Τι πρέπει να κάνω για να αυξήσω την αυτοπεποίθηση μου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    kopela93
    Guest

    Τι πρέπει να κάνω για να αυξήσω την αυτοπεποίθηση μου;

    Τι μπορώ να κάνω;
    Μα πετύχω πρακτικούς στόχους τη στιγμή που σαμποταρω τον εαυτό μου;;; Πώς βγαίνω από το φαύλο κύκλο;;;
    Τι μπορώ να κάνω για να νιώσω καλά με αυτό που είμαι;;;;;
    Ένα άτομο με χαμηλή αυτοεκτίμηση που μάχεται εναντίον του εαυτού του δεν μπορεί να μαζέψει δυνάμεις για να βελτιώσει αυτή την εικόνα.
    Αφού πάω ενάντια στον εαυτό μου.
    Δε θέλω να χάνω χρόνο με το να σκέφτομαι τι έφταιξε. Έχω δαπανήσει πολύ χρόνο στο να ρίχνω ευθύνες ή να επανεξεταζω καταστάσεις και βιώματα του παρελθόντος. Κουράστηκα !!!
    Δε με νοιάζει. Τους συγχωρώ όλους οκ;;; Δε με νοιάζει τι κανουν. Ας είναι καλά. Θέλω να κοιτάξω τι θα κάνω εγώ. Θέλω να νιώσω καλά με τον εαυτό μου . Θέλω να αλλάξω. Τι μπορώ να κάνω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    καλησπερα.
    νοιωθεις χαμηλη αυτοπεποιθηση εφ ολης της υλης η σε συγκεκριμενο τομεα;
    συνηθως ισχυει κατα τομεις. πχ στο θεμα των προσωπικων σχεσεων.

  3. #3
    kopela93
    Guest
    Σχεδον στα πάντα εκτός από τις καλλιτεχνικές μου ικανότητες, τη μόρφωση μου και την ποιότητα μου ως ανθρώπου.
    Όλα τα άλλα ναι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Τι μπορώ να κάνω;
    Μα πετύχω πρακτικούς στόχους τη στιγμή που σαμποταρω τον εαυτό μου;;; Πώς βγαίνω από το φαύλο κύκλο;;;
    Τι μπορώ να κάνω για να νιώσω καλά με αυτό που είμαι;;;;;
    Ένα άτομο με χαμηλή αυτοεκτίμηση που μάχεται εναντίον του εαυτού του δεν μπορεί να μαζέψει δυνάμεις για να βελτιώσει αυτή την εικόνα.
    Αφού πάω ενάντια στον εαυτό μου.
    Δε θέλω να χάνω χρόνο με το να σκέφτομαι τι έφταιξε. Έχω δαπανήσει πολύ χρόνο στο να ρίχνω ευθύνες ή να επανεξεταζω καταστάσεις και βιώματα του παρελθόντος. Κουράστηκα !!!
    Δε με νοιάζει. Τους συγχωρώ όλους οκ;;; Δε με νοιάζει τι κανουν. Ας είναι καλά. Θέλω να κοιτάξω τι θα κάνω εγώ. Θέλω να νιώσω καλά με τον εαυτό μου . Θέλω να αλλάξω. Τι μπορώ να κάνω;
    Εσύ θέλεις να το παλέψεις και καλά κάνεις! Εγώ που έχω παραδωθεί έχω αφεθεί όπως ένα μωρό στην αγκαλιά της μητέρας του!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Τι μπορώ να κάνω;
    Μα πετύχω πρακτικούς στόχους τη στιγμή που σαμποταρω τον εαυτό μου;;; Πώς βγαίνω από το φαύλο κύκλο;;;
    Τι μπορώ να κάνω για να νιώσω καλά με αυτό που είμαι;;;;;
    Ένα άτομο με χαμηλή αυτοεκτίμηση που μάχεται εναντίον του εαυτού του δεν μπορεί να μαζέψει δυνάμεις για να βελτιώσει αυτή την εικόνα.
    Αφού πάω ενάντια στον εαυτό μου.
    Δε θέλω να χάνω χρόνο με το να σκέφτομαι τι έφταιξε. Έχω δαπανήσει πολύ χρόνο στο να ρίχνω ευθύνες ή να επανεξεταζω καταστάσεις και βιώματα του παρελθόντος. Κουράστηκα !!!
    Δε με νοιάζει. Τους συγχωρώ όλους οκ;;; Δε με νοιάζει τι κανουν. Ας είναι καλά. Θέλω να κοιτάξω τι θα κάνω εγώ. Θέλω να νιώσω καλά με τον εαυτό μου . Θέλω να αλλάξω. Τι μπορώ να κάνω;
    Εγω την πήγα στα υψη όταν έφτιαξα το σωμα που ηθελα.ο καθένας εχει αλλα κριτήρια
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #6
    kopela93
    Guest
    Αντρέα θέλω να το παλέψω γιατί δεν αντέχω αυτήν τη ψυχική φθορά . Και εγώ τα έχω αφήσει όλα

    Νοσηρή, δεν έχω κίνητρο για να το κάνω κι εγώ θέλω να το κάνω .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    αυτο που αυξανειντην αυτοπεποιθηση κατα την γνωμη μου ειναι οι επιτυχιες..
    αρχικα, σε οποιονδηποτε τομεα, σε αυτο που σου ειναι πιο ευκολο και στην συνεχεια, με καλυτερη διαθεση, ψαχνεις να βρεις να κανεις κινησεις στον τομεα που σε προβληματιζει (πχ προσωπικες σχεσεις).
    δλδ.
    αν τα πας καλα στην δουλεια σου, κανεις εκει προσπαθειες, επιτυχιες διακρισεις, χαιρεσαι, βλεπεις την εκτιμηση των συναδερφων, των εργοδοτων, των πελατων, ανοιγει ο κοινωνικος σου κυκλος, κι αν χωλαινει πχ ο προσωπικος τομεας, αξιοποιεις την προηγουμενη δραστηριοτητα για να κανεις γνωριμιες, αλλα ξεκινας και καποιες αλλες κινησεις, που σου αυξανουν την αυτοπεποιθηση, οπως να προαπαθησεις να ντυνεσαι καλυτερα, να βελτιωσεις την εικονα σου. ενα καλυτερο χτενισμα/ κουρεμα, περιποιηση γενικα, γυναστηριο αν αντεχεις... να χασεις η να βαλεις κιλα, γενικα, ο,τι βελτιωνει την εικονα σου.
    οταν αρχισεις να αρεσεις στον εαυτο σου, θα αρεσεις και στους αλλους.
    καπως ετσι καταφερνουν ακομα και ανθρωποι που εμας μας φαινονται χειροτεροι μας, εστω εμφανισιακα και εχουν ευτυχισμενη προσωπικη ζωη. πχ βλεπεις μια κοπελα με πολλα παραπανω κιλα να εχει εναν υπεροχο συντροφο και σκεφτεσαι, καλα πως γινεται αυτη να εχει τον κουκλο και εμενα (που ειμαι αδυνατη πχ) να μην γυρναει να με κοιταξει ουτε πολυ χειροτερος ανδρας;
    δεν ειναι τυχερη, απλα της αρεσει ο εαυτος της. τον αγαπαει και την αγαπανε και οι γυρω της.

  8. #8
    kopela93
    Guest
    Δεν έχω κίνητρο όμως και νιώθω ότι δε θέλω να γίνω καλύτερη.
    Από τη μία θέλω από την άλλη όχι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Δεν έχω κίνητρο όμως και νιώθω ότι δε θέλω να γίνω καλύτερη.
    Από τη μία θέλω από την άλλη όχι.
    οσο δεν βρισκεις το κινητρο, δουλεια δεν γινεται.
    συνηθως το κινητρο ειναι η ιδια η διαθεση να ζησεις ωραιες ερωτικες ιστοριες για παραδειγμα. γενικα, να ζησεις καλα στην ζωη σου.

  10. #10
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οσο δεν βρισκεις το κινητρο, δουλεια δεν γινεται.
    συνηθως το κινητρο ειναι η ιδια η διαθεση να ζησεις ωραιες ερωτικες ιστοριες για παραδειγμα. γενικα, να ζησεις καλα στην ζωη σου.
    Δε με πειράζει να μη ζήσω καλή ζωή. Τόσο καιρό είμαι δυστυχισμένη και συνήθισα.
    Άρα γιατί να αλλάξω;;;
    Δε με φοβίζει πλέον τίποτα. Ειλικρινά έχω πέσει τόσο χαμηλά.
    Έχω τόσα πράγματα που θα ήθελα να κάνω αλλά δε θέλω να τα κάνω.
    Ποιος ο λόγος;;;;
    Από την άλλη βαριέμαι να μην κάνω τίποτα είναι τελείως βαρετή η ζωή και περνάω άθλια.
    Αλλά δε νομίζω ότι αν παλεύω θα περνάω πιο καλά.
    Νιώθω ότι δεν έχει τίποτα νόημα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Δε με πειράζει να μη ζήσω καλή ζωή. Τόσο καιρό είμαι δυστυχισμένη και συνήθισα.
    Άρα γιατί να αλλάξω;;;
    Δε με φοβίζει πλέον τίποτα. Ειλικρινά έχω πέσει τόσο χαμηλά.
    Έχω τόσα πράγματα που θα ήθελα να κάνω αλλά δε θέλω να τα κάνω.
    Ποιος ο λόγος;;;;
    Από την άλλη βαριέμαι να μην κάνω τίποτα είναι τελείως βαρετή η ζωή και περνάω άθλια.
    Αλλά δε νομίζω ότι αν παλεύω θα περνάω πιο καλά.
    Νιώθω ότι δεν έχει τίποτα νόημα.
    αν νοιωθεις ετσι οπως περιγραφεις, τοτε γιατι να αυξησεις την αυτοπεποιθηση σου;
    αστην εκει που ειναι και θα περνας οπως περνας και τωρα..
    ΑΝ και ΟΤΑΝ η δευτερη διαθεση που βαριεται να συνεχιζει αυτην ζωη, ξεπερασει στην διαθεση σου την πρωτη που δεν θελει να κανεις τπτ και να αλλαξεις τπτ, τοτε θα μπροεσεις να αυξησεις ατοπεποιθηση..

  12. #12
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν νοιωθεις ετσι οπως περιγραφεις, τοτε γιατι να αυξησεις την αυτοπεποιθηση σου;
    αστην εκει που ειναι και θα περνας οπως περνας και τωρα..
    ΑΝ και ΟΤΑΝ η δευτερη διαθεση που βαριεται να συνεχιζει αυτην ζωη, ξεπερασει στην διαθεση σου την πρωτη που δεν θελει να κανεις τπτ και να αλλαξεις τπτ, τοτε θα μπροεσεις να αυξησεις ατοπεποιθηση..
    Η διαφορά με τα δύο moods που έχω είναι ότι
    στην πρώτη περίπτωση που δηλαδή δε θέλω να αλλάξω (κλαιγομαι) υποθέτω πως δε θα είναι ωραίο το μέλλον αν πετύχω.
    στη δεύτερη περίπτωση που δεν προσπαθώ όντως, όντως δεν περνάω καλά γιατί είναι αυτό που ζω τώρα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Η διαφορά με τα δύο moods που έχω είναι ότι
    στην πρώτη περίπτωση που δηλαδή δε θέλω να αλλάξω (κλαιγομαι) υποθέτω πως δε θα είναι ωραίο το μέλλον αν πετύχω.
    στη δεύτερη περίπτωση που δεν προσπαθώ όντως, όντως δεν περνάω καλά γιατί είναι αυτό που ζω τώρα.
    αν δεν κινητοποιηθεις, δεν θα το μαθεις ποτε.
    κι ετσι οπως τα λες να ειναι, στην πρωτη περιπτωση εχεις ελπιδες κατι να αλλαξει, χωρις να εχεις βεβαιοτητες. στην δευτερη, δεν θα αλλαξει ποτε , τιποτε. διαλεγεις και παιρνεις.

  14. #14
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν δεν κινητοποιηθεις, δεν θα το μαθεις ποτε.
    κι ετσι οπως τα λες να ειναι, στην πρωτη περιπτωση εχεις ελπιδες κατι να αλλαξει, χωρις να εχεις βεβαιοτητες. στην δευτερη, δεν θα αλλαξει ποτε , τιποτε. διαλεγεις και παιρνεις.
    Νιώθω ότι δεν θα προχωρήσω. Θέλω κάποιος να μου πει κάτι να πάρω μπρος.
    Να πάρω έμπνευση από κάποιον που ήταν σαν εμένα που μπορεί να με καταλάβει πως νιώθω και τότε θα μπορέσω να ξεκολλήσω από το λάκκο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Νιώθω ότι δεν θα προχωρήσω. Θέλω κάποιος να μου πει κάτι να πάρω μπρος.
    Να πάρω έμπνευση από κάποιον που ήταν σαν εμένα που μπορεί να με καταλάβει πως νιώθω και τότε θα μπορέσω να ξεκολλήσω από το λάκκο
    σου ευχομαι να τον βρεις, λοιπον.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι πρέπει να κάνω στη σχέση μου
    By johnjohn in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 03-01-2014, 19:05
  2. Τι πρεπει να κανω?
    By Fatpig in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 04-06-2013, 21:52
  3. Τι πρεπει να κανω?
    By Atyxos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 02-02-2013, 13:27
  4. Πρέπει να κάνω κάτι!
    By le.ka in forum Παχυσαρκία
    Replies: 28
    Last Post: 09-03-2011, 15:36
  5. Τι πρεπει να κανω??
    By prince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2009, 22:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •