Βοήθεια ξαφνικές πολλες έκτακτες - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 19 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 271
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Κατάλαβα.. Φτερουγιζει το στομάχι? (δεν είναι ειρωνικό το σχόλιο)

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Εγω ναι νιώθω και τέτοια αλλα δεν προλαβαίνω να βάλω το χέρι στο λαιμό να δω αν είναι έκτακτη. Μακάρι να είναι από οισοφαγο η κάτι τέτοιο...

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Έχουν αρχίσει και εμένα πάλι οι έκτακτες σήμερα. Μέχρι στιγμής έχω μετρήσει 6 από χθες το βράδυ. Χθες ολη μέρα ένιωθα περίεργα το στομάχι μου. Μόνο τυχαίο δεν είναι πιστεύω

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by gl08 View Post
    Έχουν αρχίσει και εμένα πάλι οι έκτακτες σήμερα. Μέχρι στιγμής έχω μετρήσει 6 από χθες το βράδυ. Χθες ολη μέρα ένιωθα περίεργα το στομάχι μου. Μόνο τυχαίο δεν είναι πιστεύω
    Έγινε κάτι αγχωτικό και ξεκινησαν; Πως κατάφερες και είχαν εξαφανιστεί;;

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Γενικά έχω περάσει και εγώ το γνωστό με κρίσεις πανικου κτλ πριν 3.5 χρόνια. Έκτακτες είχα πάντα επειδή είμαι αγχώδης άνθρωπος. Μπορεί να μην έχω για μήνες, να κάνω 1 την εβδομάδα, 5-6 τη μέρα κτλ. Μόνο πέρυσι το Φεβρουάριο τρόμαξα πάρα πολύ επειδή για 2 εβδομάδες είχα πάρα πολλές έκτακτες καθημερινά, σε βαθμός ανά 5 χτύπους και 1 έκτακτη. Από τότε κάθε φορά που νιωθω έκτακτη νομιζω ότι θα ζήσω τον ίδιο εφιάλτη. Τώρα δε ξέρω γτ κάνω. Πιστεύω επειδή έχω άδεια απ τη δουλειά και είμαι χαλαρός γι αυτό εκδηλώθηκαν.. Δε ξέρω. Μακάρι να εξαφανιστούν πάλι ή τουλάχιστον να μείνουν σε τόσο χαμηλά επίπεδα...

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ναι και εγώ όταν χαλαρώνω εμφανίζονται. Όπως στην πρώτη καραντίνα ετσι και τωρα είμαι σπίτι αρκετό καιρό και νιώθω το ένα περίεργο πράγμα μετά το άλλο. Υπομονηηη και κουράγιο και σε εσένα

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Και εγώ τις νιώθω κάθε φορά και διαφορετικά σαν να εξελίσσονται? Δεν ξέρω ρε παιδια. Άλλοτε πιο αδύναμες άλλοτε σαν τρανταγμα άλλοτε σαν πιεση και στο στερνο άλλοτε σαν στομάχι. Αλλά παντα χαμένοι κτυποι της καρδιας. Εχω παρατηρήσει τις τελευταίες μέρες ότι αν παιρνω σιμεκο για το στομάχι ηρεμούν αλλά και παλι με το που φάω κάτι τσουπ ξεκινάνε. Ξαπλώνω ξεκινάνε. Μέχρι και στον υπνο με έχει πιασει. Φοβάμαι κάθε φορά λέω παει αυτό είναι εδώ θα με βρουν κάτι έχει ξ καρδιά μου κλπ. Οι έξι από χθες δεν είναι τίποτα με νέα βαράνε για πάντα νομίζω

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Δεν μου έβαλε χολτερ. Είπε ας δούμε αν θα ηρεμήσω για ένα διάστημα ηιατι σίγουρα με το άγχος γίνονται χειροτερες και αν οχι θα το βάλουμε. Και εφόσον δείξει κοιλιακες αυτές θα πρέπει να διερευνηθουν παραπάνω με μαγνητική γιατι σημαίνει ότι από μέσα κάτι δεν πάει καλά με την καρδιά σε αντίθεση με τις υπεκοιλιακες. Αν και η μαγνητική βγει οκ βλέπουμε. Αχ Έλλη και εμένα σταματα όταν πάω να κοιμηθώ και στον ύπνο μου βασικα. Προχθές ξύπνησα γιατι ενιωθα ακριβώς αυτές τις παύσεις. Σου ειπαν κατά πόσο ειναι επικίνδυνο και μπορεί να οδηγήσει σε ανακοπή η γιατι συμβαίνει; είναι πάρα πολύ τρομακτικό..
    Ναι ξέρω πως είναι να χάνεις τον εαυτό σου εξαιτίας τους. Αναρωτιέμαι αν η ZME που πήρε τα αντικαταθλιπτικα νιωθει καλύτερα γιατι έχει καιρό να γράψει
    Καλησπερα. Χρόνια πολλά με υγεία μόνο!!! Λοιπόν κάνω αγωγή 1 μήνα και κάτι. Αντικαταθλιπτικο με ηρεμηστικο μαζί. Ήμουν αρκετά καλά. Δεν λέω ότι δεν ένιωθα καμία έκτακτη αλλά καμία σχέση! Και να ένιωθα ήταν πολύ απαλή και δεν μου έφερνε πανικό! Εδώ και 3 μέρες όμως δεν είμαι καλά. Δεν ξέρω τι φταίει. Ξαφνικά ξεκινάει ταχυκαρδία μαζί με απανωτές έκτακτες. Και πάλι βλέπω στον εαυτό μου ότι το αντιμετωπίζω πιο ψύχραιμα. Όχι ότι δεν φοβάμαι έτσι!!!! Αλλά δίχως την αγωγή θα ντυνόμουν και θα έψαχνα ευημερευον νοσοκομείο! Κάνω υπομονή και θα μιλήσω με το γιατρό αν συνεχιστεί αυτό και άλλο.

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Καλησπερα. Χρόνια πολλά με υγεία μόνο!!! Λοιπόν κάνω αγωγή 1 μήνα και κάτι. Αντικαταθλιπτικο με ηρεμηστικο μαζί. Ήμουν αρκετά καλά. Δεν λέω ότι δεν ένιωθα καμία έκτακτη αλλά καμία σχέση! Και να ένιωθα ήταν πολύ απαλή και δεν μου έφερνε πανικό! Εδώ και 3 μέρες όμως δεν είμαι καλά. Δεν ξέρω τι φταίει. Ξαφνικά ξεκινάει ταχυκαρδία μαζί με απανωτές έκτακτες. Και πάλι βλέπω στον εαυτό μου ότι το αντιμετωπίζω πιο ψύχραιμα. Όχι ότι δεν φοβάμαι έτσι!!!! Αλλά δίχως την αγωγή θα ντυνόμουν και θα έψαχνα ευημερευον νοσοκομείο! Κάνω υπομονή και θα μιλήσω με το γιατρό αν συνεχιστεί αυτό και άλλο.
    ZMEeeeee τόσο καιρό αναρωτιέμαι πως τα πας με τα χάπια και γενικά. Τα παίρνεις μόνο 1 μήνα κάνε υπομονή. Στους 3 θα δεις την μεγάλη διαφορά. Είδες όμως που ηρέμησες;;; Οι έκτακτες δεν θα φύγουν ποτε μην απογοητευεσαι όταν έρχονται...θα δεις όμως πόσο πιο ωραίες θα είναι οι μέρες σου γενικά τωρα που φεύγει το άγχος και ο πανικός. Αν επιτρέπεται ποια παίρνεις;

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Λογικά προέρχονται από άλλο σημείο της καρδιάς. Ούτε καν 8ι γιατροί δεν μπορούν να ξέρουν γιατι έχουν άλλη μορφή...
    Μια που είπα εχθές ότι ξαπλωμένη δεν τις νιώθω μια που ξεκίνησαν και όταν ειμαι ανάσκελα. Έλεος πια!!!! Ειδικά αυτές είναι τρομοςς νιώθω ότι κάτι κακό συμβαίνει ςκεινη την στιγμή. Πετάχτηκα και στον ύπνο μου γιατι δεν μπορούσα να πάρω ανάσα, η νομιζα ότι δεν μπορουσα δεν ξέρω...το αναφέρω γιατί το παθαίνεις και εσύ

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Λογικά προέρχονται από άλλο σημείο της καρδιάς. Ούτε καν 8ι γιατροί δεν μπορούν να ξέρουν γιατι έχουν άλλη μορφή...
    Μια που είπα εχθές ότι ξαπλωμένη δεν τις νιώθω μια που ξεκίνησαν και όταν ειμαι ανάσκελα. Έλεος πια!!!! Ειδικά αυτές είναι τρομοςς νιώθω ότι κάτι κακό συμβαίνει ςκεινη την στιγμή. Πετάχτηκα και στον ύπνο μου γιατι δεν μπορούσα να πάρω ανάσα, η νομιζα ότι δεν μπορουσα δεν ξέρω...το αναφέρω γιατί το παθαίνεις και εσύ
    Ναι νιώθω πιο ήρεμη είναι αλήθεια. Όμως στεναχωρηθηκα γιατί με έπιασαν απανωτές και απογοητευτηκα πολυ. Λέω πάει, τζάμπα τα φάρμακα. Παίρνω Zolotrin και Xanax. Εμένα ανάσκελα με πιάνουν! Και όταν σκυψω και πιεστεί η κοιλιά μου. Και όταν φάω και φουσκωσω εκεί να δεις!!

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Ναι νιώθω πιο ήρεμη είναι αλήθεια. Όμως στεναχωρηθηκα γιατί με έπιασαν απανωτές και απογοητευτηκα πολυ. Λέω πάει, τζάμπα τα φάρμακα. Παίρνω Zolotrin και Xanax. Εμένα ανάσκελα με πιάνουν! Και όταν σκυψω και πιεστεί η κοιλιά μου. Και όταν φάω και φουσκωσω εκεί να δεις!!
    Και εμένα στον μήνα επάνω με έπιασαν κάτι έκτακτες επι λεπτά συνεχόμενες. Ήταν τρομακτικό όμως σταδιακά άρχισα να νιώθω όλο κσι καλύτερα κσι μετα από ένα σημείο τις ριχα μόνο όταν αγχώνομουν παρα πολυ

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Εμενα συνεχιζουν οι εκτακτες σε καθημερινη βαση..προχθες 5-6, χθες 3 σημερα εχω νιωσει 4 . Το ξερω οτι ειναι λιγες και δεν τρομαζω τοσο αλλα φοβαμα μην με πιασει ο παροξυσμος που ειχα πριν 10 μηνες που ανα λεπτο έκανα 5-6 εκτακτες (εφιαλτης)...

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Κι εγώ αυτό το διάστημα έχω αρκετές. Έχω μια λοίμωξη στο δέρμα, έχω μειώσει το νερό και έχω σταματησει το φάμακο για το στομάχι. Αυτά είναι οι αιτίες. Αύριο θα ξεκινησω πάλι το χάπι για το στομάχι γιατί δεν παλεύεται αλλιώς. Πολλά είναι κινήσεις του οισοφάγου, αλλά ανάμεσα σε αυτά έρχεται έκτακτη και αναπνευστική αρρυθμια.

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Πως καταλαβαίνεις ποια ειναι κινήσεις του οισοφάγου

Page 11 of 19 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές βοήθεια
    By Maritf09 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 21-12-2019, 20:29
  2. Βοήθεια εκτακτες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 19-10-2019, 16:28
  3. Αμφιβολίες...φόβος θέλω πολλες Απόψεις και βοήθεια
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 58
    Last Post: 28-03-2018, 14:15
  4. Ξαφνικες Κρισεις Πανικου . Βοηθεια !
    By skorpios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 15-05-2009, 11:25
  5. βοήθεια πολλες πολλες ερωτήσεις..
    By liveloula12 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 29-11-2007, 22:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •