Βοήθεια ξαφνικές πολλες έκτακτες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 19 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 271
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727

    Βοήθεια ξαφνικές πολλες έκτακτες

    Καλησπερα σας δεν είναι η πρωτη φορα που γράφω εννοείται για έκτακτες μα φοβάμαι πολυ. Μόλις γυρισα σπιτι από τη δουλειά και μόλις ξεκίνησε να μου έρχεται περιοδος. Ξαφνικά με το που έφαγα με έπιασαν ανά δυο δευτερόλεπτα έκτακτες. Είναι πολλες και πολυ δυνατές. Φοβάμαι. Τι να κάνω? Έχει παρατηρησει κάποια άλλη κοπέλα το ίδιο λόγο περιοδου? Συγνώμη από τους άντρες εννοείται οποιαδήποτε βοήθεια κάτι παραπανω απο καλοδεχούμενη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο.μηπως προερχεται απο πολυ αερα στο στομαχι ή εφαγες βαριά??

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Δεν ξέρω γαμωτο. Ναι έφαγα πολυ και ότι να ναι αλλά να είναι από αυτό? Είχα ηρεμήσει από δαυτες. Έλεος πια. Δεν μπορώ να χαρω τίποτα. Γιατί δεν μπορώ να ξέρω από τι είναι και να φυγουν επιτέλους? Τρέμω δεν σταματάνε με τίποτα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Απολυτως φυσιολογικό στη περιοδο λιγες μερες πριν τη περιοδο κ τις γονιμες μερες μετα τη περιοδο, οπως μ ειχε πει ο καρδιολόγος μου γτ κ εγω παιδευομαι ετσι χολντερ γυναικων αυτες τις μερες ειναι εξαλλα!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Τώρα δεν ξέρω γιατί αλλά και το στομάχι μου είναι χαλια. Δεν ξέρω ρε παιδια τι να πω. Εχω τρελαθει πια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Ετσι ειναι οι περισσότερες γυναικες κ η ανακατωσουρα φυσιολογικη, αυτες τις μερες δν ειναι τυχαιο π κ εγω δε τρωω πολυ ειδικα τις πρωτες μερες, ειναι θεμα ορμονων κ σωματος εγω απο μικρη λιγο πριν τη περιοδο εχω για 3 μερες εκτατες κ τις πρωτες παλι..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Το ίδιο και εγώ. Λόγω ορμονών. Επίσης όταν φουσκωσω ή με πιάσει το έντερο κατευθείαν με πιάνουν έκτακτες. Σε νιώθω απόλυτα. Μαρτύριο. Πως είσαι σήμερα??

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Βρε παιδιά όταν τύχει να αρρωστήσετε από ίωση η γρίπη νιώθετε και χειρότερα τι έκτακτες; Δεν ξέρω κατά πόσο με επηρεάζει αυτό, το οτι περιμένω περίοδο, η το άγχος που έχω γενικα με διαφορά θέματα σπουδών και εργασίας αλλά είναι τρομερό το τι μου συμβαίνει 2 μέρες τώρα που κάπως συνερχομαι από την ιωση. Βγαίνω να περπατήσω όλα οκ με το που γυρίζω σπίτι ασταμάτητες και παρα πολύ τρομακτικές. Σαν να έχω ένα χέρι στην καρδιά και την σφίγγει. Κάποιες πονάνε κιόλας. Εχω ξαπλώσει εδώ και ώρα και φοβάμαι να σηκωθώ. Τι ζωή κι αυτή...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    3
    Καλησπέρα! Έχεις κάποιο καρδιολογικο θέμα? Ίσως φταίει αυτό. Επίσης αν έχεις μπορεί να σε πείραξε το φαγητό. Ήταν βαρύ? Πολύ αλμιρο μήπως?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Mikamika View Post
    Καλησπέρα! Έχεις κάποιο καρδιολογικο θέμα? Ίσως φταίει αυτό. Επίσης αν έχεις μπορεί να σε πείραξε το φαγητό. Ήταν βαρύ? Πολύ αλμιρο μήπως?
    Τιποτα διαγνωσμενο, ωστοσο τοσο χαλια που νιωθω πλεον με αυτες θα πρπεει να πιεσω για καμια μαγνητικη. Δεν με πειραζει ιδαιτερα το φαγητο,ουτε ειχα φαει κατι....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Τιποτα διαγνωσμενο, ωστοσο τοσο χαλια που νιωθω πλεον με αυτες θα πρπεει να πιεσω για καμια μαγνητικη. Δεν με πειραζει ιδαιτερα το φαγητο,ουτε ειχα φαει κατι....
    Έτσι αισθάνομαι και χειρότερα.. Τις τελευταίες μέρες δεν με αφήνουν. Σήμερα ήμουν έξω περίμενα λεωφορείο μετά από εξέταση που έκανα και με έπιασε κρίση με απανωτές!! Ταχυκαρδία τρελή και αρρυθμίες. Είπα τέλος θα πέσω μπροστά στον κόσμο.. Πήρα ένα νερό, ήπια ένα ζαναξ και σιγά σιγά συνηλθα και έφτασα σπίτι. Ακόμα χάλια είμαι από το σοκ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Έτσι αισθάνομαι και χειρότερα.. Τις τελευταίες μέρες δεν με αφήνουν. Σήμερα ήμουν έξω περίμενα λεωφορείο μετά από εξέταση που έκανα και με έπιασε κρίση με απανωτές!! Ταχυκαρδία τρελή και αρρυθμίες. Είπα τέλος θα πέσω μπροστά στον κόσμο.. Πήρα ένα νερό, ήπια ένα ζαναξ και σιγά σιγά συνηλθα και έφτασα σπίτι. Ακόμα χάλια είμαι από το σοκ
    Για να νιωθεις καλα με ζαναξ μαλλον κατι σαν κρισεις πανικου ειναι. Διοτι εμενα ουτε το ζαναξ δεν τις ηρεμει. Υπαρχουν εκτακτες και εκτακτες αυτο ειναι το θεμα. Καποιες ειναι απλες οχι εντονες και πραγματικα δεν με ενοχλουν καθολου, σημασια δεν δινω, αλλες ομως ερχονται κατα ζευγη τριπλετες κουαρτετα πονανε σου κοβεται η ανασα τα ποδια, ειναι λες και σου βγαζουν την ψυχη. Αυτες ειναι που με ριχνουν και με τρομοκρατουν. Και το ακομα χειροτερο ειναι οτι ξερεις οτι δεν υπαρχει θεραπεια. Ειναι τοσο ψυχοφθορο...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    12
    Αχ.... τι περνάω η γυναίκα με αυτές δεν λέγονται . Δεν είσαι η μόνη !! Για αυτό σου γράφω για να ηρεμήσεις κάπως . Ανά δυο με πέντε δευτερόλεπτα μπορεί να με πιάσουν . Όταν ξαπλώσω είναι ακόμα χειρότερο . Έχω παρατηρήσει ότι όρθια όταν είμαι δεν κάνω . Αλλά όταν διπλώσω το στομάχι κάτσω ανάσκελα η μπρούμυτα νομίζω θα μείνω . Εμένα έχει ένα άλλο κακό όταν κάνω έκτακτες σαν να σταματάει τον φυσιολογικό ρυθμό της καρδιάς μου όπως κάνει εξάλλου απλα εμένα αντί για ταχυκαρδία μου κατεβάζει τους παλμούς μου . Πριν λίγες ημέρες είχα πάει στον καρδιολόγο μου έκανε εξετάσεις όπως και πριν κάτι μήνες με την μόνη διαφορά τώρα ότι της εντόπισε . Μου λέει από το στρες και τέτοια και μου έδωσε κάτι φάρμακα( για τον ρυθμό ) τα οποία ακόμα δεν έχω πάρει γιατί φοβάμαι για τις παρενέργειες Χριστέ μου δεν ξέρω ..
    στο μεταξύ έχω Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση και καούρες εδώ και κανένα χρόνο πριν ξεκινήσουν αυτές οι σιχαμενες και λέω μήπως είναι από το στομάχι . Πήρα και πολλά παραπάνω κιλά μετά την εγκυμοσύνη δεν ξέρω πραγματικά τι μπορεί να φταίει έχω τρελαθεί . Τώρα που το είπες όμως περιμένω και εγώ περίοδο δεν ξέρω κατά πόση σχέση μπορεί να έχει αυτό . Δεν θυμάμαι την προηγούμενη φορά όταν με είχαν πιάσει αν περίμενα η όχι .. αλλά θα θα κοιτάξω αν δεν μείνω στον τόπο μέχρι εκείνη την ευλογημένη ώρα ������������ εύχομαι Περαστικα σε όλους

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Despinatrik View Post
    Αχ.... τι περνάω η γυναίκα με αυτές δεν λέγονται . Δεν είσαι η μόνη !! Για αυτό σου γράφω για να ηρεμήσεις κάπως . Ανά δυο με πέντε δευτερόλεπτα μπορεί να με πιάσουν . Όταν ξαπλώσω είναι ακόμα χειρότερο . Έχω παρατηρήσει ότι όρθια όταν είμαι δεν κάνω . Αλλά όταν διπλώσω το στομάχι κάτσω ανάσκελα η μπρούμυτα νομίζω θα μείνω . Εμένα έχει ένα άλλο κακό όταν κάνω έκτακτες σαν να σταματάει τον φυσιολογικό ρυθμό της καρδιάς μου όπως κάνει εξάλλου απλα εμένα αντί για ταχυκαρδία μου κατεβάζει τους παλμούς μου . Πριν λίγες ημέρες είχα πάει στον καρδιολόγο μου έκανε εξετάσεις όπως και πριν κάτι μήνες με την μόνη διαφορά τώρα ότι της εντόπισε . Μου λέει από το στρες και τέτοια και μου έδωσε κάτι φάρμακα( για τον ρυθμό ) τα οποία ακόμα δεν έχω πάρει γιατί φοβάμαι για τις παρενέργειες Χριστέ μου δεν ξέρω ..
    στο μεταξύ έχω Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση και καούρες εδώ και κανένα χρόνο πριν ξεκινήσουν αυτές οι σιχαμενες και λέω μήπως είναι από το στομάχι . Πήρα και πολλά παραπάνω κιλά μετά την εγκυμοσύνη δεν ξέρω πραγματικά τι μπορεί να φταίει έχω τρελαθεί . Τώρα που το είπες όμως περιμένω και εγώ περίοδο δεν ξέρω κατά πόση σχέση μπορεί να έχει αυτό . Δεν θυμάμαι την προηγούμενη φορά όταν με είχαν πιάσει αν περίμενα η όχι .. αλλά θα θα κοιτάξω αν δεν μείνω στον τόπο μέχρι εκείνη την ευλογημένη ώρα ������������ εύχομαι Περαστικα σε όλους
    Εγω τις νιωθω οταν ειμαι ορθια. Με το που καθομαι τιποτα. Οταν ειμαι ορθια νιωθω βαρος στο στηθος, σαν να εχει γεμισει αερα και μετα εκτακτες. Κατεμε χειροτερο γιατι δεν μπορω να κανω καμια δραστηριοτητα. Σημερα το πρωι ηθελα να παω απλα λιγα βηματα πιο κατω και το σκεφτομουν κανα 2 ωρο πριν παρω την αποφαση να σηκωθω. Κοιτα σιγουρα επηρεαζουν οι ορμονες πριν την περιοδο το λενε και οι γιατροι ειδικα αν εχεις προεμμηνοριακο συνδρομο. Η γαστροοισοφαγικη επισης προκαλει και εχω αποκτησει τελευταια, τωρα δεν κοιμαμαι και καλα γιατι εχω βηχα οποτε δεν κανω σωστες αναπνοες και γινεται το ελα να δεις. Δεν την παλευω αλλο για ενα καφε δεν μπορω να παω.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    12
    Καταλαβαίνω τι λες εγώ πάλι λεω να μπορούσα να κοιμηθώ ήρεμα όταν ξαπλώνω.. . Που φτάσαμε να λέμε ποιο είναι καλύτερο από το χειρότερο ...

Page 1 of 19 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές βοήθεια
    By Maritf09 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 21-12-2019, 21:29
  2. Βοήθεια εκτακτες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 19-10-2019, 17:28
  3. Αμφιβολίες...φόβος θέλω πολλες Απόψεις και βοήθεια
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 58
    Last Post: 28-03-2018, 15:15
  4. Ξαφνικες Κρισεις Πανικου . Βοηθεια !
    By skorpios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 15-05-2009, 12:25
  5. βοήθεια πολλες πολλες ερωτήσεις..
    By liveloula12 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 29-11-2007, 23:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •