Ξεκρέμαστη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Ξεκρέμαστη

    Εδώ και μια βδομάδα έχω ζητήσει από τον ψυχίατρο που με παρακολουθεί (μόνο για φάρμακα τον βλέπω) να μου συστήσει κάποιον ψυχοθεραπευτή για θεραπεία γιατί νιώθω πως βιώνω πολύ έντονα ένα κενό τον τελευταίο καιρό το οποίο πάει να γίνει κατάθλιψη.
    Δεν μου έχει απαντήσει τίποτα. Κι εγώ νιώθω τελείως ξεκρέμαστη και μόνη μου σε όλα αυτά τα συναισθήματα.
    Αν δεν είναι σύμφωνος με την ψυχοθεραπεία μπορεί να το πει ανοιχτά. Έχουμε κανει και στο παρελθόν πολλές φορές αυτή την κουβέντα και πάντα απέφευγε να πει κάτι.
    Έχω σκεφτεί πλέον να απευθυνθώ καπου μόνη μου χωρίς την συγκατάθεση του.
    Το θέμα είναι ότι με έχει πειραξει πολύ η στάση του και δεν ξέρω πως να τον αντιμετωπίσω…

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Nefeli μήπως σου λέει την αλήθεια; Δηλ.και γω θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν ένας ψυχίατρος μου το λέγε αυτό παρά να μου τράβα λεφτά. Για μένα μιλάω πάντα, κατάλαβα ότι είναι θέμα νευροχημειας του εγκεφάλου παρά ψυχοθεραπείας. Πιστεύω πως ότι και ψυχοθεραπεία να λάβω τα φάρμακα κάνουν την δουλειά. Μπορεί όμως να πέφτω και έξω.

  3. #3
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Nefeli μήπως σου λέει την αλήθεια; Δηλ.και γω θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν ένας ψυχίατρος μου το λέγε αυτό παρά να μου τράβα λεφτά. Για μένα μιλάω πάντα, κατάλαβα ότι είναι θέμα νευροχημειας του εγκεφάλου παρά ψυχοθεραπείας. Πιστεύω πως ότι και ψυχοθεραπεία να λάβω τα φάρμακα κάνουν την δουλειά. Μπορεί όμως να πέφτω και έξω.
    Μα το θέμα είναι ότι δεν λέει κάτι.
    Πριν λίγο του ξαναεστειλα μνμ και τελικά απάντησε ότι καλό είναι να κάνω κάτι λαιτ όχι αναλύσεις και ψυχοδυναμική προσέγγιση.
    Πάντως δεν μου σύστησε κανέναν ενώ τον ρώτησα πολλές φορές

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Μα το θέμα είναι ότι δεν λέει κάτι.
    Πριν λίγο του ξαναεστειλα μνμ και τελικά απάντησε ότι καλό είναι να κάνω κάτι λαιτ όχι αναλύσεις και ψυχοδυναμική προσέγγιση.
    Πάντως δεν μου σύστησε κανέναν ενώ τον ρώτησα πολλές φορές
    Τι να σου πει και αυτός , ίσως να μην θέλει να το πει κατάμουτρα. Νεφέλη εδώ δεν είμαστε Αμερική που υπάρχουν οι σούπερ καλοί επιστήμονες με τρομερή ειδίκευση. Μην σου φάνε τσάμπα και άλλα χρήματα. Αυτά τα χρήματα τα έχουμε ανάγκη να ξεσκαμε και μεις.

  5. #5
    Nefeli28
    Guest
    Δεν ξέρω αν το κανει γι αυτό. Για να μη μου φάνε τσάμπα χρήματα…
    Σε γενικές γραμμές δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνει. Δηλ μου λέει μεν να πάω αλλά δεν παίρνει την ευθύνη να συστήσει κάποιον.
    Αν δεν συστήσει αυτός, τότε ποιος;;
    Έκλεισα παρόλα αυτά να κάνω μια συνεδρία σε ένα κέντρο ψυχικής υγείας κοντα στη γειτονιά μου. Θα δείξει πως θα πάει…

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Δεν ξέρω αν το κανει γι αυτό. Για να μη μου φάνε τσάμπα χρήματα…
    Σε γενικές γραμμές δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνει. Δηλ μου λέει μεν να πάω αλλά δεν παίρνει την ευθύνη να συστήσει κάποιον.
    Αν δεν συστήσει αυτός, τότε ποιος;;
    Έκλεισα παρόλα αυτά να κάνω μια συνεδρία σε ένα κέντρο ψυχικής υγείας κοντα στη γειτονιά μου. Θα δείξει πως θα πάει…
    Ένα καφεδάκι με μια φίλη δεν θα βοηθήσει περισσότερο; μην ξύσεις πάλι πληγες. Βέβαια εγώ δεν μπορεί να ξέρω τι έχει περάσει η ψυχούλα σου , όπως εσύ νιώθεις. Μακάρι να ήμουν Αθήνα να σε δω από κοντά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Ένα καφεδάκι με μια φίλη δεν θα βοηθήσει περισσότερο; μην ξύσεις πάλι πληγες. Βέβαια εγώ δεν μπορεί να ξέρω τι έχει περάσει η ψυχούλα σου , όπως εσύ νιώθεις. Μακάρι να ήμουν Αθήνα να σε δω από κοντά.
    Και εγώ με της μοναξιά που έχω και όλα τα άλλα θα ήθελα παρέα για καφέ αλλά δεν μένω Αθήνα και αυτό είναι πρόβλημα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Και εγώ με της μοναξιά που έχω και όλα τα άλλα θα ήθελα παρέα για καφέ αλλά δεν μένω Αθήνα και αυτό είναι πρόβλημα!
    Εγώ δεν έχω και την οικονομική δυνατότητα πια να έρθω αθηνα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •