Mobbing ή μήπως είμαι υπερευαίσθητος και τα βλέπω όλα δύσκολα στη νέα δουλειά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Mobbing ή μήπως είμαι υπερευαίσθητος και τα βλέπω όλα δύσκολα στη νέα δουλειά;

    Καλησπέρα.

    Έχω ξαναγράψει για τη προηγούμενη δουλειά μου που τα περισσότερα ήταν παράξενα, αλλά αυτή τη φορά, η νέα δουλειά, μου προσθέτει έντονο άγχος και ένα αρνητικό αντίκτυπο, ακόμη και στον ελεύθερο μου χρόνο.
    Πλέον εργάζομαι στο κατάστημα του πρώτου παρόχου ρεύματος.
    Από την μία η δουλειά που έχει πολλές ευθύνες κι από την άλλη οι θυμωμένοι πελάτες, αλλά δεν με αγγίζει αυτό.

    Από την αρχή ένιωσα ότι δεν μπορώ να επικοινωνήσω με τους υπόλοιπους συναδέλφους, ένιωθα ότι δεν πρέπει να τους εμπιστευτώ και να μην τους πω τίποτα για μένα.
    Τις πρώτες 2 εβδομάδες που έλειπε διακοπές η προϊσταμένη, το κλίμα ήταν σχετικώς καλό. Τα ηνία στο κατάστημα τα είχε η μόνιμη συνάδελφος. Οι υπόλοιποι είμαστε με σύμβαση.
    Μόλις ήρθε η προϊσταμένη, ένα μαύρο σύννεφο μας σκέπασε. Εμένα δεν με συμπάθησε ποτέ. Το ίδιο παρατηρώ και την μόνιμη συνάδελφο (η οποία έχει 36 χρόνια στην επιχείρηση). Μας μιλά άσχημα σε εμάς τους δυο, δείχνει ξεκάθαρα την απέχθεια της, της ζητάω να μου εξηγήσει πράγματα που αφορούν τη δουλειά και αφού μου επιτεθεί φραστικά, δεν μου εξηγεί. Ενώ είχα ξεκινήσει να είμαι καλός στη δουλειά και απέκτησα αυτοπεποίθηση, με ένα μόνο λάθος που είχα κάνει το οποίο διορθώνεται, μου περιόρισε στο μισό την εργασία κι αυτά που πρέπει να κάνω. Με τους υπόλοιπους συνάδελφους, έχει στήσει πηγαδάκι και έχουν το θράσος εμένα και τη μόνιμη συνάδελφο, να μας υπονομεύουν μπροστά στα μούτρα μας με τα κουτσομπολιά τους. Στα 25 μου χρόνια, παίζει να έχω συναντήσει μόνο 4-5 τέτοιους full toxic ανθρώπους. Στημ αρχή μου άρεσε πολύ η δουλειά, αλλά τώρα πηγαίνω φορτισμένος κι αγχωμένος που έχω να την αντιμετωπίσω.
    Δεν θα ανανέωνα τη σύμβαση. Κάνω υπομονή μέχρι να τελειώσει.

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Δεν γίνεται να ζητησεις απο την εταιρεία να σε πάνε σε άλλο κατάστημα?πες μια δικαιολογία ότι δεν σε βολεύει λόγω απόστασης,συγκοινωνίας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by spiros.k View Post
    Καλησπέρα.

    Έχω ξαναγράψει για τη προηγούμενη δουλειά μου που τα περισσότερα ήταν παράξενα, αλλά αυτή τη φορά, η νέα δουλειά, μου προσθέτει έντονο άγχος και ένα αρνητικό αντίκτυπο, ακόμη και στον ελεύθερο μου χρόνο.
    Πλέον εργάζομαι στο κατάστημα του πρώτου παρόχου ρεύματος.
    Από την μία η δουλειά που έχει πολλές ευθύνες κι από την άλλη οι θυμωμένοι πελάτες, αλλά δεν με αγγίζει αυτό.

    Από την αρχή ένιωσα ότι δεν μπορώ να επικοινωνήσω με τους υπόλοιπους συναδέλφους, ένιωθα ότι δεν πρέπει να τους εμπιστευτώ και να μην τους πω τίποτα για μένα.
    Τις πρώτες 2 εβδομάδες που έλειπε διακοπές η προϊσταμένη, το κλίμα ήταν σχετικώς καλό. Τα ηνία στο κατάστημα τα είχε η μόνιμη συνάδελφος. Οι υπόλοιποι είμαστε με σύμβαση.
    Μόλις ήρθε η προϊσταμένη, ένα μαύρο σύννεφο μας σκέπασε. Εμένα δεν με συμπάθησε ποτέ. Το ίδιο παρατηρώ και την μόνιμη συνάδελφο (η οποία έχει 36 χρόνια στην επιχείρηση). Μας μιλά άσχημα σε εμάς τους δυο, δείχνει ξεκάθαρα την απέχθεια της, της ζητάω να μου εξηγήσει πράγματα που αφορούν τη δουλειά και αφού μου επιτεθεί φραστικά, δεν μου εξηγεί. Ενώ είχα ξεκινήσει να είμαι καλός στη δουλειά και απέκτησα αυτοπεποίθηση, με ένα μόνο λάθος που είχα κάνει το οποίο διορθώνεται, μου περιόρισε στο μισό την εργασία κι αυτά που πρέπει να κάνω. Με τους υπόλοιπους συνάδελφους, έχει στήσει πηγαδάκι και έχουν το θράσος εμένα και τη μόνιμη συνάδελφο, να μας υπονομεύουν μπροστά στα μούτρα μας με τα κουτσομπολιά τους. Στα 25 μου χρόνια, παίζει να έχω συναντήσει μόνο 4-5 τέτοιους full toxic ανθρώπους. Στημ αρχή μου άρεσε πολύ η δουλειά, αλλά τώρα πηγαίνω φορτισμένος κι αγχωμένος που έχω να την αντιμετωπίσω.
    Δεν θα ανανέωνα τη σύμβαση. Κάνω υπομονή μέχρι να τελειώσει.
    Αχ Σπύρο πως σε καταλαβαίνω, εμένα δεν μου έτυχε κάτι τόσο ακραίο, αλλά από τότε που ξεκίνησα πρώτη φορά να δουλεύω τα πράγματα δεν ήταν καλά για εμένα, έφταιγα εγώ σε μεγάλο βαθμό γιατί είχα πολύ άγχος και ήμουν πολύ αφηρημένος. Ήταν χειρονακτική και βαριά δουλειά, όπου έπεφτε κατσαδιασμα και ειρωνεία, ήταν μέσω ΟΑΕΔ η δουλειά όπου μετά από δύο μήνες περίπου ήρθε στην σχολή το αφεντικό και είπε ότι δεν πηγαίνω στην δουλειά ψέματα δηλαδή, δίνοντας μου τα λεφτά που δικαιομουν η μάλλον ένας μέρος αυτών γιατί τάχα με αυτόν δούλεψα μόνο συγκεκριμένες ώρες που έβγαιναν στα 20ευρω ενώ από ότι θυμάμαι πρέπει να μου χρωστούσε 50ευρω μπορεί και παραπάνω, δεν είπα τίποτα τι να πω!! Έφυγα πήγα στην ΔΕΗ πάλι μέσω της σχολής όπου και εκεί πήγαινα με έντονο άγχος και τα έκανα θάλασσα, οπότε πάλι κατσαδιασμα από ορισμένα άτομα, ευτυχώς τα λεφτά τα παίρναμε κανονικά, αλλά απέκτησα τέτοιο φόβο για την δουλειά όπου δεν τολμώ να ξαναβγω και να ψάξω για άλλη δουλειά, επίσης έκανα άλλες τρεις δουλειές (η μια πήγε καλά) αλλά δεν μπορώ άλλο τέτοιο τρόπο ζωής είμαι χωρίς λεφτά και άνεργος της περισσότερες ώρες στο σπίτι μου!

  4. #4
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Δεν γίνεται να ζητησεις απο την εταιρεία να σε πάνε σε άλλο κατάστημα?πες μια δικαιολογία ότι δεν σε βολεύει λόγω απόστασης,συγκοινωνίας.
    Δυστυχώς είναι το μόνο κατάστημα στο νησί.

  5. #5
    Σε νιώθω σε κάποιο βαθμό Ανδρέα.
    Το άγχος εάν υπάρχει από εμάς τους ίδιους, τα λάθη γίνονται με δική μας ευθύνη.
    Έχεις αναζητήσει βαθύτερα γιατί συμβαίνει αυτό, ίσως μέσω της ψυχοθεραπευτικής οδού;

    Στη προκειμένη δεν με τρομάζει η δουλειά, η συγκεκριμένη ήξερα από την αρχή ότι θα είναι με πολλές ευθύνες κι ότι θα πρέπει να είμαι οκ σε όλα μου, χωρίς να με πιάνει άγχος.
    Όλο το άγχος είναι που πρέπει να αντιμετωπίζω τη προϊσταμένη. Και πες άσε με εμένα, μπορεί να μου κάνει παρατηρήσεις γιατί είμαι νέος στη δουλειά, αλλά δεν νοείται να κινείται στο ίδιο μοτίβο για τη μόνιμη συνάδελφο. Έχει 36 χρόνια πίσω της στη δουλειά και δεν σηκώνει κεφάλι όλη μέρα, την ξέρει πολύ καλά. Από εκείνη έμαθα 5 πράγματα κι έχω πάρει λίγο από τη χάρη της, οι υπόλοιποι απλώς με έβαζαν να τους κοιτώ πως δουλεύουν στην αρχή δήθεν για να μάθω.

    Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά εμένα και τη μόνιμη συνάδελφο μας έχει στη μπούκα η προϊσταμένη, έχει ένα ύφος απέχθειας και μας υποτιμά, ενώ η ίδια κλείνεται όλη μέρα στο υπόγειο με το αρχείο και δεν δουλεύει καν.
    Με έχουν βάλει για να κάνω συγκεκριμένες δουλειές κι εκείνη μου τις έκοψε στο μισό. Ίσως για να δείξει έτσι ότι δήθεν δεν ενδιαφέρομαι, αλλά έτσι εκθέτει το κατάστημα γιατί η επιχείρηση ζητά συγκεκριμένες πωλήσεις να γίνονται από όλους, και δεν μπορούμε να της κρύψουμε τίποτε.
    Εμένα προσωπικά η προϊσταμένη δεν έχει τη προθυμία ν α με βοηθά όταν το χρειαστώ, αλλά μια άλλη συνάδελφο που την έχει στη κλίκα της, τη βοηθά συνεχώς και πολλές φορές στέκεται πάνω από το computer για να της λέει τι να κάνει. Κι έχει πιο πολλούς μήνες πίσω της από μένα.

Similar Threads

  1. Νιώθω πως βιώνω mobbing
    By spiros.k in forum Κακοποίηση
    Replies: 16
    Last Post: 31-08-2021, 15:50
  2. Μάλλον δεν είμαι έτοιμη να αλλάξω δουλεια
    By Dimitra01 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 23-06-2021, 00:20
  3. Μήπως έπρεπε να κοιτάξω την δουλειά μου? Τώρα ανησυχώ...
    By KonstantinosPL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 10-05-2021, 00:01
  4. Ειμαι αρκετα καλος ειμαι η μηπως δεν βλεπω αρκετα καλα
    By ImLost in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-08-2014, 14:56
  5. Μήπως είμαι τρελός, μήπως τα' χω χαμένα.. που λέει και το τραγούδι;;
    By Nestwr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 08-03-2014, 21:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •