Βοήθεια ξαφνικές πολλες έκτακτες - Page 16
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 16 of 19 FirstFirst ... 61415161718 ... LastLast
Results 226 to 240 of 271
  1. #226
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Οχι δεν είχα καλά ήμουν. Εσένα ποσο είναι στο τελευταιο; Εντάξει νομίζω πρέπει να ξαναπάω να το ελέγξω έχω αγχωθεί παλι...
    75 νομίζω. Αλλά της αδερφής μου που πηγαμε μαζί ήταν 55 και δεν της σχολίασε κάτι ο καρδιολογος. Μπορει να στο προκαλεί και η έλλειψη σιδήρου αυτό btw.

    Εμένα με επιασε χθες ένα κρύο μουδιασμα στο κεντρο του στήθους πάνω σε μια διένεξη. Κράτησε ένα λεπτο. Ηταν μια αισθηση σαν χταποδι. Θα πάω την άλλη βδομαδα να κάνω ένα τριπλεξ και καρδιογραφημα αλλά σκέφτομαι πως με αυτά δεν μπορει να διαγνωστεί στεφανιαια νόσος. Θα κάνω και μια τροπονινη.

  2. #227
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    75 είναι επίσης αρκετά ανεβασμένο νομίζω. Είδα τα παλιά μου τρίπλεξ σε όλα είναι 60. Θα το επαναλάβω όμως γιατί κόλλησα γρίπη ή κοβιντ τωρα και πάντα αγχώνομαι μην έπαθα περικαρδιτιδα η ενδοκαρδιτιδα λόγω αυτών. Όταν μαλωνω μου συμβαίνουν διαφορά τέτοια επίσης. Λογικό είναι ανεβαίνει η πίεση οπότε ως ευαίσθητοι σε σωματικά συμπτώματα θα αισθανθούμε το παραμικρό. Εγώ τελευταία νιωθψ ότι η καρδιά μου θα σπάσει. Σαν να έχει φουσκώσει πολύ, όταν θυμώνω η αγχώνομαι και χρειάζομαι ένα 5λεπτο να ηρεμήσω για να επανέλθει. Οπότε τσάμπα σε αγχώνει.

  3. #228
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    75 είναι επίσης αρκετά ανεβασμένο νομίζω. Είδα τα παλιά μου τρίπλεξ σε όλα είναι 60. Θα το επαναλάβω όμως γιατί κόλλησα γρίπη ή κοβιντ τωρα και πάντα αγχώνομαι μην έπαθα περικαρδιτιδα η ενδοκαρδιτιδα λόγω αυτών. Όταν μαλωνω μου συμβαίνουν διαφορά τέτοια επίσης. Λογικό είναι ανεβαίνει η πίεση οπότε ως ευαίσθητοι σε σωματικά συμπτώματα θα αισθανθούμε το παραμικρό. Εγώ τελευταία νιωθψ ότι η καρδιά μου θα σπάσει. Σαν να έχει φουσκώσει πολύ, όταν θυμώνω η αγχώνομαι και χρειάζομαι ένα 5λεπτο να ηρεμήσω για να επανέλθει. Οπότε τσάμπα σε αγχώνει.
    Σε αυτόν που έκανα τον Ιούλιο ήταν 63. Αυτό που έκανα τον Σεπτεμβρη δεν τον βρίσκω αλλά θυμάμαι ότι ήταν πιο πάνω. Αν όχι 75, 70. Το ξέρω ότι ούτε ανεβασμενο δεν πρεπει να ειναι αλλα δεν μου σχολίασε κάτι ο γιατρός. Μην σε αγχωνει τόσο. Είμαι σίγουρος πως αν ξανακανεις τώρα θα εχει αλλάξει. Απλα κατά τη γνώμη μου ,παρε την αγωγή του ενδοκρινολογου.
    Η περικαρδιτιδα δεν είναι κάτι σοβαρό,είναι απλα υγρό στο περικαρδιο. Η ενδοκαρδιτιδα είναι σοβαρή. Κι εγώ αγχωνομαι ότι επαθα λόγω δερματικων εξανθηματων που είχα και ο γιατρός απέδωσε σε τσιμπηματα αλλά εγώ νομιζω ότι ήταν κάτι πιό σοβαρό και μικροπαρασιτα έχουν εισβάλλει στον οργανισμο μου. Δεν μου έγραψε ούτε αντιβιωση.

    Το σφιξιμο με αγχωσε πολυ. Κι εγώ έχει τύχει να ξανανιωσω μουδιασμα αλλά σε κρίση πανικου. Εκείνη τη στιγμή δεν είχα κρίση πανικου,ήμουν απλα νευριασμενος. Η μόνη λύση ειναι η αξονική καρδιάς αλλά δεν έχω βρει ακόμα καρδιολογο να μου τη γράψει. Βασικά θα πάω να κάνω τεστ κοπωσεως, έχω 1.5 χρόνο να κάνω.

  4. #229
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Δεν αντέχω άλλο δεν τις αντέχω άλλο. Δεν μπορώ άλλο να τις νιώθω αλήθεια. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πλέον είναι όλη μέρα κάποτε πιο παλια είχα μια δυο τη μέρα και ένιωθα σκατα πλεον κάθε μέρα όλη μέρα. Μέσα στο χάλι μου τουλάχιστον κάποιες τις νιώθω λίγο πιο ελαφριές. Δεν ξέρω γιατί. Επίσης όλες ξεκινουν όταν φάω. Πρωινο ειμαι οκ αλλά μεσημεριανό πάει το χάσαμε. Και τι να κάνω να μη ξαναφαω ποτε? Δεν ξέρω αλήθεια. Δεν αντέχω

  5. #230
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Για διαφραγματοκηλη έχεις κοιτάξει;

  6. #231
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Διαφραγματοκηλη έχω υποψιαστει κι εγώ και έχω πολλα συμπτωματα αλλά δεν επιβεβαιωθηκε στη γαστροσκοπηση. Δεν είναι παβτα εύκολα διαγνωσμιμο βέβαια.

  7. #232
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Και εγώ ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι αλλά στη γαστροσκόπηση δεν είχε φανεί τίποτα. Δεν ξέρω ρε παιδια ειναι τραγικό. Ξαπλώνω και με πιανει άμεσα χθες το ίδιο και λέω ας πιω λιγο νερό πινω νερο και ελαττωσαν κάπως. Να είναι όλα αυτά παιχνιδια του στομαχιού? Εγώ φταίω ποτε δεν το προσεχα το στομάχι μου.

  8. #233
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Με έχουν πιασει και κάτι χαζές σκέψεις. Σκέφτομαι ότι πάντα με θυμάμαι να μη μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια από μικρό παιδι λόγω στομαχιού. Κακή διατροφή? Λάθος ώρα φαγητου? Δεν θυμάμαι και αλήθεια σκέφτομαι πως το να φέρεις ένα παιδι στον κόσμο ποσο μα ποσο ευθυνη είναι. Εγώ έφτασα να πάθω όλα αυτά για να αναλογιστω τι θα πει στομάχι κ πως θα προσεξω. Τόσα χρόνια το παιδευα. Αλλά και πιο μικρή δεν ήξερα. Πως θα φέρω ένα παιδι στον κόσμο? Νιώθω ότι δεν θέλω. Δεν ξέρω με έχει χτυπήσει και άγχος? Ψυχολογικά? Δεν αντέχω άλλο όλο αυτό με το στομάχι καρδιά η ότι είναι.

  9. #234
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Κάθε βράδυ το ίδιο πραγμα τώρα τελευταία. Ξεκινάει να με πιανει όταν ξαπλώνω. Γενικά αν παω να κάτσω ξαπλωμένη αρχίζουν ενώ όλη μέρα πχ δεν είχα η δεν καταλάβαινα να έχω τα βράδια μιλάμε συνεχείς έκτακτες. Αυτή τη στιγμή που γράφω έχω μια ανά δυο κτυπους. Δεν ξέρω τι να κάνω. Να παω παλι γιατρό? Φοβάμαι. Γιατί έχουν αυξηθεί τόσο πολυ.

  10. #235
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Αυτές είναι οι έκτακτες θέσης. Ακίνδυνες από ότι λένε. Πιο ακινδυνες από αυτές που εμφανίζονται με την κούραση. Οπότε προσπάθησε να ηρεμήσεις. Ξέρω ότι είναι χαζό να το λέω εγώ που δεν ηρεμώ με τίποτα αλλά τουλάχιστον μπορείς την υπόλοιπη μέρα να κάνεις τις δραστηριότητες και δουλειές σου κανονικά. Κάτι είναι και αυτό από το να έμενες μέσα όπως εγώ γιατί μόνο έτσι βρίσκεις ηρεμία...

  11. #236
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ το έκανα αυτό μα είδα ότι απομακρυνομουν από τον συντροφό μου και προσπαθησα να το παλεψω για αυτόν. Να μη με βλέπει χάλια. Δεν ξέρω γιατί αλλά όταν έχω έκτακτες πάντα νιώθω τον οισοφάγο μου να είναι κάπως χάλια. Σαν να με καίει. Το έχει παρατηρησει κανείς άλλος? Να έχω θέμα στον οισοφάγο?

  12. #237
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    188
    Πηγα και εγω στην καρδιολογο. Καρδιογραφημα και echo ειναι τελεια μου ειπε. Βαλαμε και holder και εδειξε μονο 6 υπερκοιλιακες τελείως ακίνδυνες μου ειπε. Ελα μου ομως που εγω την επομενη πρεπει να ειχα 100! Μου ειπε οταν τις νιωθω ετσι εντονα να πέρνω ενα emconcor καθε πρωι για μία εβδομαδα και θα ηρεμώ.

  13. #238
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ευτυχώς μέχρι τώρα ο σύντροφος μου είναι υποστηρικτικος σε αυτή την παρανοια. Για ποσο όμως..εγώ θα με χώριζα. Μήπως έχεις παλινδρομηση εκείνη την στιγμή Έλλη και αυτη είναι η αιτία των έκτακτων;
    Λία χαίρομαι πολύ που είναι όλα καλά. Δυστυχώς ρτσι πάει με τις έκτακτες. Μια λίγες μια πολλές μια καθολου . Μακάρι να ξέραμε γιατι να μπορούσαμε να το ελέγξουμε με κάποιο τρόπο

  14. #239
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Καλησπέρα και από μένα. Δεν σταματάνε ποτε παιδιά έχω τρελαθεί. Θα παω στον γιατρο δεν πάει άλλο. Σήμερα είμαι στη δουλειά και να ανέβηκα λίγες σκάλες και ξαφνικά με το που κάθομαι με πιανουν έκτακτες. Και καπάκι νιώθω το στομάχι χάλια. Νιώθω τον οισοφάγο να είναι κάπως. Άρα στομάχι? Επίσης κάτι άλλο όταν νιώθω το στομάχι κομπλέ δεν έχω έκτακτες. Τι στο καλό πια ρε παιδια? Δεν αντέχω άλλο.

  15. #240
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Επίσης έχω τρελή δυσκοιλιότητα ενώ τρώω σωστά και οοοολα αυτά τα έχω ενώ δεν καπνίζω δεν πινω δεν τρώω τηγανιτά δεν κοιμάμαι αργά και προσπαθω να είμαι σε όλα σωστή απέναντι στο στομάχι μου. Έλεος πια τι θέλει? Δεν αντέχω άλλο ώρες ώρες λέω οκ καρδιά τελείωνε αν είναι να πεθάνω ας πεθανω τώρα. Δεν αντέχω άλλο αυτο το πράγμα είναι ψυχοβγαλσημο

Page 16 of 19 FirstFirst ... 61415161718 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές βοήθεια
    By Maritf09 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 21-12-2019, 20:29
  2. Βοήθεια εκτακτες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 19-10-2019, 16:28
  3. Αμφιβολίες...φόβος θέλω πολλες Απόψεις και βοήθεια
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 58
    Last Post: 28-03-2018, 14:15
  4. Ξαφνικες Κρισεις Πανικου . Βοηθεια !
    By skorpios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 15-05-2009, 11:25
  5. βοήθεια πολλες πολλες ερωτήσεις..
    By liveloula12 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 29-11-2007, 22:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •