Εργασία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3

Thread: Εργασία

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483

    Εργασία

    Έχω επιλέξει να κάνω μια δύσκολη δουλειά. Εργάζομαι σε σούπερ μάρκετ στο τμήμα τυριών αλλαντικών .
    Αυτή την περίοδο εργάζομαι στη δεύτερη εταιρεία στο συγκεκριμένο κομμάτι . Από την πρώτη από την οποία έμαθα τη δουλειά παραιτήθηκα γτ υπήρχε μεγάλος φόρτος εργασίας με ελάχιστο προσωπικό.
    Ενώ είχα την ευκαιρία να ξεκουραστώ από αυτή την δουλειά (στην οποία ήμουν 5 χρονια) βρήκα με μετά από μια μισή βδομάδα δουλειά σε άλλη εταιρεία για την οποία είχα ακούσει καλές κριτικές, στο ίδιο τμήμα.
    Πέρασε 1μιση μήνας κι έχω κουραστεί ψυχολογικά γτ έχουν περίεργη πολιτική ως προς το πως να κόβουμε τα προϊόντα, ως προς το πως να τα τυλίγουμε και ακούω συνέχεια παρατηρήσεις.
    Έχει αρκετή δουλειά με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνω να κάνω συμπληρωματικές εργασίες που χρειάζεται στο κομμάτι που βρίσκομαι π.χ ανεφοδιασμό, καθάρισμα και να γράφω ελλείψεις για παραγγελίες που θα κάνει η υπεύθυνη.
    Έχω ξενερώσει τόσο πολύ που θέλω να φύγω να παραιτηθώ αλλά και να κάνω κάτι να με διώξουν ώστε να μπω ταμείο ανεργίας.
    Η υπομονή μου εξαντλείται και δεν έχω άλλη εναλλακτική ως προς τον εργασιακό τομέα έστω να αλλάξω αντικείμενο αν και είμαι 39 χρόνων πλέον .
    Είμαι σε μια σχέση και θέλω να προσφέρω και εγώ οικονομικά και να είμαι ανεξάρτητη και δεν θέλω να τον επιβαρύνω.
    Έχω ξενερώσει εντελώς δεν ξέρω τι να κάνω.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όταν είμαστε χρόνια σε μία συγκεκριμένη εταιρεία και μετά πάμε σε μία άλλη, ακόμα και στο ίδιο πόστο, θέλει χρόνο προσαρμογής για να μάθεις τον τρόπο που δουλεύουν κτλ.
    Ενδεχομένως αφού έχεις εμπειρία, κάποιες προτάσεις που κάνεις να εισακουστούν αν είναι πιο αποδοτικές και πρακτικές στη δουλειά, ενδεχομένως κάποιες να μην εισακουστούν γιατί δεν ταιριάζουν με τον τρόπο που δουλεύουν ή απλά επειδή έτσι το θέλουν οι από πάνω.

    Νομίζω ότι πρέπει να δώσεις χρόνο να δεις πως θα πάει το πράγμα και να μη το βλέπεις αρνητικά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Όταν είμαστε χρόνια σε μία συγκεκριμένη εταιρεία και μετά πάμε σε μία άλλη, ακόμα και στο ίδιο πόστο, θέλει χρόνο προσαρμογής για να μάθεις τον τρόπο που δουλεύουν κτλ.
    Ενδεχομένως αφού έχεις εμπειρία, κάποιες προτάσεις που κάνεις να εισακουστούν αν είναι πιο αποδοτικές και πρακτικές στη δουλειά, ενδεχομένως κάποιες να μην εισακουστούν γιατί δεν ταιριάζουν με τον τρόπο που δουλεύουν ή απλά επειδή έτσι το θέλουν οι από πάνω.

    Νομίζω ότι πρέπει να δώσεις χρόνο να δεις πως θα πάει το πράγμα και να μη το βλέπεις αρνητικά.
    Η αλήθεια είναι ότι στην προηγούμενη εταιρεία ήταν πιο χύμα και είχα το ελεύθερο να παίρνω πρωτοβουλίες και να κάνω τη δουλειά όπως θεωρούσα εγώ πιο σωστά . Εδώ δεν μπορώ να παίρνω πολλές πρώτοβουλιες και να μην μπορώ να λειτουργώ όπως πριν.
    Και τώρα να μου κακοφαίνεται που έχω κάποιον υπεύθυνο να με κατευθύνει και να μου την λέει συνέχεια.
    Κάθε μέρα όμως πάω με χάλια διάθεση οτι πάλι κάτι θα ακούσω και δεν πάω με όρεξη .
    Εκφραζω τη δυσαρέσκεια μου στη δουλειά για να μην μου βγαίνει σπίτι.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

Similar Threads

  1. εργασια
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 6
    Last Post: 04-02-2016, 21:35
  2. Εργασία!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 31-03-2015, 17:35
  3. Εργασια
    By Maria1987 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-09-2013, 23:04
  4. Εργασια.
    By Alucard in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 13-07-2013, 19:52
  5. εργασία
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 18-02-2013, 23:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •