Δεν μπορώ να ζησω ήρεμα !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Δεν μπορώ να ζησω ήρεμα !

    Καλησπέρα στην ομάδα!
    Έχω απελπιστεί ρε παιδιά.. ελπίζω να μ δώσετε καμία συμβουλή πολύ την έχω ανάγκη!!
    Ζω με φοβίες και άγχος… δεν μπορώ βα ηρεμήσω.. δεν είναι ζωή αυτή.. όλο αγχώνομαι όλο κάτι βγάζω στο σώμα μ π με αγχώνει. Πιστεύω πλέον τα τραβάω με την αρνητική μ ενέργεια..
    Ποτέ θα ηρεμήσω ;; Κάνω ψυχοθεραπεία … έχω μιλήσει με παπάδες με ψυχολόγους με τόσα άτομα αλλά τίποτα..
    θέλω τόσο πολύ να ζησω την ζωή μ σαν μια 26 χρονη κοπέλα.. το μυαλό μ δεν μ αφήνει. Ότι αρνητική σκέψη υπάρχει την έχω. Φοβάμαι να βγω, φοβάμαι πως θα πεθάνω νέα.. φοβάμαι χίλια δυο πράγματα. Πιστεύω πλέον πως ο εαυτός μου δεν με θέλει ευτιχισμενη σαν να βάζω μόνη μ εμπόδια στον εαυτό μ με τις σκέψεις μου..
    Έχετε καμία συμβουλή ; Θα σας ήμουν πραγματικά ευγνώμων !!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Ψυχοθεραπεία πόσο καιρό κάνεις; Γιατί συνήθως χρειάζεται πολύς χρόνος για να δεις κάποια διαφορά και κάποιες φορές μπορεί να χρειαστεί και φαρμακευτική αγωγή.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Καλα αυτό με το παπάδες δεν το σχολιάζω καν.

    Ομως μέχρι τα 56 μου λίγο πολύ υπέφερα και γω απο πανω κάτω τα ίδια μέχρι πιυ άρχισαν οι αυτοκτονικες σκέψεις και αποφάσισα ότι αυτός είναι ο πάτος και πρέπει να κάνω κάτι πριν είναι αργά.

    Και έκανα.

    Πηγα σε ψυχίατρο και μου έγραψε Brintelix τα οποία στην περίπτωση μου φάνηκαν σωτηρια.

    Ψυχοθεραπεία δεν έκανα ποτέ διότι την θεωρώ άχρηστη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Λεονη View Post
    Καλησπέρα στην ομάδα!
    Έχω απελπιστεί ρε παιδιά.. ελπίζω να μ δώσετε καμία συμβουλή πολύ την έχω ανάγκη!!
    Ζω με φοβίες και άγχος… δεν μπορώ βα ηρεμήσω.. δεν είναι ζωή αυτή.. όλο αγχώνομαι όλο κάτι βγάζω στο σώμα μ π με αγχώνει. Πιστεύω πλέον τα τραβάω με την αρνητική μ ενέργεια..
    Ποτέ θα ηρεμήσω ;; Κάνω ψυχοθεραπεία … έχω μιλήσει με παπάδες με ψυχολόγους με τόσα άτομα αλλά τίποτα..
    θέλω τόσο πολύ να ζησω την ζωή μ σαν μια 26 χρονη κοπέλα.. το μυαλό μ δεν μ αφήνει. Ότι αρνητική σκέψη υπάρχει την έχω. Φοβάμαι να βγω, φοβάμαι πως θα πεθάνω νέα.. φοβάμαι χίλια δυο πράγματα. Πιστεύω πλέον πως ο εαυτός μου δεν με θέλει ευτιχισμενη σαν να βάζω μόνη μ εμπόδια στον εαυτό μ με τις σκέψεις μου..
    Έχετε καμία συμβουλή ; Θα σας ήμουν πραγματικά ευγνώμων !!!
    Εισαι ετσι μονιμα?Η κατα περιόδους?Εμενα με βοηθαει να ειμαι απασχλημενη με κατι ...να μην εχω ελευθερο χρονο να σκεφτομαι διαφορα.Συνηθως δυσκολευομαι ν αμενω σπιτι σε τετοιες περιόδους.Θελω να ειμαι μονιμα εξω να μην σκεφτομαι.Που κι αυτο κουραστικο ειναι ...δε μπορεις να εισαι μονιμα στην τσιτα.Επισης με το που μου καρφωνεται μια βλακεια στο μυαλο και μου βγαινει η αρρωστοφοβία πλεον παω με τη μια στο γιατρο...σες φορες ειπα θα το παλεψω να το ξεπερασω απετυχα...εγινα χειροτερα.Πηγαινω με τη μια στο γιατρο....να με εξετασει να με καθυσηχασει οτι δεν εχω κάτι και μετα κουλαρο.μεχρι να ερθει το επομενο.Οι νυχτες ειναι πιο δυσκολες επίσης.Αρκετες φορες με πιανουν τα τρελλα μου μεσα στη νυχτα και αρχιζει ο πανικος.Παιρνω ενα xanaxακι και με βοηθαει.Αλλα εγω δεν ειμαι ετσι σε μονιμη φαση.Μπορει να ειμαι χαλια για 4 μηνες ...μετα να συνελθω για ενα χρονο και μετα παλι απο την αρχη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by Λεονη View Post
    Καλησπέρα στην ομάδα!
    Έχω απελπιστεί ρε παιδιά.. ελπίζω να μ δώσετε καμία συμβουλή πολύ την έχω ανάγκη!!
    Ζω με φοβίες και άγχος… δεν μπορώ βα ηρεμήσω.. δεν είναι ζωή αυτή.. όλο αγχώνομαι όλο κάτι βγάζω στο σώμα μ π με αγχώνει. Πιστεύω πλέον τα τραβάω με την αρνητική μ ενέργεια..
    Ποτέ θα ηρεμήσω ;; Κάνω ψυχοθεραπεία … έχω μιλήσει με παπάδες με ψυχολόγους με τόσα άτομα αλλά τίποτα..
    θέλω τόσο πολύ να ζησω την ζωή μ σαν μια 26 χρονη κοπέλα.. το μυαλό μ δεν μ αφήνει. Ότι αρνητική σκέψη υπάρχει την έχω. Φοβάμαι να βγω, φοβάμαι πως θα πεθάνω νέα.. φοβάμαι χίλια δυο πράγματα. Πιστεύω πλέον πως ο εαυτός μου δεν με θέλει ευτιχισμενη σαν να βάζω μόνη μ εμπόδια στον εαυτό μ με τις σκέψεις μου..
    Έχετε καμία συμβουλή ; Θα σας ήμουν πραγματικά ευγνώμων !!!
    Κλείσε ραντεβού άμεσα σε έναν ψυχίατρο η σε ένα νευρολόγο.

  6. #6
    Έχω πάει σε ψυχίατρο σε δυο. Και οι δυο μου είπαν ότι είμαι μικρή ακόμα για χάπια και όσο δεν έχω κακίες σκέψεις (αυτοκτονίας) μπορώ να το παλέψω.
    Η Αλήθεια είναι ότι έχω όρεξη για ζωή θέλω να ζησω! Απλώς φοβάμαι να είμαι ευτιχησμενη γιατί ανα πάσα στιγμή είμαι σε ετοιμότητα μην γίνει κάτι κακό!
    Δεν είμαι μόνιμος έτσι και εμενα φάσεις με πιάνουν.. μένω και στο εξωτερικό και νομίζω με επηρεάζει παρά ππλυ η διαμονή μ εδώ. Θέλω να γυρίσω Ελλάδα αλλά πρέπει να πάρω το πτυχίο μου πρώτα. Έχω ακόμα ένα χρόνο μπροστά μου..
    πραγματικά άμα μπορούσα να ελέγξω τις σκέψεις μου θα ήταν όλα υπέροχα !!
    Πάντως σας Ευχαριστώ που απαντάτε αλήθεια με βοηθάει πολύ να έχω να μιλήσω με κάποιον εκτός του κύκλου μου !

  7. #7
    Επίσης ψυχοθεραπεία κάνω ένα 6μηνο τώρα. Με βοήθησε λίγο απλά μόλις γίνει κάτι καταρρέει ο κόσμος μου όλος !
    Ένα παράδειγμα έβγαλα ένα απόστημα με το που υο έβγαλα δεν μιλιόμουν ! Τα έβαζα με τον εαυτό μου γιατί να το περάσω αυτό και τι φταίω και γιατί να κιν Ειμαο καλά… φέρνω πάντα την καταστροφή στο μυαλό μου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Όντως ο χειρότερος εχθρός μας είναι το ίδιο μας το μυαλό.

    Ακόμα και οταν όλα είναι καλά, πάντα κάτι βρίσκουμε να αγχωθουμε. Κάνε βόλτες τη μέρα, περπατά και το βράδυ δες σειρές ταινίες να αποσπάσεις την προσοχή σου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Οποιοσ δεν εχει προβληματα ετσι ειναι

  10. #10
    @elis τι εννοεις ακριβως;

  11. #11
    Elenia781
    Guest
    Λογικο ειναι να εχεις στρεσαριστει ,μονη σου εκει και να βγαλεις περας τις σπουδες σου,την καθημερινοτητα σου. Δεν ειναι για ολους αυτα. Δεν εχεις καποιον να σε στηριζει? Θα σου προτεινα να παρεις ενα πετ να απασχολεισαι . Ειναι ευθύνη αλλα μόνο χαρα θα σου δωσει!

Similar Threads

  1. Δεν μπορώ να ζήσω χωρίς ενοχές.
    By Elrudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 14-12-2020, 21:31
  2. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΗΣΩ ΧΩΡΙς ΑΥΤΟΝ...
    By ΣΤΕΛΛΑ92 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 17-04-2019, 09:41
  3. Βοήθεια δεν μπορώ να ζήσω έτσι.
    By I.s in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-2018, 12:37
  4. Δεν μπορώ να ζήσω....- Το έχετε νιώσει;
    By Anny85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 12-09-2014, 18:03
  5. Δν μπορω να ζησω χωρις αυτον
    By iuby in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 70
    Last Post: 13-10-2010, 15:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •