Φάρμακα και βάρος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Οι έρευνες λένε πως τα Risperdal δεν αυξάνουν το βάρος τόσο πολύ όσο το Zyprexa η κάποια άλλα αντιψυχωσικά. Ίσως να δημιουργεί το αίσθημα της πείνας σε εντονότερο βαθμό..

    Γιατί δεν δοκιμάζεις να ακολουθήσεις μια υγιή και ισορροπημένη διατροφή?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    εγώ πάντως παίρνω μεγάλη δόση αντικαταθλιπτικών και ρισπερνταλ που όντως αυξάνει την προλακτίνη και δεν έχω βάλει κιλά.
    Το θέμα είναι μια ισορροπημένη διατροφή όχι ελλείψεις αλλά σωστές ποσότητες.
    Και να τρως φρούτα. ας πούμε τρώε πράσινα αντι κόκκινα μήλα
    αν δεν τρως πολλά γλυκά και αλμυρά θα δεις θα χάσεις κιλά!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by libpa
    Originally posted by vince
    Οι έρευνες λένε πως τα Risperdal δεν αυξάνουν το βάρος τόσο πολύ όσο το Zyprexa η κάποια άλλα αντιψυχωσικά. Ίσως να δημιουργεί το αίσθημα της πείνας σε εντονότερο βαθμό..

    Γιατί δεν δοκιμάζεις να ακολουθήσεις μια υγιή και ισορροπημένη διατροφή?
    Έκανα δίαιτες, αλλά δεν έχανα ούτε κιλό! Όσο για την όρεξη, ισχύει αλλά μου λέει έχει και η αδερφή μου το ίδιο πρόβλημα, που δεν παίρνει φάρμακα. Γιατί κάποιοι άνθρωποι να είναι τόσο τυχεροί και να τρώνε ότι θέλουν και να είναι αδύνατοι, πχ μία κοπέλα τρώει και μια πίτσα στην καθησιά της και είναι 45 κιλά! και εγώ τρώω μέχρι 3 κομμάτια και είμαι 91 κιλά! Εσύ vince πήρες βάρος όλα αυτά τα χρόνια; Και αν ναι πότε, στην αρχή; Εγώ ξεκίνησα με αντικαταθλιπτικά, οπότε με αυτά πάχυνα..
    Αν θυμάμαι καλά σε μεγάλη δόση και κατά καιρούς μειωμένης διάθεσης μου είχε αυξηθεί το βάρος..

    ..από εκεί και πέρα (και μετά το πρώτο σοκ) δεν υπήρξε περίοδος υπερβολικά πολλών μηνών αποχής από διάφορες δραστηριότητες..

    Θα έλεγα μάλιστα πως με το να θέλεις και να προσπαθείς να είσαι ενεργητική από κάθε άποψη βοηθάει αρκετά..

    ..η προσπάθεια μπορεί να ανταμείψει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    και εγώ παίρνω Risperdal εδώ και 12 χρόνια και από 75 κιλά που ήμουνα έχω γίνει 105..
    σίγουρα αυξάνει το βάρος και παράλληλα αυξάνει και την πείνα. βέβαια τότε ήμουνα και μικρός και είχα άλλο μεταβολισμό και πήγαινα τακτικά στο γυμναστήριο.
    το θέμα είναι ότι με διαίτα και γυμναστική νομίζω ότι πρέπει κάτι να γίνεται..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    απαπα... μη γραφετε τετοια πραγματα την περασμενη βδομαδα επαιρνα risperdal κ τωρα μου γραψε seroquel, ολα τα αντιψυχωσικα αυξανουν το βαρος; πηρα καμια 10αρια απο τα αντικαταθλιπτικα, τα οποια συνεχιζω να παιρνω, λετε να παρω αλλα τοσα με αυτα; γαμω τα φαρμακα τους, γιατι δεν τα παιρνουν οι ιδιοι πρωτα;;;;;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Nαι το ladose το δίνουν για να αδυνατίσουν ελα που πίνω 3 την ημέρα και δεν μπορώ να χάσω τα κιλά που έβαλα τον χειμώνα,με τις σοκολάτες;Τώρα προσέχω και πάλι δεν έχω χάσει ούτε ενα κιλό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    παιδια παιρνω και εγω αντικαταθλιπτικα και απο τα 48 κιλα εχω παει στα 54(ειμαι κοντη!!) μεσα σε ενα χρονο
    δεν τρωω,κανω εξαντλιτικες διαιτες και περπαταω 1,5χιλιομετρο τη μερα εσκεμενα αλλα τιποτα!
    αυτο που μου ειχαν πει ειναι οτι τα αντικατ. λειτουργουν ως αναβολικα και δεν ειναι οτι παιρνεις κιλα αλλα δεν μπορεις να χασεις με τιποτα!
    επισης , μεγαλο ποσοστο των ατομων με ψυχολογικες διαταραχες εχουν προβλημα με τον θυρεοειδη τους πραγμα που σημαινει οτι τα πραγματα ειναι ακομη χειροτεερα....!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Αυτό βλέπω και εγώ το βράδυ πλέον πίνω γάλα ή κανένα φρούτο δεν έχω χάσει γραμμάριο.Βλέπω τον εαυτό μου πρώτη φορά με τόσα κιλά και δεν το πιστεύω όταν με βλέπω στον καθρέφτη.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    65
    Ολα τα φαρμακα κατα μια ενοια ανοιγουν την ορεξη αλλα τα αντιψυχωσικα οπως και το σολιαν το οποιο και δοκιμασα και εβαλα 10 κιλα εξαιτιας του τα οποια τωρα εχω χασει ευτυχως το μονο που δεν μου ανοιγει την ορεξη ειναι αυτο που παιρνω τωρα το invega το οποιο εχει και μειωμενες παρενεργειες ρωτα το γιατρο σου για το invega μπορει να βοηθησει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    \'Οσο έπαιρνα τη ζολπιδέμη γινόμουν κτήνος, έφτασα τα 110 κιλά εκείνα τα χρόνια απ΄τη βουλιμία που μ\'επιανε μόνο μετά τη λίηψη των χαπιών στα οποία ήμουν εθισμένος. Τα κιλά τα έχασα όταν σταμάτησα τα χάπια και άρχισα την καθημερινή άσκηση. Τελευταία ξαναπήρα πάρα πολλά κιλά χωρίς να παίρνω κανένα χάπι που ανοίγει την όρεξη. \'Αμα νοιώθω τέτοια χάλια, νευρικότητα κυρίως - στην πραγματική θλίψη έχω ανορεξία - τρώω πολύ. Μου λέγανε παλιά για κάποια χάπια όπως το ladose που αναφέρατε ότι κόβουν την όρεξη, δεν μπορώ να πω ότι είχα δει βελτίωση την εποχή που έπαιρνα ζολπιδέμη το υπνωτικό που συνέβαλε στην καταστροφή μου. \'Ισως δεν είδα βελτίωση γιατί έπαιρνα ταυτόχρονα τη ζολπιδέμη. Πήρα πάρα πολλά κιλά από το περασμένο καλοκαίρι, τόσα πολλά που από στιλάκι δεν μου χωράνε τα ρούχα μου τώρα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    και να ρωτησω κατι ασχετο
    μετα απο ποσο καιρο αφου διακοψεις τα φαρμακα μπορεις επιτελους να χασεις τα κιλα??

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Originally posted by melene
    και να ρωτησω κατι ασχετο
    μετα απο ποσο καιρο αφου διακοψεις τα φαρμακα μπορεις επιτελους να χασεις τα κιλα??
    εγώ τα έχασα μέσα σε ένα χρόνο με πολύ σκληρή προσπάθεια, αυτοπειθαρχία και σκληρή γυμναστική μαζί με δίαιτα. Χωρίς γιατρό ή άλλη φαρμακευτική υποστήριξη. Μόνο θέληση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ενα χρονο??
    ωω αληθεια?σκληρη προσπαθεια και αυτοπειθαρχια?ω θεε μου δηλαδη δεν θα τα χασω ποτε....
    μιλας ομως για πολλα κιλα μηπως?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    γμτ.. εχω την εντυπωση οτι δεν γινεται τιποτα οσο παιρνουμε τα φαρμακα κ οι οποιες ψυχολογικες μεταπτωσεις αλλαζουν μονομιας το βαρος. ο μονος ελεγχος που μπορουμε να εχουμε ειναι στο τι καταναλώνουμε κ φυσικα σε τι ποσοτητα.. ομως για πόσο; οταν φευγω εκτος πραγματικότητας το τελευταιο που μου περανει απ το μυαλο ειναι τα κιλα.. οταν παλι ξυπναω.. τρομαζω!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Και εγώ εκεί κατέληξα πάχυνα απο τις τεράστιες ποσότητες σοκολάτας όλο τον χειμώνα όμως τώρα που σταμάτησα και το βράδυ πίνω ένα ποτήρι γάλα δεν έχω χάσει γραμμάριο.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •