Συνεξαρτώμενες σχέσεις - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 49
  1. #16
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Μέχρι να πεις την λέξη έλεγχος, όλα ήταν νορμάλ και απολύτως φυσιολογικά.
    Από εκεί και πέρα κάτι όντως δεν πάει καλά. Εγώ θα σου πω απλά να μάθεις να αγαπάς και να αποδέχεσαι τον άλλον όπως είναι. Και να μη θεωρείς κανέναν κτήμα σου. Μάθε να δίνεις χωρο στον άλλον και στον εαυτό σου , δυναμωνοντας την αυτοεκτίμηση σου.
    Ξέρεις κάτι μου το έχουν πει ότι πρέπει να αποδέχομαι τον άλλον όπως είναι αλλά δυσκολεύομαι αρκετά να το κάνω δεν ξέρω γιατί. Δεν είναι αμάν και τι ότι οι άλλοι έχουν προβλήματα και εγώ είμαι η τέλεια προφανώς και εγώ έχω προβλήματα στη συμπεριφορά μου δεν είναι κανείς τέλειος. Απλά μάλλον δεν τα έχω καλά με τον εαυτό μου και περιμένω από τους άλλους να μου φερθούν όπως εγώ δεν φέρομαι στον εαυτό μου και σε εισαγωγικά απαιτώ από τους άλλους να το κάνουμε αυτό εννοώ ούτε υποχρέωση τους είναι ούτε τίποτα.
    Θέλω να σέβομαι τους άλλους γιατί το αξίζουν να τους φέρομαι καλά ακόμα και χειρότερος άνθρωπος κατά βάθος δεν θέλει να είναι κακός ούτε να μου φέρεται άσχημα.
    Θέλω όλοι να είναι καλά και δεν θέλω να βλάπτω ούτε το χειρότερο εχθρό μου.
    Απλώς δεν τα έχω καλά με τον εαυτό μου και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για αυτό δίνω μεγάλη βάση στο πως μου φέρονται οι άλλοι ενώ κανονικά θα έπρεπε εγώ να εξυπηρετώ τις ανάγκες μου να φέρομαι όμορφα στον εαυτό μου και να μη με νοιάζει πως μου φέρονται οι άλλοι πιο πολύ βάση να δίνω στο πώς μου φέρομαι εγώ παρά οι άλλοι.
    Αυτό πρέπει να είναι λογική εξήγηση μάλλον θα φερθώ καλά στον εαυτό μου σε σημείο που να συγχωρώ τους άλλους για το πώς μου φέρονται να μην το παίρνω προσωπικά και εφόσον εγώ θα έχω χτίσει μία καλή εικόνα άποψη γνώμη για τον εαυτό μου και θα παίρνω αγάπη από μένα δεν θα τους έχω ανάγκη δεν θα περιμένω από αυτούς πολλά δεν θα απογοητεύομαι τόσο συχνά και έτσι θα σταματήσω να τους ελέγχω εννοώ να νομίζω ότι τους ελέγχω γιατί πραγματικά δεν νομίζω ότι το κάνω δεν μπορώ να ελέγξω κάποιον ο οποίος έχει βούληση και ούτε και με νοιάζει να τον ελέγξω απλά θέλω να μου φέρονται καλά δηλαδή από μέσα μου ξεκινάει όλο αυτό το πρόβλημα αν τα είχα καλά με τον εαυτό μου δεν θα με ένοιαζε το τι νομίζουν οι άλλοι για μένα δεν θα με ένοιαζε κιόλας να με αποδεχτούν σε τόσο τεράστιο βαθμό.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Μπερδεύτηκα λίγο αλλά κατάλαβα τι λες ναι....
    Μάλλον δεν έχει νόημα σε εισαγωγικά να απαιτούμε από τους άλλους πράγματα που δεν έχουν να μας δώσουν γιατί πολύ απλά μπορεί να μην μπορούν να το δώσουν μπορεί να θέλουν αλλά να μην μπορούν ή μπορεί και να μη θέλουν οπότε πάλι πρέπει να είμαστε okay με αυτό
    Από την άλλη ούτε και εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να δώσουμε τα πάντα που θα μας ζητήσουν οι άλλοι οπότε το βλέπω και έτσι ότι είναι απολύτως φυσιολογικό εγώ π.χ. να μη θέλω να δώσω κάτι από την άλλη εγώ νιώθω την ανάγκη ότι πρέπει να το δώσω αυτό και μάλλον για αυτό κιόλας το περιμένω από τους άλλους
    υποχρέωση δεν έχεις πουθενά. οι σχέσεις είναι επιλογή. γνώμη μου.
    αν νιώθεις ότι κάνεις αγκαρεία, καλύτερα να κάνεις καλύτερη επιλογή την επόμενη φορά.
    όλοι έχουμε βρεθεί σε παρόμοιες καταστάσεις μεγαλώνοντας. συμβαίνει, παίρνεις το μάθημα και προχωράς.

  3. #18
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    υποχρέωση δεν έχεις πουθενά. οι σχέσεις είναι επιλογή. γνώμη μου.
    αν νιώθεις ότι κάνεις αγκαρεία, καλύτερα να κάνεις καλύτερη επιλογή την επόμενη φορά.
    όλοι έχουμε βρεθεί σε παρόμοιες καταστάσεις μεγαλώνοντας. συμβαίνει, παίρνεις το μάθημα και προχωράς.
    Σίγουρα δεν έκανα καλές επιλογές. Άτομα για τα οποία είμαι ευγνώμων καλώς ή κακώς με έχουν διαλέξει εκείνα κι όχι εγώ.
    Δεν ξέρω γιατί πέφτω σε άτομα που δεν είναι σωστά για μένα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    χμ
    μάλλον γιατί το ποιός επιλέγει ποιόν όπως λες δεν έχει τόση σημασία
    πχ αν δεν είχες αποδεχτεί να είσαι φίλη με αυτά τα άτομα, δεν θα ήσουν ευγνώμων.
    πολλοί ανθρώποι δεν τολμούν να επιλέξουν κι όλας κάτι καλό απο φόβο μην αποτύχουν ή απορριφτούν.

    τα άτομα για τα οποία είσαι ευγνώμων δεν φοβήθηκαν να σε επιλέξουν.

  5. #20
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    χμ
    μάλλον γιατί το ποιός επιλέγει ποιόν όπως λες δεν έχει τόση σημασία
    πχ αν δεν είχες αποδεχτεί να είσαι φίλη με αυτά τα άτομα, δεν θα ήσουν ευγνώμων.
    πολλοί ανθρώποι δεν τολμούν να επιλέξουν κι όλας κάτι καλό απο φόβο μην αποτύχουν ή απορριφτούν.

    τα άτομα για τα οποία είσαι ευγνώμων δεν φοβήθηκαν να σε επιλέξουν.
    Ο αγαπημένος μου φίλος με διάλεξε. Χωρίς αυτόν δε θα κάναμε παρέα
    Όμως εγώ δεν έκανα καλές επιλογές,διάλεξα άτομα με τα οποία δεν ταίριαζα και εν τέλει δεν κράτησα επαφή.
    Και ακόμη μέχρι και σήμερα δεν κάνω καλές επιλογές

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Ξέρεις κάτι μου το έχουν πει ότι πρέπει να αποδέχομαι τον άλλον όπως είναι αλλά δυσκολεύομαι αρκετά να το κάνω δεν ξέρω γιατί. Δεν είναι αμάν και τι ότι οι άλλοι έχουν προβλήματα και εγώ είμαι η τέλεια προφανώς και εγώ έχω προβλήματα στη συμπεριφορά μου δεν είναι κανείς τέλειος. Απλά μάλλον δεν τα έχω καλά με τον εαυτό μου και περιμένω από τους άλλους να μου φερθούν όπως εγώ δεν φέρομαι στον εαυτό μου και σε εισαγωγικά απαιτώ από τους άλλους να το κάνουμε αυτό εννοώ ούτε υποχρέωση τους είναι ούτε τίποτα.
    Θέλω να σέβομαι τους άλλους γιατί το αξίζουν να τους φέρομαι καλά ακόμα και χειρότερος άνθρωπος κατά βάθος δεν θέλει να είναι κακός ούτε να μου φέρεται άσχημα.
    Θέλω όλοι να είναι καλά και δεν θέλω να βλάπτω ούτε το χειρότερο εχθρό μου.
    Απλώς δεν τα έχω καλά με τον εαυτό μου και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για αυτό δίνω μεγάλη βάση στο πως μου φέρονται οι άλλοι ενώ κανονικά θα έπρεπε εγώ να εξυπηρετώ τις ανάγκες μου να φέρομαι όμορφα στον εαυτό μου και να μη με νοιάζει πως μου φέρονται οι άλλοι πιο πολύ βάση να δίνω στο πώς μου φέρομαι εγώ παρά οι άλλοι.
    Αυτό πρέπει να είναι λογική εξήγηση μάλλον θα φερθώ καλά στον εαυτό μου σε σημείο που να συγχωρώ τους άλλους για το πώς μου φέρονται να μην το παίρνω προσωπικά και εφόσον εγώ θα έχω χτίσει μία καλή εικόνα άποψη γνώμη για τον εαυτό μου και θα παίρνω αγάπη από μένα δεν θα τους έχω ανάγκη δεν θα περιμένω από αυτούς πολλά δεν θα απογοητεύομαι τόσο συχνά και έτσι θα σταματήσω να τους ελέγχω εννοώ να νομίζω ότι τους ελέγχω γιατί πραγματικά δεν νομίζω ότι το κάνω δεν μπορώ να ελέγξω κάποιον ο οποίος έχει βούληση και ούτε και με νοιάζει να τον ελέγξω απλά θέλω να μου φέρονται καλά δηλαδή από μέσα μου ξεκινάει όλο αυτό το πρόβλημα αν τα είχα καλά με τον εαυτό μου δεν θα με ένοιαζε το τι νομίζουν οι άλλοι για μένα δεν θα με ένοιαζε κιόλας να με αποδεχτούν σε τόσο τεράστιο βαθμό.
    Το ότι δεν παίρνεις πολλα τηλέφωνα δεν σημαίνει ότι αφήνεις χωρο στον άλλον. Εσύ μπορεί να δείχνεις, και να θες να δείχνεις κουλ αλλα μέσα σου να βραζεις και να αγωνιας.

    Μαθαίνεις να αγαπάς τον άλλον όταν δεν έχεις προσδοκίες και απαιτήσεις

  7. #22
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Το ότι δεν παίρνεις πολλα τηλέφωνα δεν σημαίνει ότι αφήνεις χωρο στον άλλον. Εσύ μπορεί να δείχνεις, και να θες να δείχνεις κουλ αλλα μέσα σου να βραζεις και να αγωνιας.

    Μαθαίνεις να αγαπάς τον άλλον όταν δεν έχεις προσδοκίες και απαιτήσεις
    Αν δεν πρήζω τον άλλον δεν καλώ δεν στέλνω μηνύματα και δεν πρήζω για βόλτα, τότε δίνω το χώρο που θέλει ο άλλος. Πώς αλλιώς θα μπορούσε να είναι τα πράγματα;;;;
    Με ποια έννοια το λες ότι είμαι περιοριστική;

    Επίσης αν ήταν να βράζω και να αγωνιώ θα το έλεγα. Δεν έχω να κρύψω κάτι εδώ. Τα λέω όλα όπως βλέπεις και πάνω και έχω επίγνωση της κατάστασης μου.

    Όσον αφορά το άλλο,ναι, να τους αφήσω και να μην περιμένω τίποτα. Μακάρι να μπορέσω ... Όλα συμφέροντα είναι

  8. #23
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Το ότι δεν παίρνεις πολλα τηλέφωνα δεν σημαίνει ότι αφήνεις χωρο στον άλλον. Εσύ μπορεί να δείχνεις, και να θες να δείχνεις κουλ αλλα μέσα σου να βραζεις και να αγωνιας.

    Μαθαίνεις να αγαπάς τον άλλον όταν δεν έχεις προσδοκίες και απαιτήσεις
    Τώρα το ξαναδιάβασα και κατάλαβα τι εννοείς. Εννοείς ότι μάλλον τ μοτίβο συνεξαρτησης βγαίνει από μέσα μου είτε κολλάω στον άλλον είτε όχι. Ότι δηλ δε χρειάζεται να τον πρήζω για να νιώθω συνεξαρτηση. Κατάλαβα τώρα τι λες. Σορι για την παρανόηση.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Ο αγαπημένος μου φίλος με διάλεξε. Χωρίς αυτόν δε θα κάναμε παρέα
    Όμως εγώ δεν έκανα καλές επιλογές,διάλεξα άτομα με τα οποία δεν ταίριαζα και εν τέλει δεν κράτησα επαφή.
    Και ακόμη μέχρι και σήμερα δεν κάνω καλές επιλογές
    ιτ τέικς του του τάνγκο.
    αυτοσαμποτάρεσαι δηλαδή. έχεις μάθει έτσι;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Σιγά να μην κάνω σεξ με άτομα που μου φέρονται σκάρτα πριν καν φτάσω σε αυτό το σημείο μου έμεινε λίγη εξυπνάδα
    Σεξ δηλαδή δεν κάνεις με κανέναν ;

  11. #26
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    ιτ τέικς του του τάνγκο.
    αυτοσαμποτάρεσαι δηλαδή. έχεις μάθει έτσι;
    Ακριβώς. Μάλλον πέφτω σε λάθος άτομα. Νομίζω ναι σαμποτάρω τον εαυτό μου σε πολλά. Κυρίως στην επιτυχία.

  12. #27
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Σεξ δηλαδή δεν κάνεις με κανέναν ;
    Δεν κάνω σεξ με άτομα που δεν μου φέρονται καλά. Πρέπει να είναι και άνθρωπος ο άλλος για να κάνω σεξ μαζί του. Όχι "ζώο".

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Δεν κάνω σεξ με άτομα που δεν μου φέρονται καλά. Πρέπει να είναι και άνθρωπος ο άλλος για να κάνω σεξ μαζί του. Όχι "ζώο".
    Έχει υπάρξει κανένας τέτοιος μέχρι τώρα ; Αν ναι , πότε ήταν ;

  14. #29
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Έχει υπάρξει κανένας τέτοιος μέχρι τώρα ; Αν ναι , πότε ήταν ;
    Έχει υπάρξει ναι. Έχει καιρό. Γιατί;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Έχει υπάρξει ναι. Έχει καιρό. Γιατί;
    Μάλλον έχει σημασία. Μόνο ένας ; Και πάει πολύ καιρός ; Πόσος ;;

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Σχέσεις, Σεξ
    By Anonym35 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 117
    Last Post: 15-05-2019, 23:28
  2. ΣΧΕΣΕΙΣ
    By chaos_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 03-11-2011, 20:32
  3. Σχέσεις
    By someone in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 73
    Last Post: 01-10-2009, 17:21
  4. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58
  5. Σχέσεις...
    By Θεοφανία in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 107
    Last Post: 13-05-2008, 20:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •