Μελαγχολία- αίσθημα κενού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236

    Μελαγχολία- αίσθημα κενού

    Γεια σας,
    καταφεύγω εδώ γιατι πραγματικά δεν ξέρω τι μου συμβαίνει. Τους τελευταίους δύο μήνες νιώθω ένα αίσθημα μελαγχολίας, κενού, νιωθω οτι δεν έχει νόημα και να ζω ώρες ώρες.. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει ακριβώς. Βασικά μπορω να σκεφτω πολλα, αλλα δεν ξέρω τι να πρωτοπω. Νιωθω οτι παντα κατι υπάρχει που δεν θα με ευχαριστεί στη ζωή μου και δεν θα είμαι καλά. Παλια με ενοχλούσε που δεν είχα σχέση και ένιωθα μοναξια. Ήταν στοχος της ζωης μου- που λεει ο λογος- να βρω σχεση..Τωρα εχω σχεση και μαλιστα προκειται να συγκατοικησουμε αλλα δεν νιωθω ενθουσιασμενη και αναπολώ τα ραντεβού που έβγαινα οταν ημουν σινγκλ. Περυσι όλην την χρονια έστελνα αγγελιες για δουλεια και εκνευριζόμουν που δεν έβρισκα και γκρίνιαζα. Τώρα βρήκα δουλεια και διαπίστωσα ότι δεν με ευχαριστεί και έχω ρουτινιάσει και και και. Βασικα κάθε φορά που πάω κοιτάω το ρολόι να δω πότε θα τελειώσω.. Και ειναι και παρτ ταιμ. .Πραγματικα σαν να μην εχουν τελειωμο τα προβληματα.
    Γενικα δεν εχω ιδεα πλεον τι θα μπορουσε να με κανει πραγματικα χαρούμενη. Ενω παλια έλεγα "α αν συμβει αυτο τοτε θα είμαι πιο χαρούμενη", τώρα δεν μπορω να κάνω τέτοιες σκέψεις. Νιωθω ότι έχω χάσει κάποιους φίλους που με έκαναν να περνάω ωραία..και δεν ξέρω αν θα είμαστε ποτέ ξανα όπως ήμασταν. Τώρα που γράφω συνειδητοποιώ ότι ίσως με έχει επηρεάσει και αυτό. Είχα εναν συμφοιτητη που μ'αρεζε η παρεα του, αλλα έμαθα ότι έχει κατάθλιψη. Δεν ξέρω αν είναι διαγνωσμένη αλλα απο κοινούς γνωστούς έμαθα ότι νιώθει καταθλιπτικός. Έχω μπει σε ρουτίνα δουλειας, αλλα δεν τολμώ να την αφησω γτ μετα δε θα βγαζω χρηματα και οι γονεις μου θα μου πουν να επιστρεψω στο πατρικο κ μετα θα νιωθω ακομα χειροτερα ...Αλλα και η ανεργια θα ηταν ενα περιεργο συναισθημα απο την στιγμη που ολοι οι φιλοι μου δουλεουν..
    Νιωθω σαν ρομποτάκι χωρίς συναισθήματα. Αν είχα άπειρα χρήματα θα παρατούσα την δουλειά και θα έκανα οτιδήποτε αλλο. Αλλα μήπως ούτε τότε θα ένιωθα χαρούμενη??

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Όπως το είπες. Ούτε τότε θα ένιωθες χαρούμενη.
    Πιστεύω πως η λύση σου είναι να εξασκήσεις την ευγνωμοσύνη σου με κάθε τρόπο, να το παλέψεις έτσι με όσα έχεις, να συμφιλιωθείς με το παρόν σου. Σιγά σιγά θα αρχίσεις να βλέπεις θετικά παντού.
    Είναι ότι μάλλον έμαθες να σκέφτεσαι έτσι.

Similar Threads

  1. Μελαγχολία,
    By Dimitra01 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 24-10-2021, 23:16
  2. Αίσθηση κενού στομάχου
    By frutlander in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 0
    Last Post: 04-12-2019, 23:30
  3. Καλυψη κενου προσωπικης ζωης με επιτυχια στο επαγγελμα
    By iwannaaa in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 6
    Last Post: 28-05-2018, 22:53
  4. Προσαρμογή σε νέα φάση ζωής και αίσθηση κενού
    By Heal_my_soul in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 06-12-2017, 20:42
  5. αισθημα κενου
    By elirene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 09-05-2011, 16:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •