Στομάχι και άγχος....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Στομάχι και άγχος....

    Καλησπέρα σας....εδώ και 3 βδομάδες περίπου έχω πάρα πολύ άγχος και θυμό ύστερα από οικογενειακές συγκρούσεις με αποτέλεσμα πριν από 2 βδομάδες να μου παρουσιαστεί πρόβλημα στο στομάχι με καούρες....πριν από 4 μέρες είχα έναν έντονο πόνο μετά από καφέ,στην περιοχή κάτω του θώρακα και μου πέρασε το βράδυ.σταματησα το φαγητο έτρωγα φιδέ και ρύζι.σημερα το μεσημέρι έφαγα 3 σουβλάκια και ένα κομμάτι τούρτα σοκολάτα.μολις το έφαγα άρχισα να έχω έντονο φούσκωμα πόνο και δυσφορία κάτω από τον θώρακα.δεν μπορούσα ούτε να περπατήσω από την δυσφορία και το πρήξιμο....λίγο ήθελα να πάω νοσοκομείο....μετά από κάνα δεκάλεπτο έκανα τρία δυνατά ρεψίματα και άρχισε να μου περνάει...μετά από μερικά ρεψίματα με άφησε ο η δυσφορία,ο πόνος και το φούσκωμα....αλλά μέχρι τώρα έχω δυνατά ρεψίματα.....Το άγχος προκαλεί τόσα προβλήματα;;;γιατί άρχισα να ανησυχώ πάρα πολύ.....πριν 5 μέρες έκανα εξετάσεις που ήταν όλα οκ, λευκά αιματοκρίτης και τρανσαμινασες....έχω τρελαθεί χειρότερα από το άγχος μου τώρα....είχε άλλος κανείς τόσο δυνατά ενοχλήματα;;;;

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Κεφίρ. Κάνει θαύματα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Εσύ μπορεί να έχεις μία ευαισθησία στο στομάχι και να σε χτυπάει το άγχος εκεί. Καλό είναι αν σου συμβαίνει συχνά ή αφού 2 βδομάδες δεν έχεις βρει ανακούφιση, να ζητήσεις γνώμη από γαστρεντερολόγο. Οι γενικές εξετάσεις δεν λένε και πολλά, πιο εξειδικευμένη συμβουλή χρειάζεσαι.
    Μετά θα ξέρεις ότι αν έχω αυτά τα συμπτώματα, εμένα με βοηθάει η τάδε διατροφή ή μου έχει πει ο γιατρός να πάρω το τάδε χάπι για λίγες μέρες. Παράλληλα με προσπάθεια να αντιμετωπίσεις το άγχος και να ηρεμίσεις φυσικά.

  4. #4
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Κεφίρ. Κάνει θαύματα.
    Τόσο καλό είναι το κεφίρ;;;το έχω ακούσει αλλά δεν έχω δοκιμάσει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Αλήθεια είναι ότι το αγχος μπορεί να προκαλέσει πολλά σωματικά συμπτώματα. Το κεφίρ εμένα με βοηθάει στο έντερο, δεν ξέρω για το στομάχι. Για το στομάχι έχω ακούσει ότι βοηθάει η μαστίχα Χίου και το χαμομήλι. Ίσως πρέπει να παρατηρεις ποιες τροφές σε δυσκολεύουν ώστε για κάποιο διάστημα να τις αποφύγεις π. χ. τα τηγανητά, τα καυτερά, τα γλυκά, να τρως λιγότερο το βράδυ, να περπατάς και να μην ξαπλώνεις μετά το φαγητό κλπ

Similar Threads

  1. Αγχος στο στομαχι
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 14-02-2020, 18:35
  2. Αγχος,στομαχι,χορισμος
    By anestef in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 04-08-2019, 17:26
  3. Στομάχι και άγχος?
    By ckar95 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 20-09-2017, 15:52
  4. άγχος και στομάχι
    By Deleted-member121016 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 24-09-2016, 23:29
  5. Αγχος,δυσπνοια και στομαχι
    By pavlos3 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 09-06-2012, 23:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •