Ψυχολογος Κρητη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Ψυχολογος Κρητη

    Καλησπερα !!

    Εδω και 4-5 μηνες περιπου, κανω ψυχοθεραπεια.

    Ειχα δοκιμασει και στο παρελθον, αλλα δεν συνεχιζα.

    οι λογοι ηταν διαφοροι,
    απο το κοστος, οτι ξεπερνιοντουσαν ορια κ.α.

    Ο,κ σε ολα τα επαγγελματα θα πετυχεις καλους κ κακους, αλλα στο χωρο αυτο και απο προσωπικη εμπειρια αλλα και απο εμπειρια φιλων , εχω δει το 90-95% ειναι απαραδεκτοι.

    Ανεξαρτητα απο πτυχια, εκμεταλλευονται την αναγκη του πελατη, λενε τα ιδια σε ολους, τυπικες βλακεις, και απλα σε ''ξεπετανε''.

    θα αναφερω μερικα ενδεικτικα που εμενα με αναγκασαν να σταματησω και να εχω παρα πολυ κακη αποψη, οπως κι αρκετοι γνωστοι μου.

    καποιοι μου ζηταγαν να τους δωσω το τηλ του Personal trainer που ειχα γιατι ενδιαφερονταν κ αυτοι, αλλοι να τους στειλω την διπλωματικη μου γιατι τους φανηκε ενδιαφερον το αντικειμενο, αλλοι ασχολιοντουσαν με το κινητο τους εν ωρα συνεδριας ( εχει τυχει σε περισσοτερους απο εναν), αλλοι χασμοριοντουσαν συνεχεια, αλλοι ( ψυχιατρος ) ελυναν τα λογιστικα και διαπλικτιζονταν με τον γραμματεα του στο τηλεφωνο για προσωπικο θεμα , αλλοι ηταν φραγκοφονιαδες , κ οι περισσοτεροι απλα πετανε τυπικες ατακες.

    Απο ψυχολογους συμπεριφορικους μεχρι ψυχαναλυτες και ψυχιατρους.

    Οταν μαλιστα καποιες συνεδριες γινοντουσαν και διαδικτυακα, εκει δεν εχω ξαναδει πιο πεταμενα λεφτα!

    Πολυ αντιεπαγγελματικο στον τελευταιο ψυχολογο ειδικα, η κλασσικη καθυστερηση καθε φορα απο 15-30 ωρα, και 2-3 ακυρωσεις απο νωρις.

    Ακυρωσεις και μεγαλα κενα αναμεσα σε συνεδριες μου ειχε τυχει και με ''υποτιθεται'' δυνατη ψυχολογο Αθηνα, που ελειπε συνεχεια για διακοπες. Και η οποια παρολο που διαφημιζοταν ως δυνατη, , απλα σε μια πολυ δυσκολη στιγμη που δεν εβλεπα μελλον (ελεγα θα φουνταρω οπως πολλοι επειδη εχασα μια δουλεια , απλα ειχα πελαγωσει ), αρνηθηκε να συνεχισουμε

    Ολοι διαφημιζονται ως καλοι, δυνατοι , κλινικοι , με πτυχια....

    Στη πραξη , προσωπικα, δεν εχω συναντησει καποιον πραγματικα καλο, Αθηνα ή Κρητη που μενω.

    Το ειχα απωθυμενο ρε παιδακι μου, να παω κ εγω σε καποιιον οπως λενε αρκετοι εκει εξω μετα απο χωρισμο ή κατι τετοιο, και να βρω ηρεμια σε μια δυσκολη περιοδο.

    Δυστυχως παρομοια κακη εμπειρια, εχουν σχεδον ολοι οι γνωστοι μου. οι περισσοτεροι ψυχολογοι που γνωριζω ειναι για δεσιμο.

    μονο φρου φρου κ αρωματα!

    Μετα απο ενα χωρισμο πριν 6 μηνες, ξαναδοκιμασα.

    Ειχα αναγκη να μιλησω περισσοτερο. Ειδα βελτιωση απο πραγματα που εκανα με δικη μ πρωτοβουλια, Να το πω απλα, ξαναμπηκα σοβαρα ( προετοιμασια για αγωνες) στο γυμναστηριο κ την διατροφη.

    Καμια μα καμια βελτιωση απο την ψυχοθεραπεια. συμπεριφορικη ηταν η σχολη του.

    Διαγνωστηκα και απο αυτον και απο εναν συνεργαζομενο του ψυχιατρο του, με καταθλιψη και αγχωδης διαταραχη.

    Ισα ισα μου δημιουργησε αρκετες φορες προβλημα οτι ειχαν ξεπεραστει ορια, οτι καναμε απο messenger, οτι εγινε πιο φιλικη η σχεση, οτι ηταν τραγικος με τα ραντεβου (15-30 λεπτα καθυστερηση παντα + ακυρωσεις)

    τις τελευταιες 2 βδομαδες δεν ηθελα να ξανακανω συνεδρια, και εκανα με βαρια καρδια. ενιωθα φανταστικα πλεον με τον εαυτο μου ( σωματικα αρχικα και αυτο ανεβασε την αυτοπεποιθηση μου και πολλα αλλα...)

    Περισσοτερο με κραταει στην ψυχοθεραπεια ο φοβος για το μελλον, να μη ξανακανω τα ιδια λαθη που εκανα στη τελευταια σχεση και στη ζωη μου, και φυσικα η επενδυση που ειχα σε χρημα και τοσο χρονο να του ανοιχτω και να μοιραστω τοσα.

    Στην τελευταια συνεδρια , του τα ειπα χυμα, και θα παρω χρονο να βρω κατι αλλο ή θα σταματησω.

    Οκ σιγουρα καποιες στιγμες κανω δευτερες σκεψεις , κυριως γιατι επενδυσα τοσο χρονο κ χρημα 5 μηνες σε αυτον.

    Εκανα τα στραβα ματια πολλες φορες ( αν κ ελεγα τι με ενοχλουσε) αλλα τοτε το ειχα αναγκη λογω του χωρισμου.

    Δεν εχω ξεπερασει ακομα τον χωρισμο 100% αλλα νιωθω οτι πεταω στο καδο κυριολεκτικα τα χρηματα + ολα οσα αναφερω οτι με χαλασαν .

    Ξερω ειναι ουτοπικο να βρω Κρητη ή ελλαδα καποιον τοσο δυνατο οσο καποιους που παρακολουθουμε σε y tube πχ Guy Winch ή Esther Perel.

    επισης ξερω οτι αν αναζητησω για ''καλο'' ψυχολογο, αυτο ειναι σχετικο.

    Καποιοι βοηθηθηκαν , ή καποιοι θα διαφημισουν καποιο φιλο τους. Σιγουρα καποιοι απο αυους που πηγα κ εγω και πεταξα τα χρηματα μου, θα πουν οτι τους εσωσαν ή ειναι πολυ καλοι!

    οπως και να χει, ειτε εδω ειτε με αλλο τροπο, ακουω προτασεις σας για ψυχολογους ειτε κρητη ( ρεθυμνο μενω) ειτε Αθηνα
    Last edited by Greek_mistis; 31-08-2021 at 15:30.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Καλησπέρα!! μένω Ηράκλειο εγώ και πηγαίνω σε έναν Ψυχολόγο εδώ και αρκετούς μήνες , είμαι ικανοποιημένη αρκετά από αυτόν και να σκεφτείς ότι μόνη μου τον βρήκα στο ίντερνετ δεν μου τον πρότεινε κανένας απλά έτυχε να πάει καλά από την πρώτη στιγμή. Το θέμα είναι πως θα σου το πω.. δεν επιτρέπεται εδώ και δεν μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καλησπέρα. Δεν ξέρω να σου προτείνω ψυχολόγους, έχω εμπιστοσύνη πιο πολύ στους ψυχιάτρους ψυχοθεραπευτές. Δεν έχεις συμπληρώσει 50 αναρτήσεις για να μπορεί κάποιος να σου στείλει μήνυμα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Καί εγώ θά ήθελα πληροφοριες-προτασεις αν μπορείτε για Αθήνα!

  5. #5
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καλησπέρα. Δεν ξέρω να σου προτείνω ψυχολόγους, έχω εμπιστοσύνη πιο πολύ στους ψυχιάτρους ψυχοθεραπευτές. Δεν έχεις συμπληρώσει 50 αναρτήσεις για να μπορεί κάποιος να σου στείλει μήνυμα.
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 04-10-2021 at 13:40.

  6. #6
    Quote Originally Posted by ntiaki View Post
    Καλησπέρα!! μένω Ηράκλειο εγώ και πηγαίνω σε έναν Ψυχολόγο εδώ και αρκετούς μήνες , είμαι ικανοποιημένη αρκετά από αυτόν και να σκεφτείς ότι μόνη μου τον βρήκα στο ίντερνετ δεν μου τον πρότεινε κανένας απλά έτυχε να πάει καλά από την πρώτη στιγμή. Το θέμα είναι πως θα σου το πω.. δεν επιτρέπεται εδώ και δεν μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα....
    καλημερα!! θα μπορουσες να μ στειλεις Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Thanx!!
    Last edited by Aeon; 04-10-2021 at 13:41.

  7. #7
    Καλημερα στη παρεα!

    Υπαρχει τροπος να μου στειλετε τις προτασεις σας για ψυχολογους Κρητη? ευχαριστω!!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    Καλημερα στη παρεα!

    Υπαρχει τροπος να μου στειλετε τις προτασεις σας για ψυχολογους Κρητη? ευχαριστω!!
    Μισώ τους ψυχολόγους και όλους τους ψυχιάτορυς και υποτιθέμενους θεραοευτές. Πόσο δίκιο έχεις στο μήνυμα σου το αρχικό, διαβάζοντας το λέω αλλος ένας που έχει περάσει ένα σωρό προβλήματα εξαιτίας των ψυχολόγων. Εγώ έκανα ψυχοθερπαεία για 5 χρόνια...πιο πεταμένα λεφτά δεν υπάρχουν. Οπως ακριβώς τα περιγράφεις. Δεν συνάντησα ούτε έναν καλό. Λένε τυπικούρες, δεν ενδιαφέρονται ουσιαστικά δεν σε ακούνε, δεν θέλουν καν να συμμετέχουν, άλλοι σου λένε τα δικα τους, πήγαινα σε μία που μου έλεγε ια τον άντρας της ότι την απατούσε άλλοι είναι μόνο τα λεφτά, άλλοι σου περνουν τη συνεδρία πας δεν πας αλλά αμα ακυρω΄σουν αυτοί δεν τρέχει κάστανο και άλλοι σου κάνουν προσωπικές επιθέσεις. Εγώ έπαθα μεγάλη ζημιά απο ψυχολόγο. Οι αναλυτές είναι οι χειρότεροι γιατί σε βάζουν όλο να αναλύεις χωρίς να σε βοηθάνε να ενδυναμώσεις. Είμαι καλύτερα απο τότε που τους έκοψα όλους και άρχισα να ακούω και να φουγκράζομαι τον εαυτό μου. Να αγκαλιάζω τα τραυματα του τις αδυναμίες του να του μιλάω με καλοσύνη και αγάπη και κατανόηση. Ακόμα και τα τραυματα που μου έκαναν οι ίδιοι οι ψυχολόγοι έφτιαξα μόνη μου. Ξέρεις είναι πολύ επικύνδινο εξαιτίας της αποθεσης που κάνεις πάνω σε ένα άτομο, δημιουργείτε μια σχέση εξάρτησης. Μην πας σε κανέναν. Μόνος σου. Οσο μόνοι μας φτιάχνουμε τα μέσα μας τόσο πιο δυνατοί γινόμαστε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Kapa25 View Post
    Μισώ τους ψυχολόγους και όλους τους ψυχιάτορυς και υποτιθέμενους θεραοευτές. Πόσο δίκιο έχεις στο μήνυμα σου το αρχικό, διαβάζοντας το λέω αλλος ένας που έχει περάσει ένα σωρό προβλήματα εξαιτίας των ψυχολόγων. Εγώ έκανα ψυχοθερπαεία για 5 χρόνια...πιο πεταμένα λεφτά δεν υπάρχουν. Οπως ακριβώς τα περιγράφεις. Δεν συνάντησα ούτε έναν καλό. Λένε τυπικούρες, δεν ενδιαφέρονται ουσιαστικά δεν σε ακούνε, δεν θέλουν καν να συμμετέχουν, άλλοι σου λένε τα δικα τους, πήγαινα σε μία που μου έλεγε ια τον άντρας της ότι την απατούσε άλλοι είναι μόνο τα λεφτά, άλλοι σου περνουν τη συνεδρία πας δεν πας αλλά αμα ακυρω΄σουν αυτοί δεν τρέχει κάστανο και άλλοι σου κάνουν προσωπικές επιθέσεις. Εγώ έπαθα μεγάλη ζημιά απο ψυχολόγο. Οι αναλυτές είναι οι χειρότεροι γιατί σε βάζουν όλο να αναλύεις χωρίς να σε βοηθάνε να ενδυναμώσεις. Είμαι καλύτερα απο τότε που τους έκοψα όλους και άρχισα να ακούω και να φουγκράζομαι τον εαυτό μου. Να αγκαλιάζω τα τραυματα του τις αδυναμίες του να του μιλάω με καλοσύνη και αγάπη και κατανόηση. Ακόμα και τα τραυματα που μου έκαναν οι ίδιοι οι ψυχολόγοι έφτιαξα μόνη μου. Ξέρεις είναι πολύ επικύνδινο εξαιτίας της αποθεσης που κάνεις πάνω σε ένα άτομο, δημιουργείτε μια σχέση εξάρτησης. Μην πας σε κανέναν. Μόνος σου. Οσο μόνοι μας φτιάχνουμε τα μέσα μας τόσο πιο δυνατοί γινόμαστε.
    Κ εγώ δεν τους συμπαθώ από την στιγμή πού κάποιος δεν μπορεί να ξεπεράσει τα προβλήματα του ούτε η ψυχολόγοι μπορούν

  10. #10
    Quote Originally Posted by Kapa25 View Post
    Μισώ τους ψυχολόγους και όλους τους ψυχιάτορυς και υποτιθέμενους θεραοευτές. Πόσο δίκιο έχεις στο μήνυμα σου το αρχικό, διαβάζοντας το λέω αλλος ένας που έχει περάσει ένα σωρό προβλήματα εξαιτίας των ψυχολόγων. Εγώ έκανα ψυχοθερπαεία για 5 χρόνια...πιο πεταμένα λεφτά δεν υπάρχουν. Οπως ακριβώς τα περιγράφεις. Δεν συνάντησα ούτε έναν καλό. Λένε τυπικούρες, δεν ενδιαφέρονται ουσιαστικά δεν σε ακούνε, δεν θέλουν καν να συμμετέχουν, άλλοι σου λένε τα δικα τους, πήγαινα σε μία που μου έλεγε ια τον άντρας της ότι την απατούσε άλλοι είναι μόνο τα λεφτά, άλλοι σου περνουν τη συνεδρία πας δεν πας αλλά αμα ακυρω΄σουν αυτοί δεν τρέχει κάστανο και άλλοι σου κάνουν προσωπικές επιθέσεις. Εγώ έπαθα μεγάλη ζημιά απο ψυχολόγο. Οι αναλυτές είναι οι χειρότεροι γιατί σε βάζουν όλο να αναλύεις χωρίς να σε βοηθάνε να ενδυναμώσεις. Είμαι καλύτερα απο τότε που τους έκοψα όλους και άρχισα να ακούω και να φουγκράζομαι τον εαυτό μου. Να αγκαλιάζω τα τραυματα του τις αδυναμίες του να του μιλάω με καλοσύνη και αγάπη και κατανόηση. Ακόμα και τα τραυματα που μου έκαναν οι ίδιοι οι ψυχολόγοι έφτιαξα μόνη μου. Ξέρεις είναι πολύ επικύνδινο εξαιτίας της αποθεσης που κάνεις πάνω σε ένα άτομο, δημιουργείτε μια σχέση εξάρτησης. Μην πας σε κανέναν. Μόνος σου. Οσο μόνοι μας φτιάχνουμε τα μέσα μας τόσο πιο δυνατοί γινόμαστε.
    5 χρονια??? πως κ δε σταματησες νωριτερα?!

  11. #11
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Κ εγώ δεν τους συμπαθώ από την στιγμή πού κάποιος δεν μπορεί να ξεπεράσει τα προβλήματα του ούτε η ψυχολόγοι μπορούν
    Δεν νομιζω οτι εχει σχεση με τα προβληματα που εχει ο καθε ψυχολογος. Επαναλαμβανονται απο οτι καταλαβαινω μοτιβα σε ΟΛΟΥΣ τους ψυχολογους. Εμενα αυτο μου λεει οτι ως επαγγελμα , εχουν καταλαβει ποσο ευκολα χρηματα μπορουν να βγαλουν, οτι ο κοσμος εχει αναγκη κτλ και παιζουν με συγκεκριμενα μοτιβα και συμπεριφορες για να την ''βγαζουν'' ευκολα...

    Παντου θα ακουσεις πανω κατω τις ιδιες εντυπωσεις δηλ '' Λένε τυπικούρες, δεν ενδιαφέρονται ουσιαστικά δεν σε ακούνε, δεν θέλουν καν να συμμετέχουν, άλλοι σου λένε τα δικα τους, άλλοι σου κάνουν προσωπικές επιθέσεις.''
    Προσωπικα το χειροτερο που μπορει να μου κανει καποιος ψυχολογος ειναι 1) η ασυνεπεια και 2) το πολυ φιλικο ,

    και ο τελευταιος το εκανε φουλ, πχ οταν καθε συνεδρια να καθυστερει 20-30 λεπτα μινιμουμ! σταθερα.
    Η οτι πολλες φορες κανονιζαμε μεσω μεσσεντζερ, κ πολλες φορες κατεληγε η κουβεντα με thumbs up emoji.

    Ελεος δηλαδη....

    Εχω δει να επαναλβανονται πραγματα σε διαφορους που εχω παει , κ αφου πηγα σε 2 ψυχολογους που θεωρουνται μαλιστα ΤΟΠ, ..πλεον το συγκεκριμενο επαγγελμα εφαγε ΒΑΝ απο εμενα....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Υπάρχει και άλλος που πήγαινε σε ψυχοθεραπευτή και κείνος χασμουριοτανε και ήταν έτοιμος να τον πάρει ο ύπνος. Όποτε δεν είμαι η μόνη γιατί τα έβαζα με τον εαυτό μου τόσον καιρό. Πόσα χρήματα πήγανε έτσι για το τίποτα, πόσα στερήθηκα για να πληρώνω ψυχοθεραπευτές χωρίς κανένα κέρδος.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Υπάρχει και άλλος που πήγαινε σε ψυχοθεραπευτή και κείνος χασμουριοτανε και ήταν έτοιμος να τον πάρει ο ύπνος. Όποτε δεν είμαι η μόνη γιατί τα έβαζα με τον εαυτό μου τόσον καιρό. Πόσα χρήματα πήγανε έτσι για το τίποτα, πόσα στερήθηκα για να πληρώνω ψυχοθεραπευτές χωρίς κανένα κέρδος.
    Εχω ταλαιπωρηθεί κι εγώ πάρα πολύ απο αυτούς. Αν θελεις στείλε μου μήνυμα όποτε θες να μιλήσουμε να πούμε τις εμπιερίες μας. Βοηθαει πολύ.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    5 χρονια??? πως κ δε σταματησες νωριτερα?!

    Δεν σταμάτησα πιο νωρίς γιατί περίμενα σαν τον ζητιάνο να θεραπευτεί ένα κομμάτι του ευατού μου που πονούσε. Σχέση χειραγώγησης καταντάει απο ένα σημείο και μετά .Είχα γίενι βούτυρο στο ψωμι τους. Οταν δεν εμπιστυευεσια τον εαυτό σου δυστυχώς εξαρτιέσαι απο τους άλλους. Αργησα να το καταλάβω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Kapa25 View Post
    Δεν σταμάτησα πιο νωρίς γιατί περίμενα σαν τον ζητιάνο να θεραπευτεί ένα κομμάτι του ευατού μου που πονούσε. Σχέση χειραγώγησης καταντάει απο ένα σημείο και μετά .Είχα γίενι βούτυρο στο ψωμι τους. Οταν δεν εμπιστυευεσια τον εαυτό σου δυστυχώς εξαρτιέσαι απο τους άλλους. Αργησα να το καταλάβω.
    Δεν κερδίσουμε κάτι να τα αναμασαμε μόνο κακό κάνουμε στον εαυτό μας. Πάμε για άλλα με τα λεφτά που δίναμε εκεί τώρα μπορούμε να χαρούμε δικά μας πράγματα. Κάνε σχέδια για τις αγορές σου τα Χριστούγεννα.

Similar Threads

  1. ψυχολόγος
    By natasaxaxi_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 28-10-2010, 19:53
  2. ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ...ΠΑΛΙ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 08-10-2010, 17:03
  3. Γειά σας από Κρήτη
    By KAHLUA in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-2010, 21:16
  4. ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ Η \"ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ\" ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ..ΩΣ ΠΟΤΕ;
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-07-2010, 00:48
  5. ΚΛΙΝΙΚΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
    By sandy25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-2007, 20:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •