Αυτοπεποίθηση και εικονα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    47

    Αυτοπεποίθηση και εικονα

    Θα ειμαι σύντομος. Ετοιμαζω ένα νέο σχέδιο επαγγελματικό στο μυαλό μου και εχω ένα θέμα. Έχω τρομερό θέμα με την εικόνα μου.
    Με τράβηξα ένα βίντεο για να δω πως με βλέπουν όταν μιλάω και πραγματικά δεν ήταν καθόλου ελκυστικό αυτό που είδα. Τώρα κατάλαβα γιατί έτρωγα άκυρο σε όλες τις συνεντεύξεις, σε γκόμενο-ραντεβου, παντού. Θέλω να τα παρατήσω ξαφνικά. Για τίποτα δεν είμαι. Εγώ δηλαδή δεν θα με επέλεγα ούτε για εργαζόμενο ούτε τίποτα.
    Θέλω πάρα πολύ να το δουλέψω μόνος μου αλλά το γεγονός ότι δεν το έχω έμφυτο όλο αυτό αλλά πρέπει να προσπαθήσω με ρίχνει και νιώθω άχρηστος και συνάμα ότι προσποιουμε.
    Τι λέτε;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν νομιζω στις δουλειες να δινουν τοση σημασια για το πως εισαι εξωτερικα, εκτος απο μερικες δουλειες οπως ηθοποιος κλπ. Μαλιστα στα διαφορα cv εαν δεν προκειται για τετοιου ειδους δουλειες προτεινουν να μη μπαινουν καν φωτογραφιες.
    Οσο για το βιντεο, για παραδειγμα εχω ηχογραφησει τον εαυτο μου και ακουω τη φωνη μου και μιλαω βαριεστημενα. Αυτο ειναι φυσιολογικο, οταν δεν ερχεσαι με επαφη με τον αλλον, να εχετε ζωντανη συζητηση. Δεν βρισκω και τη φωνη μου καλη, μιας και εχουμε αλλη ακουστικη για τον εαυτο μας απο τα ηλεκτροινκα μεσα, αλλα και αυτο ειναι φυσιολογικο και μαλιστα εχω πολυ καλη ακουστικη, τουλαχιστον οπως μου δηλωνουν χωρις να τους ρωτησω, πολλοι που επικοινωνω μαζι τους ηλεκτρονικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Geo88 View Post
    Θα ειμαι σύντομος. Ετοιμαζω ένα νέο σχέδιο επαγγελματικό στο μυαλό μου και εχω ένα θέμα. Έχω τρομερό θέμα με την εικόνα μου.
    Με τράβηξα ένα βίντεο για να δω πως με βλέπουν όταν μιλάω και πραγματικά δεν ήταν καθόλου ελκυστικό αυτό που είδα. Τώρα κατάλαβα γιατί έτρωγα άκυρο σε όλες τις συνεντεύξεις, σε γκόμενο-ραντεβου, παντού. Θέλω να τα παρατήσω ξαφνικά. Για τίποτα δεν είμαι. Εγώ δηλαδή δεν θα με επέλεγα ούτε για εργαζόμενο ούτε τίποτα.
    Θέλω πάρα πολύ να το δουλέψω μόνος μου αλλά το γεγονός ότι δεν το έχω έμφυτο όλο αυτό αλλά πρέπει να προσπαθήσω με ρίχνει και νιώθω άχρηστος και συνάμα ότι προσποιουμε.
    Τι λέτε;;;
    Δεν καταλαβαινω τι σε χαλασε ακριβως.Κατι στο εμφανισιακο κομμάτι;Στον τροπο που μιλας;που εκφραζεσαι;Που κίνησε;Γενικα ειμαι της αποψης ότι,ο,τι δε μπορουμε να αλλαξουμε πρέπει να το αποδεχομαστε και να ζουμε με αυτό χωρίς κόμπλεξ.Αν ειναι κατι που αλλαζει απλα άλλαξε το
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Similar Threads

  1. Ημερολόγιο Μια λέξη,μια εικόνα
    By anne2 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 79
    Last Post: 27-10-2017, 14:38
  2. Εικόνα σώματος
    By filipparas in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 31
    Last Post: 15-10-2013, 21:52
  3. Μια εικόνα , χίλιες λέξεις
    By fevgatos67 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 26-11-2012, 21:46
  4. σωμα και εικονα εαυτου
    By researcher in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 134
    Last Post: 05-02-2011, 17:22
  5. Το κομπλεξ μου με την εξωτερικη μου εικονα
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 22-12-2010, 11:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •