Η αδερφή μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    2

    Η αδερφή μου

    Καλησπέρα παιδια!

    Βρίσκομαι εδώ, γιατί θέλω, να ακουσω γνώμες, για το πως θα αντιμετωπίσω το θέμα, που έχει προκύψει με την αδερφή μου.
    Ας τα πάρω απο την αρχή. Με την αδερφή μου ποτέ δεν είχαμε τις καλύτερες σχέσεις, θα τις χαρακτήριζα κάπως απόμακρες. Όταν έφυγα απο το πατρικό σπίτι για σπουδές, άρχισα να νιώθω πιο κοντά της, της ανοιγόμουν πιο εύκολα και μπορούσα να της εμπιστευτώ προσωπικά μου θέματα. Έδώ να σημειώσω οτι είμαι 3 χρόνια μεγαλύτερή της. Τα προβλήματα άρχισαν όταν ήρθε στην Αθήνα και αυτή για σπουδές. Απο την αρχή ένιωσα οτι πιέζομαι με αυτή τη συγκατοίκηση, ίσως ο μικρός χώρος, ίσως το οτι θα έπρεπε να αλλάξω τις συνήθειες, που είχα εδω και 4 χρόνια. Ήταν πολλά αυτά που σκεφτόμουν και με πίεζαν, προσπαθούσα όμως να μην της το δείχνω και προσπαθούσα να της περάσω, πως ήμουν χαρούμενη με τη συγκατοίκησή μας. Όλα αυτά στην αρχή γιατί μετά άρχισαν οι μεγάλοι καυγάδες ίσως 3 κάθε μήνα, κυρίως με θέματα καθαρίοτητας.
    Εκείνο το διάστημα άρχισα να πέφτω πολύ ψυχολογικά, όχι εξαιτίας της συγκατοίκησης, αλλά άλλων πραγμάτων. Με άγχωναν θέματα, όπως το οτι είχα παρατήσει τη σχολή(χωρίς οι γονείς μου να το ξέρουν), είχα απομακρυνθεί απο παρέες, είχα μείνει χωρίς δουλεία και όλα αυτά με έβαζαν σε σκέψεις σχετικά με το τι έχω καταφέρει μέχρι τώρα. Διέξοδος απο τις σκέψεις ήταν το ποτό και σε κάποια φάση και ουσίες. Με έκαναν να νιώθω πιο χαρούμενη και έτσι έβγαινα κάθε βράδυ, γνώριζα κάθε λογής καρύδι και εξευτέλιζα τον εαυτό μου σε ανούσιες σχέσεις της μιας βραδιάς και επιστρέφοντας το πρωί έκλεγα για τη κατάντια μου μέχρι να με πάρει ο ύπνος. Η αδερφή μου είχε καταλάβει, πως βγαίνω και πίνω, παρόλα αυτα δεν ένιωσα, πως έχω την στήριξη, που χρειαζόμουν. Ετυχε δυο φορές και με επιασε,να κλαίω, με ρώτησε τι έχω, δεν θυμάμαι την τότε συνομιλία μας. Νομίζω της είπα πολλά σε γενικό πλαίσιο, αλλα τίποτα συγκεκριμένο. Μου είπε να παω σε ψυχολογό και ενώ συνέχιζα να πίνω και να βυθίζομαι, εκείνη με άφηνε και αυτό μου έδειξε πολλά. Σε μια πραγματικά δύσκολη κατάσταση, που βρισκόμουν, όταν ήθελα πραγματικά βοήθεια, δεν ήταν δίπλα μου.
    Σε ενα απο τα βράδια, που είχα βγει ήταν με την αδερφή μου. Μας πλησίασαν δυο τύποι ενας τη μια και ενας την αλλη, μου ηταν ειλικρινά αδιάφοροι και οι δυο. Φασώθηκε μαζί μου μπορστά την αδερφή μου, κάναμε και σεξ (αυτό οχι μπροστά της)μου ζήτησε social media, δεν του έδωσα. Ζήτησε όμως και απο την αδερφή μου και εκείνη του έδωσε το δικό της . Έγιναν φίλοι στο facebook , έκαναν likes και άρχισαν να μιλάνε με το πρόσχημα φιλικά. Μίλάνε σίγουρα εναν μήνα, καθημερινά πίσω απο την πλάτη μου, δεν ξέρω τι λένε. Έτυχε να διαβάσω τη συνομιλία τους στις αρχές και είδα και σήμερα ενα μήνυμα. Εμένα όλο αυτό με εκνευρίζει τρομερά, ο τύπος μου ήταν τρομερά αδιάφορος και παραμένει, δεν έχω λόγο να το κρύψω, με ενοχλεί όμως η στάση της αδερφής μου, η οποία με κοροιδεύει. Διάβασα πράγματα στη συνομιλία πριν ενα μήνα του στύλ. "Η άλλη δεν δουλεύει?" (Εγώ είμαι η άλλη) και στη συνέχεια μήνυμα, που έλεγε " ΑΑ εσυ δηλαδή είσαι η προκομμένη και πληρώνεις ολους τους λογαριασμούς" κι η αδερφή μου να συμφωνεί σε αυτό. Εντελώς ψέμα, αφού οι λογαριασμοι πληρώνονται εξημισείας απο τα λεφτά, που μας δίνουν μηνιαίως ο μπαμπας και η μαμα . Νιώθω οτι με δουλεύει πίσω απο την πλάτη μου, ο τύπος ηταν το τρόπαιο μου εκείνο το βράδυ και δεν μ αρέσει, που του δίνει αξία. Ο τύπος το βλέπει ξεκάθα πήδηξα τη μια, θα πηδήξω και την άλλη και με αηδιάζει και αυτός και η αδερφή μου που το βλέπει αυτό και φτιάχνεται, δεν υπάρχει σεβασμός σε μένα.
    Πως να το διαχειριστώ αυτό? Δεν με ενδιαφέρει να σταματήσει να μιλάει μαζί του. Μ ενδιαφέρει, απλά οτι το κανε και δεν θέλω να την βλέπω. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο, αλλά ηταν τοσα πολλά αυτά, που ήθελα να πω! Θα με βοηθούσε πολύ κάποια γνώμη σας, κάποια συμβουλή, στο πώς να το διαχειριστώ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Ρεαλιστικά, αφήνοντας το ηθικό κομμάτι και το σωστό/λάθος, δίκαιο/άδικο . Δεν έχεις αδικηθεί σε κάτι . Είναι πολλά που δεν είναι του γούστου σου, αλλά πιθανότατα δεν μπορείς να κάνεις κάτι γιαυτό . Στο fb, κάνεις unfollow την αδελφή και δεν βλέπεις τι γράφουν μεταξύ τους. Αυτόν τον κάνεις και ένα block και δεν τον βλέπεις καθόλου. Παύεις να διαβάζεις αυτά που σε χαλάνε δηλαδή. Το μεγαλύτερο κομμάτι της όποιας όχλησης έχεις, φεύγει . Για το σπίτι , μάλλον δεν αντέχετε οικονομικά για ξεχωριστά, οπότε βάζετε κάποια όρια που πρέπει να γίνουν σεβαστά για να μην προκύπτουν εντάσεις. Δεν νομίζω ότι έχεις δυνατότητα για κάτι άλλο .

    Τα δικά σου, είναι πιο σημαντικά. Τις ουσίες πρέπει να τις κόψεις χθες. Το ποτό να μην είναι καθημερινό . Τις σχέσεις της μιας βραδιάς , αν θεωρείς ότι σε εξευτελίζουν , να τις αλλάξεις, να τις κόψεις , να τις περιορίσεις. Μην κάνεις πράγματα που πιστεύεις ότι σε εξευτελίζουν . Σε φάση και ηλικία παρόμοια με τη δική σου, κυλιόμουν σε λάσπη και βούρκο , αλλά ... άνδρας όντας ... , δεν ένοιωθα καθόλου ότι με εξευτέλιζε, Απεναντίας το απολάμβανα και γλύτωνα από τη μιζέρια και τη θλίψη (παντρεμένος δεν έχω κυλήσει ακόμη, κρατιέμαι). Αν περνάς καλά (οι ουσίες εξαίρεση) , δεν χρειάζεται να μετανοιώνεις πάντως (εννοείται και να μην κάνεις κάτι παραβατικό).

    Δεν έχεις τόσο φοβερά προβλήματα. Σύνελθε και ανέβα ψυχολογικά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Καλησπερα Αλκιμινη , εχεις και ωραιο ονομα . Και εγω δεν νομιζω πως εχεις αδικηθει καπου . Ειναι εμφανες πως δεν υπαρχει καλη επικοινωνια με την αδελφη σου παρολαυτα . Εννοειτε πως πρεπει να κοψεις αμεσα την χρηση ουσιων , παρε τη βοηθεια που χρειαζεσαι τωρα , χθες πριν να ειναι αργα και δεν μπορεις να μαζεψεις τα αμαζευτα . Ειναι ζητημα ζωης και θανατου . Αγαπησε τον εαυτο σου και δειξε εμπιστοσυνη . Στον γκομενο πρωτη εσυ εδωσες "αξια" οταν εκανες σεξ μαζι του εστω και ευκαιριακο . Εσυ τον εβαλες μεσα στις ζωες σας . Τωρα εχει σημασια αμα θελει να πηδηξει και την αδελφη σου ? Μαλωνετε για το ποια πληρωνει τα εξοδα στο σπιτι αλλα παραδεχεσαι πως ειναι οι γονεις σας που συντηρουν τον τροπο ζωης σας . Και αντε η αδελφη σου σπουδαζει . Εσυ γιατι δεν εχεις παραδεχτει στους δικους σου πως παρατησες τη σχολη ? τοσο πολυ τους υποτιμας και τους αφηνεις να ξοδευουν και να ζουν μεσα σε ενα ψεμα ? βρες το θαρρος και υποστηριξε τις επιλογες σου , βρες μια δουλεια και ανελαβε τα εξοδα σου . Γινε ανεξαρτητη και μην ζεις μεσα σε μια θολουρα μη πραγματικοτητας . Ζητησε τη βοηθεια καποιου ειδικου ωστε να καταφερεις να ξεπερασεις τα ψυχολογικα σου προβληματα αλλα και τους εθισμους σου . Για να μην νομιζεις οτι λεω κουφια λογια να σου παραδεχτω πως εχω κανει τα ιδια εκτος απο την χρηση ουσιων . Και εγω μεθουσα , και εγω εκανα ευκαιριακο σεξ και εγω εχω πει ψεμματα πως πηγαινα στη σχολη μου αλλα τα ειχα παρατησει . Βρηκα καποια στιγμη την μαγκια και τα παρατησα στην ακρη ολα . Στα λεω σα μαμα σου ολα αυτα . Δεν αξιζει για τιποτα να χαλασεις τη ζωη σου ουτε να κρυβεσαι πισω απο το δακτυλο σου .

  4. #4
    Elenia781
    Guest
    Σκληρό καρύδι η μικρη. Δεν είναι σπάνιο που δυο αδελφές δεν είναι φιλες και τους ακούει όλο το τετραγωνο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα αλκμηνη.
    οπως ξερεις κι εσυ, το βασικο σου προβλημα ειναι ο εθισμος και το μπαχαλο στην ζωη σου και στην σχολη. ουτε ο γκομενος, ουτε η αδερφη σου.

    ο γκομενος, το λες και μονη σου οτι σου ειναι αδιαφορος. επομενως, πιασε την αδερφη σου καιμιλα της για το οτι θεωρεις οτι σε προκαλει, σε στεναχωρει και σε υποβιβαζει με την συμπεριφορα της.

    δειχνεις να θες να ριξεις ευθυνες στην αδερφη σου για τον εκτροχιασμο της συμπεριφορας σου. κανεις λαθος ομως. δεν εχει ευθυνες. την καλυτερη συμβουλη σου εδωσε οταν σου ειπε να πας σε ψυχολογο. γιατι δεν πηγες; δεν μπορει να κανει τπτ αλλο, αν δεν παρεις εσυ την ευθυνη της καταστασης σου στα χερια σου και δεν ζητησεις βοηθεια ειδικου για να βγεις απο εκει που μπηκες...

    αυτο θα σε βοηθησει κατα την γνωμη μου. να ζητησεις βοηθεια, να απομακρυνθεις απο τους εθισμους και να βαλεις σιγα σιγα σε μια σειρα τα προβληματα σου. να δεις αν υπαρχει περιθωριο να επανερθεις στις σπουδες σου κι αν δεν γινεται, να σκεφτεις μηπως βρεις καποια δουλεια.

Similar Threads

  1. η αδερφη μου
    By mary12 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 39
    Last Post: 13-08-2020, 21:24
  2. με ζηλεύει η αδερφή μου;
    By Anna Mar in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 28-04-2016, 22:57
  3. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 20-11-2014, 00:51
  4. Η αδερφή μου
    By αλεχ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-2013, 09:24
  5. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 20:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •