Κάπου να τα πω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    5

    Κάπου να τα πω

    Είμαι έγκυος, σε λίγες μέρες γενναω, ο φίλος μ είμαστε λίγο καιρό μαζί, μιλάει με άλλες... Ώρες ολόκληρες με μνμτα στ Facebook ... Κάθε φορά λέει ότι δεν τρέχει τίποτα αλλά επειδή είχα δει μνμτα που έτρεχε κάτι δεν τον πιστευω πλεον ακόμα κ αληθεια να λέει... Δεν ξέρω τι να κάνω... Δεν πιστεύω πως θα τ σταματήσει αυτό ακόμα και όταν έρθει το παιδι ... Πιστευω πως μένει μόνο για το παιδι και όταν παω να συζητήσω μαζί του ή φωνάζει ή μ λέει πως βαρέθηκε τα ίδια να τ λέω (τα λέω γιατί δεν κάθεται ούτε να μιλήσουμε, ουτε αλλάζει τπτ σε όλα αυτά) δεν ξέρω τι να κάνω, εχω σκεφτεί να φυγω, να τ μεγαλωσω μόνη μου όπως μπορέσω, στην τελική δεν Μ φταίει το μωρό σε τίποτα για να τραβάει όλα αυτά και από τους δυο μας! Δεν έχω κανέναν να μιλήσω, δεν ξέρω τι να κάνω, νιώθω χαμένη τελείως

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Καλησπερα . Να ρωτησω τις ηλικιες σας ? τοσο τη δικη σου οσο και του συντροφου σου ? Μενετε μαζι ? με ποιο γνωμονα αποφασισατε να κρατησετε την εγκυμοσυνη ? το να μεγαλωσεις μονη σου ενα παιδι ειναι πραγματικα υπεροχο και εφοσον βλεπεις πως δεν ταιριαζετε δεν ειναι αναγκη να μεινεις σε μια κατασταση που δεν θα εξασφαλιζει ηρεμια τοσο σε σενα οσο και στο μωρο σου . Γονεις του θα μπορειτε να εισαστε και χωρις να εισαστε ζευγαρι . Εργαζεσαι ? πως τα βγαζεις περα οικονομικα ?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    5
    Εργαζόμουν και είμαι σε άδεια, ήμουν από την αρχή γιατί είχα αίμα και ήμουν στο κρεβάτι καιρο... Είμαστε 25 ... Μένουμε μαζί από την πρωτη στιγμή που ήμασταν μαζί δλδ εδώ και δυο χρόνια.. Το κρατήσαμε γιατί και οι δυο δεν θέλαμε κάτι διαφορετικό... Έτσι έλεγε κ λεει δηλαδή...σε καμία περιπτωση δεν θα διάλεγα κάτι διαφορετικό, δεν τ έχω μετανιώσει με τίποτα, και εγώ σκεφτομαι αυτο π είπες ότι όπως και να έχει γονείς του θα είμαστε, εγώ θέλω απλά το καλυτερο για αυτό το παιδι ! Απλά η αλήθεια είναι πως όσο και αν το σκέφτομαι δεν ξέρω πως να το κάνω... Έχω αισθήματα γι'αυτόν τον άνθρωπο, αλλά με πληγωνει η συμπεριφορά του

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Εργαζόμουν και είμαι σε άδεια, ήμουν από την αρχή γιατί είχα αίμα και ήμουν στο κρεβάτι καιρο... Είμαστε 25 ... Μένουμε μαζί από την πρωτη στιγμή που ήμασταν μαζί δλδ εδώ και δυο χρόνια.. Το κρατήσαμε γιατί και οι δυο δεν θέλαμε κάτι διαφορετικό... Έτσι έλεγε κ λεει δηλαδή...σε καμία περιπτωση δεν θα διάλεγα κάτι διαφορετικό, δεν τ έχω μετανιώσει με τίποτα, και εγώ σκεφτομαι αυτο π είπες ότι όπως και να έχει γονείς του θα είμαστε, εγώ θέλω απλά το καλυτερο για αυτό το παιδι ! Απλά η αλήθεια είναι πως όσο και αν το σκέφτομαι δεν ξέρω πως να το κάνω... Έχω αισθήματα γι'αυτόν τον άνθρωπο, αλλά με πληγωνει η συμπεριφορά του
    Αρα η δουλεια σου σε περιμενει οταν γεννησεις , ετσι δεν ειναι ? οι γονεις σου ? ειναι σε θεση να σε στηριξουν , συναισθηματικα εννοω ή να εχεις ενα μερος να μεινεις αμα αποφασισεις να φυγεις απο το σπιτι που μενετε με το συντροφο σου . Η αληθεια ειναι πως η συμπεριφορα του δεν ειναι καθολου καλη . Ακομα και να μπορουσες να δεχτεις τα μηνυματα (αν και εφοσον δεν τεινουν να γινουν ενα μοτιβο ή τροπος ωστε να κανει νεες γνωριμιες ) το να φωναζει και να νευριαζει ειναι μια συμπεριφορα που δεν θα πρεπει να ανεχεσαι . Αν το κανει τωρα που εισαι εγκυος και χρειαζεσαι απολυτη ηρεμια τοτε σκεψου τι εχει να γινει οταν ερθει το παιδι στο σπιτι που θα αλλαξει εντελως το προγραμμα και τις συνηθειες και τις δικες του αλλα και τις δικες σου . Ενα ζευγαρι που μενει στο πανω διαμερισμα , 10 χρονια μεγαλυτεροι σας , ενω εκαναν παιδι υποτιθεται συνειδητοποιημενα και με προσπαθεια , μολις γεννηθηκε η μικρη ξεκινησαν οι καυγαδες , οι τσακωμοι , οι εντασεις πολλες φορες και σε καθημερινη βαση . Ξερεις ποσες φορες ακουσα το μωρακι να κλαιει και εκιενους να τσιριζουν ? Ειναι κριμα και για εσενα αλλα και για το μικρο μωρακι που θα ερθει στον κοσμο , να βιωσει εντασεις , καυγαδες και φωνες . Αμα πστευεις οτι υπαρχει περιπτωση να εισαστε μαζι χωρις εντασεις , αμα αγαπιεστε και μπορειτε να γεφυρωσετε τις διαφορες σας τοτε να το παλεψετε ,ομως αμα δεν υπαρχει τετοια προοπτικη θα πρεπει να σκεφτεις τι ειναι καλυτερο για σενα και το παιδι σας που θα ερθει στον κοσμο .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    5
    Οι γονείς μου δυστυχώς δεν ζουνε ... Η δουλειά μου ναι με περιμενει απλά δεν ξέρω πως λόγω του ότι δεν θα έχω κάποιον να προσεχει το παιδι... Έχω φτάσει στα όρια μου, κάνω υπομονή μήνες μήπως και αλλάξει κάτι αλλά δεν αλλάζει τιποτα, και δλδ τώρα είμαστε έτσι, όταν έρθει το παιδί που σίγουρα δεν θα έχουμε τον ίδιο χρόνο για εμάς πως θα είμαστε? Δεν ξέρω αν μπορώ να προαπαθησω άλλο ειλικρινά... Και δεν ξέρω κ αν πρεπει... Και για εμενα και για το παιδι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Δεν δικαιουσαι καποια αδεια μητροτητας ? εργαζεσαι σε ιδιωτικο η δημοσιο τομεα ? μα κοριτσι μου ακομα και να επιστρεψεις εσυ στη δουλεια εισαι τοσο σιγουρη οτι ο συντροφος σου θα θελει να ασχοληθει τις ωρες τις εργασιας σου με το μικρο ? εκεινος δεν εργαζεται ?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    5
    Δικαιουμαι άδεια κ μέσω ΟΑΕΔ στην ουσία μέχρι το μωρό να φτάσει περιπου 7 μηνών 8...εργαζεται κ ο σύντροφος μου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Δικαιουμαι άδεια κ μέσω ΟΑΕΔ στην ουσία μέχρι το μωρό να φτάσει περιπου 7 μηνών 8...εργαζεται κ ο σύντροφος μου
    αρα χρειαζεσαι εναν ανθρωπο εμπιστοσυνης να κρατησει το μικρο οταν θα επιστρεψεις στην εργασια σου , ισως δικαιουται και ο συντροφος σου καποια αδεια πατροτητας , κοιταξτε το λιγακι . Μα ακομα και να χωρισετε σαν ζευγαρι θα πρεπει να συνεργαστειτε σαν γονεις με ωριμοτητα
    Τους 7-8 μηνες τους δικαιουσαι μαζι με την εγκυμοσυνη ? η απο τη στιγμη που θα γεννηθει το μωρο ? τωρα εχεις επιπλεον αδεια κυησεως ?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    5
    Από την στιγμή π θα γεννηθεί έχω δυο μήνες άδεια από τ ΙΚΑ και άλλους 6 από τον ΟΑΕΔ... Σίγουρα θα πρεπει να συνεργαστούμε για να μεγαλωσουμε το μωρό σωστά.... Απλά δεν ξέρω πως να φυγω... Ειλικρινά είμαι στα όρια Μ εδώ και λίγο καιρο... Το σκέφτομαι ότι δεν βλέπω άλλη λυση... Δεν αλλάζει τιποτα και δεν μπορώ να κάνω κάτι, και χθες τα ίδια είχαμε, κ ερχόταν με έπαιρνε αγκαλιά κ εγώ τον εδιωχνα... Δεν θέλω να με παρει αγκαλιά για να Μ περασει και να κάνει τ ίδια... Θέλω να είναι με εμένα κ τ παιδί μασ κ μονο... Αν δεν θέλει ή δεν μπορεί ασ μείνει απλά πατερασ τ παιδιού

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Σε δύο χρόνια μέσα κάνατε παιδί? Μα καλά κάποιος απο τους δύο μυαλό νσ σκεφτεί δεν είχε?

    Τι νομίζατε ότι είναι ενα παιδί? Γατάκι προς υιοθεσία!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Σε δύο χρόνια μέσα κάνατε παιδί? Μα καλά κάποιος απο τους δύο μυαλό νσ σκεφτεί δεν είχε?

    Τι νομίζατε ότι είναι ενα παιδί? Γατάκι προς υιοθεσία!
    Δεν είναι ανάγκη να κρίνεις, άλλοι κάνανε παιδί νωρίτερα και πήγε καλά και άλλοι μετά από 10 χρόνια και πήγε χάλια. Δεν έχει να κάνει με το χρόνο. Έχει να κάνει με το τι θέλεις και με το ποσό ώριμος είσαι να αποκτήσεις ένα παιδί και να αναλάβεις τις ευθύνες που θα έρθουν για να μείνουν. Σταματήστε να είστε τόσο επικριτικοι λες και εσείς τα έχετε όλα λυμένα και τακτοποιημενα στις τέλειες ζωές σας. Η κοπέλα προσπαθεί να αντιμετωπίσει αυτό που της έτυχε, βοήθεια ζητάει, όχι να περάσει δικαστήριο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Lost in past View Post
    Δεν έχει να κάνει με το χρόνο..
    Δεν έχει να κάνει με τον χρόνο η απόφαση αν θα κάνεις παιδί?

    Ελα ντε, εξάλλου τι μπορεί να πάει στραβά αν κάνεις παιδι με κάποιον που δεν ξέρεις.

    Και αντε την κάνεις την χαζομάρα, ας έκανε έκτρωση, στο μέλλον θα καταλάβει ΠΟΛΥ καλα οτι γυμνός αγγούρια δεν πηδας.

    Ελπίζω τουλάχιστον να έχει συγγενείς να την βοηθησουν. Θα τους χρειαστεί.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Δεν έχει να κάνει με τον χρόνο η απόφαση αν θα κάνεις παιδί?

    Ελα ντε, εξάλλου τι μπορεί να πάει στραβά αν κάνεις παιδι με κάποιον που δεν ξέρεις.

    Και αντε την κάνεις την χαζομάρα, ας έκανε έκτρωση, στο μέλλον θα καταλάβει ΠΟΛΥ καλα οτι γυμνός αγγούρια δεν πηδας.

    Ελπίζω τουλάχιστον να έχει συγγενείς να την βοηθησουν. Θα τους χρειαστεί.
    Να σου πω ότι από όλους τους φίλους, συγγενείς κλπ το πιο ευτυχισμένο και υγιές ζευγάρι που γνωρίζω, είναι 2 φίλοι μου που δεν ήταν καν ερωτευμένοι όταν ξεκίνησε η σχέση τους. Παντρεύτηκαν σε 1 χρόνο και η σχέση πέτυχε επειδη είχαν ίδιους στόχους, θέλανε οικογένεια. Έχουν περάσει 14 χρόνια και είναι ερωτευμένοι ακόμη, δεμένοι και πιο αγαπημένοι από ποτέ. Στο μεταξύ βλέπω τους υπόλοιπους που ήταν ερωτευμένοι, χρόνια μαζί και γνωρίζονταν καλά πως έχουν καταλήξει... Είναι μαζί πλέον από συνήθεια και συμφέροντα. Ο χρόνος που είσαι με κάποιον δεν έχει καμία σημασία, οι στόχοι και η κοινή κατεύθυνση ειναι το παν. Τα παιδιά φέρνουν πρόβληματα επειδή έχουν ευθύνες, όποιος δεν είναι έτοιμος να βάλει το εγώ του σε δεύτερη μοίρα και 100 χρόνια να είναι σε σχέση θα την διαλύσει όταν ζοριστει

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Δεν έχει να κάνει με τον χρόνο η απόφαση αν θα κάνεις παιδί?

    Ελα ντε, εξάλλου τι μπορεί να πάει στραβά αν κάνεις παιδι με κάποιον που δεν ξέρεις.

    Και αντε την κάνεις την χαζομάρα, ας έκανε έκτρωση, στο μέλλον θα καταλάβει ΠΟΛΥ καλα οτι γυμνός αγγούρια δεν πηδας.

    Ελπίζω τουλάχιστον να έχει συγγενείς να την βοηθησουν. Θα τους χρειαστεί.
    Όσο για την έκτρωση, με μεγάλη ευκολία το λες... Είναι δικαίωμα της να κάνει ότι θέλει, προφανώς το ήθελε το παιδί. Τα αγγούρια που λες τα γεύονται λίγο-πολύ όλοι όσοι έχουν παιδιά και είναι υπεύθυνοι ανθρωποι είτε είναι μόνοι, είτε μαζί, είτε είναι φτωχοί, ούτε είναι πλούσιοι. Οι υπόλοιποι που γίνανε γονείς επειδή έτυχε η επειδή έτσι είναι η κοινωνία απλά θα συνεχίσουν να πετάνε το χαρταετό τους... Ελπίζω η κοπέλα να είναι έτοιμη και όντως να έχει βοήθεια

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Lost in past View Post
    Να σου πω ότι από όλους τους φίλους, συγγενείς κλπ το πιο ευτυχισμένο και υγιές ζευγάρι που γνωρίζω,
    Εγω δε σου λεω οτι έχεις άδικο, αυτό που λεω είναι ότι πρέπει πρώτα να διασφαλισεις ενα στοιχειώδες επίπεδο σχέσης και επικοινωνίας πριν τα πράγματα γίνουν πολύ σοβαρά με τον ερχομό ενός παιδιού.

    Σκέψου η κοπέλα να πάθει επιλοχειο κατάθλιψη και να μην έχει υποστήριξη.

    Τον τυπο δεν τον υπολογίζω καν, το πιθανότερο είναι ότι και αυτός έχει πανικοβληθει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κάπου να μιλήσω...
    By Lia996 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 28-05-2020, 20:20
  2. Κάπου να τα πω
    By Mamabear in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 02-09-2019, 23:59
  3. Καπου να τα πω..
    By Freezed in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 6
    Last Post: 22-10-2016, 00:41
  4. Θα βγαλει καπου ???
    By aliki23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 26-10-2012, 08:58
  5. κάπου να πω τον πόνο μου!!!
    By Cathy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 20-10-2012, 03:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •