το παλευω.. νομιζω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    το παλευω.. νομιζω

    εχω παθει κατι τελευταια πολυ πιο εντονα απ οτι παλιοτερα που νομιζα οτι το ελεγχα κ εβαζα την λογικη μπροστα
    καπου τα εχω χασει κ λεω δεν μπορει να συμβαινει κατι τετοιο, ειναι αδυνατο
    μερικες φορες ακουω μια φωνη να μου λεει διαφορα κ αλλες βλεπω κατι το οποιο ξανακοιτόντας προσπαθω να το εξαφανισω
    εε αυτη την φωνη την ακουγα παλιοτερα, θεωρησα κ τωρα οτι ειναι απο το αγχος μου, την αϋπνια, αλλα βλεπω πως κατι δεν μου παει καλα.. -η φωνη μου τα ελεγε κ εγω δεν την ακουσα κ εκανα του κεφαλιου μου, καπως ετσι δεν μπορω να το περιγραψω
    κ ενω ειμαι ξυπνια, βρισκομαι μεσα σε κόσμο ή μόνη, βλέπω διαφορα, τα οποια τα μπερδευω αν υπάρχουν όντως (φυσικα ορισμενα δεν μπορουν να υπαρχουν, αρα ειναι κατασκευασματα της φαντασίας μου) κ σε πολλες περιπτώσεις χανω το αληθινο, αν οντως εχει γινει, αν υπαρχει, δεν θυμαμαι
    καπου νομιζω οτι εχω πιεστει πολυ κ φταιει αυτο
    μπορει να εχει προκληθει κατι απο τα φαρμακα που να μην ξεχωριζω την πραγματικοτητα;
    εχω τρομοκρατηθει, φοβαμαι να μιλησω κ στην ψυχ μην με γεμισει φαρμακα
    ειμαι αναμεσα στα ορια λογικης κ τρελας κ γι αυτο υποθετω οτι τα χανω
    δεν ξερω αυτο το λιγο που ενιωθα παλιοτερα εχει γινει πολυ
    αναγνωριζω οτι φτανω σε ενα σημειο που θα προσπαθησω να το προσδιορίσω
    ειχα παντοντε μια καταραμενη αισθηση οτι ημουν νεκρη κ περιφερόμουν αναμεσα στους ζωντανους, φτανω σ ενα σημειο οπου με πιανει φοβερη ημικρανια κ προσπαθω να δω τι με σκοτωσε
    λογικα για να σας γραφω, πεθαμενη δεν ειμαι
    σε λογικα πλαισια βλεπω τι μου γινεται, αλλα απο την αλλη βυθιζομαι κ το χανω
    μαλλον πρεπει να αρχισω να κρυβομαι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αχ βρε στρουμφακι .... μια φαση ειναι και αυτη,θα περασει .... ισως η δοση των φαρμακων ειναι υπερβολικη.κρατησου κοπελα μου,γερα.αν ξεχωριζεις τη λογικη απο τη τρελλα οπως λες μην ανυσηχεις.απλα εισαι μεσα σε ενα μεγαλο μεθυσι,\"φτιαγμενη\" απο τα φαρμακακια.Εχε κουραγιο στρουμφακι :) ........

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    19
    στρουμφάκι καλησπέρα ( δανείζομαι τον όρο από τον προηγούμενο που σου έγραψε )

    νομίζω κ εγώ πως όλα αυτά είναι από τα φάρμακα...εγώ είχα κανονικές παραίσθησεις κ δεν ξεχώριζα με τίποτα την αλήθεια κ το ψέμα....την πραγματικότητα κ τη φαντασία μου...ευτυχώς κράτησε λίγο γιατί είχε προκληθεί από φάρμακα κ μόλις τα σταμάτησα επανήλθα εντελώς...προσπάθησε να μην επικεντρώνεις την προσοχή σου σ\'αυτό γιατί μπορεί να το χειροτερεύεις κιόλας...κ είναι πολύ ενθαρρυντικό που λες πως ξεχωρίζεις την πραγματικότητα...θα περάσει με τον καιρό...
    όσον αφορά στην ψυχίατρό σου,μίλησέ της...εξάλλου,κ να σε φορτώσει φάρμακα όπως λες,είναι στην τελική δικαίωμά σου αν θα τα πάρεις ή όχι...μην το κρατάς όμως κρυφό κ μην βασανίζεσαι μόνη σου...

    να είσαι καλά κ δυνατή....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by demmie
    νομίζω κ εγώ πως όλα αυτά είναι από τα φάρμακα...εγώ είχα κανονικές παραίσθησεις κ δεν ξεχώριζα με τίποτα την αλήθεια κ το ψέμα....την πραγματικότητα κ τη φαντασία μου...ευτυχώς κράτησε λίγο γιατί είχε προκληθεί από φάρμακα κ μόλις τα σταμάτησα επανήλθα εντελώς...
    Demmie,

    Θα ήθελαν να σταθώ σε αυτή σου την πρόταση επειδή και εγώ είχα νιώσει παλαιότερα αυτό ακριβώς που αναφέρεις. Είχα την εντύπωση δηλαδή ότι μετά το \"νευρωτικό\" (πλέον δεν ξέρω πως ακριβώς να το χαρακτηρίσω) μου ξέσπασμα.. εκείνη την εποχή.. έφτασα στο σημείο να μην αναγνωρίζω την αλήθεια από την φαντασία αφότου άρχισα να παίρνω το φάρμακο.. (βέβαια να σημειώσω πως οι σκέψεις μου ήταν αρκετά φορτισμένες όταν έπαθα το επεισόδιο)

    Μάλιστα είχα πλάσει και ένα σωρό σενάρια..ότι ήθελαν να με βγάλουν από την μέση (κυρίως στον χώρο εργασίας) και άλλα τέτοια.. τεσπα

    Είχε ξαναγίνει παρόμοια συζήτηση στο φορουμ..

    Θα ήθελες να μας πεις περισσότερα πάνω σε αυτό?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    19
    vince γειά σου,

    για ένα μικρό χρονικό διάστημα πριν τα πράγματα φτάσουν σε κανονικές παραισθήσεις,είχα απλά κάποια μικρά δείγματα,την σημασία των οποίων όμως δεν αντιλαμβανόμουν...για να γίνω πιο σαφής,άκουγα τραγούδια από το πουθενά ( άκουγα κανονικά τη μουσική και τους στίχους από τραγούδια φυσικά γνωστά σ εμένα αλλα και εντελώς άσχετες μελωδίες που δεν είχα ξανακούσει ποτέ...)

    μετά σταδιακά άρχισα να βλέπω κ κάποιες σκιές (π.χ. στην οθόνη του λαπτοπ,όταν ήταν κλειστό έβλεπα μία μορφή με μαύρα να κάθεται κ να με κοιταει)

    το αποκορύφωμα βέβαια ήρθε όταν έπαθα κανονικό παραλήρημα και δεν καταλάβαινα τίποτα...φώναζα στη αδερφή μου να κλείσει τα τραγούδια τα οποία φυσικά δεν ακούγονταν από πουθενά κ παράλληλα φανταζόμουν πως είχαν έρθει κ αλλοι στο σπίτι κ άλλα που δεν τα θυμάμαι...

    πολλά είπα πάλι....:-) εσύ τι ακριβώς φανταζόσουν;;;τι θεραπεία έκανες;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Χαίρομαι που ανοίγεσαι Demmie. Ο σκοπός είναι άλλωστε να βγάλουμε (εμείς και οι άλλοι) τα συμπεράσματα μας.

    Με ρωτάς τι ακριβώς φανταζόμουν...ξέρεις πρέπει να γυρίσω πολύ πίσω για να θυμηθώ.. έχω γράψει και αρκετά εδώ μέσα. Σε κάθε περίπτωση δεν θα βγάλω εγώ το πόρισμα. Θα βγει από μόνο του.

    Μπορώ να μάθω για πόσο καιρό έπαιρνες φάρμακα?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    19
    δεν θα ήθελα με τίποτα να σε γυρίσω πίσω...απλά δεν έχω προλάβει να διαβάσω ακόμη πολλά εδώ μέσα...κ σαφώς ο καθένας βγάζει τα δικά του συμπεράσματα και κρατάει αυτά που τον βοηθάνε...

    φάρμακα έπαιρνα τα τελευταία 8 περίπου χρόνια,με κάποια μικρά διαλείμματα....τώρα εδώ και 2 μήνες δεν παίρνω τίποτα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    help, μου κοψε τα ciparlex (αντικαταθλιπτικα) κ μου έγραψε τα invega (παλιπεριδόνη, θεραπεία για τη σχιζοφρένεια, αντιψυχωσικό) που δεν μπορεσα να τα βρω αμεσα οπως \"ειπε\" κ τα αντικατέστησε με risperdal (θεραπεία των οξειών και χρόνιων σχιζοφρενικών ψυχώσεων και άλλων ψυχωσικων καταστάσεων).
    πως γινεται απο την καταθλιψη να περασω σε κατι τετοιο; μπας κ χρειαζομαι 2η γνωμη;
    γιατι δεν μου λεει τι εχω κ ειπε ενα \"εντονο άγχος\";
    α στο καλο, τα \'χω παιξει γμ τον δια μου!

  9. #9
    Originally posted by mstrouf
    help, μου κοψε τα ciparlex (αντικαταθλιπτικα) κ μου έγραψε τα invega (παλιπεριδόνη, θεραπεία για τη σχιζοφρένεια, αντιψυχωσικό) που δεν μπορεσα να τα βρω αμεσα οπως \"ειπε\" κ τα αντικατέστησε με risperdal (θεραπεία των οξειών και χρόνιων σχιζοφρενικών ψυχώσεων και άλλων ψυχωσικων καταστάσεων).
    πως γινεται απο την καταθλιψη να περασω σε κατι τετοιο; μπας κ χρειαζομαι 2η γνωμη;
    γιατι δεν μου λεει τι εχω κ ειπε ενα \"εντονο άγχος\";
    α στο καλο, τα \'χω παιξει γμ τον δια μου!
    Μη διαβάζεις το χαρτί και φρικιάζεις. Για να στο δώσει μπορεί να το έκανε και προληπτικά. Φυσικά και πάρε άλλη μια γνώμη να δούμε τι θα σου πει και ο άλλος γιατρός....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    φοβαμαι γαμωτο, φοβαμαι πολυ
    δεν μπορω να το περασω ολο αυτο μονη μου, κρατιεμαι τοσο καιρο, δεν μπορω αλλο, δεν ξερω τι μου γινεται πια!

  11. #11
    Βρες ένα γιατρό, (όχι δημοσίου) και μίλησε μαζί του για τους φόβους σου. Μάθε τι γίνεται. Αυτή σε ξεπετάει όπως και άλλους για να τελειώσει τη βάρδια της...Μόνο ένας καλός, πληρωμένος γιατρός πιστεύω πως μπορεί να σε βοηθήσει μαράκι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    κ εγω αυτο σκεφτομαι κ στεναχωριεμαι, στεναχωριεμαι πολυ



    edit
    αυτο το risperdal με κανε κουδουνι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Μαρία
    προσπάθησε να μη σε απασχολεί τόσο το ότι χρειάστηκε να αλλάξεις χάπια που οι οδηγίες γράφουν διαφορετικές ενδείξεις. Σημασία έχει να το ξεπεράσεις. Και θα το ξεπεράσεις.

    Πες στον εαυτό σου: \"Ότι κι αν είναι αυτο που μου συμβαίνει, θα περάσει. Θα καταφερω, με τη βοήθεια των χαπιών, ενός καλού γιατρού που με εμπνέει και του έχω εμπιστοσύνη, καθώς και με τη δική μου θέληση, να το ξεπεράσω.\"

    Κάποτε, που είχα ξεφύγει, ανησυχούσα περισσότερο για την ταμπέλα αυτού που μου συνέβαινε και αυτό με οδηγούσε ακόμα περισσότερο, με ταχύτητα, στον πάτο. Μια στιγμή όμως, το δέχτηκα. Είπα, ότι και να μου συμβαίνει, το αποδέχομαι, θα ζήσω αν χρειαστεί με αυτό, θα με φροντίσω. Και μόνο αυτή η σκέψη λειτούργησε... άρχισε να με γαληνεύει... Και νομίζω ότι από εκείνη τη συγκεκριμένη στιγμή, σταμάτησα να κατηφορίζω κι άλλο...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Mαρία μου κι εγώ συμφωνώ να πας κ σε έναν άλλο γιατρό.Κ όχι σε κάποιον που σε ξεπετάει στα γρήγορα κ δε δίνει ουσιαστικές απαντήσεις στις ανησυχίες σου.
    Κουράγιο,θα περάσει κι αυτό....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Mαριώ.... θα το παλέψεις και αυτό.
    Η επικοινωνία με την θεραπεύτρια είναι το α και το ω.
    Βρες κάποιον, που δεν θα τον φοβάσαι, ή καλύτερα που θα μπορείς να συζητάς ακόμα και τον φόβο σου μαζί του,
    κάποιον που να σε ακούει.
    Ειμαστε εδώ.
    Μαζί σου,.
    όσο για τα συμπτώματα, υποθέτω κάτι πάει στραβά με την φαρμακευτική αγωγή σου.
    Θα περάσει.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •