Ανωνυμος και ευκολος τροπος επικοινωνιας. Brave talk
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Ανωνυμος και ευκολος τροπος επικοινωνιας. Brave talk

    Ανακαλυψα εναν νεο τροπο επικοινωνιας. Θα περιγραψω για υπολογιστη που το τεσταρα. Αυτος που θελει να επικοινωνησει πρεπει να εχει εγκαταστησει το brave browser στον υπολογιστη του. Ο αλλος που συνδεεται απλα ανοιγει ενα link σε οιονδηποτε browser για παραδειγμα chrome, mozilla κλπ.

    Η διαδικασια ειναι η εξης: Ανοιγεις τον brave browser και πας στο brave talk. Το βαζεις στο google για παραδειγμα και το βρισκεις. Πατας να φτιαξεις ενα δωματιο για συνομιλια ενας προς ενας. Δινεις ενα ψευδωνυμο και ανοιγεις το δωματιο. Τη διευθυνση που γραφει στο browser την στελνεις στον αλλον, για παραδειγμα μεσα στο φορουμ αυτο. Αυτος συνδεεται και μιλατε ειτε με μικροφωνο, ειτε με βιντεο, ειτε με τσατ ή και με ολα. Επιλεγεις εαν θες να εχεις ανοικτα πχ την καμερα.
    Οι συνομιλιες ειναι κρυπτογραφημενες.
    Εχει διαφορα καλουδια οπως να μοιραζεις τι βλεπεις στον υπολογιστη σου κλπ.
    Αυτο που ειναι ουσιαστικο ειναι οτι ανοιγω ενα δωματιο και στελω το λινκ στον αλλον. Ο αλλος που εστειλα το συνδεσμο με ξερει ως keep_walking για παραδειγμα εαν μιλαμε σε αυτο το φορουμ. Εγω για τον αλλον ξερω το ψευδωνυμο του. Εαν ειναι σε δημοσιο ποστ, ο πρωτος χ αγνωστος που θα πατησει το λινκ. Οποτε μιλαμε εντελως ανωνυμα οσο θελουμε. Ειναι και εξαιρετικα ευκολοχρηστο.

    Περιορισμοι ειναι οτι μπορει να μιλησει μονο ενας με εναν. Εαν θελησει να μιλησεις ακομα και με 100 ταυτοχρονα πρεπει να δωσεις 7 δολλαρια νομιζω το μηνα, ο πρωτος μηνας δωρεαν, για αυτον που ανοιγει το δωματιο.

    Ουτε να φτιαξεις λογαριασμους, ουτε Login, ουτε κινητα τηλεφωνα, ουτε να μιλας επωνυμα με προφιλ οπως fb messenger, τιποτα.
    Απλα ενα λινκ.
    Προσωπικα μιλαω με μικροφωνο ή με τσατ γραπτο κειμενο. Δεν βαζω καμερα.
    Πρεπει να δουλευει και για κινητα τηλεφωνα, μπορειτε να διαβασετε στο google ή να το δοκιμασετε στην πραξη, εγω το δοκιμασα με υπολογιστες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    2
    Ναι αλλά δεν έβαλες το link

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by thymiaina View Post
    Ναι αλλά δεν έβαλες το link
    δεν σε καλει σε καποια συζητηση για να σου δωσει λινκ. σου λεει τον τροπο που μπορεις να δημιουργησεις ενα δωματιο για να συζητησεις με καποιον, ανωνυμα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    αι ειναι safe αυτα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    αι ειναι safe αυτα?
    Ναι ειναι ασφαλη. Ακομα και εαν θες να συζητησεις μυστικα αξιας εκατομυριων δολλαριων η εταιρεια λεει οτι ειναι ολα κρυπτογραφημενα.
    Φυσικα το ανωνυμος και ασφαλης εξαρταται και απο την λογικη του χρηστη. Ενα μπει στο δωματιο και πει το πραγματικο του ονομα ειναι αυτο, το κινητο του τηλεφωνο ειναι αυτο και χιλια δυο προσωπικα στοιχεια, την εκανε επωνυμη την συζητηση. Εαν απο την αλλη μερια της γραμμης ειναι καποιος πονηριδης με σκοτεινους σκοπους ή απαραδεκτη συμπεριφορα, απλα τρωει πορτα, διακοπτεις την συνομιλια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ναι ειναι ασφαλη. Ακομα και εαν θες να συζητησεις μυστικα αξιας εκατομυριων δολλαριων η εταιρεια λεει οτι ειναι ολα κρυπτογραφημενα.
    Φυσικα το ανωνυμος και ασφαλης εξαρταται και απο την λογικη του χρηστη. Ενα μπει στο δωματιο και πει το πραγματικο του ονομα ειναι αυτο, το κινητο του τηλεφωνο ειναι αυτο και χιλια δυο προσωπικα στοιχεια, την εκανε επωνυμη την συζητηση. Εαν απο την αλλη μερια της γραμμης ειναι καποιος πονηριδης με σκοτεινους σκοπους ή απαραδεκτη συμπεριφορα, απλα τρωει πορτα, διακοπτεις την συνομιλια.

    απο πλευρας υποκλοπων και χακιγκ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Προσπαθείς να κρύψεις κάτι απο κάποιον?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    31
    Μονο εμενα μου ακουγεται creepy ολο αυτο;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    απο πλευρας υποκλοπων και χακιγκ
    Ναι απο αυτη την πλευρα. Για παραδειγμα εαν εισαι στον υπολογιστη σου δεν σε εμποδιζει καποιος να καταγραψεις τη συνομιλια, με καποιο προγραμμα ή καποια συσκευη. Εαν μιλανε δυο αγνωστοι, ειναι δυο αγνωστοι που μιλανε με δυνατοτητα καταγραφης εκατερωθεν, αν το θελησουν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Snow View Post
    Μονο εμενα μου ακουγεται creepy ολο αυτο;
    Ειναι τροπος επικοινωνιας. Και τωρα που γραφουμε αυτα τα μηνυματα αυτο κανουμε ακριβως. Για μενα εισαι η snow.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχει και την σκοτεινη ισως πλευρα του, οπως το θεμα ηλικιας. Αλλα αυτο ειναι κατι που δεν το γλυτωνεις για παραδειγμα θα μπορουσες να μπεις στη διαδικασια να φτιαξει ολοκληρο ψευτικο προφιλ στο fb για να μιλησεις μεσω messenger και να καταφερεις το σκοπο σου. Μη μιλας σε αγνωστους οπως μας ελεγαν οι γονεις μας οταν ειμασταν μικρα. Τεσπα, δεν μπορεις να τα εχεις ολα. Εγω ειμαι εσωστρεφης, δυσκολα θα επιανα τη συνομιλια με ενα αγνωστο ακομα και με αυτη την προστασια. Αλλα για παραδειγμα σαν παλιος χρηστης του φορουμ, εχω αποκτησει σχεσεις με καποια παλια μελη, που εχουν χαθει τα περισσοτερα και δεν θα ελεγα οχι για μια πιο προσωπικη επαφη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Απο αυτα που διαβάζω εδω μεσα εχω βγάλει το συμπέρασμα ότι δεν έχετε ιδέα πως λειτουργούν ολα αυτα.

    Απαξ και ακουμπήσεις πληκτρολόγιο και θέλεις να κρυφτείς πρέπει να ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις και πως να το κανεις.

    Ο κανόνας που έχουμε στην δουλειά μου είναι ότι όσο ανεβαίνει η ασφάλεια κατεβαίνει η χρηστικότητα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Απο αυτα που διαβάζω εδω μεσα εχω βγάλει το συμπέρασμα ότι δεν έχετε ιδέα πως λειτουργούν ολα αυτα.

    Απαξ και ακουμπήσεις πληκτρολόγιο και θέλεις να κρυφτείς πρέπει να ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις και πως να το κανεις.

    Ο κανόνας που έχουμε στην δουλειά μου είναι ότι όσο ανεβαίνει η ασφάλεια κατεβαίνει η χρηστικότητα.
    Ναι αυτο ειναι ευκολοχρηστο, δεν θα μπορουσα να σκεφτω κατι πιο ευκολοχρηστο και με τοσες δυνατοτητες. Κρυπτογραφημενο συμφωνα με την εταιρεια. Τωρα το λεγομενο phising - ψαρεμα απο εναν αγνωστο με σκοτεινους σκοπους, πρεπει να εχεις καποια πραγματα υποψιν σου στοιχειωδη, αλλα σε μικρες και ιδιαιτερα μεγαλες ηλικιες, απουσιαζουν. Δεν δινεις προσωπικες πληροφοριες, δεν εμπιστευεσαι τον οιονδηποτε ειναι βασικοι κανονες.
    Εγω προσωπικα το χρησιμοποιησα για να μιλησω με τον αδερφο μου, μεχρι τωρα κατι σαν test.

    Edit: Δεν τα λεω για σενα jimnirou απλα προσθετω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειχα δει καποιες προσπαθειες επικοινωνιας στο φορουμ, που δεν θα τις εκανα ποτε.... υπερβολικα επωνυμες για μενα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Για να πιασουμε και αλλα σεναρια, δεν ξερεις ποιος ειναι εκεινη τη στιγμη πισω απο την οθονη. Μπορει να μην ειναι ο keep_walking που μιλατε αλλα ενα πονηριδης που εχει προσβαση στον υπολογιστη του εκεινη τι στιγμη ή που εχει υποκλεψει τον λογαριασμο του. Μπορει επισης ο υπολογιστης του να ειναι θυμα Malware που καταγραφει οτιδηποτε.
    Τεσπα, μια χαλαροτητα επιβαλλεται ... απλα για να δειξω οτι ποτε δεν εισαι απολυτα ασφαλης.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Please talk to me! I am worried again!
    By Zetolaius in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-11-2020, 20:43
  2. Πρόβλημα επικοινωνίας και πεθερικά
    By Magia83 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 08-01-2018, 17:46
  3. Self Talk
    By geo1986 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 02-09-2013, 01:52
  4. Paruresis, μία παραγνωρισμένη διαταραχή, let's talk about it
    By Ακοινώνητος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 18-03-2010, 03:17
  5. Κανονες επικοινωνιας για ολους
    By πανος12345 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 352
    Last Post: 26-08-2009, 22:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •