Θεραπεύεται πότε ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    17

    Θεραπεύεται πότε ;

    Καλησπέρα,

    Τα τελευταία δύο χρόνια με πιάνουν κρίσεις αρρωστοφοβιας με διάφορα συμπτώματα (ψυχοσωματικά). Έχω πάει σε όλες τις ειδικότητες γιατρούς και αγαπημένη συνήθεια να περνάω ώρες ψάχνοντας να βρω στο διαδίκτυο τι μπορεί να έχω (πιστεύοντας κάθε φορά ότι έχω κάτι σοβαρό). Καταλήγω να θέλω να πάω στο νοσοκομείο γιατί έχω έντονη αδιαθεσία και πόνους. Κάλεσα γιατρό στο σπίτι την προηγούμενη φορά και μου είπε ότι πρέπει να με δει ψυχίατρος. Έχει κάποιος εμπειρία ; Ο ψυχιατρος μπορεί να θεραπεύσει κάτι τέτοιο η θα το έχω για όλη μου τη ζωή και απλά θα μου γράψει αντικαταθλιπτικά;
    Πώς να αναζητήσω κάποιον ειδικό ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Δεν θερωρώ πως είναι κάτι που εκριζώνεται, αλλά που ενδεχομένως διαχιειρίζειται. Το ζω από την πλευρά του γιατρού, όπου πολλοί ασθενείς πιστεύουν διάφορα (τα τοπ είναι καρκίνος, aids, λευχαιμία, τερηδόνα σεμενα). Είναι κουραστικό και για τον γιατρό, ο οποίος στο τέλος παύει να ασχολείται και μπορεί να έχεις κάτι και να μπεις στην κατηγορία "αστον αυτον ολο ετσι κανει" και να μην ασχοληθει κανείς. Για την ψυχιατρικη/ψυχολογικη διαχιερηση δεν εχω κατι να σου πω δεν ειμαι ειδικός. Αν το ειχε ενας φιλος μουθα του ελεγα απλα σοβαρευσου και σταματα να πρηζεις κοσμο. Τωρα αν ειναι κατι ψυχιατρο η κατι που καπως διαχειριζεται απο αυτον τον κλαδο της ιατρικης δεν ξερω.
    Ενα τυπικο συμπτωμα ειναι πονος χωριςπροφανη αιτια ο οποιος ειναι και σχετικα διασπαρτος. Και παλι σε επιπεδο φιλικο, αν ειχα καποιον φιλο με αυτο τοθεμα θα του ελεγα να βρει κατι να ασχοληθει και να μην περασει ετσι τη ζωη του.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Πως περιμενεις να σου περασει οταν μονη σου λες οτι αγαπημενη σου συνηθεια να ψαχνεις στο διαδικτυο για αρρωστιες?Αυτο ειναι το χειροτερο που μπορεις να κανεις.Στο διαδικτυο οποιο μα οποιο συμπτωμα και να γραψεις στανταρ θα σου βγαλει μια σοβαρη ανιατη αρρωστια που να εχει αυτο το συμπτωμα ακομα και αν η πιθανοτητα ν απαθεις κατι τετοιο ειναι μια στο δισεκατομμυριο.Τωρα προσωπικα ειμαι πεπεισμενη οτι υπαρχει κάποιο γονιδιακο υποβαθρο πισω απο αυτες τι ςφοβίες οποτε για μενα οχι δεν περνανε τελειως.Κοιμουνται ομως για καιρο αν τις διαχειριστεις καλα.Εχω περασει αρκετα χρονια που ειμαι μια χαρα .Και ετσι ξαφνικα μπορει να ξυπνησω ενα πρωι και ν ακαταλάβω οτι με εχουν ξαναπιασει ...να κρατησουν 6-7 μηνες και μετα παλι ν αμε ξαναξεχασουν.Αντικαταθλιπ� �ικα δεν εχω παρει ακομα μιας και ειμαι λειτουργικη ...ενα ηρεμιστικούλι που και που χρησιμποιω οταν ζοριζομαι.Το εχω παρει αποφαση οτι θα πηγαινοερχονται ολα αυτα και σταματησα να φοβαμαι μη τυχον με ξαναπιασει.Εμενα αυτο με βοηθαει.Λεω οκ οταν με ξαναπιασει θ ακανω υπομονη θα περασει.Εννοειται κανω πολλες ιατρικες εξετασεις αλλα οκ δεν πειραζει.Εννοειται αν δω και ζοριζομαι αγρια θα δοκιμασω και αντικαταθλιπτικα.Μη του δινεις μεγαλυτερη αξια γιατι ετσι το δυναμωνεις.Συνεχισε τη ζωη σου...κανε δραστηριοτητες...βρες χομπι και δωσε εκει την προσοχη σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by pika View Post
    Καλησπέρα,

    Τα τελευταία δύο χρόνια με πιάνουν κρίσεις αρρωστοφοβιας με διάφορα συμπτώματα (ψυχοσωματικά). Έχω πάει σε όλες τις ειδικότητες γιατρούς και αγαπημένη συνήθεια να περνάω ώρες ψάχνοντας να βρω στο διαδίκτυο τι μπορεί να έχω (πιστεύοντας κάθε φορά ότι έχω κάτι σοβαρό). Καταλήγω να θέλω να πάω στο νοσοκομείο γιατί έχω έντονη αδιαθεσία και πόνους. Κάλεσα γιατρό στο σπίτι την προηγούμενη φορά και μου είπε ότι πρέπει να με δει ψυχίατρος. Έχει κάποιος εμπειρία ; Ο ψυχιατρος μπορεί να θεραπεύσει κάτι τέτοιο η θα το έχω για όλη μου τη ζωή και απλά θα μου γράψει αντικαταθλιπτικά;
    Πώς να αναζητήσω κάποιον ειδικό ;
    Ακριβώς τα ίδια περνάω παίρνω αντικαταθλιπτικά χρόνια

Similar Threads

  1. Θεραπεύεται η κατάθλιψη
    By blackcrow in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 08-09-2019, 23:52
  2. Η κατάθλιψη θεραπεύεται
    By dietbroccoli in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 05-09-2015, 10:37
  3. Η ΙΔΨ θεραπεύεται!!!
    By giapapa in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 14-09-2014, 16:54
  4. θεραπευεται ποτε εντελως?
    By πίστη in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 07-12-2012, 22:05
  5. θεραπεύεται η ιψδ?
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 20-04-2009, 12:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •