Καλυτέρευση ψυχολογικών με ομοιοπαθητικη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    24

    Καλυτέρευση ψυχολογικών με ομοιοπαθητικη

    Μεχρι πριν λιγες μερες ημουν πολυ χαλια, με κατάθλιψη, κούραση και διάφορα αλλα αφου εχω κοψει τα αντικαταθλιπτικά κάποιους μηνες τωρα.
    Άρχισα ομοιοπαθητική πριν 3-4 μηνες αλλα περασα covid και έγινα χαλια, σωματικά και ψυχικά. Εντωμεταξύ μου ειχαν τελειώσει τα φαρμακα, πηγα πριν καμια βδομαδα παλι και εχω αρχισει και αισθανομαι πολυ καλυτερα.
    Δεν το πιστευω, εχω συνηθισει να μην ειμαι καλα και οταν ειμαι αναρωτιέμαι αν ειναι αληθινό, αν θα κρατήσει. Θα δουμε, παντως ηθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου με την ομοιοπαθητική. Ελπίζω να γινει ενα θαύμα για ολους εμάς που υποφέρουμε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Placebo. Τι να κρατήσει, είναι μία μπαρούφα. (Δεν πιστεύω στα θαύματα).
    #UnVioladorEnTuCamino

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    24
    Θα ηταν καλο αν δεν έχετε κατι καλο να σχολιάσετε να μην λέτε τιποτα. Ολα στο μυαλό ειναι και απο οταν μου απαντησατε δεν ειμαι καλα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μας ειπες τι κανετε στην ομοιοπαθητικη. Για παραδειγμα ειναι γνωστο οτι η σωματικη ασκηση βοηθαει στην ευεξια, σε πνευματικο επιπεδο περα απο το σωματικο κλπ. Οποτε πρεπει να μπει στη ρουτινα της καθημερινοτητας και να γινει τροπος ζωης. Οπως και η διατροφη. Δεν χρειαζεται να τα πει καποιος ομοιοπαθητικος αυτα, ειναι κοινη γνωση.
    Τι κανετε ομοιοπαθητικη? ειμαι περιεργος, φυτικα σκευασματα?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by Vanna View Post
    Θα ηταν καλο αν δεν έχετε κατι καλο να σχολιάσετε να μην λέτε τιποτα. Ολα στο μυαλό ειναι και απο οταν μου απαντησατε δεν ειμαι καλα.
    Όχι. Δεν σκοπεύω να πω τίποτε το καλό για κάτι που θεωρώ και υπάρχουν αποδείξεις ότι πρόκειται για απάτη. Και όπως θεωρώ ηθικό να εναντιώνομαι απέναντι σε αγυρτείες και ψευδοεπιστημονικές αηδίες, το ίδιο κάνω και για την ομοιοπαθητική ψευδοεπιστήμη.

    https://atexnos.gr/%CE%BF%CE%BC%CE%B...D%CE%AD%CF%82/
    #UnVioladorEnTuCamino

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    24
    Εγω ξερω οτι οταν ειχα αρχισει την ομοιοπαθητική πριν χρονια και αφου εκανα για 1 χρονο μου σταματησε να βουλώνει η μύτη μου και να αρρωσταίνω απο ιώσεις.
    Το μυαλό σας μπορει να πιστεύει ο,τι θελει αλλα δεν μπορείτε να λέτε για κατι που δεν ξερετε. Στην αλλη πάθηση μου δεν εκανε τιποτα σχεδον αλλα σε αλλα κανει πολλα που ουτε τα φαρμακα δεν λειτουργούν.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    105
    Η ομοιοπαθητική έχει απορριφθεί από την επιστήμη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Εγω εχω βοηθηθει τρομερα απο την ομοιοπαθητικη! Βελονισμος, διατροφη, σταγονες και 2 χαπακια ομοιοπαθητικα τα οποια πηρα 1 φορα εκαναν την διαφορα! Συνεχιζω για την τεταρτη εβδομαδα και παω! Εννοειται υπαρχουν τα πανω και τα κατω αλλα καμια σχεση με πριν! Α ξεχασα! Περνω και μανησιο και β6! Καναμε αναλυσεις και ειδαμε ελλειψη βιταμινης Δ και C. Οποταν τωρα θα τις παρω και αυτες! Ο ιδιος ο γιατρος μου ειπε οτι κανεις δεν πιστευει στην ομοιοπαθητικη πλεον και δεν θα σε πιστευουν οταν τους λες οτι βοηθηθηκες απο τα φυσικα προιοντα! Του ειπα οτι εγω θα το λεω γιατι ισως καποιος καπου να βοηθηθει! Μου συστησε και 2 βιβλια τα οποια πηρα και με βοηθησαν και αυτα πολυ! Αξιζει η ομοιοπαθητικη! Θελει χρονο αλλα δεν ειναι τοξικη οπως ολα τα αλλα φαρμακα που λαμβανουμε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Lia22387
    Δεν μας εχεις πει το προβλημα σου.
    Επισης ο βελονισμος σε αντιθεση με την ομοιοπαθητικη ειναι αποδεκτος απο την κλασικη ιατρική. Το μαγνήσιο, η Β6 και συμπλήρωμα βιταμίνης D είναι επίσης συμπληρώματα κλασικής ιατρικής. Για την C είσαι σίγουρη οτι έχεις ανεπάρκεια; Γιατι η ελλειψη βιταμινης C ειναι πολύ σοβαρη και δεν νομιζω οτι υπαρχει στην Ευρώπη. Το σκορβουτο ειναι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Και το μαγνήσιο και οι άλλες βιταμίνες που αναφέρθηκαν (d, c, b6) ιδίως εφόσον υπάρχει έλλειψη θα βοηθήσουν στο αγχος και στη διάθεση. Υπάρχουν κι άλλες που βοηθούν όπως το φυλλικό οξύ και η b12. Τελευταία δοκίμασα και b caryofyllene. Νομίζω πως με βοήθησε στο αγχος. Ομοιοπαθητική έχω κάνει για δύο χρόνια συνολικά αλλά δεν είχα μείνει ικανοποιημένος. Βασικά ήταν τέτοιας φύσης τα ψυχολογικά μου που χρειαζόταν ψυχοθεραπεία. Και βελονισμό έχω κάνει. Για συμπληρωματική θεραπεία για μυοσκελετικά κάτι κάνει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Βεβαιως να σας πω. Καθημερινο αγχος, κρισεις πανικού, ταχυπαλμιες, αρρυθμιες, ζαλαδες, ασταθεια, δυσφαγια, αυπνια. Οσο για τις αναλυσεις μου δειχνουν οτι εχω ναι. Θα παιρνω για 5 μηνες διαλυομενες. Εχει να κανει και με το ανοσοποιητικο και τ αγγεια της καρδιας. Ο γιατρος μου ειναι ειδικος παθολογος/ ομοιοπαθητικος. Δεν καταργει την κλασσικη ιατρικη. Θεωρει οτι ολα μαζι δουλευουν καλυτερα. Το σκορβουτο δεν ξερω τι ειναι, λυπαμαι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Ο βελονισμος που κανω ειναι πανω στον αντιχειρα του αριστερου χεριου για δεκαπεντε λεπτα και μου τοποθετησε κατι αυτοκολλητα με μικρες βελονιτσες πανω στο αυτι μου το δεξι τις οποιες πρεπει να τις προσεχω να μην βγουν. Τις πιεζω 3 φορες την μερα απο 10 φορες. Τις εβαλε σε 7 σημεια. Ουσιαστικα απο οσα μου εξηγησε λειτουργει σαν τηλεκοντρολ αλλα στο νευρικο συστημα. Επισης η διατροφη. Εκανα κανονικη νηστεια. Φρουτα, λαχανικα, κοτοπουλο και ψαρι. Καθολου ψωμια, ρυζι, πατατες κλπ. Ουτε γαλακτοκομικα! Πρωι μονο 10 αμυγδαλα με ενα φρουτο. Στις 10 παλι φρουτο, το μεσημερι κοτοπουλο με σαλατα χωρις αλατι, απογευμα φρουτο και βραδυ οσπρια με χορτα βραστα. Απο ποτα μονο τσαι γκυκανισσο, κανελα και καφε ντεκαφεινε με γαλα αμυγδαλου. Τωρα μου προσθεσε μια φορα την εβδομαδα κοκκινο κρεας και επισης γιαουρτι. Ουσιαστικα μου εκανε αποτοξινωση. Και ενα σωρο αναλυσεις! Μεχρι και θυροειδη. Ευτυχως ολα καλα.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    24
    Μπορεις να μου πεις που πηγαίνεις για βελονισμό?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Βανα μου απο Κυπρο ειμαι.

Similar Threads

  1. Επιτέλους καλυτέρευση αγχους
    By MikeStam 3 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 17-05-2019, 23:40
  2. Επιτελους καλυτέρευση αγχους
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 17-05-2019, 21:37
  3. Ψυχοθεραπεία κ καλυτέρευση ή όχι?
    By tasakiou in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 13
    Last Post: 04-02-2014, 13:13
  4. η πιο συνηθισμενη αιτια ψυχολογικων προβληματων...
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-04-2013, 05:21
  5. Replies: 7
    Last Post: 20-11-2008, 14:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •