Πόνος στήθος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1

    Πόνος στήθος

    Καλησπερα σε όλους έχω ξανα γράψει εδώ για για το ίδιο θέμα που έχω. Πάλι με πιάνει ένας έντονος πόνος στο σημείο της καρδιάς που δεν κρατάει πάνω από 2 δευτερόλεπτα αλλά με χαλάει όλη την ψυχολογία. Έχω πάει σε 6 καρδιολογους σε διάστημα των τελευταίων 3 μηνών .. όλοι με λένε είμαι μια χαρά έχω κάνει όλες τις εξετάσεις αίματος ακτίνες θώρακος όλα φυσιολογικά αλλά ο πόνος έρχεται αστραπιαία και φεύγει το ίδιο γρήγορα. Πλέον δεν ξέρω από τι είναι είμαι 26 χρονών ενημερωτικά. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Μήπως είναι κρίση πανικού;
    Βασικά έκανες εξέτασεις για να δεις αν έχεις έλλειψη βιταμίνης;
    Και ο κολητος μου ενοιωσε παρόμοια και μετά από εξετάσεις βρήκε ότι είχε έλλειψη βιταμινών..
    Μπορεί να ακούγεται χαζομάρα αλλά δεν έχεις να χάσεις κάτι

  3. #3
    Έχω κάνει εξετάσεις είχα έλλειψη βιταμίνης d πλήρη καρδιολογικό έλεγχο έκανα την Τρίτη στον 6ο καρδιολόγο που πήγα σε 3 μήνες. Έχω κάνει 2 φορές πλήρης εξετάσεις αιματος μαζί με βιοχημικές αλλά πηξης αιματοςν 4 υπερήχους και κανένα 9-10 καρδιογράφηματα όλοι λένε καθαρά είναι. Κρίση πανικού μια φορά έπαθα απλά με δύσπνοια

  4. #4
    Ποτέ βρήκες για την έλλειψη βιταμίνης;Από τότε το παρακολουθείς;
    Από όσο ξέρω η κρίση πανικού χτυπάει παντου..
    Δεν δίνει ένα σημαδι μόνο..
    Μου θυμίζεις τον κολητο μου βασικά
    Αν και έχουμε και υποψία ότι μπορεί να είναι και παρένεργια από το εμβόλιο..
    Έτσι του είπαν οι γιατροί τουλάχιστον..
    Για να είναι όλα καθαρά δεν νομίζω να είναι κάτι..Άποψη μου βέβαια..
    Ίσως να βρεις ασχολίες/ενδιαφέροντα για χαλάρωμα..
    Το έχεις δοκιμάσει;‘Ποτέ δεν ξερεις

  5. #5
    Μπορεί έχω κάνει ακτίνες θώρακος 4 Τριπλεξ 10 καρδιογράφηματα δύο πλήρεις εξετάσεις αίματος όλα καθαρά..γενικά στον υπολογιστή δεν κάθομαι σωστά όπως πρέπει μπορεί από αυτό να είναι μυοσκελετικό. Έχω κάνει και εγώ το εμβόλιο πριν 4 μήνες σχεδόν δεν είναι σίγουρα από αυτό .. μυοκαρδίτιδα περικαρδίτιδα κάνει το εμβόλιο και αυτό φαίνεται από Τριπλεξ καρδιογράφημα ακτίνες θώρακος και εξετάσεις αίματος που έχω κάνει. Μάλλον μπορεί να είναι κρίση πανικού όπως είπες γιατί με είδαν και την προηγούμενη Τρίτη και πάλι με είπε καθαρά όλα ο 6ος καρδιολόγος που πήγα . Οπότε μάλλον μυοσκελετικό γιατί με την στάση στον υπογιστη με πονάει μετά η πλάτη. Γενικά πόνος στο στήθος είναι η μου/περί Καρδίτιδα έμφραγμα η κάποιο θεμα με αορτη εγώ δεν έχω τίποτα από αυτά . Αλλά και πάλι με πιάνει μερικές φορές και συνήθως πριν κοιμηθώ .. σαν μαχαίρι κρατάει 2-3 Δευτερολεπτα και μετά φεύγει αλλά με μένει ο φόβος

  6. #6
    Διαλογισμο έχεις δοκιμάσει;
    Όσο αστείο και να ακούγεται βοηθαει
    Έχει και βιντεάκια για χαλάρωση μυών γιόγκα και τα σχετικά στο YouTube
    Ψαξε και κάτι τετοιο

  7. #7
    Quote Originally Posted by Alex cha View Post
    Καλησπερα σε όλους έχω ξανα γράψει εδώ για για το ίδιο θέμα που έχω. Πάλι με πιάνει ένας έντονος πόνος στο σημείο της καρδιάς που δεν κρατάει πάνω από 2 δευτερόλεπτα αλλά με χαλάει όλη την ψυχολογία. Έχω πάει σε 6 καρδιολογους σε διάστημα των τελευταίων 3 μηνών .. όλοι με λένε είμαι μια χαρά έχω κάνει όλες τις εξετάσεις αίματος ακτίνες θώρακος όλα φυσιολογικά αλλά ο πόνος έρχεται αστραπιαία και φεύγει το ίδιο γρήγορα. Πλέον δεν ξέρω από τι είναι είμαι 26 χρονών ενημερωτικά. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Μην το αφήσεις να σε τρελάνει άκουσε με τίποτα δεν έχεις από αυτά που περιγράφεις. Εμένα έτσι ξεκίνησαν οι αρρωστοφοβιες μου και μετά οι κρίσεις πανικού ... Από πόνο που νόμιζα ότι είχα στην καρδιά. Και εμένα δεν περιοριζόταν μόνο στο στήθος αλλά και πίσω στην πλάτη

  8. #8
    Και εγώ έχω πόνο στην πλάτη λες.και είσαι στο σώμα μου το λες δεν ξέρω απίστευτο που το περιγράφεις με τόσο λεπτομέρεια .. πλέον δεν δίνω σημασία για τον πόνο γιατί άμα ήταν κάτι θα το είχα πάθει εφόσον με έχει πιάσει και άλλες φορές νομίζω είναι από την θέση του σώματος επειδή στην καρέκλα γραφείου είμαι σαν σ τελικό αλλά είναι απίστευτο το ότι λες και είσαι στο σώμα μου το περιγράφεις ...

  9. #9
    Ναι έχω κάνει με βοηθάει πάρα πολύ !!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Τεστ κοπώσεως κάνε αν δεν έχεις κάνει. Ο πόνος καρδιάς συνήθως ειναι πιο γενικευμένος στο στήθος, ωστόσο για να δεις αν έχεις ισχαιμία και στηθάγχη η κατάλληλη εξέταση είναι το τεστ κοπώσεως. Στις εξετάσεις αίματος είδες ολα τα καρδιολογικά ενζυμα;

    Αν δεν βρεθεί κάτι, δες το με έναν ορθοπεδικό. Καπνίζεις; Έχεις βηχα; Υπάρχουν και αλλα όργανα στο στήθος που μπορεί να το προκαλούν.

  11. #11
    Όλους τους δείκτες ναι και τροπονινη που έκανα στης 24 Αυγούστου και ck γενικα όλες τις εξετάσεις όλες καθαρές δεν καπνίζω ούτε βήχα έχω. Γενικά είναι ένας άτυπος πόνος 2 Δευτερόλεπτα και φεύγει δεν είναι μόνιμος αλλά είναι έντονος . Αλλά από εξετάσεις τα έχω κάνει όλα εκτός τεστ κοπώσεως που με είπαν δεν χρειαζεται και οι 6 γιατροί

  12. #12
    Να είσαι χαλαρός όσο μπορείς.
    Όχι άγχος.
    Περπάτημα όποτε μπορείς..
    Και διαλογισμο/γιόγκα
    Προσωπικά την έχω κατά βρει με τα συγκεκριμένα
    Αλλος ανθρωπος ..
    Και όλα καλά

  13. #13
    Σε Ευχαριστώ πολύ!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Η τροπονινη δείχνει αν παθαίνεις έμφραγμα εκείνη τη στιγμή. Υπάρχουν κι άλλοι δείκτες. Σε κάθε περίπτωση, ο τρόπος να ελέγξεις για ισχαιμία είναι το τεστ κοπώσεως. Αν είσαι καλυμμένος από όσα σου είπαν οι γιατροί σου γιατί το συζητάμε ακόμα; Εμπιστεύεσαι ένα σωρό αγνώστους μη ειδικούς από όσα σου είπαν οι γιατροί;
    Εσύ τι πιστεύεις ότι είναι;
    Επισης δεν αφορουν ολα στο στηθος την καρδιά, θα μπορούσε να είναι το οποιοδήποτε άλλο όργανο.

    Είναι αστείο πάντως πώς μόλις κάποιος απαντήσει κάτι άλλο από την καθησυχαση που περιμένετε, αρχίζετε απο μόνοι σας να λέτε ότι δεν είναι αυτό που φοβάστε. Άρα...;

  15. #15
    Quote Originally Posted by Alex cha View Post
    Και εγώ έχω πόνο στην πλάτη λες.και είσαι στο σώμα μου το λες δεν ξέρω απίστευτο που το περιγράφεις με τόσο λεπτομέρεια .. πλέον δεν δίνω σημασία για τον πόνο γιατί άμα ήταν κάτι θα το είχα πάθει εφόσον με έχει πιάσει και άλλες φορές νομίζω είναι από την θέση του σώματος επειδή στην καρέκλα γραφείου είμαι σαν σ τελικό αλλά είναι απίστευτο το ότι λες και είσαι στο σώμα μου το περιγράφεις ...
    Ναι γιατί τα έχω περάσει και επειδή είναι χρόνια όλα αυτά όχι κάτι μήνες τα έχω μάθει πλέον ..Αν είχες κάτι θα φαινόταν από τις εξετάσεις .. αν ο πόνος δηλαδή είχε να κάνει με την καρδιά...φραγμένες αρτηρίες δεν έχεις να δικαιολογήσει ένα εμφράγμα πχ που εκεί πάει το μυαλό μας...που και πάλι εκδηλώνεται πιο απειλητικά και σε άτομα που δεν κάνουν ποτέ εξετάσεις και μετά λένε μια χαρά υγιής ήμουν. Όλα φαίνονται. Τους μυϊκούς πόνους και των νεύρων δεν μπορούν να τους δουν πουθενά γι'αυτό το στηρίζουν εκεί μετά .. εγώ όσο έδινα σημασία τόσο ένιωθα τσιμπήματα...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πονος στο στηθος
    By marimar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 27-02-2021, 18:45
  2. Πόνος αριστερά στο στήθος
    By Krisi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-02-2020, 19:23
  3. Πονος στο στηθος
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 24-01-2020, 18:03
  4. Πόνος στο στήθος
    By Marios76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 27-12-2019, 19:14
  5. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
    By saer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2011, 11:51

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •