Τυμπανισμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Τυμπανισμος

    Περναω εδω κ 1 χρονο διαφορα συμπτωματα σωματοποιησης τα οποια πλεον τα εχω μάθει κ τα κουμανταρω.
    Αυτο ομως που μου συμβαινει τις τελευταίες μερες δεν το χω ξαναπαθει.
    Υποφερω απο φουσκωμα κοιλιας ειτε φαω ειτε οχι αυτο υπάρχει εκει κ ανα διαστημστα ηρεμει η χειροτερεύει.
    Αλλες φορες υπάρχει κ ενας πονος κατι σαν μπαλα ακριβώς κάτω απο το στήθος.
    Το οποιο οταν περπαταω χειροτερεύει.
    παραλληλα μου εκδηλωθηκε κ δυσκοιλιοτητα οπου ποτε δεν ειχα θεμα.
    Επίσης μου κοβεται η αναπνοη στον υπνο μου κ πεταγομαι συνεχώς με αποτέλεσμα να κοιμαμαι το πρωι.
    Εχει περασει κανεις σας κατι παρομοιο ως αποτελεσμα σωματοποιησης στρες η ευρεθιστου εντερου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Καλημέρα...αυτό με την αναπνοή στον ύπνο το παθαίνω και εγώ σε περιόδους με πολύ άγχος ή όταν συμβαίνουν πράγματα που με επηρεάζουν αρνητικά...όσο αφορά στομάχι και έντερο, δυστυχώς το στρες τα επιβαρύνει...πόνος στο στομάχι,δυσπεψίας,σπαστικη κολλιτιδα, εμετοί....εγώ είδα κάποια βελτιώσει με καθημερινή λήψη προβιοτικων και μαστίχα Χίου...ή αλλιώς αν πας σε γαστερεντολογο θα σου δώσει αντικαταθλιπτικά (μικρή δόση) για το ευερέθιστο έντερο και lebrax για το στομάχι......δυστυχώς το άγχος έχει πολλά αρνητικά...επίσης πολύ βοηθάει και η ψυχανάλυση..

  3. #3
    Μαλλον πρεπει να επισκεφθώ γαστρεντερολογο αλλα εχω κουραστει με τους γιατρους. Ψυχαναλυση κανω εδω κ 9 μηνες ,με βοηθησε να κατανοησω τι μου συμβαινει αλλα τωρα αυτο το φουσκωμα με τρομάζει.
    Ευχαριστώ μαργσριτα για την ανταπόκριση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ναι παθαίνω τα ιδια δυστυχώς. Το άγχος τα επιβαρύνει ολα. Πιφ
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Eχεις κ πιεση στα πλευρα κ πλατη με φουσκωμα μαζί ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ναι, παλινδρομω για χρόνια μεταξύ υπερκινητικου εντέρου και δυσκοιλιότητας. Επίσης είχα προβλήματα δυσπεψίας. Με τα προβιοτικα είδα μεγάλη βελτίωση. Λογικά αν περάσει η δυσκοιλιότητα θα περάσει και το φούσκωμα. Ακτινίδια, δαμάσκηνα, δημητριακά ολικής αλέσεως βοηθάνε.

  7. #7
    Εχω δει οτι τα δημητριακα χορταρικα οσπρια με πρηζουν περισσότερο κ τα αποφευγω, αλλα πλεον πρηζομαι με ολα κ εκει που παω να στρωσω μου ξαναρχετε τυμπανισμος δυσκοιλιοτητα κ μαλλον εχω παλινδρομηση γιατι νοιωθω κ στο στηθος βαρος σαν να μην κατεβαινει το φαγητο
    Μονο το χαμομηλι με ανακουφιζει λιγο.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •