Βοήθεια ξαφνικές πολλες έκτακτες - Page 17
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 17 of 19 FirstFirst ... 71516171819 LastLast
Results 241 to 255 of 271
  1. #241
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Σε καταλαβαίνω. Το στομάχι μπορεί να είναι χάλια και λόγω άγχους. Και ας υα κάνεις όλα σωστά...

  2. #242
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Καλησπέρα κ από εμένα. εγώ κορίτσια κ αγόρια ξεκίνησαν οι έκτακτες από τα 30 μου κ τώρα είναι στα 46. Για ένα διάστημα είχα πάρει αντικαταθλιπτικά, εντάξει όλα καλά για 2...3 χρόνια μετά όμως εμφανίστηκαν πάλι. Τώρα πλέον μετά από τόσα χρόνια κ ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργούν, πότε με πιάνουν πιο έντονα, πότε σταματάνε. Τώρα τελευταία ενώ για 2...3 βδομάδες είχαν σταματήσει ,έχει από την Πέμπτη που με έχουν ταράξει. Είναι πολύ έντονες κ με μεγάλη διάρκεια. Με φοβίζουν,ε τρομάζουν,με πιάνουν πλέον κ μέσα στον ύπνο. Δεν θέλω να βγαίνω, δεν θέλω να οδηγώ,δεν θέλω να πηγαίνω πουθενά. Είμαι στις γόνιμες μέρες κ διάβασα κάπου που γράψατε ότι παίζει ρόλο. Αλλά ποτέ ξανά δεν με είχαν πιάσει έτσι. Κορίτσια τι κάνουμε? Δεν μπορώ άλλο.

  3. #243
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Επίσης να σας πω ότι εγώ τις αισθάνομαι κάθε φορά κ διαφορετικά. Συνήθως μου κόβεται η αναπνοή, νιώθω ένα μικρό τράνταγμα, σαν να σταματάει η καρδιά κ μετά βέβαια από το άγχος με πιάνει ταχυκαρδία, ιδρώνω, σαν ένα μούδιασμα, ανακάτεμα στο στομάχι κλπ. Επίσης αυτό που παρατήρησα από την Πέμπτη είναι ότι τις παθαίνω μετά το φαγητό κ να ρωτήσω αν ξέρει καμιά σας : την Πέμπτη που ξεκίνησαν αυτές που κρατάνε πολύ ώρα, είχα ξεκινήσει αντιβίωση, την zithromax. Υπάρχει περίπτωση μια αντιβίωση να πυροδοτήσει τις έκτακτες?
    Συγνώμη που γράφω τόσα πολλά,αλλά ειλικρινά είναι τόσα πολλά αυτά που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας....

  4. #244
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Πολλοί θα μπορούσαν να ναι οι παράγοντες
    Και κάποια φάρμακα προκαλούν αρρυθμίες οπότε ναι θα μπορούσε. Τώρα αντικαταθλιπτικα παιρνεις;

  5. #245
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Elenas όχι τώρα δεν παίρνω. Κ αυτά που έπαιρνα , τα έπαιρνα πριν 14 χρόνια, λίγο πριν γεννήσω. Χθες το βράδυ μου ήταν το χειρότερο από όλα όσα έχω περάσει. Από τις 10 παρά το βράδυ μέχρι τις 2 τα ξημερώματα είχα αυτό το πράγμα. Με το που καθόμουν ή ξάπλωνα μου κοβόταν η αναπνοή, ένα φτερούγισμα, ένα τράνταγμα
    Στις 2 κ κάτι θυμήθηκα κάτι χάπια βαλεριάνας που έχω στο φαρμακείο, πήρα 2 τέτοια ,πήρα κ ένα χάπι για το στομάχι κ μετά από κανένα 20λεπτο ευτυχώς ηρέμησα. Τώρα πήρα τον καρδιολόγο μου. Θα πάω ακόμη μια φορά από εκεί. Πριν κάτι μήνες του είχα πει να βάλω holter κ δεν με άφησε. Όλα είναι ψυχολογικής φύσεως. Τώρα θα του πω ότι δεν πάει άλλο. Να βάλω ένα να δω τι γίνεται. Να είμαστε σίγουροι. Αν κ πάλι όλα είναι καλά κ δεν είναι καρδιολογικό, τότε θα κοιτάξω πάλι για αντικαταθλιπτικά. Δεν μπορώ να το διαχειριστώ μόνη μου πλέον. Κ χθες το βράδυ είχα κ τον άντρα μου που με συμπαραστέκεται σε όλο αυτό. Αλλά τώρα που λείπουν όλοι τρέμω μην τις πάθω τις έκτακτες κ είμαι ολομόναχη

  6. #246
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Και ςγω δεν μπορώ να το διαχειριστώ πλέον. Εχω κρίσεις πανικού εξαιτίας τους. Οχι το αντίστροφο όπως λένε οι γιατροί. Και επίσης σκέφτομαι για αντικαταθλιπτικα...
    Το ότι αρνούνται βα κάνουν μια εξέταση με ξπερνα. Πυτε εμενα με αφήνει. Λες και θα το κάνει τσάμπα...ακόμα και από το άγχος να είναι είναι υποχρεωμένοι. Κάθε πέρσι και καλύτερα είναι οι δικές μου έκτακτες

  7. #247
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Όταν σε πιάνουν κρατάνε πολύ ώρα? Γιατί εμένα το χθεσινό ήταν πρώτη φορά τόση πολύ διάρκεια. Κ αυτό με έκανε να τρελαθώ από άγχος κ φόβο μαζί. Φεύγω. Πάω στον γιατρό. Στις 11 έχω ραντεβού, ελπίζω να μπορέσω να τον πείσω να βάλω το holter. Επίσης elenas προσπάθησε να είσαι καλά, το ξέρω δύσκολο. Αλλά όσον αφορά τα αντικαταθλιπτικά, η ξαδέλφη που τα ξεκίνησε, ελαφριά κατάθλιψη λόγω εμμηνόπαυσης, είναι άλλος άνθρωπος. Γι αυτό ο εγώ το σκέφτομαι πολύ έντονα τον τελευταίο καιρό.

  8. #248
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Υπάρχουν μέρες που έχω διάσπαρτες όλη μερα και μέρες που έχω συνεχόμενες όλη μερα. Συνήθως όταν αγχώνομαι έχω κάθε χτυπο και έκτακτη και με ρι να χαλαρώσω δεν σταματάνε. Άστα είμαι τραγικά τα πράγματα στην περίπτωση μου. Το προσπαθώ
    Είμαι 3 μήνες ετσι και μπορώ ακόμα να είμαι σε ένα βαθμό λειτουργική αλλά ξεκινά σεζόν και δεν ξέρω τι να κάνω γιατί λόγω αυτών ξεκίνησαν κρίσεις πανικού και ειδικά όταν μπαίνω σε κάποιο εσωτερικό χώρο με πιάνουν τρελά πραγματα στο σημείο του στήθους. Καλώς ή κακώς τα χάπια βοηθάνε. Αλλα τα έχω πάρει 3 φορές ήδη και όταν τα κόβω έχω πάλι τα ίδια για αυτο δεν έχω πάρει ακόμα. Πες μου τι σου είπε ο γιατρός αν σου έδωσε κάποια συμβουλή κτλ πλιζζ

  9. #249
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Εμένα πάλι αυτές τις μέρες οι έκτακτες έχουν να κάνουν κυρίως με την αναπνοή. Λες κ δεν φτάνει ο αέρας που αναπνέω, ένα μικρό τράνταγμα κ ένα κενό λες κ σταματάει η καρδιά. Αλλά κάθε φορά αλλάζουν. Δεν είναι πάντα οι ίδιες. Λοιπόν ο γιατρός όπως ήταν αναμενόμενο δεν μου έβαλε χολτερ. Κάναμε καρδιογράφημα, υπέρηχο καρδιογράφημα, είδε το διάφραγμα μου κάτω από το στήθος κ έκανε κ υπέρηχο στις καρωτίδες. Όλα τέλεια μου είπε. Δεν χρειάζεσαι ούτε χολτερ ούτε τίποτα.
    Στο μεταξύ εγώ τους τελευταίους 3 μήνες παίρνω σε καθημερινή βάση μισό concor. Η αλήθεια είναι ότι επειδή κατεβάζει τους σφυγμούς μου νιώθω πιο ήρεμη. Σήμερα ο γιατρός μου είπε ότι αν επαναληφθεί το χθεσινό να πάρω άλλο μισό concor κ μισό Xanax. Κ μετά μιλήσαμε για αντικαταθλιπτικά. Βασικά elenas αυτό που καταλαβαίνω όλα αυτά τα χρόνια είναι ότι πρέπει μόνες μας να το προσπαθήσουμε. Είναι στο μυαλό μας. Ok.... Για όλους είναι εύκολο όταν το λένε. Πώς το διαχειριζόμαστε όμως είναι το θέμα. Σήμερα πήγαν να με πιάσουν το απόγευμα κ είπα....ok....δεν θα πανικοβληθω. Αφού η καρδιά είναι εντάξει κ δεν κινδυνεύω τότε αστες να γίνονται. Θα ηρεμήσουν πάλι.

  10. #250
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Καμιά άσκηση με τις αναπνοές κάνεις...ξέρεις. εισπνοή από την μύτη κ εκπνοή από το στόμα
    Παλιά που πήγαινα σε ψυχολόγο μου είχε πει ότι αν το κάνω αυτό για 5 λεπτα το πρωί, το μεσημέρι κ το βράδυ βλέπεις αλλαγή στην διάθεσή σου. Έχω χρόνια να το κάνω. Λέω να το αρχίσω από σήμερα το βράδυ συστηματικά.

  11. #251
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Καλησπερα και από μενα. Μαριλ 76 να σου πω αυτό με την αντιβίωση και εγώ το έχασα άγχος αλλά να ξέρεις αυτό το άγχος θα μας φάει. Εγώ προσωπικά όταν πήρα αντιβίωση για το δόντι μου τις σταμάτησε μη σου πω. Και το ίδιο και το φάρμακο για τι στομάχι. Όλα συνδέονται παιδιά. Αν ήταν κάτι κακό τι στο καλό δεν θα φαινόταν σε καμία μας σε καμιά εξέταση? Ξέρω γω? Αυτό προσπαθω να σκέφτομαι και ψάχνω τρόπους να ανακουφιστω. Θα ξεκινήσω να πινω λίγο χαμομήλι μιας και έχω κόψει τον καφέ ενάμιση χρόνο τώρα. Έχει καμία σας κάτι να μου πει για τα ροφήματα? Κάτι που να έχει δει να βοηθάει η να ενοχλεί?

  12. #252
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Elli19899 καλησπέρα. Έχεις δίκιο. Το άγχος θα μας φάει εντελώς. Έχω ξαπλώσει τώρα, έχω νιώσει 4...5 έκτακτες, αλλά αφού πήγα σήμερα στον γιατρό είπα ότι δεν θα τις δώσω σημασία. Τέλος. Η καρδιά μου είναι καλά, κάτι ανησυχητικό δεν είδε ο γιατρός.....τι στο καλό πια? Οπότε τι μένει? Ότι όλα τα δημιουργούμε εμείς κ όπως είπε παλιά ο γιατρός μου σταματά να τις σκέφτεσαι. Όσο τις σκέφτεσαι τόσο θα έρχονται. Μήπως πρέπει να πάρουμε το μυαλό μας από εκεί?
    Όσον αφορά τα ροφήματα κ εγώ τους τελευταίους μήνες έχω κόψει τον καφέ . Πίνω βέβαια κάθε πρωί ελληνικό ντεκαφεινε κ αν θα πιω κανέναν φρέντο το απόγευμα πάλι χωρίς καφεΐνη
    Κάποιο ρόφημα που να με βοήθησε δεν έχω δει, αλλά παραγγέλνω από μια σελίδα τσάι διάφορες γεύσεις ,από αυτά που λένε "ευεξία", "διάθεση" κ όλα τα σχετικά. Όλα χωρίς καφεινη εννοείται. Αλλά δεν πίνω συστηματικά
    Κορίτσια δοκιμάστε κ αυτό με τις αναπνοές να δούμε αν δουλεύει.

  13. #253
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ναι κάνω ψυχοθεραπεία από τον Μάιο και η άσκηση αυτή ήταν η πρώτη που μου έμαθε. Μου εστελει ξαι σχετικό βίντεο να το βλέπω, με ένα μπαλάκι, και βάσει αυτού να παίρνω αναπνοές. Δεν βοηθά ουτε στο ελάχιστο. Ίσα ίσα αγχώνομαι παραπάνω και νιώθω χειρότερα. Ναι δυστυχώς εμείς προκαλούμε τα περισσότερα. Για αυτό και τις νιώθουμε κιόλας ενώ άλλα άτομα τιποτα. Διεγείρεταο πολύ το παρασυμπαθητικο και οτιδήποτε συμβαίνει στο σώμα και δη στην καρδιά το νιώθουμε πανικοβαλομασυε και γίνεται χειρότερο. Βέβαια ωραια τα λέμε αυτά στην θεωρία, η πράξη είναι το πρόβλημα. Και στην πράξη έχει χαλάσει η ποιότητα ζωής μου. Ο καρδιολόγος μιυ είπε ότι συνήθως στα αγχωδη άτομα όλο το πρόβλημα επικεντρώνεται στο στήθος γιατι η καρδιά και οι πνεύμονες είναι που μας συντηρούν. Αν ξέραμε ότι το γόνατο παίζει πρωταρχικό ρόλο στην επιβίωση του οργανισμού μας θα είχαμε θέματα εκεί.
    Εγω οκ αυμφωνω ότι το άγχος μου τα προκάλεσε όλα αλλά από εκεί και πέρα έχω εμφανίσει λόγω αυτού υπαρκτα προβλήματα όπως Χάσιμοτο και το Χάσιμοτο με την σειρά του δημιουργεί μέχρι και καρδιακή ανεπάρκεια οπότε δε πείθομαι όταν μου λένε ότι λειτουργικά η καρδιά σου είναι καλά αρα σιγα μην δίνεις σημασία.
    Ροφήματα δες αυτά που λένε οτι είναι ηρεμιστικά. Τύπου χαμομήλι. Δεν με βοήθησε κάποιο να μαι ειλικρινής αλλά καμία βαλεριάνα που ξέρεις ίσως σου κάνει καλό Έλλη.

  14. #254
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Elenas έχεις δίκιο. Κ εγώ έχω θυροειδή, όχι χασιμοτο.. Δεν γνωρίζω πολλά για το χασιμοτο, αλλά όπως κ να έχει κ πάλι θα σου πω ότι καρδιακή ανεπάρκεια μπορεί να πάθουμε από άλλα πολλά. Εγώ ας πούμε έχω κάποια κιλά παραπάνω κ ένας καρδιολόγος μου είχε πει παλιά ότι λόγω των παραπανισιων κιλών μπορεί να εμφανίσω καρδιακή ανεπάρκεια. Για αυτό σου λέω δεν βγάζεις άκρη.
    Όλο αυτό όμως με τις έκτακτες συστολές το ξέρουμε όλοι μας ότι είναι καθαρά στο μυαλό μας. Χθες παρόλο που πήγα στον καρδιολόγο το βράδυ πάλι με έπιασαν αλλά δεν άφησα να με πάρει από κάτω. Αυτό που προσπαθώ να σκέφτομαι και που μου το είχε πει και η ψυχολόγος μου είναι ότι τις έκτακτες συστολές τις έχω εδώ και 15 χρόνια. Όλα αυτά τα χρόνια δεν έχω πάθει τίποτα από αυτές. Άρα γιατί τις αφήνουμε να μας επηρεάζουν τόσο πολύ?
    Αν επιτρέπεται κορίτσια τι ηλικία έχετε?

  15. #255
    Εφτασα 12000 εκτακτες με χολτερ. Εχω γοπ και διαφραγματοκηλη. Τα παραπανισια κιλα επιβαρύνουν πολυ την παλινδρομηση και αυτομάτως την καρδια σε εκτακτες και ταχυκαρδιες κλπ. Ψαξτε το πνευμονογαστρικο νευρο και θα σας λυθουν πολλες αποριες. Εκτακτες με πιανουν μεχρι και αν μιλαω δυνατα ή πολυ ωρα. Αν φαω γρηγορα κακο του κεφαλιου μου... Μικρα και συχνα γευματα , ελαφρια διατροφη,και κοιταξτε αυτο το νευρο .... Νομιζω θα βρειτε λυσεις. Οταν σας πιανουν εκτακτες οσο κι αν νομιζετε οτι δεν μπορειτε σηκωθειτε περπατηστε. Ο ρυθμος του περπατηματος καλυπτει τις εκτακτες... Κα
    να δεκαλεπτο ειναι αρκετο

Page 17 of 19 FirstFirst ... 71516171819 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές βοήθεια
    By Maritf09 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 21-12-2019, 21:29
  2. Βοήθεια εκτακτες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 19-10-2019, 17:28
  3. Αμφιβολίες...φόβος θέλω πολλες Απόψεις και βοήθεια
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 58
    Last Post: 28-03-2018, 15:15
  4. Ξαφνικες Κρισεις Πανικου . Βοηθεια !
    By skorpios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 15-05-2009, 12:25
  5. βοήθεια πολλες πολλες ερωτήσεις..
    By liveloula12 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 29-11-2007, 23:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •