Βοήθεια ξαφνικές πολλες έκτακτες - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 19 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 271
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Πως καταλαβαίνεις ποια ειναι κινήσεις του οισοφάγου
    Βαζω το χέρι στο σφυγμο μου ή το στηθοσκοπιο στην καρδιά ή κανω ενα καρδιογραφημα τσεπης και περιμενω να μου συμβεί. Εφόσον δεν αλλάζει ο ρυθμός της καρδιάς, είναι κάτι άλλο. Επίσης καποια είναι αναπνευστικη αρρυθμια , μοιάζει σαν αίσθηση με έκτακτη αλλά είναι απο τον τροπο που αναπνέουμε και ειναι ακίνδυνο, εμένα έχει συμβεί σε κάποια καρδιογραφηματα και μου το εξήγησε ο καρδιολογος.

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Καλη χρονια παιδια!!! Εγώ το καταλαβαινω απο τον χτυπούν που νιώθω πωε χάνω. Επίσης κάτι ασχετο έπαθα μια μόλυνση στο δάχτυλο πηρσ αντιβίωση και ένιωσα να εξαφανίζονται και οι έκτακτες. Η απλά έτσι νόμιζα. Σταμάτησα πριν αρκετές μέρες την αντιβίωση. Τώρα τσακωθηκα άσχημα με το φίλο μου και σήμερα με ξανά έπιαναν. Τι να κάνω γιατί μας βαράει έτσι

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Απλά λέτε να είχα κάτι και να βοηθήσει η αντιβίωση? Ξ απλά είναι ψυχολογικά και γι αυτό έχει έκτακτες

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ψαξε αν έχει κάποιο συστατικο(?) Που έχουν και τα χάπια για καρδιά αν και εγω θεωρώ ότι ανθυποβαλομαστε. Δηλαδή παίζει και να έπεισες τον εαυτό σου ότι η αντιβίωση βοηθα. Μετά εννοείται στο τσακωμο με τον σύντροφο σου που πιέστηκες ανέβασες πίεση αδρεναλίνη εμφανίστηκαν παλι. Για ένα διάστημα που ήμουν καλά σκεψου μπήκα σε μια ομάδα με άτομα που είχαν αρρυθμίες και άλλα περίεργα και ενώ ήμουν οκ άρχισα να νιώθω τα ίδια
    Βγήκα από την ομάδα και άρχισα να νιώθω παλι καλά.

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Ψαξε αν έχει κάποιο συστατικο(?) Που έχουν και τα χάπια για καρδιά αν και εγω θεωρώ ότι ανθυποβαλομαστε. Δηλαδή παίζει και να έπεισες τον εαυτό σου ότι η αντιβίωση βοηθα. Μετά εννοείται στο τσακωμο με τον σύντροφο σου που πιέστηκες ανέβασες πίεση αδρεναλίνη εμφανίστηκαν παλι. Για ένα διάστημα που ήμουν καλά σκεψου μπήκα σε μια ομάδα με άτομα που είχαν αρρυθμίες και άλλα περίεργα και ενώ ήμουν οκ άρχισα να νιώθω τα ίδια
    Βγήκα από την ομάδα και άρχισα να νιώθω παλι καλά.
    Ποια είναι αυτά τα συστατικά???

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Βαζω το χέρι στο σφυγμο μου ή το στηθοσκοπιο στην καρδιά ή κανω ενα καρδιογραφημα τσεπης και περιμενω να μου συμβεί. Εφόσον δεν αλλάζει ο ρυθμός της καρδιάς, είναι κάτι άλλο. Επίσης καποια είναι αναπνευστικη αρρυθμια , μοιάζει σαν αίσθηση με έκτακτη αλλά είναι απο τον τροπο που αναπνέουμε και ειναι ακίνδυνο, εμένα έχει συμβεί σε κάποια καρδιογραφηματα και μου το εξήγησε ο καρδιολογος.
    Ο ρυθμός πότε αλλάζει???οταν χτυπάει ρυθμικά και μετα χάνεις ενα χτύπο?αυτο με την αναπνευστικγ αρρυθμια το εχω και εγω ειδικά οταν ειμαι ξαπλωμένη.

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Ο ρυθμός πότε αλλάζει???οταν χτυπάει ρυθμικά και μετα χάνεις ενα χτύπο?αυτο με την αναπνευστικγ αρρυθμια το εχω και εγω ειδικά οταν ειμαι ξαπλωμένη.
    Εγώ όσες φορες έχω ακούσει έκτακτη στο στηθοσκοπιο ή την έχω νιώσει με το χέρι στο σφυγμο ειναι δυο απανωτα χτυπηματα εκτός ρυθμού, παρολο που εμείς το νιώθουμε συνήθως ως χάσιμο κτυπου ή ως κενό στην πραγματικότητα η έκτακτη ειναι έξτρα χτυπος.

    Κι εγώ κυρίως ξαπλωμένος νιώθω την ανάπνευστικη ,ειδικά αν είμαι μπρουμυτα. Το ίδιο ενοχλητική με τις έκτακτες.

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Δεν μου έβαλε χολτερ. Είπε ας δούμε αν θα ηρεμήσω για ένα διάστημα ηιατι σίγουρα με το άγχος γίνονται χειροτερες και αν οχι θα το βάλουμε. Και εφόσον δείξει κοιλιακες αυτές θα πρέπει να διερευνηθουν παραπάνω με μαγνητική γιατι σημαίνει ότι από μέσα κάτι δεν πάει καλά με την καρδιά σε αντίθεση με τις υπεκοιλιακες. Αν και η μαγνητική βγει οκ βλέπουμε. Αχ Έλλη και εμένα σταματα όταν πάω να κοιμηθώ και στον ύπνο μου βασικα. Προχθές ξύπνησα γιατι ενιωθα ακριβώς αυτές τις παύσεις. Σου ειπαν κατά πόσο ειναι επικίνδυνο και μπορεί να οδηγήσει σε ανακοπή η γιατι συμβαίνει; είναι πάρα πολύ τρομακτικό..
    Ναι ξέρω πως είναι να χάνεις τον εαυτό σου εξαιτίας τους. Αναρωτιέμαι αν η ZME που πήρε τα αντικαταθλιπτικα νιωθει καλύτερα γιατι έχει καιρό να γράψει
    Σε ποια περίπτωση σου είπε ότι χρειάζεται μαγνητική; Αν κάνεις πολλές κοιλιακές;;;

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Σε ποια περίπτωση σου είπε ότι χρειάζεται μαγνητική; Αν κάνεις πολλές κοιλιακές;;;
    Τα λόγια του ήταν "αν το χολτερ δείξει αρκετες κοιλιακες τότε θα πάμε για μαγνητική γιατι όταν έχουμε τέτοιες σημαίνει ότι το πρόβλημα προέρχεται από τα μέσα της καρδιάς, σε αντίθεση με τις κολπικες που δεν δίνουμε σημασία".

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Καλημέρα κ καλή χρονιά,οι κινήσεις οισοφάγου είναι πιο ψηλά κ είναι πιο ελαφριές δλδ δε νιώθεις αυτό το αίσθημα ότι σταματά ο χτύπος (που στην ουσία δε σταματά)οι έκτακτες είναι τώρα τελευταία έντονες σε όλους από ότι βλέπω,θέλω να ρωτήσω αν καπνίζει κάποιος απ'οι εσάς κ πως τον επηρεάζει τη Νίκοτινη;

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ρε παιδιά εγώ νιωθω στο κέντρο και αριστερά σαν κάτι να με κλωτσα εσωτερικά σαν ένας πολύ δυνατός χτυπος της καρδιάς που πονά αλλά δεν νιώθω ποτε αυτό το κενό. Και αυτό το παθαίνω κυρίως όταν είμαι ξαπλωμένη ανάσκελα. Λέτε αυτό να είναι κίνηση οισοφαγου;

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Τα λόγια του ήταν "αν το χολτερ δείξει αρκετες κοιλιακες τότε θα πάμε για μαγνητική γιατι όταν έχουμε τέτοιες σημαίνει ότι το πρόβλημα προέρχεται από τα μέσα της καρδιάς, σε αντίθεση με τις κολπικες που δεν δίνουμε σημασία".
    Πόσες κοιλιακές πρέπει να δείξει για να κάνεις μαγνητική σου είπε;;;

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Πόσες κοιλιακές πρέπει να δείξει για να κάνεις μαγνητική σου είπε;;;
    Οχι δεν μου ανέφερε αριθμό. Αλλα με αγχωσε γιατι ξέρω ότι κυρίως κοιλιακες έχω και με έχει πάρει πολύ από κάτω. Μου βρήκε και υπερτροφια αριστερής κοιλιας και είμαι σε χάλια κατάσταση.

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Εγω προσωπικα αυτο με κοιλιακες και μαγνητικη δεν το εχω ακουσει ξανα. Και εμενα το holter ειχε δειξει αρκετες κοιλιακες και μου ειπε ο γιατρος μου οτι ολα καλα και ειναι απο αγχος. Δεν μου ειπε για περαιτερω διερευνηση. Εχω σκαλωσει λιγο :P

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Τι να πω...δεν ξέρω ποιον να εμπιστευθώ εντελει. Ο καθένας μου βρίσκει κάτι που ο επόμενος το αναιρεί. Πχ πρόπτωση και αυξημένο υγρό γύρω από την καρδιά. Δύο επιμένουν ότι υπάρχει 2 οχι. Αν είναι δυνατόν δηλαδή

Page 12 of 19 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές βοήθεια
    By Maritf09 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 21-12-2019, 20:29
  2. Βοήθεια εκτακτες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 19-10-2019, 16:28
  3. Αμφιβολίες...φόβος θέλω πολλες Απόψεις και βοήθεια
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 58
    Last Post: 28-03-2018, 14:15
  4. Ξαφνικες Κρισεις Πανικου . Βοηθεια !
    By skorpios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 15-05-2009, 11:25
  5. βοήθεια πολλες πολλες ερωτήσεις..
    By liveloula12 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 29-11-2007, 22:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •