Πως ειναι να βλεπεις εναν ασθενη τελικού σταδίου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728

    Πως ειναι να βλεπεις εναν ασθενη τελικού σταδίου;

    Οπως εχω πει σπουδάζω ιατρική και είμαι οδοντίατρος. Η μετάβαση ήταν κάτι που ήθελα και θέλω πολύ. Η οδοντιατρική είναι μια αρκετά "χαρούμενη" επιστήμη. Μπορεί για τους ασθενείς να είναι κάποιες φορές συνδεδεμένη με πόνο αλλά ακόμα και τότε δεν είναι κάτι απειλητικό για τη ζωη. Και ένα μεγάλο κομμάτι είναι η αισθητική οδοντιατρική, που εχεις να κανεις με λευκανση, μποτοξ, υαλουρονικά και υπάρχει και η ορθοδοντικη που γνωριζεις παιδακια, τους περνας τα μπρακετς και τα ρωτας τι τους ειπε η δασκαλα στο σχολειο. Εχει δηλαδή "ασθενείς" που βασικά δεν είναι ασθενείς. Κατά βάση περιπατητικοι και που στη χειρότερη (συνηθως) άντε να πονάει ένα δοντι (υπαρχει και ο καρκινος του στοματος και αλλα πολλα, αλλα λεω για τα περισσοτερα περιστατικα).

    Σαν φοιτητηής εκτίθεμαι σε περιστατικά που ειναι πολυ πιο βαρια. Με προβληματα που δεν είναι αντε βγαλε ενα δοντι, απονευρωση, εμφυτευμα και χαμογελα να δεις τι ωραια δοντια σου εφτιαξα. Σημερα ειχαμε εναν ασθενη με λευχαιμια που τον εξετασαμε και του πηραμε ιστορικο. Ηταν καλοδιαθετος, ευγενικος και φιλικος. Η κατασταση του δεν ηταν δυσκολη εκεινη τη στιγμη (δεν ποναγε, ενιωθε καλα σχετικα) αλλα ειχε κακη προγνωση (=μικρη επιβιωση). Και δεν ειναι ο μονος τετοιος ασθενης. Νιωθω μπερδεμενος καπως με τετοιους ασθενείς. Απο τη μια στεναχωριεμαι. Περναει τις τελευταιες του στιγμες σε ενα νοσοκομειο με φοιτητητες να "μαθαινουν" χρησιμοποιώντας τον. Απο την αλλη τουλαχιστον ο συγκεκριμενος δεν ποναγε. Δεν ξερω τι να πω και τι να κανω. Φευγοντας λεμε σε ολους περαστικα, χαμογελαμε καλοσιυνατα. Ειλικρινες χαμογελο. Σε εκεινον και σε ολους. Με εναν οδοντιατρικο ασθενη μπορεις να πεις και μια πιο χαλαρη κουβεντα, μπορει να τυχει να εχεις και εναν γνωστο να πεις μια κοιυβεντα παραπανω. Αλλα με εναν τετοιο ασθενη νιωθω οτι ολα απλα χανονται. Δεν ξερω.

    Στο επαγγελματικο κομματι με μπερδευει ακομα περισσοτερο. Μου αρεσει ο καρκινος σαν παθηση, θεωρω οτι εχεις, με προσωπικο κοπο παντα σε ενημερωση και συνεδρια κτλ, τη δυνατοτητα να σωσεις ζωες. Και αν δεν μπορεις να τις σωσεις, τουλαχιστον οι ασθενεις σου να μην υποφερουν. Ειμαι δοτικος ανθρωπος. Θα ηθελα να νιωθουν οτι νοιαζομαι ειλικρινα για εκεινους. Φοβαμαι οτι θα με γδερνει συναισθηματικα ομως.

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Πιστεύω ότι θα το συνηθίσεις να βλέπεις βαριές περιπτώσεις και από κάποια φάση και μετά δε θα σε αγγίζει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Πόσων ετών είσαι και πας για δεύτερο πτυχίο ; Και πόσο είναι οι συμφοιτητές σου ;

Similar Threads

  1. καρκινος τελικου σταδιου και οικογενεια
    By Αννα Α. in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 18
    Last Post: 15-04-2018, 18:39
  2. Τι ειναι αυτο που κανει εναν ανθρωπο ναξιζει
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 34
    Last Post: 17-05-2017, 00:20
  3. Οτι δεν βλεπεις ...
    By Wonderboy in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 8
    Last Post: 02-10-2013, 22:33
  4. Είναι τελικά λυτρωτικό για έναν άνθρωπο το να χάσει κιλά; (Topic No0)
    By Sethunya in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 9
    Last Post: 19-06-2012, 20:57
  5. ακουω λιγεσ φορες την μερα εναν ηχο απο αυτη μου σαν να τσιριζει ειναι.
    By dominic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 19-02-2012, 14:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •