Συντροφικότητα ή έρωτας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Elenia781
    Guest
    θα το ξαναπώ ...ο εκμεταλλευτης ποτέ δεν θα φύγει πρωτος! το οτι έισαι ανεραστη και πιθανόν δυστυχησμένη χρόνο με το χρόνο,νεα κοπέλα και ξοδευεις τα λεφτα σου για εκεινον σε σεξολόγο-ψυχολογο? . Γιατί δεν ξέρεις πως βολευεται σεξουαλικά αλλού , αν βολευεται οικονομικά με σένα. Εχετε κοινό πορτοφόλι ?

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    7
    Μα δεν βολεύεται σεξουαλικά αλλού. Δεν κάνει τίποτα. Είναι πολλές φορές που σκέφτομαι ότι με το να μην παίρνω την πρωτοβουλία να χωρίσουμε, τον κρατάω δέσμιο και τον ίδιο, ενώ θα μπορούσε με κάποια άλλη να είναι πραγματικά ευτυχισμένος. Κάποια να ταιριάζει περισσότερο με την καθημερινότητα του, να μην θέλει να πηγαινουν πουθενά (η απλά μαζί ΤΗΣ να ΘΕΛΕΙ να πηγαίνει βόλτες), να παίζουν μαζί παιχνίδια στον υπολογιστή (τα οποία εγώ δεν καταλαβαίνω ούτε στο ελάχιστο. Ναι, οκ, χόμπυ. Αλλά κάθε μέρα;; Υπερβολικό. και δεν μου αλλάζει κάνεις τη γνώμη)...

    Και ναι. Κοινό πορτοφόλι έχουμε. Αλλά δεν είναι ότι κάποιος απ' τους δυο μας έχει χαλάσει περισσότερα σ αυτή τη σχέση. Υπήρξαν μήνες που έφερνα περισσότερα από κείνον στο σπίτι, όπως και το αντίστροφο.

    Όπως και να έχει, αν κάποιος το διαβάζει αυτό που δεν έχει μπει ακόμη στη φάση της συγκατοίκησης :
    "Όχι κοινό πορτοφόλι" παιδιά. Κρατήστε ένα κοινό για τα έξοδα του σπιτιού και μέχρι εκεί.

  3. #18
    Quote Originally Posted by marileni View Post
    Είναι σαν να λέει "εγώ εδώ είμαι. Αααααααμα θελήσεις ζητα μου. Αλλά πες το. Δεν καταλαβαίνω έχω από νοήματα η ματιές η χάδια"

    Έχω ξεκινήσει τώρα ψυχοθεραπεία. Να λύσω βαθύτερα θέματα δικά μου. Να τα βρω αρχικά! Και μετά να τα λύσω... Με συνέπεια. Γιατί αν δεν φτάσουμε στο σημείο που είμαστε καλά, και αφήσουμε τη "δουλειά" που κάνουμε...το μυαλό γυρνάει πίσω στο γνώριμο, στη συνήθεια του, στην ευκολία του, σ αυτό που έχει μάθει.
    Καλά κάνεις και ξεκινησες ψυχοθεραπεία.σε βοηθαει καθολου?πηγαινει και ο φίλος σου σε ψυχολογο?πως σου εξηγει το γεγονος ότι δεν θέλει να κανετε σεξ?υπάρχουν ανθρωποι που δεν τους ενδιαφερει το σεξ τοσο.έτσι είναι και ο φίλος μου. Δεν είναι κακό αν τα βρισκεται.αλλά εσύ λες έχεις επιθυμια για σεξ.
    το διάστημα που είσαι δυσαρεστημενη από τον φίλο σου δεν έχει τύχει να σου αρέσει και να σκεφτεσαι καποιον άλλον αντρα?

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Καλά κάνεις και ξεκινησες ψυχοθεραπεία.σε βοηθαει καθολου?πηγαινει και ο φίλος σου σε ψυχολογο?

    πως σου εξηγει το γεγονος ότι δεν θέλει να κανετε σεξ?

    το διάστημα που είσαι δυσαρεστημενη από τον φίλο σου δεν έχει τύχει να σου αρέσει και να σκεφτεσαι καποιον άλλον αντρα?
    Είμαι ακόμη στις αρχές και ξεκίνησα με κάποιον καινούργιο. Έτσι ένιωθα. Ότι θέλω να πάρω το πράγμα απ' την αρχή;; Δεν ξέρω. Καλώς κακώς...
    Μόνο εγώ πηγαίνω.

    Θέλει να κάνουμε σεξ. Να του πω πάμε τώρα να κάνουμε, να ξεντυθουμε, να μπούμε κάτω απ' το σκεπάσματα, να κάνουμε 5 λεπτά, και να συνεχίσουμε τη μέρα μας. Δεν λειτουργεί αυτό για μένα. Θα έλεγα ότι δεν είμαστε παντρεμένοι 20 χρόνια με μωρά στο σπίτι για να το κάνουμε στα πεταχτά - αλλά δεν έχω υπάρξει, και δεν θέλω να θίξω κανέναν. Θέλω να υπάρχει κάτι να το πυροδοτήσει, πώς το λένε. Και όχι...το λάγνο βλέμμα απ' το πουθενά ενώ λέω τι χρειαζόμαστε απ' το σούπερ δεν μου κάνει κάτι.

    Ναι. Αλλά δεν είναι καθαρά σεξουαλική η σκέψη που θα κάνω για καποιον άλλον. Και οταν συμβαίνει, δεν είναι προσωποκεντρικες σκέψεις. Δεν με ενδιαφέρει κάποιος άλλος σαν άνθρωπος. Ονειροπολώ ναι. Πώς θα ήταν να είμαι με κάποιον που καλύπτει τις ανάγκες και τα θέλω μου. Και αυτό είναι και κάτι που ευελπιστώ να "λύσω" με την ψυχοθεραπεία. Είναι κάτι που κάνω στα πλαίσια του "φυσιολογικού"(κακή λέξη), η είναι καποιο μοτίβο; red flag δικό μου. Το οτι ονειρεύομαι τις ιδανικές συνθήκες, χωρίς να κάνω τίποτα για να τις φτάσω, και στην ουσία σαμποταρω τα πάντα.


    Συγνωμη. Βγάζουν νόημα αυτά που γράφω; Μοιάζω ηλίθια; Χαζή; Δεν ξέρω ...

  5. #20
    Quote Originally Posted by marileni View Post
    Είμαι ακόμη στις αρχές και ξεκίνησα με κάποιον καινούργιο. Έτσι ένιωθα. Ότι θέλω να πάρω το πράγμα απ' την αρχή;; Δεν ξέρω. Καλώς κακώς...
    Μόνο εγώ πηγαίνω.

    Θέλει να κάνουμε σεξ. Να του πω πάμε τώρα να κάνουμε, να ξεντυθουμε, να μπούμε κάτω απ' το σκεπάσματα, να κάνουμε 5 λεπτά, και να συνεχίσουμε τη μέρα μας. Δεν λειτουργεί αυτό για μένα. Θα έλεγα ότι δεν είμαστε παντρεμένοι 20 χρόνια με μωρά στο σπίτι για να το κάνουμε στα πεταχτά - αλλά δεν έχω υπάρξει, και δεν θέλω να θίξω κανέναν. Θέλω να υπάρχει κάτι να το πυροδοτήσει, πώς το λένε. Και όχι...το λάγνο βλέμμα απ' το πουθενά ενώ λέω τι χρειαζόμαστε απ' το σούπερ δεν μου κάνει κάτι.

    Ναι. Αλλά δεν είναι καθαρά σεξουαλική η σκέψη που θα κάνω για καποιον άλλον. Και οταν συμβαίνει, δεν είναι προσωποκεντρικες σκέψεις. Δεν με ενδιαφέρει κάποιος άλλος σαν άνθρωπος. Ονειροπολώ ναι. Πώς θα ήταν να είμαι με κάποιον που καλύπτει τις ανάγκες και τα θέλω μου. Και αυτό είναι και κάτι που ευελπιστώ να "λύσω" με την ψυχοθεραπεία. Είναι κάτι που κάνω στα πλαίσια του "φυσιολογικού"(κακή λέξη), η είναι καποιο μοτίβο; red flag δικό μου. Το οτι ονειρεύομαι τις ιδανικές συνθήκες, χωρίς να κάνω τίποτα για να τις φτάσω, και στην ουσία σαμποταρω τα πάντα.


    Συγνωμη. Βγάζουν νόημα αυτά που γράφω; Μοιάζω ηλίθια; Χαζή; Δεν ξέρω ...
    Βγάζουν νόημα αυτά που λες ναι.σε καταλαβαίνω και εγώ καμία φορά κάνω τετοιες σκεψεις πως θα ήταν να είμαι με κάποιον άλλον αλλά στην ουσία ούτε εγώ κάνω κάτι για να το αλλαξω.εύχομαι να σε βοηθησει η ψυχοθεραπεια να βρεις τον δρομο σου

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Αγαπητή marileni,

    οι ανάγκες σου είναι οι ανάγκες σου, δεν χρειάζεται να τις ακυρώνεις ούτε να τις αμφισβητείς.
    Η ανάγκη σου είναι ξεκάθαρη. Εχεις ανάγκη τον έρωτα και το πάθος και ποτέ δεν την βίωσες με τον συγκεκριμένο σύντροφο (ούτε στην αρχή)
    Δεν μιλάμε για ένα ζευγάρι που έζησε κάποιο καιρό μέσα στον έρωτα και το πάθος και αυτό μετουσιώθηκε σε αγάπη σιγά σιγά.
    Είναι τελείως διαφορετικό να έχεις τέτοιες αναμνήσεις με τον σύντροφό σου και διαφορετικό να μην ζήσατε ποτέ κάτι τέτοιο.
    Σε εσάς η κατάσταση ήταν κάπως "ανέραστη" εξαρχής.
    Εσύ αντέχεις μία ζωή χωρίς έρωτα και πάθος; Θα είσαι ευτυχισμένη;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Χωρισμος
    By Λιβ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 41
    Last Post: 10-04-2018, 14:19
  2. Χωρισμός: Ναι ή όχι;
    By Evaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 29
    Last Post: 22-09-2017, 14:15
  3. χωρισμος
    By eleni 99 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 02-12-2013, 15:23
  4. Χωρισμός...
    By anniw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 02-11-2011, 22:34
  5. Χωρισμός
    By Deleted20082014 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 08-10-2011, 01:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •