεις ψαξει ποτε ..ουτε ως παιδι ουτε ως ενηλικας.Εχει τυχει ποτε να κανεις ψυχοθεραπεια για καποιο λογο μηπως?Μη με παρεξηγησεις..δεν υπονοω οτι χρειαζεσαι κατι τετοιο.Ρωταω επειδη λιγο πολυ οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουμε τα θεματα μας για να συμμετεχουμε.Επισης με φιλιες πως τα πας?Σου αρεσει να βγαινεις ή προτιμας να μενεις σπιτι μονος σου?
    Δεν παρεξηγουμε καθόλου, έχω κάνει ψυχοθεραπεία, τελευταία φορά το έκανα το Ιούνιο, αλλά λόγο οικονομικών δεν ξαναπήγα αλλά πριν είχα πάει αρκετές φορές, τώρα όσο αφορά το μαθησιακό θέμα εάν έχω κάποια δυσκολία μπορεί και να έχω τα γράμματα μου δεν βλέπονται όταν κάνω άσε που παλαιότερα όταν έγραφα στην σχολή δυσκολευομουνα να γράψω το πέντε, μικρός επίσης δεν μιλούσα καθαρά, ακόμα και τώρα τραυλίζω μερικές φορές! Πάντως θυμάμαι από την πρώτη δημοτικού την πρώτη μέρα που είχα φόβο, άγχος αν και 6 το θυμάμαι καθαρά σαν να ταν χθές!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Αν δεν δουλευεις ΚΑΘΟΛΟΥ - καθεσαι εδω και χρονια χωρις να κανεις τιποτα. Δικαιουσαι καποιο επιδομα? Η συνταξη αναπηριας βγαινει ευκολα? Να εχεις δηλαδη βρεξει χιονισει ενα (μικρο) εισοδημα. Γινεται με καποιο τροπο σημερα (2021)???

    Εντιτ: "Αναπηριας" εννοω οχι σωματικο αλλά κατι "ψυχολογικο" - να το παιξεις τρελος δηλαδη.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Lord of Light View Post
    Αν δεν δουλευεις ΚΑΘΟΛΟΥ - καθεσαι εδω και χρονια χωρις να κανεις τιποτα. Δικαιουσαι καποιο επιδομα? Η συνταξη αναπηριας βγαινει ευκολα? Να εχεις δηλαδη βρεξει χιονισει ενα (μικρο) εισοδημα. Γινεται με καποιο τροπο σημερα (2021)???

    Εντιτ: "Αναπηριας" εννοω οχι σωματικο αλλά κατι "ψυχολογικο" - να το παιξεις τρελος δηλαδη.
    Οχι δεν γίνεται είμαστε μικρή πόλη και δουλεύουν άτομα σε θέσεις που με ξέρουν και δεν θέλω να μάθουν ότι είμαι τρελός έστω και ψέματα να στιγματιστεί το όνομα μου!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Αν εχεις ενα μικρο κεφαλαιο στην ακρη μπορεις να παιξεις κρυπτο, χρηματιστηριο αν ξερεις απο αυτά. Αν οχι ψαχτο. Εγω λεω να ασχοληθω ακουω ατομα βγαζουν λεφτα με κρυπτο κυριως. Υπάρχουν και βιβλια και βιντεακια καθοδηγητικα στο youtube. Αν ψαχτεις θα βρεις πληροφοριες αφθονες.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Lord of Light View Post
    Αν εχεις ενα μικρο κεφαλαιο στην ακρη μπορεις να παιξεις κρυπτο, χρηματιστηριο αν ξερεις απο αυτά. Αν οχι ψαχτο. Εγω λεω να ασχοληθω ακουω ατομα βγαζουν λεφτα με κρυπτο κυριως. Υπάρχουν και βιβλια και βιντεακια καθοδηγητικα στο youtube. Αν ψαχτεις θα βρεις πληροφοριες αφθονες.
    Το κρυπτο τι είναι;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    kryptonomismata (bitcoin, Etherum, κτλ)

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Lord of Light View Post
    kryptonomismata (bitcoin, Etherum, κτλ)
    Δεν ξέρω εγώ από τέτοια εγώ θέλω φανερωνομισματα!!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Δουλειά Με προγράμματα μέσω ΟΑΕΔ. Συμβάσεις. Πήγαινε στον ΟΑΕΔ τής περιοχής σού να δείς. Καί όι δήμοι βγάζουν επίσης με απλά προσόντα πολλές φορές. Καί Με κοινωνικά κριτήρια
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Δεν ξέρω εγώ από τέτοια εγώ θέλω φανερωνομισματα!!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. εχω κανει δυο αποπειρες στην ζωη μου...
    By hlias1988 in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 12
    Last Post: 11-12-2020, 13:30
  2. Είμαι 23 και δεν έχω κάνει τίποτα σοβαρό με αγορι
    By Lemonpie5 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 485
    Last Post: 11-04-2018, 16:25
  3. Έχω την εντύπωση ότι δεν θα κάνω τίποτα στην ζωή μου.
    By δελφίνι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 53
    Last Post: 18-01-2015, 02:11
  4. τιποτα δεν με κανει να αισθανομαι καλα
    By marianthi567 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 08-08-2011, 22:35
  5. Κανει τιποτα το Ladose?
    By klajdi2 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-02-2009, 05:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •