Γκρουπ με θέμα βελτίωση αυτοπεποίθησης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    γυμναστήριο και βάρη αν δεν θες πολεμικη τεχνη
    Έκανα παλαιότερα και τα βαριέμαι τώρα αυτά!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Ωραία αυτά που έγραψες! Πιστεύεις ότι μια πολεμική τέχνη θα με βοηθούσε δηλαδή; Τι θα μου προτεινες σε πολεμική τέχνη ή τίποτε άλλο τι θα πήγαινε σε έναν άντρα;;
    Δεν είναι θέμα άνδρας γυναίκα και κακώς το περιορίζεις στο τι θα πήγαινε σε έναν άνδρα. Η πολεμική τέχνη εν γένει είναι κάτι μακρυχρόνιο δεν είναι κάτι βραχυχρόνιο κάτι που θα το κάνεις για ένα μήνα ή δύο μήνες ή 4 μήνες είναι κάτι που θα το κάνεις μία ζωή όχι σαν αγγαρεία, αλλά σαν θεραπεία αν σκεφτείς πως μετά από κάθε προπόνηση οι ενδορφίνες σε κάνουν να νιώθεις άλλον άνθρωπο. Ούτε είναι κάτι που επειδή το προτείνει κάποιος και ταιριάζει σε εκείνον θα ταιριάζει και σε άλλους. Αυτός μπορεί να μην έχει πρόβλημα με το να ασκείται ενώ μπορεί άλλα άτομα να βαριούνται να σηκωθούν από τον καναπέ.

    Χρειάζεται θέληση και προγραμματισμό, δηλαδή αν για παράδειγμα σου πούνε έχουμε μαθήματα τις τάδε ημέρες τις τάδε ώρες πρέπει να είσαι σε θέση να πεις πως βρέξει χιονίσει αυτές οι ημέρες και αυτές οι ώρες είναι κλεισμένες για αυτό το σκοπό.

    Πολεμικές τέχνες υπάρχουν πολλές ο κάθε ένας επιλέγει τι του αρέσει. Βέβαια υπάρχει ένα πρόβλημα πως θα διαλέξει αυτό που του αρέσει. Γιατί για παράδειγμα να διαλέξει κάποιος το καράτε και όχι το Βραζιλιανικο ζίου ζίτσου ή γιατι να διαλέξει το κουνγκ φου και όχι το τζούντο ή γιατι να μην διαλέξει το πιο διαδεδομένο που είναι το tae kwon do και πάει λέγοντας.

    Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε πως δεν την μαθαίνεις για να πλακωθείς με τον οποιοδήποτε άγνωστο στο δρόμο. Δεν λειτουργούμε έτσι, θα σου έλεγα ισχύει το ακριβώς αντίθετο. Για παράδειγμα πες οτι έχει ένα χώρο για παρκινγκ το οποιο το προλαβαίνω στο τσακ από κάποιον άλλον και ο άλλος που είναι μάγκας βαρύς και ασήκωτος αρχίζει να με βρίζει κάνει και την μαγκιά να ανοίξει την πόρτα να βγει έξω ειδικά αν έχει καμια γυναίκα δίπλα του και πάει λέγοντας. Η λογική στις πολεμικές τέχνες είναι, και είναι λογικό αυτό, απεφυγε με οποιοδήποτε τρόπο την μάχη, τον τσακωμό, το οτιδηποτε, έρχεται λοιπόν αυτός να σου το παίξει βαρύ πεπόνι, πες του συγγνώμη δώσε του τη θέση και τελείωσε εκεί το θέμα. Ξέρεις μέσα σου πως είσαι καλύτερος από αυτόν, ξέρεις πως τον έχεις δεν έχει νόημα να του το αποδείξεις ούτε σε εκείνον, ούτε στην γυναίκα που έχει δίπλα του, ούτε σε κανέναν και ειδικά σε εσένα που γνωρίζεις πως τον έχεις. Για να μην μπλέξεις λοιπόν σε κάτι που μόνο καλή κατάληξη δεν θα έχει, του δίνεις την θεσούλα και τελειώνει η ιστορία. Διαφορετικά τον ακινητοποιείς στην καλύτερη της κακής περίπτωσης και τον έχεις υπό τον έλεγχο σου μέχρι να καταλάβει πως δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα και πως αν επιχειρήσει ξανα να δοκιμάσει την τύχη του απέναντι σου πάλι θα βρεθεί στην ίδια θέση. Το θέμα όμως είναι πως αυτή είναι η καλή πλευρά της κακής περίπτωσης, υπάρχει και η κακή να πέσετε, κάτι να σπάσει κάτι ή να μείνει παράλυτος και να βρεθεις με χειροπέδες και στα δικαστήρια ή και στην φυλακή ακόμα.

    Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί δεν πλακώνεται κάποιος που γνωρίζει πολεμικές τέχνες και αποφεύγει τον τσακωμό με τον οποιοδήποτε τρόπο; Γνωρίζει από την αρχή μέχρι το τέλος τι μπορεί να συμβεί και επιλέγει τον καλύτερο και ανώδυνο τρόπο. Και όχι δεν είναι ταπείνωση, δεν είναι τίποτα, είναι μαγκιά το να κάνεις πίσω όταν μπορείς, το να κάνεις επίδειξη των γνώσεων σου ακόμα και σε ένα ηλίθιο που σου το έπαιζε ματσο είναι ανοησία και δεν είναι μαγκιά. Τώρα αν τυχόν επιχειρησει να απλώσει χέρι πάνω σου παρόλο που είχες όλη την καλή διάθεση να του παραχωρήσεις την θέση και εκείνος την είδε σε στυλ κάτσε να του σκάσω κανα χαστούκι για να με δει και η γυναίκα που κυκλοφορώ, εκεί επιλέγεις τον πιο ανώδυνο τρόπο που μπορεις.

    Τωρα που γίνεται πλέον αντιληπτό πως τελικά ο όρος πολεμική τέχνη είναι λάθος, ε; αφού δεν θέλεις να έρθεις σε καυγά με κάποιον και με έχει μετατρέψει σε ένα άτομο που σέβεται τον εαυτό του, που γνωρίζει πως δεν έχει να αποδείξει κατι σε κάποιον ποια πολεμική τέχνη θα επέλεγα; Αυτό που κάνω ήδη για δύο λόγους:
    1) Δεν παίζω κλωτσιές και μπουνιές. Αρα δεν πρόκειται ούτε κλωτσιες να φάω ούτε μπουνιές. Παραδίνομαι και παραδίνονται που είναι πολύ μεγάλο ατού σε αυτά τα σπόρ. Γιατί το μόνο που έχω να κάνω είναι να χτυπήσω φιλικά με την παλάμη μου τον αντίπαλο σε οποιοδήποτε σημείο του σώματος του για να καταλάβει πως κέρδισε και να με αφήσει. Οπως και εγώ αν έχω πιασμένο κάποιον με οποιοδήποτε τρόπο και με χτυπήσει με την παλαμη του φιλικα θα τον αφήσω την ίδια στιγμή. Είναι σαν να λες παραδίνομαι.

    2) Το human chess με εξιτάρει και είναι αυτό που δεν το κάνει βαρετό. Είναι μία τέχνη διαρκώς εξελισσόμενη δηλαδή μπορεί να ανακαλύψεις μία τεχνική επίθεσης ή μία τεχνική άμυνας σε κάποια επίθεση και πάει λέγοντας. Είναι κάτι που δεν το βαριέσαι. Το τρέξιμο το βαριέμαι, τρέχω μεν αλλά δεν μου αρέσει απλώς τρέχω κανα 20λεπτο για ζέσταμα κατά τα άλλα δεν μου αρέσει, τα βάρη τα βαριέμαι δεν μου αρέσουν. οπότε είναι το μοναδικό που μου ταιριάζει και είναι πραγματικό. Τι εννοώ πραγματικό;

    Για παράδειγμα μία κοπέλα που είναι 1,60 άριστη στο tae kwon do είναι βέβαιη πως η κλωτσιά που θα ρίξει σε κάποιον που είναι 1,90 120 κιλά θα τον ξαπλώσει ή θα τον διπλώσει ή οτιδήποτε άλλο; Μήπως τελικά αντι να τον ξαπλώσει του ανεβάσει την αδρεναλίνη στα ύψη λόγω της κλωτσιάς (συμβαίνει αυτό υπο προυποθέσεις) και τελικως την πιάσει και την δέσει κόμπο; Θα μου πεις καποια που κάνει βραζιλιανικο ζιου ζιτσου και είναι άριστη δεν μπορεί να την δέσει κομπο; Ας πάει να δοκιμάσει να δούμε. Εγώ λέω πως σε 20 δευτερόλεπτα θα είναι πεσμένος στο πάτωμα αναίσθητος και θα του έχουν σηκωμενα τα πόδια για να πάει το αίμα στον εγκέφαλο να ξυπνήσει!

  3. #18
    kopela93
    Guest
    Όσοι είστε για το γκρουπ στείλτε μου όνομα φβ (φτιαξτε ή δώστε ένα ανώνυμο) προσωπικό να φτιάξω ομάδα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    ......
    Εγώ για την ψυχιατρική είμαι διπολικός, είμαι κάποιος που έχει πάει σε αρκετούς ψυχίατρους και οι οποίοι θεωρούν πως είμαι διπολικός. Αυτό φυσικά σημαίνει πως για εκείνους πρέπει να λαμβάνω μια φαρμακευτική αγωγή κτλ κτλ κτλ. Προσωπικά δεν απασχολεί η ταυτότητα που μου αποδίδει η ψυχιατρική. Παίρνω φάρμακα; Οχι, κάποτε έπαιρνα, τώρα πλέον δεν παίρνω. ......!

    υποθετω οτι ουτε πηγες στον ψυχιατρο για διασκεδαση, ουτε επαιρνες φαρμακα για να κανεις το κεφι καποιου.
    καποιες δυσλειτουργιες και προβληματα αντιμετωπιζες στην ζωη σου και οδηγηθηκες στον γιατρο και στα φαρμακα.
    θελεις να μας πεις δηλαδη οτι ολα σου τα ψυχολογικα προβληματα λυθηκαν απο μονα τους οταν σκεφτηκες και προχωρησες στην εκμαθηση τετοιων τεχνικων;;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    υποθετω οτι ουτε πηγες στον ψυχιατρο για διασκεδαση, ουτε επαιρνες φαρμακα για να κανεις το κεφι καποιου.
    καποιες δυσλειτουργιες και προβληματα αντιμετωπιζες στην ζωη σου και οδηγηθηκες στον γιατρο και στα φαρμακα.
    θελεις να μας πεις δηλαδη οτι ολα σου τα ψυχολογικα προβληματα λυθηκαν απο μονα τους οταν σκεφτηκες και προχωρησες στην εκμαθηση τετοιων τεχνικων;;
    Καταρχήν αυτά που έγραψα αφορούν την αυτοπεποίθηση. Η κοπέλα άνοιξε ένα θέμα για την αυτοπεποίθηση και σε αυτό της απάντησα.

    Εγώ για την ψυχιατρική ήμουν ένας "πολύ εύκολος σε διάγνωση ασθενής" το ότι τους έλεγα πως ήμουν χρήστης κοκαίνης τους έφτανε για να μου πούνε πως είμαι διπολικός. Και φυσικά δεν πήγα για πλάκα στο ψυχίατρο, είχα πάει γιατί ψυχολογικά είχα πιάσει πάτο, δεν με γέμιζε τίποτα και δεν ήθελα τίποτα πλέον στην ζωή μου, αυτό μέσες άκρες σου δημιουργεί τάσεις αυτοκτονίας για αυτό πήγα σε ψυχίατρο. Δεν πήγα για πλάκα λοιπόν, ούτε έπαιρνα τα φάρμακα για πλάκα.
    Δεν θα πήγαινα με τίποτα σε κάποια σχολή για να ξεκινήσω μια πολεμική τέχνη, σε εκείνο το σημείο της ζωής μου, το τελευταίο πράγμα που θα έκανε κάποιος που είναι κενός και νιώθει πως έχει πιάσει πάτο από ουσίες θα ήταν να πάει να ξεκινήσει να αθλείται. Το ίδιο θεωρώ πως ισχύει για καποιον που πάσχει από δύσκολες παθήσεις της ψυχιατρικής.

    Ακόμα και τώρα αν ήμουν όπως ήμουν τότε πάλι σε ψυχίατρο θα πήγαινα, πάλι θα έπαιρνα φάρμακα γιατί θα αποτελούσαν το έναυσμα της αλλαγής της ζωής και θα πήγαινα για να πάρω μόνο αυτό. Το κλικ να αλλάξω την ζωή μου.

    Λοιπόν αν έπαιρνα αυτό το έναυσμα που θα το έπαιρνα είναι θέμα χρόνου να συμβεί αλλωστε για αυτό δεν πάει κάποιος στο γιατρό και δεν παίρνει φάρμακα, θα έψαχνα να βρω άλλο τρόπο να προχωρήσω στη ζωή μου, θα έφευγα από το ψυχίατρο και τα φάρμακα γιατί δεν θα ήθελα να τον παντρευτώ και να τον έχω εφόρου ζωής στην ζωή μου δίνοντας μου φάρμακα. Γιατί αν συμβεί κάτι τέτοιο μετά από 10 χρόνια παντρευεσαι και άλλο γιατρό τον καρδιολόγο, γιατί τα φαρμακάκια αυτά δεν είναι και τόσο αθώα ούτε σου δίνουν ότι σου δίνουν χωρίς αντίτιμο.

    Τώρα λοιπόν αυτή τη στιγμή ναι είμαι μια χαρά, είμαι 44 με σώμα 20χρονου γυμνασμενου, ο οποίος είναι λάστιχο η ψυχολογία μου είναι στα ύψη και μπορώ να κάνω και πολύ καλύτερο σεξ από όταν έκανα όταν ήμουν 20 χρονών και από πολλους 20ρηδες τόσο σε διάρκεια όσο και σε στάσεις όποτε μου έρθει να κάνω. Αυτά τα στοιχεία δεν μου τα δίνει κανένας ψυχίατρος και κανένα φάρμακο!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δηλαδη, οι τοσοι ψυχιατροι που πηγες, δεν μπορουν να ξεχωρισουν εναν εθισμο στις ουσιες απο μια ψυχωση που εχει πολλες φορες ενδειξη τον εθισμο σε ουσιες...
    εσυ, που το ξεχωρισες, ασχοληθηκες με την απεξαρτηση σου και τον αθλητισμο, ενω δεν υπηρχε ποτε ψυχωση κι ολα καλα. ασχετοι οι γιατροι. μαλιστα...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δηλαδη, οι τοσοι ψυχιατροι που πηγες, δεν μπορουν να ξεχωρισουν εναν εθισμο στις ουσιες απο μια ψυχωση που εχει πολλες φορες ενδειξη τον εθισμο σε ουσιες...
    εσυ, που το ξεχωρισες, ασχοληθηκες με την απεξαρτηση σου και τον αθλητισμο, ενω δεν υπηρχε ποτε ψυχωση κι ολα καλα. ασχετοι οι γιατροι. μαλιστα...
    Remedy είχα τα πάνω μου και τα κάτω μου όπως έχουν όλοι οι διπολικοί. Το πάνω δεν μπορούσα να το αντιληφθώ ή να το ξεχωρίσω γιατί το θεωρούσα νορμάλ, στο ψυχίατρο δεν πας όταν είσαι πάνω, πας όταν είσαι κάτω, θα πας όταν είσαι πάνω όταν καταλάβεις πως είσαι διπολικός γιατί φοβάσαι μην πάθεις μανία! Εγώ πήγα όταν έπεσα κάτω και η κόκα ας πούμε δεν με ανέβαζε με τίποτα! Είτε την έκανα είτε όχι, ένα και το αυτό! Και εκεί τρομοκρατήθηκα γιατί είχα πιάσει πάτο και πήγα σε γιατρό και μετά σε γιατρούς γιατί δεν μου άρεσε το zyprexa που με ξεκίνησε ο πρώτος!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Remedy είχα τα πάνω μου και τα κάτω μου όπως έχουν όλοι οι διπολικοί. Το πάνω δεν μπορούσα να το αντιληφθώ ή να το ξεχωρίσω γιατί το θεωρούσα νορμάλ, στο ψυχίατρο δεν πας όταν είσαι πάνω, πας όταν είσαι κάτω, θα πας όταν είσαι πάνω όταν καταλάβεις πως είσαι διπολικός γιατί φοβάσαι μην πάθεις μανία! Εγώ πήγα όταν έπεσα κάτω και η κόκα ας πούμε δεν με ανέβαζε με τίποτα! Είτε την έκανα είτε όχι, ένα και το αυτό! Και εκεί τρομοκρατήθηκα γιατί είχα πιάσει πάτο και πήγα σε γιατρό και μετά σε γιατρούς γιατί δεν μου άρεσε το zyprexa που με ξεκίνησε ο πρώτος!
    μα, απο τα προηγουμενα μηνυματα σου, εγω καταλαβα οτι δεν δεχεσαι τελικα την διαγνωση τους περι διπολικης... την δεχεσαι, τελικα;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Όσοι είστε για το γκρουπ στείλτε μου όνομα φβ (φτιαξτε ή δώστε ένα ανώνυμο) προσωπικό να φτιάξω ομάδα.
    Γίνεται καταρχήν messenger μέσω υπολογιστή γιατί έχω στο κινητό το κύριο προφίλ μου και δεν ξέρω πως να το αλλάξω τέλος πάντων!! Το Facebook είναι Andreas Andreas

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Γίνεται καταρχήν messenger μέσω υπολογιστή γιατί έχω στο κινητό το κύριο προφίλ μου και δεν ξέρω πως να το αλλάξω τέλος πάντων!! Το Facebook είναι Andreas Andreas
    δειτε λιγο το μεσσεντζερ που προτεινει ο κιπ σε ενα αλλο θεμα. ειναι ενας πολυ καλος και ανωνυμος τροπος
    βεβαια, δωρεαν ειναι μονο για 2 ατομα. για μεγαλυτερη ομαδα θελει μια μικρη συνδρομη. μικρη ομως..

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Τεστ αυτοπεποίθησης
    By ioannis2 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 10
    Last Post: 20-07-2017, 02:31
  2. Συνάντηση γκρούπ για καφέ/ποτό?
    By Jaded Future in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 74
    Last Post: 16-01-2017, 18:08
  3. Έλλειψη αυτοπεποίθησης
    By young wolf in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 19
    Last Post: 14-03-2014, 19:56
  4. ελληψη αυτοπεποιθησης
    By σοκολατα 14 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 1
    Last Post: 14-12-2013, 16:19
  5. Κρισεις αυτοπεποιθησης
    By makmak in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 29-12-2012, 03:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •