Πως να βοηθησω τον αδερφο μου που μαλλον εχει σχιζοφρενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    31

    Πως να βοηθησω τον αδερφο μου που μαλλον εχει σχιζοφρενεια

    Ο αδερφος μου ειχε ενα περιεργο επεισοδειο στο οποιο δεν ημουν μπροστα. Ολο αυτο το μαθαμε οταν τραυματιστηκε επειδη "ειδε" κατι και τρομαξε και περασε μεσα απο μια γυαλινη πορτα καταληγοντας στο νοσοκομειο. Με τα πολλα βλεπει πραγματα που εμεις δεν βλεπουμε. Έχουμε μπει σε μια ιστορια να δουμε τι εχει. Ψαχνανε και νευρολογικο αίτιο αλλα δεν βρηκαν κατι. Μιλησα με τον ψυχιατρο και μου ειπε οτι ακομα δεν μπορουν να μου πουν ξεκαθαρα τι παιζει, εξεταζουν το ενδεχομενο ψυχικης διαταρραχης κυριως σχιζοφρενειας (ειπε και ενα αλλο αλλα δεν το καταλαβα). Εγω λατρευω τον αδερφο μου, θα μπορουσα να τον παρω σπιτι αν χρειαστει καποιον να τον προσεχει αλλα δεν καταλαβαινω τιποτα απο ολη αυτη την ιστορια. Φοβαμαι και λιγο αν ειναι σχιζοφρενεια μηπως εχω και εγω καποιο προβλημα στο μελλον. Ειναι μπερδεμενο αυτο που γραφω το ξερω αλλα μπορει καποιος να μου πει σαν καποιος που θελει να βοηθησω τι πρεπει να κανω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    174
    Για αρχή άκουσε τον ψυχίατρο. Από κει και πέρα χρειάζεται ηρεμία. Άμα είναι ψυχωσικο επεισοδιο διάβασε αυτό το pdf θα σε βοηθήσω να καταλάβεις https://drive.google.com/file/d/0BxL...Ka8KHY6V23QACA

  3. #3
    Elenia781
    Guest
    Δυστυχώς στην Ελλαδα δεν υπάρχει First Episode Psychosis program για νέους/νεες. Θα πρέπει να επιμείνεις να μην του δώσουν μια χουφτα πολυχρωμα χάπια. Παρακάλεσε,κλαψε αν χρειαστει οπως εκανε η μανα μου.Βρες μια προφαση οτι δεν θα το δεχτει. Τον έχουν σε καταστολή μεχρι να βρουν ψυχιατρικό νοσοκομείο?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    31
    Σε ευχαριστω tony

    Τι του δινουν ακριβως δεν ξερω, τον εχουν σε κατι σαν καταστολη γιατι με ολα αυτα τα σωληνακια φανταζομαι αν κανει αποτομη κινηση θα αρχισει να τρεχει αιμα. Δεν ειναι σοβαρα ομως ευτυχως. Δεν "κοιμαται" ειναι λιγο μαστουρωμενος θα ελεγα. Με αγχωνει να τον αφηνω και μονο του ετσι αλλα με τον κοβιντ ετσι ειναι δεν αφηνουν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262
    Βοηθά τον παντω σε ψυχίατρο να του χορηγήσει φάρμακα να γίνει καλά...και εγώ παίρνω φάρμακα ..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    31
    Καλα σε ψυχιατρο θα παει η σε οποιον γιατρο χρειαζεται βασικα, οτι μου λενε απο το νοσοκομειο κανω. αλλα αυτη τη στιγμη δεν εχουμε διαγνωση.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    31
    Επισκέφτηκα τον αδερφό μου το απόγευμα. Ακόμα δεν υπάρχει κάτι νεότερο. Έχει κάπως κλειδιώσει, δεν θελει να μιλαει. Μονο με εμενα θελει να μιλαει αλλα δεν μου λεει για το περιστατικο. Μου λεει οτι αν τον αγαπαω απλα να του κανω παρεα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Snow View Post
    Επισκέφτηκα τον αδερφό μου το απόγευμα. Ακόμα δεν υπάρχει κάτι νεότερο. Έχει κάπως κλειδιώσει, δεν θελει να μιλαει. Μονο με εμενα θελει να μιλαει αλλα δεν μου λεει για το περιστατικο. Μου λεει οτι αν τον αγαπαω απλα να του κανω παρεα.
    Άμα κρίνω από τον εαυτό μου .είναι μπερδεμένος ο αδερφός σού με τον καιρό θα αρχίζει να μιλά Οσο συνέρχεται και εγώ δεν μίλαγα σχεδόν καθόλου.μιλα σε όποιον εμπιστεύεται .άμα έχει ψύχωση το θέμα είναι να καταλάβει την ασθένεια του θα τον βοηθήσει άμα έχει .άκου τους γιατρους

Similar Threads

  1. Πως να βοηθησω τον αδερφο μου?
    By pinko8 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 25-05-2014, 09:59
  2. Replies: 21
    Last Post: 10-05-2013, 09:56
  3. ο γκομενος μου μαλλον εχει ΙΔΨ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 29-09-2011, 13:23
  4. ΠΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ???
    By Sadroula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 18-05-2010, 14:46
  5. Η κοπέλα μου μάλλον έχει ΟΔΠ.
    By ifiwasadog in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 58
    Last Post: 29-07-2007, 16:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •