ΕΜΒΟΛΙΟ COVID-ΦΟΒΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    10

    ΕΜΒΟΛΙΟ COVID-ΦΟΒΟΣ

    Καλησπέρα σε όλους.
    Παλαιό μέλος κιεγώ.38 ετων,έχοντας περάσει κρίσεις πανικού,αρρωστοφοβείες και λοιπά ωραία...Πάσχω απο έκτακτες συστολές επίσης(κερασάκι στην τούρτα).
    Πραγαματικά θέλω τις απόψεις σας περί εμβολίου.Είμαι σε ένα τεράστιο δίλημμα.Απο την μια τρέμω για το ξαφνικό που μπορεί να επιφέρει το εμβόλιο μέχρι μυοκαρδίτιδες,περικαρδίτι� �ες,αυτοάνοσα.Εχω άτομο στον στενό μου οικογειακό κύκλο 35 ετών που μετά απο 2 μήνες έκανε μυοκαρδίτιδα.Στο επαγγελματικό μου περιβάλλον μετά απο 20 μέρες απο την δευτερη δόση εμφάνισε το σύνδρομο χασιμοτο και έναν φίλο που ακόμα δεν μπορεί να κουνηθεί απο τους πόνους,καθώς 3 εβδομάδες μετά την 2η δόση άρχισαν οι πόνοι σε όλο του το σώμα.Για κάτι ξαφνικούς θανάτους που διαβάζουμε ολοι δεν τους βάζω μέσα καθώς δεν έχει αποδειχθεί τίποτα αλλά συντελούν στο φόβο.Απο την άλλη βλέπω νέους ανθρώπους να διασωληνωνονται και να φεύγουν απο τον κορονοιο.Εχω κλείσει 3 φορές ραντεβού και τις 3 το ακυρωσα απο τον φόβο μου για τις παρενέργειες.Προς Θεού δεν είμαι αρνητής καθώς και της γρίπης έκανα και του πευμονιόκοκου.Υπάρχει ο ιος και σκοτώνει.Το ζήτημα είναι αν αξίζει το ρίσκο διότι περί ρίσκου πρόκειται.Να είστε πάντα καλά όλοι!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Ρισκο υπάρχει στα πάντα, ακόμη και μπεις σε αυτοκίνητο.

    Πήγαινε καντο πριν πάθεις κάτι μη αναστρέψιμο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by canio View Post
    Καλησπέρα σε όλους.
    Παλαιό μέλος κιεγώ.38 ετων,έχοντας περάσει κρίσεις πανικού,αρρωστοφοβείες και λοιπά ωραία...Πάσχω απο έκτακτες συστολές επίσης(κερασάκι στην τούρτα).
    Πραγαματικά θέλω τις απόψεις σας περί εμβολίου.Είμαι σε ένα τεράστιο δίλημμα.Απο την μια τρέμω για το ξαφνικό που μπορεί να επιφέρει το εμβόλιο μέχρι μυοκαρδίτιδες,περικαρδίτι� �ες,αυτοάνοσα.Εχω άτομο στον στενό μου οικογειακό κύκλο 35 ετών που μετά απο 2 μήνες έκανε μυοκαρδίτιδα.Στο επαγγελματικό μου περιβάλλον μετά απο 20 μέρες απο την δευτερη δόση εμφάνισε το σύνδρομο χασιμοτο και έναν φίλο που ακόμα δεν μπορεί να κουνηθεί απο τους πόνους,καθώς 3 εβδομάδες μετά την 2η δόση άρχισαν οι πόνοι σε όλο του το σώμα.Για κάτι ξαφνικούς θανάτους που διαβάζουμε ολοι δεν τους βάζω μέσα καθώς δεν έχει αποδειχθεί τίποτα αλλά συντελούν στο φόβο.Απο την άλλη βλέπω νέους ανθρώπους να διασωληνωνονται και να φεύγουν απο τον κορονοιο.Εχω κλείσει 3 φορές ραντεβού και τις 3 το ακυρωσα απο τον φόβο μου για τις παρενέργειες.Προς Θεού δεν είμαι αρνητής καθώς και της γρίπης έκανα και του πευμονιόκοκου.Υπάρχει ο ιος και σκοτώνει.Το ζήτημα είναι αν αξίζει το ρίσκο διότι περί ρίσκου πρόκειται.Να είστε πάντα καλά όλοι!!
    Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις ( δε βάζω επίτηδες υπερθετικό) είναι να απευθυνθείς στον γιατρό σου. Εκφρασε κ τις ανησυχίες σου κ τυχόν προβληματισμούς/απορίες σου
    Last edited by Konstantin Papadimos; 05-11-2021 at 11:30.

  4. #4
    Έχουν κάνει πάνω από 2 δις δόσεις παγκοσμίως άμα ήταν να ήταν τόσο θανατηφόρο το εμβόλιο θα είχε ξεκανει 2 δις ανθρώπους μέσα σε αυτούς γιατρούς και οι οικογένειές τους !! Ότι κάνουμε στην ζωή έχει ρίσκο άμα νιώσεις πόνο στήθος ζαλάδα μετά το εμβόλιο θα πας να σε εξετάσουν μήπως έχεις πάθει μυοκαρδίτιδα η περικαρδίτιδα που είναι αναστρέψιμη φυσιολογικά χωρίς ειδική θεραπεία

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by canio View Post
    Καλησπέρα σε όλους.
    Παλαιό μέλος κιεγώ.38 ετων,έχοντας περάσει κρίσεις πανικού,αρρωστοφοβείες και λοιπά ωραία...Πάσχω απο έκτακτες συστολές επίσης(κερασάκι στην τούρτα).
    Πραγαματικά θέλω τις απόψεις σας περί εμβολίου.Είμαι σε ένα τεράστιο δίλημμα.Απο την μια τρέμω για το ξαφνικό που μπορεί να επιφέρει το εμβόλιο μέχρι μυοκαρδίτιδες, περικαρδίτιδες, αυτοάνοσα.Εχω άτομο στον στενό μου οικογειακό κύκλο 35 ετών που μετά απο 2 μήνες έκανε μυοκαρδίτιδα.Στο επαγγελματικό μου περιβάλλον μετά απο 20 μέρες απο την δευτερη δόση εμφάνισε το σύνδρομο χασιμοτο και έναν φίλο που ακόμα δεν μπορεί να κουνηθεί απο τους πόνους,καθώς 3 εβδομάδες μετά την 2η δόση άρχισαν οι πόνοι σε όλο του το σώμα.Για κάτι ξαφνικούς θανάτους που διαβάζουμε ολοι δεν τους βάζω μέσα καθώς δεν έχει αποδειχθεί τίποτα αλλά συντελούν στο φόβο.Απο την άλλη βλέπω νέους ανθρώπους να διασωληνωνονται και να φεύγουν απο τον κορονοιο.Εχω κλείσει 3 φορές ραντεβού και τις 3 το ακυρωσα απο τον φόβο μου για τις παρενέργειες.Προς Θεού δεν είμαι αρνητής καθώς και της γρίπης έκανα και του πευμονιόκοκου.Υπάρχει ο ιος και σκοτώνει.Το ζήτημα είναι αν αξίζει το ρίσκο διότι περί ρίσκου πρόκειται.Να είστε πάντα καλά όλοι!!
    Δεν ειμαι γιατρος για να σου υποδειξω τι θα κανεις, αλλα η ασθενεια φαινεται εξαιρετικα ασχημη, ακομα και αν δεν σε σκοτωσει. Δεν ειναι μονο η ταλαιπωρια που θα εχεις, αλλα μπορει να εχεις και αλλες αρνητικες επιπτωσεις. Και ως φαινεται ηρθε για να μεινει, αν και ειναι εξαιρετικα δυναμικο το περιβαλλον, μπορει να εχουμε καποια καινουρια μεταλλαξη, μπορει να βγει καποιο φαρμακο κλπ. Ως φαινεται ως τωρα απλως θα περιμενεις τη σειρα σου να νοσησεις καποια χρονικη στιγμη. Εφτιαξα και το κειμενο σου να φαινεται ολοκληρο.
    Πηγαινε σε ενα γιατρο που εχει το ιατρικο σου ιστορικο και ρωτα τον.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Θεωρείς ότι αν το κάνεις θα επιβαρυνθεί η ψυχική σου υγεία?

  7. #7
    Εμβολιασμένος με 2 δόσεις, η δεύτερη τον Ιούλιο, κόλλησα Covid τον Σεπτέμβρη στην Κρήτη και το πέρασα σαν κρύωμα με λίγο πυρετό.

    Δύο μέρες κράτησαν τα συμπτώματα.

    Οι μόνες παρενέργειες του εμβολίου σε εμένα ήταν λίγη κούραση για μία μέρα και πόνος στον ώμο σαν να χτύπησες λίγο και να μελάνιασες, απολύτως τίποτα δηλαδή.

    Πήγαινε κάντο, δε θες να κολλήσεις Covid ανεμβολίαστος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Εγώ υποφέρω από έκτακτες από μικρό παιδί.
    Εμβολιαστηκα με Pfizer πριν 5 μήνες.
    Μετά την πρώτη δόση είχα πόνο στο σημείο της ένεσης για 2 μέρες και κοπωση την τρίτη μέρα. Στη δεύτερη δόση ανέβασα πυρετό το πρώτο βράδυ. Τίποτα άλλο.Ουτε που είχα έκτακτες.

    Την περασμένη εβδομάδα έκανα γενικές/βιοχημικές αίματος, ίδιες τιμές όπως κάθε χρόνο τα τελευταία 20 χρόνια.

    Ρίσκο για μυοκαρδιτιδες κλπ υπάρχει σε εφήβους. Να πας να το κάνεις. Εγώ τον άλλο μήνα θα κάνω και την αναμνηστική

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Καντο χθες...και αν εχεις φοβια για μυοκαρδιτιδα...πηγαινε στις 2 εβδομαδες αφου το κανεις σε εναν καρδιολογο και κανε μια εξεταση.Το συστηνουν πολλοι γιατροι και στους εφηβους αυτο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Προσωπική μου εμπειρία. Πολλοί δικοί μου έκαναν λίγο πυρετό από το pfizer. Επειδή με φρικάρει να έχω πυρετό , όταν έκανα κι εγώ το pfizer , έπαιρνα ένα depon , κάθε 6 ώρες, τις 3 πρώτες μέρες. Με το πρώτο αμέσως μόλις το έκανα ! Έπαιρνα διαλυόμενα για λιγότερη ενόχληση στο στομάχι . Δεν κατάλαβα τίποτε από παρενέργειες και φυσικά ούτε υποψία πυρετού.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Προσωπική μου εμπειρία. Πολλοί δικοί μου έκαναν λίγο πυρετό από το pfizer. Επειδή με φρικάρει να έχω πυρετό , όταν έκανα κι εγώ το pfizer , έπαιρνα ένα depon , κάθε 6 ώρες, τις 3 πρώτες μέρες. Με το πρώτο αμέσως μόλις το έκανα ! Έπαιρνα διαλυόμενα για λιγότερη ενόχληση στο στομάχι . Δεν κατάλαβα τίποτε από παρενέργειες και φυσικά ούτε υποψία πυρετού.
    Επειδή ανέβασα και εγώ πυρετό από Pfizer στη δεύτερη δόση, δεν είναι ο πυρετός όταν είσαι άρρωστος, δεν είναι ίδια αίσθηση. Ξύπνησα στις 5 το πρωί και ένιωθα κρύο χωρίς να τρέμω ή να αισθάνομαι άρρωστος. Δεν πήρα τίποτα, μόνο νεράκι κάθε λίγο 2-3 γουλιες, σε 3 ώρες ο πυρετός είχε πέσει. Η υπόλοιπη μέρα πέρασε φυσιολογικά

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Επειδή ανέβασα και εγώ πυρετό από Pfizer στη δεύτερη δόση, δεν είναι ο πυρετός όταν είσαι άρρωστος, δεν είναι ίδια αίσθηση. Ξύπνησα στις 5 το πρωί και ένιωθα κρύο χωρίς να τρέμω ή να αισθάνομαι άρρωστος. Δεν πήρα τίποτα, μόνο νεράκι κάθε λίγο 2-3 γουλιες, σε 3 ώρες ο πυρετός είχε πέσει. Η υπόλοιπη μέρα πέρασε φυσιολογικά
    Οπότε ποιά η ένσταση ; Κακώς πήρα τα depon ; Θα φοβόμουν τα depon , ενώ έκανα το εμβόλιο ; ή είναι ακριβά ; Αν κάνω άλλο εμβόλιο , πάλι θα πάρω depon.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Οπότε ποιά η ένσταση ; Κακώς πήρα τα depon ; Θα φοβόμουν τα depon , ενώ έκανα το εμβόλιο ; ή είναι ακριβά ; Αν κάνω άλλο εμβόλιο , πάλι θα πάρω depon.
    Απλά το γράφω επειδή πολλοί τρομάζουν στην ιδέα του πυρετού και για αυτό δεν το κάνουν. Εσύ πάρε ότι αν αυτό σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Quote Originally Posted by canio View Post
    Καλησπέρα σε όλους.
    Παλαιό μέλος κιεγώ.38 ετων,έχοντας περάσει κρίσεις πανικού,αρρωστοφοβείες και λοιπά ωραία...Πάσχω απο έκτακτες συστολές επίσης(κερασάκι στην τούρτα).
    Πραγαματικά θέλω τις απόψεις σας περί εμβολίου.Είμαι σε ένα τεράστιο δίλημμα.Απο την μια τρέμω για το ξαφνικό που μπορεί να επιφέρει το εμβόλιο μέχρι μυοκαρδίτιδες,περικαρδίτι� �ες,αυτοάνοσα.Εχω άτομο στον στενό μου οικογειακό κύκλο 35 ετών που μετά απο 2 μήνες έκανε μυοκαρδίτιδα.Στο επαγγελματικό μου περιβάλλον μετά απο 20 μέρες απο την δευτερη δόση εμφάνισε το σύνδρομο χασιμοτο και έναν φίλο που ακόμα δεν μπορεί να κουνηθεί απο τους πόνους,καθώς 3 εβδομάδες μετά την 2η δόση άρχισαν οι πόνοι σε όλο του το σώμα.Για κάτι ξαφνικούς θανάτους που διαβάζουμε ολοι δεν τους βάζω μέσα καθώς δεν έχει αποδειχθεί τίποτα αλλά συντελούν στο φόβο.Απο την άλλη βλέπω νέους ανθρώπους να διασωληνωνονται και να φεύγουν απο τον κορονοιο.Εχω κλείσει 3 φορές ραντεβού και τις 3 το ακυρωσα απο τον φόβο μου για τις παρενέργειες.Προς Θεού δεν είμαι αρνητής καθώς και της γρίπης έκανα και του πευμονιόκοκου.Υπάρχει ο ιος και σκοτώνει.Το ζήτημα είναι αν αξίζει το ρίσκο διότι περί ρίσκου πρόκειται.Να είστε πάντα καλά όλοι!!
    Στα ίδια με σένα είμαι και εγώ...και μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να μην το κάνω..άμα το κάνω σκέφτομαι ότι δεν μπορώ να περάσω κάθε μέρα της ζωής μου με το φόβο μην πάθω κάποια παρενέργεια ή μυοκαρδίτιδα κλπ...οπότε προσέχω πολύ την διατροφή μου,βιταμίνες και γενικά προσέχω...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Στα ίδια με σένα είμαι και εγώ...και μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να μην το κάνω..άμα το κάνω σκέφτομαι ότι δεν μπορώ να περάσω κάθε μέρα της ζωής μου με το φόβο μην πάθω κάποια παρενέργεια ή μυοκαρδίτιδα κλπ...οπότε προσέχω πολύ την διατροφή μου,βιταμίνες και γενικά προσέχω...
    Και πως ακριβώς θα προσέχεις;Δε θα ξαναβγεις απο το σπίτι; Γιατι κ αλλοι που πρόσεχαν κόλλησαν
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Εμβόλιο covid ??θα το κάνετε??
    By Margarita 77 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 248
    Last Post: 08-11-2023, 18:11
  2. Φόβος για το εμβόλιο Covid!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-08-2021, 22:16
  3. κοινωνική πιεση και εμβόλιο covid
    By Margarita 77 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 26
    Last Post: 13-07-2021, 22:04
  4. Εμβολιο Covid - Pfizer
    By davidh in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 21
    Last Post: 16-06-2021, 14:25
  5. εμβολιο covid
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 01-04-2021, 22:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •