Βοήθεια ξαφνικές πολλες έκτακτες - Page 15
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 15 of 19 FirstFirst ... 51314151617 ... LastLast
Results 211 to 225 of 271
  1. #211
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Αντωνη ποσες εχεις περιπου? εγω δεν εχω παρατηρησει να με πειραζει κατι δυστυχως..
    Από το πρωί είχα φύρω στις 10, δυνατές. Σίγουρα έχω κι άλλες που δεν καταλαβαίνω. Ωστόσο όταν με πιάσει, μπορεί να τις κάνω και απανωτά. Πχ πριν είχα μία και μετά από ένα δευτερόλεπτο κι άλλη. Δεν ξέρω αν αυτό θεωρείται διδυμία. Κάποιες φορές βήχω για να το σταματήσω. Επίσης αν με πιάσει μπορεί να τις νιώσω όλες μέσα στην ιδια ώρα, δεν ξέρω γιατί.

  2. #212
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Μακάρι να είχα 10. Χθες μπορεί να ένιωσα και 300. Δίδυμια είναι όταν ανάμεσα σε 2 έκτακτες περιβάλλεται μια κανονική συστολή. Εγώ έχω ριπες και δίδυμιςς. Κάποιες φορές μπορεί να σκυψω και μέχρι να αλλάξω στάση οι έκτακτες έρχονται σε ριπες. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. Η κοιλιά; το διάφραγμα; πιέζουν την καρδια; είναι πολύ στεναχωρο να μην μου δίνουν απαντήσεις οι ειδικοί και να τις ψάχνω εδώ μέσα πφφ

  3. #213
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ναι, οι έκτακτες θέσης μπορει να σχετίζονται με αυτά που αναφερεις. Προσωπικα έχω έκτακτες θέσης καποιες φορές όταν ξαπλωνω στο αριστερό πλευρο.

    Οταν λες ριπες, πόσες στη σειρα νιωθεις; Εμένα οι πιο πολλες ήταν τρεις στη σειρα.

  4. #214
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Μέχρι 4 στη σειρά. Αν ριναι κοιλιακες τα βλέπω όλα. Έχεις ριπες η απλα 3 έκτακτες στην σειρά με κανονική συστολή ενδιάμεσα; Πως δεν σε τρομάζουν ρε συ Αντώνη; ζω εδώ και 2 χρόνια με αυτο τον φόνο κάθε μέρα. Μην κάνω το ένα μην κάνω τό άλλο για να μην τις νιώσω. Πλέον έχω άγχος και κρίσεις πανικού λόγω αυτών και όχι το αντίθετο.

  5. #215
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Μέχρι 4 στη σειρά. Αν ριναι κοιλιακες τα βλέπω όλα. Έχεις ριπες η απλα 3 έκτακτες στην σειρά με κανονική συστολή ενδιάμεσα; Πως δεν σε τρομάζουν ρε συ Αντώνη; ζω εδώ και 2 χρόνια με αυτο τον φόνο κάθε μέρα. Μην κάνω το ένα μην κάνω τό άλλο για να μην τις νιώσω. Πλέον έχω άγχος και κρίσεις πανικού λόγω αυτών και όχι το αντίθετο.
    Εχει τύχει να νιωσω και τα δυο. Αλλά και όταν νιώθω κανονική συστολή είναι έκτακτη-κανονικός χτυπος-έκτακτη απανωτα. Με τρομαζουν, οπως και σήμερα, αλλά όχι οπως παλια. Σκέφτομαι ότι για να τις νιώθω πολυ το τελευταίο διάστημα κάτι παιζει με τους ηλεκτρολύτες μου. Εσύ έχεις κανει προσφατα μια γενική αίματος; Και η κούραση με επηρεαζει προσωπικα.

    Το χειρότερο συμπτωμα βέβαια για μένα ειναι η ναυτία/ζάλη. Και όταν έχω και έκτακτες και ζάλη/ναυτία δεν μπορω πάρα να σκεφτω καρδιά γιατί έχω διαβάσει διαφορα που έκαναν εμετό πριν παθουν καρδιά. Αλλά προσπαθω να σκέφτομαι λογικά. Κλισέ,αλλά όσο το σκεφτεσαι τόσο γιγαντωνεται στο μυαλό σου.

  6. #216
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Κάνω πολύ συχνά ναι γιατί έχω και θέμα νε θηροειδη, αν και μέσα στα όρια ακόμα. Είχα χαμηλό μαγνήσιο πριν καιρό αλλά τότε δεν είχα ούτε μια έκτακτη. Από οταν ξεκίνησα το συμπλήρωμα και ανέβηκε η τιμή του θα έλεγα ότι άρχισα να νιώθω παλι. Κατά τα άλλα έχω χαμηλή φερριτινη αλλά η ενδοκρινολος μου είπε βα πάρω σίδηρο και ο καρδιολόγος που πήγα μετά μου ειπε οχι μην πάρεις. Οπότε δεν ξέρω τι να κάνω. Η φερριτινη μου είναι κάτω από το κατώτερο όριο....
    Δεν έχω ναυτιες και τέτοια αν και εδώ και κάποιο διάστημα μετά από μια αγχωδη κατάσταση άρχισα νανεχω οαλινδρομηση. Δηλαδή οταβ ετρωγα λίγο παραπάνω δεν μπορούσα να κοιμηθώ από το κάψιμο στο λαιμό. Πλέον δεν το νιωθω οπότε δεν νομίζω να ευθύνεται αυτό. Ναι το ξέρω ότι γιγαντωνεται. Εχω πάθει αγοραφοβία λόγω αυτών σκεψου. Οταν μιλάω με κόσμο η μπαίνω σε κλειστούς χώρους με κόσμο νιωθω το έμφραγμα να έρχεται καπάκι με τις έκτακτες.
    Αυτό που με φοβίζει είναι η υπερτροφια της αριστερής κοιλιας. ΝομιΩ είναι λόγω κάποιου προβλήματος που δεν έχουν εντοπίσει

  7. #217
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ο γιατρός τι σου είπε για την υπερτροφία;

    Επίσης τι σχέση έχει ο καρδιολόγος με τον σίδηρο και σου είπε να μην πάρεις; Ακολουθα τη συμβουλή της ενδοκρινολόγου που είναι η αρμόδια για το θέμα. Εμένα ο καρδιολόγος μου δε είχε θέμα όταν έπαιρνα σίδηρο. Μου είχε πει ότι ενδέχεται να δω βελτίωση στους παλμούς όταν θα έφτιαχνε αναιμία, όπως και έγινε εν μέρη.

    Θα σου ταράξει βέβαια λίγο το στομάχι.

  8. #218
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Δεν μου είπε τίποτα. Με ρωτούσε λιγο επίμονα ποτε γυμνάστηκ τελευταία φορά αλλά δεν μου ανέφερε κάτι άλλο. Οταν γύρισα σπίτι και είδα το χαρτί το είδα και έφαγα την φρίκη της ζωής μου.
    Δεν ξέρω ρε συ Αντώνη ο καρδιολόγος δεν υποτίθεται ότι ξερει τι πρέπει και τι δεν πρέπει να παρεις; Η αλήθεια είναι ότι επειδή είμαι χορτοφάγος πολλά χρόνια θεώρησα όταν είδα την φερριτινη τόσο χαμηλή ότι πρέπει να πάρω συμπλήρωμα αλλά το φοβηθηκα. Εχω γενικ μια φοβία με χαπια και συμπληρώματα. Εσύ ένιωσες καλύτερα με τον σίδηρο από οταν τον ξεκίνησες; Εννοω όσον αφορά την καρδιά σου

  9. #219
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Δεν μου είπε τίποτα. Με ρωτούσε λιγο επίμονα ποτε γυμνάστηκ τελευταία φορά αλλά δεν μου ανέφερε κάτι άλλο. Οταν γύρισα σπίτι και είδα το χαρτί το είδα και έφαγα την φρίκη της ζωής μου.
    Δεν ξέρω ρε συ Αντώνη ο καρδιολόγος δεν υποτίθεται ότι ξερει τι πρέπει και τι δεν πρέπει να παρεις; Η αλήθεια είναι ότι επειδή είμαι χορτοφάγος πολλά χρόνια θεώρησα όταν είδα την φερριτινη τόσο χαμηλή ότι πρέπει να πάρω συμπλήρωμα αλλά το φοβηθηκα. Εχω γενικ μια φοβία με χαπια και συμπληρώματα. Εσύ ένιωσες καλύτερα με τον σίδηρο από οταν τον ξεκίνησες; Εννοω όσον αφορά την καρδιά σου
    Προτεινω να του κάνεις ένα τηλ και να τον ρωτήσεις και για τη διάγνωση και για τον σίδηρο. Σε υπερηχο σου έγραψε για υπερτροφια ή σε καρδιογραφημα; Θα κοιταξω μετά τις δικές μου διαγνωσεις να σου πω αν μου έχουν πει ποτε κάτι ανάλογο.

    Επειδη κι εγώ φοβαμαι έχω ρωτήσει τον καρδιολογο και για σίδηρο και για πολλα αλλα χαπια. Δεν ξέρω για ποιο λόγο σου είπε να μην το παρεις. Γιατί δεν τον ρωτησες; Βέβαια ισως ειναι επείδη αρκετοί γιατροί θεωρούν ότι ο σιδηρος δεν ειναι η ενδεδειγμένη θεραπεια για αναιμία.
    Οταν επαιρνα σίδηρο δεν μου είχε κανει κάποια παρενεγεια στην καρδιά, είχε μειώσει ελαφρώς τους παλμους μου στην ξεκούραση αλλά ίσως να ήταν και τυχαιο.

    Πραγματικη βελτίωση στην καρδιά είδα όταν πήρα κιλά και ανέβηκε ο αιματοκριτης μου. Οχι πως θεραπευτηκα, αλλά δεν χτυπαω πια 140 με το που σηκωθω. Τώρα βέβαια προσπαθω να χασω τρια κιλά γιατί έτσι μου είπε ο ενδοκρινολογος μιας και είμαι προς τα ανώτερα φυσιολογικά για το υψος μου. Συνολικά πήρα 8 κιλά. Προσωπικα νιωθω λιγότερο αδύναμος και πιο υγιής, εκτός απο κάτι υπογλυκαιμιες που κάνω (και ανακάλυψα ότι πολλες φορές τις μπερδευα με κρίσεις πανικου) και το αυχενικο που με ταλαιπωρει πολλους μήνες τώρα και έχω σκεφτεί ότι μπορει να υποκρυπτει κάτι πιό σοβαρό. Και τις περιστασιακές ψευδοαιμοπτυσεις. Στο θέμα καρδιάς όμως είμαι καλύτερα. Πχ δεν έχω πια συχνά βάρος ή δυσκολία ανάπνοης. Νομίζω αυτό ήταν λόγω της αναιμίας και δεν το νιώθω πια.

  10. #220
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Δεν είναι τόσο απλό. Έχει πάρα πολλή δουλειά γιατι είναι λίγοι εδώ πέρα και συνήθως το μόνο που μπορεί βα γίνει είναι να σου κλείσει ραντεβού μετά από 2 βδομάδες η γραμματέας να τα συζητήσεις από κοντά. Κατά προτίμηση θα ήθελα να ανέβω Αθήνα να βρω αρρυθμιολογο αλλά δυσκολεύομαι στο ταξίδι.
    Για το σίδηρο μου είπε ότι είμαι γυναίκα αρα λογικό να είναι κάπως χαμηλός και δεν χρειάζεται να πάρω συμπλήρωμα αλλά να φροντίσω εφόσον ριμαι χορτοφάγος να κάνω σωστή διατροφή. Οχι πως δεν το κάνω αυτό αλλά τέλος πάντων. Για την ενδοκρινολογο δεν ξέρω...μου είπε να πάρω και χαπι και ας εομαι μέσα στα όρια, ςλλου που ρώτησα μου είπαν να μην το κάνω ακόμα. Με έχουν μπερδέψει όλοι τους. Βάρος και δυσκολι στην αναπνοή έχω όταν δεν είμαι καλά όσον αφορά τα ψυχοσωματικα. Μετά όταν κάπως ξεχνιέμαι φεύγει. Οπότε ίσως να ήταν από αυτό και σε σένα . Υπογλυκαιμίες που τις νομιζα κρίσεις πανικού είχα κάποιες φορές επίσης. Μπορεί να έχω αρχή διαβήτη βασικα πρέπει να κάνω τις εξετάσεις αλλά όλο το αμελω. Γενικά το άγχος μου έχει γ@@@@@ τον οργανισμό μου. Ολο προβλήματα εμφανιζω. Ωστόσο μονο οι έκτακτες με φοβιζουν τιποτα αλλο

  11. #221
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αυτο με την υπετροφια το κοιταξα,δεν το έχω σε καποια διάγνωση τριπλεξ αλλά εξαρτάται και για πόσα εκατοστά μιλάμε. Αν δεν στο έχουν ξαναπει μηπως αυτός ήθελε απλως να είναι ακριβής και δεν είναι κάτι τραγικό; Αν ηταν κάτι σοβαρό θα στο έλεγε φανταζομαι.
    Πόσο είναι το κλάσμα εξωθησης σου;

    Αν πάντως βγήκε σε καρδιογραφημα ειναι πολυ συχνό λάθος.

  12. #222
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    55. Μικρό δεν ειναι; Το όριο είναι το 50 για ανεπάρκεια. Αυτός δεν μου βρήκε πρόπτωση που μιυ βρήκαν 2 άλλοι και επίσης αυξημένο υγρό στο περικαρδιο. Οποτε δεν ξέρω τι να πιστέψω. Με όλα αυτά νιώθω ότι όντως έχω θέμα.

  13. #223
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Οχι στον υπερηχο το είδε.

  14. #224
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    55. Μικρό δεν ειναι; Το όριο είναι το 50 για ανεπάρκεια. Αυτός δεν μου βρήκε πρόπτωση που μιυ βρήκαν 2 άλλοι και επίσης αυξημένο υγρό στο περικαρδιο. Οποτε δεν ξέρω τι να πιστέψω. Με όλα αυτά νιώθω ότι όντως έχω θέμα.
    Από ότι βλέπω από τους δικούς μου έχει απόκλιση ανάλογα τη μέρα. Το 55 κανονικά είναι λίγο χαμηλό, ναι, αλλά δεν δηλώνει κάτι από μόνο του. Είχες ταχυκαρδία όταν έκανες την εξέταση;

  15. #225
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Οχι δεν είχα καλά ήμουν. Εσένα ποσο είναι στο τελευταιο; Εντάξει νομίζω πρέπει να ξαναπάω να το ελέγξω έχω αγχωθεί παλι...

Page 15 of 19 FirstFirst ... 51314151617 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές βοήθεια
    By Maritf09 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 21-12-2019, 21:29
  2. Βοήθεια εκτακτες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 19-10-2019, 17:28
  3. Αμφιβολίες...φόβος θέλω πολλες Απόψεις και βοήθεια
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 58
    Last Post: 28-03-2018, 15:15
  4. Ξαφνικες Κρισεις Πανικου . Βοηθεια !
    By skorpios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 15-05-2009, 12:25
  5. βοήθεια πολλες πολλες ερωτήσεις..
    By liveloula12 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 29-11-2007, 23:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •