Όποιος θέλει ας με βοηθήσει με μια κουβέντα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1

    Όποιος θέλει ας με βοηθήσει με μια κουβέντα..

    Καλησπερα παιδια. Είχα να γράψω ένα χρόνο. Εχω ιδψ.ομως έχει βελτιωθεί πολυ και είμαι μια χαρά από θέμα σκέψεων. Τώρα όμως διαφορά θέματα υγείας και δυστυχώς ανησυχώ πολυ .. Αυτή τη στιγμή σας γράφω και τρέμω ολόκληρη από το άγχος μου.Εχω καιρό θέμα με το στομάχι μου, πήγα στον γιατρο μου είπε ότι έχω ΓΟΠ.μου εδωσε χαπι. Το παιρνω εδώ και 5 μέρες. Έχω δει βελτίωση. Αλλά σήμερα είπα να δοκιμάσω λίγες πατατες τηγανητες να δω αν θα με πειραξουν , και όντως με πειραξαν. Έχω τάση για εμετό αυτή τη στιγμή και προσπαθω να σκέφτομαι θετικά. Φοβάμαι μην παθω κάτι από το στομαχι μου. Επίσης έχω συνέχεια 37,5 δέκατα και δεν ξέρω τον λόγο.. Έχω στρεσαριστει πολυ αυτόν τον καιρό όσον αφορά την υγεία μου... Δεν ξέρω τι να κάνω για να ηρεμησω. Σας παρακαλω πειτε μου κάτι... Έχω περασει πολλα.. Χρειάζομαι λίγη σωματική ηρεμία

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Να κάνεις αναπνοές για το άγχος.
    Για το στομάχι θαυματουργό είναι το κεφίρ.
    Πώς ξεπέρασες τις ιδψ σκέψεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    μην ξαναφάς πατάτες τηγανητές, αυτό θα έκανα εγώ, μέχρι να μου πει ο γιατρός το αντίθετο.
    δε ξέρω.
    εποχιακή γρίπη δεν παίζει;
    μπορείς επίσης να ρωτήσεις στο φαρμακείαο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Θυμάμαι ότι είχα δέκατα για πάνω από μήνα λόγω καταπιεσμενων συναισθημάτων. Το κεφίρ με βοηθάει πολύ στο έντερο, για το αν βοηθάει το στομάχι καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Τπτ δε θα παθεις μη φοβασαι.εχεις ταση για εμετο λογω της ΓΟΠ...εχει ερεθιστει το στομαχι σου.Ζω με αυτο χρονια.Ειμαι σιγουρη οτι μαζι με τα χαπια σου εχει δωσει και διατροφη ο γιατρος και ειναι ακομα πιο σιγουρη οτι τηγανητες πατατες δεν επιτρεπονται.η θεραπεια με τα χαπια πρεπει να γινει για κανενα μηνα...Δεν ειναι κατι που παιρνεις το χαπι για 5 μερες και μετα εισαι μια χαρα .κοινως κακως εφαγες τηγανητα στις 5 μερες.μεινε στα βραστα και τα στεγνα για την ωρα.

  6. #6
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Τπτ δε θα παθεις μη φοβασαι.εχεις ταση για εμετο λογω της ΓΟΠ...εχει ερεθιστει το στομαχι σου.Ζω με αυτο χρονια.Ειμαι σιγουρη οτι μαζι με τα χαπια σου εχει δωσει και διατροφη ο γιατρος και ειναι ακομα πιο σιγουρη οτι τηγανητες πατατες δεν επιτρεπονται.η θεραπεια με τα χαπια πρεπει να γινει για κανενα μηνα...Δεν ειναι κατι που παιρνεις το χαπι για 5 μερες και μετα εισαι μια χαρα .κοινως κακως εφαγες τηγανητα στις 5 μερες.μεινε στα βραστα και τα στεγνα για την ωρα.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η ναυτία της γοπ είναι τόσο έντονη? Σε μένα είναι έντονη. Διατροφή δεν μου έχει δώσει. Αλλά γενικά τρώω υγιεινά αυτόν τον καιρό ώστε να μην χειροτερευσω. Μετά τον ένα μήνα θεραπείας με χάπι θα δω κάποιο αποτέλεσμα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Nexium παιρνεις?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Για κανένα λόγο δε θα τρως τηγανητά, ή πολύ λιπαρά ή ο,τιδήποτε δύσπεπτο. Γενικά πίνε αρκετό νερό για τις καούρες (αραιώνουν το οξύ). Τώρα αν έχεις τόσο έντονη τάση για εμμετό, κάνε, θα ανακουφιστείς. Αν παίρνεις και άλλα φάρμακα ρώτα τον γιατρό σου αν επηρεάζονται από το αντιόξινο.

  9. #9
    kopela93
    Guest
    Το νερό για τις καούρες είναι ο,τι χειρότερο
    Πιες κεφίρ και θα φύγουν. Άκου με δοκιμασμένο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Το νερό για τις καούρες είναι ο,τι χειρότερο
    Πιες κεφίρ και θα φύγουν. Άκου με δοκιμασμένο
    Προφανώς και το νερό δεν είναι ότι χειρότερο, αλλά απλό και αποτελεσματικό γιατί ανεβάζει το pH του γαστρικού περιεχομένου. Είναι κάτι που υπάρχει παντα και δεν έχει παρενέριγειες. Οποτε μη λεμε οτι θελουμε.

    Το κεφιρ επισης βοηθαει, ειναι πιο βασικο και αν δεν υπαρχει αντενδειξη στην καταναλωση του ειναι και αυτο μια λυση.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Προφανώς και το νερό δεν είναι ότι χειρότερο, αλλά απλό και αποτελεσματικό γιατί ανεβάζει το pH του γαστρικού περιεχομένου. Είναι κάτι που υπάρχει παντα και δεν έχει παρενέριγειες. Οποτε μη λεμε οτι θελουμε.

    Το κεφιρ επισης βοηθαει, ειναι πιο βασικο και αν δεν υπαρχει αντενδειξη στην καταναλωση του ειναι και αυτο μια λυση.
    Εχω δοκιμάσει κεφιρ και δεν είδα κάτι θετικό. Ίσα ίσα με έκανε και χειρότερα. Πάντως από ότι βλέπω θέλει διατροφή εφ όρου ζωής και πρεπει να το συνηθίσω..

  12. #12
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Προφανώς και το νερό δεν είναι ότι χειρότερο, αλλά απλό και αποτελεσματικό γιατί ανεβάζει το pH του γαστρικού περιεχομένου. Είναι κάτι που υπάρχει παντα και δεν έχει παρενέριγειες. Οποτε μη λεμε οτι θελουμε.

    Το κεφιρ επισης βοηθαει, ειναι πιο βασικο και αν δεν υπαρχει αντενδειξη στην καταναλωση του ειναι και αυτο μια λυση.
    Αν έχεις παλινδρόμηση και καούρες το νερό σε κάνει χειρότερα
    Τι λες μη λέμε βλακειες τώρα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εγω δεκατα κανω από αγχος
    Εχω φτασει μεχρι 38+Τηγανητα μη ξαναφας με γοπ,εχω κ εγω και απαγορευονται
    .Στις καουρες καλο κανει η μπανάνα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Καλησπερα παιδια. Είχα να γράψω ένα χρόνο. Εχω ιδψ.ομως έχει βελτιωθεί πολυ και είμαι μια χαρά από θέμα σκέψεων. Τώρα όμως διαφορά θέματα υγείας και δυστυχώς ανησυχώ πολυ .. Αυτή τη στιγμή σας γράφω και τρέμω ολόκληρη από το άγχος μου.Εχω καιρό θέμα με το στομάχι μου, πήγα στον γιατρο μου είπε ότι έχω ΓΟΠ.μου εδωσε χαπι. Το παιρνω εδώ και 5 μέρες. Έχω δει βελτίωση. Αλλά σήμερα είπα να δοκιμάσω λίγες πατατες τηγανητες να δω αν θα με πειραξουν , και όντως με πειραξαν. Έχω τάση για εμετό αυτή τη στιγμή και προσπαθω να σκέφτομαι θετικά. Φοβάμαι μην παθω κάτι από το στομαχι μου. Επίσης έχω συνέχεια 37,5 δέκατα και δεν ξέρω τον λόγο.. Έχω στρεσαριστει πολυ αυτόν τον καιρό όσον αφορά την υγεία μου... Δεν ξέρω τι να κάνω για να ηρεμησω. Σας παρακαλω πειτε μου κάτι... Έχω περασει πολλα.. Χρειάζομαι λίγη σωματική ηρεμία
    Καλησπέρα.
    Για ΓΟΠ μπορείτε επιπρόσθετα να πάρετε μαστίχα Χίου είτε σε κάψουλες είτε σε σκόνη από το φαρμακείο. Βοηθάει αρκετά

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Λόγω καταπιεσμένων συναισθημάτων δέκατα.
    Σωστός.
    Εγώ θυμάμαι μία περίοδο για κάνα μήνα επίσης είχα δέκατα καί τότε είχε υπερβολικό στρες, υπερκόπωση φάση...
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Θυμάμαι ότι είχα δέκατα για πάνω από μήνα λόγω καταπιεσμενων συναισθημάτων. Το κεφίρ με βοηθάει πολύ στο έντερο, για το αν βοηθάει το στομάχι καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου.
    Τό κεφίρ όντως λένε πως κάνει θαύματα για την καλή υγεία του εντέρου

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Όποιος ξέρεις ας βοηθήσει σας παρακαλώ!!
    By Δημήτρης123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 01-01-2021, 14:56
  2. Όποιος ξέρει ας βοηθήσει...SOS!!!
    By Anonym462 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 49
    Last Post: 11-09-2020, 08:31
  3. Παρακαλω ας βοηθήσει οποίος μπορεί
    By Red Leged in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 3
    Last Post: 19-03-2019, 16:12
  4. Κάποιος που θέλει κουβεντα
    By Νεραιδα in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 50
    Last Post: 07-12-2015, 02:36
  5. Όποιος θέλει κάθε μέρα ή οποτε θέλει
    By Νεραιδα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 12-11-2015, 09:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •