Βοήθεια ξαφνικές πολλες έκτακτες - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 19 FirstFirst ... 41213141516 ... LastLast
Results 196 to 210 of 271
  1. #196
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Ελενα μου σε ευχαριστω. Μιλησα μαζι της σημερα και της ειπα τι νιωθω. Μαλιστα σημερα ο πονος αντανακλούσε και πισω στην πλατη. Μου ειπε να μην ανησυχω και να παρω 2 πανατολ διοτι μαλλον ειναι μυοσκελετικό. Αν συνεχίσει μου ειπε να μιλησουμε. Αρρώστησαν ολοι στο σπιτι και τωρα με πιανει και εμενα. Εχω καταρροή και ενοχληση στον λαιμο. Δεν ειναι κορωνοιος. Κανουμε self test καθε μερα και εγω σημερα εκανα παλι rapid test. Μεχρι να σταματήσει το ενα ξεκινάει το αλλο. Αλλα αυτο με την καρδιά ειναι οτι χειροτερο. Επισης με ταλαιπωρει πολυ η αίσθηση του να μην μπορω να ανασάνω. Αυτο διαρκεί παρα πολλες ωρες. Για να επανελθω πρεπει να ρευτώ παρα πολλες φορες. Επισης δεν μπορω να μιλάω κανονικα οταν το παθαινω. Ειναι εκτακτες αυτο το πραγμα; Ειναι απαίσιο.

  2. #197
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Αυτο το βαρος ειναι που νιωθω. Και εχω δυσκολία στο να ανασάνω. Με ταλαιπωρει καιρο ομως αυτο. Τι να πω; Κλεισαμε ραντεβου στις 24 του μηνα για echo και θα βαλουμε και holder 48ωρο.

  3. #198
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Ελενα μου ποσο χρονων εισαι αν επιτρέπεται; Νιωθεις τοσο χαλια που δεν μπορεις να δουλέψεις ουτε μερικές ωρες; Τοσες πολλες εχεις που σε εχουν καθηλώσει; Πραγματικα λυπαμαι που το διαβασα αυτο.. εγω εργαζομαι και ξεφεύγω. Ειναι σαν παρηγοριά στον αρρωστο που λεμε.

  4. #199
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ναι δυστυχώς νιωθω τόσο χάλια γιατι τις έχω κατά ριπες κάποιες φορές και ζαλίζομαι εκείνη την ώρα νιωθψ ότι πεθαίνω. Δεν ξέρω οι δουλειές που συνήθως κάνω έχουν πολύ άγχος και στο άγχος οι έκτακτες μιυ είναι ασταμάτητες. Προσπαθω να βρω κάτι στα μέτρα μου αλλα δεν γίνεται εκτός αυτού νιωθψ και εγω αυτό το βάρος, κουράζομαι πολύ λες και έχω ανεπάρκεια και δεκάδες άλλα. Ναι θα βοηθούσε να απασχολούμαι με κάτι άλλα δεν μπορώ. Την τελευταία φορά που πήγα για συνέντευξη έπαθα κρίση πανικού από το πουθενά. Δεν είναι ότι με αγχώνουν οπότε δεν ξέρω από που προέκυψε. Και έκτοτε ουτε καν να στείλω βιογραφικό δεν μπαίνω στην διαδικασία. Είμαι 25. Και κάποτε η ζωή μιυ ήταν τρομερά διαφορετική. Δεν μπορούσα να κάτσω σπίτι και τωρα δεν μπορώ να βγω έξω

  5. #200
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Δεν ξερω αν το ανέφερες και εσυ, δεν ειμαι σιγουρη, αλλα καποιοι ανέφεραν οτι βοηθήθηκαν με αγωγη απο ψυχοθεραπευτή. Εχεις μιλησει με καποιον; Σε συνδυασμό με τον/την καρδιολογο σου. Αν μάθαινες μια τεχνική ασπουμε; Να ασχοληθεις με τον χωρο της ομορφιάς; (Νυχια, μακιγιαζ). Ειναι πολυ ωραιος χωρος και θα βαζεις μονη σου τα ραντεβου σου. Ξεκινα απο τον κύκλο σου (φιλες, συγγενεις) για να δεις πως θα νιώσεις. Και μπορεις να το κανεις στον δικο σου χωρο αν δεν θες να δουλέψεις αλλου. Να βαλεις μουσικη και να μιλας για διάφορα. Αυτη Εννοειται ειναι μια ιδεα. Δεν ξερω τι σου αρεσει. Μπορει και να μισείς αυτα τα πραγματα!

  6. #201
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Έχω πάρει 3 φορές αγωγή. Οκ βοηθα για όσο την παίρνω μετά πάλι τα ίδια. Δεν αντέχω άλλο αυτή την διαδικασία όμως. Και είμαι 25 πρέπει να βρω τρόπο να τα ξεπερνάω μονη μου.Εδω μέσα όμως καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν θα τα καταφέρω ποτε. Ψυχοθεραπεία κάνω 6 μήνες. Και έκανα και παλαιότερα άλλες 3 φορές. Δεν με βοήθησε κάπου. Δυστυχώς δεν με ενδιαφερουν καθόλου αυτά...και δεν υπάρχει κάτι άλλο πέρα από αυτό που σπούδασα που να μου αρέσει. Σας ζηλεύω που μπορείτε και συνεχίζετε την ζωή σας κανονικά. Το μυαλό μου αδυνατεί να καταλάβει πως το κάνετε πραγματικά

  7. #202
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Elenas προσωπικα είχα διαγνωστεί με OCD, μετατραυματικο στρες και διαταραχή πανικου. Περασα πολυ άσχημα για 1.5 χρονο και το γεγονός οτι διαγνωστηκα με παροξυσμικη και POTS με έριξε πιο πολυ. Προσπαθουσα απεγνωσμενα να βρω την αιτία που μου συμβαίνει αυτό. Υπηρξαν μέρες που δεν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεβάτι ή φοβομουν να παω μέχρι το μπανιο γιατί η ταχυπαλμια ήταν αφόρητη. Στα επειγοντα με ξεραν (καλά ,ακόμα με ξέρουν ,δεν πέρασε πολυς καιρός) ,οι επισκεψεις στον γιατρό μου ήταν σχεδόν καθημερινές.
    Αυτα που με βοήθησαν, όχι να ξεπερασω τα οργανικά και ψυχολογικά προβλήματα , αφού ειναι χρόνια, αλλά να μαθω να τα διαχειριζομαι καλύτερα είναι τα εξής:
    1. Το χαπι που επαιρνα για την καρδιά με έκανε να νιωσω ότι έχω τον έλεγχο. Φοβομουν παρα πολυ να το ξεκινησω αλλά τελικά το ξεκίνησα και το επαιρνα για έξι μήνες. Εκτός απο τη μείωση του παλμων,το γεγονός ότι επιδρουσε απευθείας στον φλεβοκομβο με έκανε να δω την κατασταση με άλλο ματι. Επαψα να φοβαμαι τόσο πολυ,δεν ξέρω γιατί ή πώς,αλλά αυτό συνέβη.
    2. Η μαζική υστερία της πανδημιας με έκανε να καταλαβω ότι άλλοι ανθρωποι που παλαιοτερα θεωρούσαν τους εαυτούς τους κανονικούς και με κατέκριναν, τελικά είχαν μεγαλύτερο πρόβλημα απο μένα. Θα περίμενε κανείς ότι σε μια υγειονομική κρίση ένας αρρωστοφοβικος θα διαλυόταν, αλλά εμένα με δυναμωσε πάρα πολυ.
    3. Ανοιχτηκα σε καινούργια πράγματα. Ισως ακούγεται κλισέ αλλά βοήθησε. Με την καινούργια δουλειά ήμουν σε θέση να παραβλεψω τα συμπτωματα για να είμαι συνεπης. Υπηρξε μέρα που λόγω γαστρεντεριτιδας είχα σε όλη τη διαρκεια της ημέρας 120 παλμους καθιστος και παρολα αυτά παρεμεινα στη δουλεια. Είχα φροντίσει να γνωριστω με τη φαρμακοποιο που είχε κοντά και έναν καρδιολογο που ήταν στον ίδιο δρόμο και καποιες φορες που ενιωσα ότι δεν είμαι καλά, πηγα να κάνω καρδιογραφημα. Οριοθετησα το χώρο και ενιωσα ασφαλής έτσι που στο τέλος κατάφερα να διαχειριζομαι τα συμπτωματα. Μετά απο τους 170 παλμους το 2020 δεν εβγαινα έξω στη ζέστη καθόλου. Φέτος το έκανα. Περπατησα μεσημεριατικα το καλοκαίρι. Φυσικά και είχα ταχυπαλμια και χρειάστηκε να κάνω στάσεις για να πεσουν απο τους 140 οι παλμοι μου, αλλά το έκανα.
    4. Η αποδοχη του προβλήματος. Δεν βλεπω ούτε τις ψυχικές ούτε τις οργανικές μου παθησεις ως κάτι που πρεπει να νικησω πλεον. Τις βλεπω ως μέρος του εαυτού μου.

  8. #203
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Το ξερω και χαιρομαι που εισαι πλεον καλυτερα Αντωνη. Εχω διαγνωσθει με τα ιδια. Εγω μαλλον δεν ειμαι τοσο δυνατη για να το αντιμετωπισω. Σε γιατρους δεν παω ουτε σε νοσοκομεια. Πηγαινα το πρωτο διαστημα που δεν ηξερα καν οτι υπαρχει κατι που λεγεται κριση πανικου. Μετα απο ενα σημειο καθομαι σπιτι και το υπομενω μεχρι να περασει. Τους ντρεπομαι κιολας. ειναι μικρη η κοινωνια εδω (νησι) και ολοι με αντιμετωπιζουν σαν τρελη μετα απο ενα σημειο. Ειχε τυχει να παω με γριπη και δυσπνοια σε νοσοκομειο πριν 2 χρονια και ο γιατρος μπηκε στο συστημα να δει αν εχω παρει αντιβιωση στο παρελθον, ειδε μονο βενζο και αντικαταθλιπτικα και σχεδον με εβρισε. Αρχισε να φωναζει στους αλλους γιατρους αυτη εδω εχει παρει αντικαταθλιπτικα και ζαναξ τι να την κανω? Αρχισε να μου κανει κυρηγμα τι τα θελω και τετοια. Ημουν τοσο αρρωστη που δεν μπορουσα να του απαντησω οπως του αρμοζε αλλα ενιωσα απαισια. Μετα απο αυτο ειπα δεν ξαναπαταω σε νοσοκομειο. Οι καρδιολογοι με το ζορι μου βαζουν χολτερ γιατι με το που μαθαινουν για τηναγχωδη διαταραχη σταματανε νε με παιρνουν στα σοβαρα. Οποτε ναι απλα καθομαι μεσα και κλαιω την μοιρα μου...

  9. #204
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Επιδης πριν 2 χρονια σχεδον που περασα μια παρα πολυ ασχημη περιοδο δεν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεβατι λογω παλμων. Με το που σηκωνομουν η καρδια μου χτυπουσε γρηγορα και πολυ δυνατα. Δεν μπορουσα να κανω ουτε μπανιο χωρις να νιωθω οτι θα λιποθυμισω απο την ταχυκαρδια. Με τα χαπια καλυτερευσα αλλα εξακολουθω καποιες φορες να εχω πολλους παλμους οταν σηκωνομαι και κρατα αρκετα λεπτα μεχρι να πεσουν

  10. #205
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Elenas προσωπικα είχα διαγνωστεί με OCD, μετατραυματικο στρες και διαταραχή πανικου. Περασα πολυ άσχημα για 1.5 χρονο και το γεγονός οτι διαγνωστηκα με παροξυσμικη και POTS με έριξε πιο πολυ. Προσπαθουσα απεγνωσμενα να βρω την αιτία που μου συμβαίνει αυτό. Υπηρξαν μέρες που δεν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεβάτι ή φοβομουν να παω μέχρι το μπανιο γιατί η ταχυπαλμια ήταν αφόρητη. Στα επειγοντα με ξεραν (καλά ,ακόμα με ξέρουν ,δεν πέρασε πολυς καιρός) ,οι επισκεψεις στον γιατρό μου ήταν σχεδόν καθημερινές.
    Αυτα που με βοήθησαν, όχι να ξεπερασω τα οργανικά και ψυχολογικά προβλήματα , αφού ειναι χρόνια, αλλά να μαθω να τα διαχειριζομαι καλύτερα είναι τα εξής:
    1. Το χαπι που επαιρνα για την καρδιά με έκανε να νιωσω ότι έχω τον έλεγχο. Φοβομουν παρα πολυ να το ξεκινησω αλλά τελικά το ξεκίνησα και το επαιρνα για έξι μήνες. Εκτός απο τη μείωση του παλμων,το γεγονός ότι επιδρουσε απευθείας στον φλεβοκομβο με έκανε να δω την κατασταση με άλλο ματι. Επαψα να φοβαμαι τόσο πολυ,δεν ξέρω γιατί ή πώς,αλλά αυτό συνέβη.
    2. Η μαζική υστερία της πανδημιας με έκανε να καταλαβω ότι άλλοι ανθρωποι που παλαιοτερα θεωρούσαν τους εαυτούς τους κανονικούς και με κατέκριναν, τελικά είχαν μεγαλύτερο πρόβλημα απο μένα. Θα περίμενε κανείς ότι σε μια υγειονομική κρίση ένας αρρωστοφοβικος θα διαλυόταν, αλλά εμένα με δυναμωσε πάρα πολυ.
    3. Ανοιχτηκα σε καινούργια πράγματα. Ισως ακούγεται κλισέ αλλά βοήθησε. Με την καινούργια δουλειά ήμουν σε θέση να παραβλεψω τα συμπτωματα για να είμαι συνεπης. Υπηρξε μέρα που λόγω γαστρεντεριτιδας είχα σε όλη τη διαρκεια της ημέρας 120 παλμους καθιστος και παρολα αυτά παρεμεινα στη δουλεια. Είχα φροντίσει να γνωριστω με τη φαρμακοποιο που είχε κοντά και έναν καρδιολογο που ήταν στον ίδιο δρόμο και καποιες φορες που ενιωσα ότι δεν είμαι καλά, πηγα να κάνω καρδιογραφημα. Οριοθετησα το χώρο και ενιωσα ασφαλής έτσι που στο τέλος κατάφερα να διαχειριζομαι τα συμπτωματα. Μετά απο τους 170 παλμους το 2020 δεν εβγαινα έξω στη ζέστη καθόλου. Φέτος το έκανα. Περπατησα μεσημεριατικα το καλοκαίρι. Φυσικά και είχα ταχυπαλμια και χρειάστηκε να κάνω στάσεις για να πεσουν απο τους 140 οι παλμοι μου, αλλά το έκανα.
    4. Η αποδοχη του προβλήματος. Δεν βλεπω ούτε τις ψυχικές ούτε τις οργανικές μου παθησεις ως κάτι που πρεπει να νικησω πλεον. Τις βλεπω ως μέρος του εαυτού μου.
    Αχ τι ωραία τα είπες... Πόση δύναμη κρύβουν τα λόγια σου... Τα διαβάζω και τα δάκρυα φεύγουν...

  11. #206
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Το ξερω και χαιρομαι που εισαι πλεον καλυτερα Αντωνη. Εχω διαγνωσθει με τα ιδια. Εγω μαλλον δεν ειμαι τοσο δυνατη για να το αντιμετωπισω. Σε γιατρους δεν παω ουτε σε νοσοκομεια. Πηγαινα το πρωτο διαστημα που δεν ηξερα καν οτι υπαρχει κατι που λεγεται κριση πανικου. Μετα απο ενα σημειο καθομαι σπιτι και το υπομενω μεχρι να περασει. Τους ντρεπομαι κιολας. ειναι μικρη η κοινωνια εδω (νησι) και ολοι με αντιμετωπιζουν σαν τρελη μετα απο ενα σημειο. Ειχε τυχει να παω με γριπη και δυσπνοια σε νοσοκομειο πριν 2 χρονια και ο γιατρος μπηκε στο συστημα να δει αν εχω παρει αντιβιωση στο παρελθον, ειδε μονο βενζο και αντικαταθλιπτικα και σχεδον με εβρισε. Αρχισε να φωναζει στους αλλους γιατρους αυτη εδω εχει παρει αντικαταθλιπτικα και ζαναξ τι να την κανω? Αρχισε να μου κανει κυρηγμα τι τα θελω και τετοια. Ημουν τοσο αρρωστη που δεν μπορουσα να του απαντησω οπως του αρμοζε αλλα ενιωσα απαισια. Μετα απο αυτο ειπα δεν ξαναπαταω σε νοσοκομειο. Οι καρδιολογοι με το ζορι μου βαζουν χολτερ γιατι με το που μαθαινουν για τηναγχωδη διαταραχη σταματανε νε με παιρνουν στα σοβαρα. Οποτε ναι απλα καθομαι μεσα και κλαιω την μοιρα μου...
    Αυτο που οι γιατροί μόλις δουν έναν αγχωδη άνθρωπο τα φορτώνουν όλα εκεί με εκνευρίζει απίστευτα.... Και χάλια να είσαι σου λένε άγχος και 50 ευρώ...

  12. #207
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    αυτο ακριβως. προσπαθω να κρυβω πλεον τα προβληματα με το αγχος αλλα δεν ειναι και πολυ ευκολο.

  13. #208
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Παιδια χθες τρελαθηκα. δεν εχω ζησει τετοιο πραγμα ξανα. ολη μερα εκτακτες. εσκυβα εκτακτες. σηκωνομουν- καθομουν εκτακτες. μιλουσα εκτακτες. ακομα και ξαπλωμενη που δεν τις ενιωθα ποτε ενιωθα εκτακτες. δεν το ευχομαι ουτε στον χειροτερο μου εχθρο αυτο

  14. #209
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κι εγώ σήμερα είμαι με έκτακτες απο το πρωι. Παρατηρησα ότι τις έχω περισσότερο τις μέρες που δεν πινω αρκετό νερο. Νιώθει κανείς και ναυτία καποιες φορες μαζι με έκτακτες;

    Επισης τις νιώθω πιο πολυ τις ημέρες που έχω σχετικά χαμηλούς παλμους. Είναι δυνατοτερες γιατί ο χτυπος που μεσολαβεί είναι πιο αργός. Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

    Αυτό που λέτε για το άγχος ισχύει. Εχει γίνει καραμελα. Οχι πως δεν μπορει να ισχύει, αλλά καποιοι το λένε όταν δεν βρίσκουν άλλη προφανη διάγνωση,αντί να το ψάξουν παραπάνω. Πρεπει να βρεις τον κατάλληλο γιατρό.

  15. #210
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Αντωνη ποσες εχεις περιπου? εγω δεν εχω παρατηρησει να με πειραζει κατι δυστυχως..

Page 14 of 19 FirstFirst ... 41213141516 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές βοήθεια
    By Maritf09 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 21-12-2019, 21:29
  2. Βοήθεια εκτακτες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 19-10-2019, 17:28
  3. Αμφιβολίες...φόβος θέλω πολλες Απόψεις και βοήθεια
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 58
    Last Post: 28-03-2018, 15:15
  4. Ξαφνικες Κρισεις Πανικου . Βοηθεια !
    By skorpios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 15-05-2009, 12:25
  5. βοήθεια πολλες πολλες ερωτήσεις..
    By liveloula12 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 29-11-2007, 23:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •