Άγχος και φόβος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Άγχος και φόβος

    Άλλο να φοβάσαι επειδή κινδυνεύεις και άλλο να αγχώνεσαι
    Ο φόβος, αν τον κατανοήσεις, δεν είναι κακός. Μπορεί να σου σώσει τη ζωή. Ο φόβος όμως, δεν είναι το ίδιο πράγμα με το άγχος.
    Ο φόβος ήταν αυτός που κράτησε ζωντανούς τους πρωτόγονους ανθρώπους μέσα στο εχθρικό περιβάλλον όπου βρίσκονταν. Δεν είχαν χρόνο να αναρωτηθούν ή να συλλογιστούν. Είχαν στη διάθεσή τους ένα λεπτό, το πολύ δύο, για να επιλέξουν ανάμεσα στη ζωή και το θάνατο: "Να πολεμήσουμε ή να το βάλουμε στα πόδια;". Η αδρεναλίνη τους ανέβαινε και τους έδινε δύναμη, ενέργεια και γρηγοράδα.
    Σήμερα, τα περισσότερα από αυτά που ονομάζουμε "φόβος" είναι κάτι άλλο. Είναι άγχος, αντίδραση δηλαδή, όχι στον ίδιο τον κίνδυνο, αλλά σε αναμενόμενους κινδύνους. Ο κάτοικος των σπηλαίων πολύ σωστά ανησυχούσε μη γίνει γεύμα κάποιου ζώου επί τόπου. Αυτό που εκείνος αισθανόταν ήταν πραγματικός φόβος. Όταν ανησυχούμε για κάτι που ίσως συμβεί μελλοντικά -όταν λέμε "ξέρω πως θα αποτύχω"- αυτό είναι άγχος.
    Ο φόβος συνήθως παύει όταν πάψει το γεγονός που τον προκαλεί. Το άγχος δεν τελειώνει ποτέ.
    Το άγχος είναι τόσο απογοητευτικό: όλη η ενέργεια πάει χαμένη. Δεν μπορείς να το βάλεις στα πόδια, ούτε να αντισταθείς, γιατί δεν υπάρχει κάτι από το οποίο να τρέξεις να γλιτώσεις, κάτι το οποίο να παλέψεις. Κάθεσαι μ' έναν κόμπο στο στομάχι και προεξοφλείς μελλοντικούς κινδύνους.
    Μπορούμε όμως να μάθουμε να διοχετεύουμε την ενέργεια που παράγει ο φόβος και το άγχος σε παραγωγικά κανάλια. Αυτό το επιτυγχάνουμε με δύο τρόπους:

    1. Να κατανοήσουμε αυτό που φοβόμαστε. Τις περισσότερες φορές οι ανησυχίες μας εξαφανίζονται μόλις τις εξετάσουμε προσεκτικά. Δύσκολα εξακολουθούμε να φοβόμαστε όταν εξετάσουμε καλά αυτό που μας ανησυχεί.

    2. Να αναλάβουμε δράση. Δεν υπάρχει τίποτα που να ανακουφίζει από το άγχος, γρηγορότερα απ' ό,τι η δράση. Τις περισσότερες φορές μόλις εξετάσουμε προσεκτικά τα προβλήματά μας, θα βρούμε τι πρέπει να κάνουμε. Συχνά απαιτείται πρακτική προσπάθεια, όπως π.χ. να μελετήσεις για ένα διαγώνισμα, παρά να αγχώνεσαι εκ των προτέρων για αυτό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Εγω το μόνο που φοβάμαι είναι το άγχος το ίδιο.
    Υπάρχουν περιπτώσεις που το άγχος δημιουργείτε απο καταστάσεις που αφενός δεν γίνεται να τις αγνοήσεις και δεν έχεις κανένα έλεγχο πανω τους.

  3. #3
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Εγω το μόνο που φοβάμαι είναι το άγχος το ίδιο.
    Υπάρχουν περιπτώσεις που το άγχος δημιουργείτε απο καταστάσεις που αφενός δεν γίνεται να τις αγνοήσεις και δεν έχεις κανένα έλεγχο πανω τους.
    Σίγουρα υπάρχουν καταστάσεις που δεν μπορούμε να αλλάξουμε. Δεν γίνεται να έχουμε σε όλα τον έλεγχο. Αποδέχομαι την κατάσταση όταν δεν μπορώ να την αλλάξω. Το άγχος υπάρχει έχω δεν έχω μια κατάσταση θεωρώ και μεγαλώνει σε ένα πρόβλημα. Το θέμα είναι πως αντιδρω εγώ σε αυτό. Στη ζωή σίγουρα δεν είναι ολα ρόδινα. Το να σταματησω να έχω προβλήματα ή να τα εμποδίσω να έρθουν δεν γίνεται. Αν μπορώ να τα αλλάξω καλώς . Αν δεν μπορώ αποδοχή. Μαθαίνω όμως τα τα διαχειρίζομαι.

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Καλά τα λες. Εγώ έχω κολλήσει δε θέλω να κάνω τίποτα. Ξέρω ότι αν προσπαθήσω θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο αλλά δε θέλω να προσπαθήσω γιατί ξέρω ότι θα αποτύχω κιόλας...

  5. #5
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Καλά τα λες. Εγώ έχω κολλήσει δε θέλω να κάνω τίποτα. Ξέρω ότι αν προσπαθήσω θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο αλλά δε θέλω να προσπαθήσω γιατί ξέρω ότι θα αποτύχω κιόλας...
    Καταλαβαίνω. Είναι που νιώθουμε ασφαλείς σε όλο αυτό επειδή μας είναι κάτι γνώριμο. Αν τόσο σκεφτείς έχει μια λογική.δεν θέλουμε να προσπαθήσουμε διότι είναι κάτι άγνωστο για εμάς κάτι που βγαίνει από την ζώνη ασφαλείας μας.

Similar Threads

  1. Άγχος φοβος
    By andreasg9 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 07-08-2017, 20:08
  2. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By giota06 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 67
    Last Post: 27-04-2016, 03:03
  3. ΑΓΧΟΣ=ΦΟΒΟΣ ???
    By hapydays in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 05-09-2014, 17:31
  4. φόβος και άγχος
    By μελπω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2013, 01:17
  5. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By liakleo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 03-02-2012, 00:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •