Αγχώδη διαταραχή?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    28

    Αγχώδη διαταραχή?

    Καλησπέρα σε όλους! Ονομάζομαι Βαγγέλης και είμαι 24 χρονών, το τελευταίο δίμηνο μου συμβαίνουν πολλά περίεργα και θα ήθελα την γνώμη ανθρώπων που ίσως έχουν περάσει παρόμοια πράγματα.

    Τώρα, όλα ξεκίνησαν 1 εβδομάδα αφότου γύρισα απο τις διακοπές μου τον Αύγουστο, όπως καθόμουν στον υπολογιστή ξαφνικά με έπιασε μια ζαλάδα σαν να θολώνει το τοπίο σιγά σιγά μπροστά μου και ένιωσα ένα μούδιασμα στον λαιμό και στα κάτω άκρα καθώς και έντονη δύσπνοια, όντας αρρωστοφοβικός και αρκετά αγχώδεις τύπος πανικοβλήθηκα αμέσως και πήγα στα επείγοντα. Εκεί έκανα εξετάσεις στο καρδιολογικό, τώρα κάποιοι ίσως ρωτήσουν γιατί στο καρδιολογικό, στα 16 μου όταν είχα χάσει τον θείο μου 40 ετων απο έμφραγμα είχα αναπτύξει μια έντονη φοβία με την καρδιά, είχα πάθει και τότε κάποιες κρίσεις, δηλαδή δύσπνοια, βάρος στο στήθος, τσμπίματα στην πλευρά της καρδιάς που αντανακλούσαν πίσω στην πλάτη, μούδιασμα στο αριστερό χέρι, μου έκαναν όλες τις εξετάσεις και δεν βρήκαν τίποτα, επέστρεψα σπίτι και μετά απο μερικές μέρες υποχώρησαν εντελώς τα συμπτώματα. Έτσι και τώρα πήγα αυτοβούλως στο καρδιολογικό γιατί είχα κάνει και το εμβόλιο της Pfizer πριν 20 μέρες και είχα διαβάσει για μυοκαρδίτιδες και άλλα τέτοια ωραία, καρδιογράφημα καθαρό, γενικές εξετάσεις αίματος με ειδικές για καρδιά και θρομβώσεις (τροπονίνη, προθρομβίνη) πεντακάθαρες, υπέρηχος καρδιάς επίσης καθαρός. Επιστρέφω σπίτι απογοητευμένος που άφησα τον εαυτό μου να το ξαναπάθει αυτό όντας αρκετά πιο ήρεμος. Ωστόσο η δύσπνοια και το βάρος στο στήθος επέμεναν και τις επόμενες μέρες, όχι συνεχόμενα βέβαια, άλλα κάποιες φορές ήθελα να ξαπλώσω κάπου για λίγη ώρα μπας και ηρεμίσω λίγο. Έπειτα αρχές Σεπτέμβρη προστέθηκε και ο γνωστός φαρυγγικός κόμβος ή κόμπος στον λαιμό, ένιωθα διαρκώς οτι πνιγόμουν χωρίς ευτυχώς να έχω θέμα με το φαγητό.

    Έτυχε μετά να εισαχθεί η μάνα μου στο νοσοκομείο με σκωληκοειδίτιδα και μετα απο 3 μέρες ο κόμπος είχε γίνει δυσφαγία, όποτε έτρωγα στερεό φαγητό ένιωθα οτι μου έμεναν κομματάκια στο λαιμό που δεν κατέβαιναν με τίποτα, ούτε με νερό, αισθανόμουν οτι το φαγητό έμενε στο στήθος και δεν κατέβαινε, λες και ο οισοφάγος μου σταμάτησε να λειτουργεί, ήμουν 3 μέρες μόνο με σούπες, την ίδια περίοδο ταυτόχρονα είχα και πολλές αρρυθμίες, έκτακτες συστολές, παροδικά μουδιάσματα στην αριστερή πλευρά του λαιμού μου και του κεφαλιού μου και πολλούς σπασμούς στο σώμα ειδικά στα πόδια μου που δεν με βοηθούσαν δυστυχώς να χαλαρώσω. Όταν μετά ένιωσα κάπως καλύτερα δοκίμασα να φάω ενα σουβλάκι έξω με παρέα, το είχα για ώρες κολλημένο στο στήθος και δεν κατέβαινε με τίποτα όσο νερό και να έπινα. Κάπου πέτυχα στο ιντερνετ για την νευρογενή δυσφαγία και οτι είναι ένα πιθανό σύμπτωμα της Πολλαπλής Σκλήρυνσης και αγχώθηκα ακόμα πιο πολύ, μετά διάβασα για σπασμούς, για μουδιάσματα για το βάρος στο στήθος. Έκλεισα άμεσα ραντεβού με παθολόγο, γαστρεντερολόγο και νευρολόγο.

    Έκανα ξανά γενικές αίματος και ούρων με πλήρη έλεγχο θυροειδή(και υπέρηχο θυροειδούς), βγήκαν καλές, μόνο τα λεμφοκύτταρα μου ήταν ελαφρώς αυξημένα(45% ήταν το όριο 47% είχα) και κάτω του ορίου βιταμίνη D και ουρικό οξύ, ωστόσο η παθολόγος μου είπε οτι αυτά δεν είναι κάτι και απλά μου έγραψε βιταμίνη D να παίρνω. Στον γαστρεντερολόγο έκανα άμεσα γαστροσκόπηση η οποία δεν έδειξε τίποτα παθολογικό με τον οισοφάγο, ωστόσο μου βρήκε γαστρίτιδα, έλκος δωδεκαδάκτυλου σε στάδιο πλήρης επούλωσης και μετά απο έλεγχο βιοψιών ελικοβακτηρίδιο. Πράγματα που δεν εξηγούν την δυσφαγία δηλαδή,μου είπε πως αν συνεχιστεί η δυσφαγία θα κάνω πιο εξιδεικευμένες εξετάσεις για τον οισοφάγο. Στην νευρολόγο, μου έκανε πλήρη κλινική εξέταση οπου βρήκε τα αντανακλαστικά μου και γενικά την κατάσταση μου άρτια, μου έγραψε για προληπτικούς λόγους και επειδή με είδε αγχωμένο μια MRI εγκεφάλου με σκιαγραφικό. Την έκανα και βρέθηκε μια μικρή εστία .Η νευρολόγος μου είπε οτι αυτή η εστία είναι μη ειδικού τύπου(τυχαίο εύρημα δηλαδή) αφενός και αφετέρου το σημείο που εντοπίζεται δεν έχει να κάνει με κανένα απο τα συμπτώματα που της είπα(Πρόβλημα με την κατάποση, ζαλάδα δυσπνοια κλπ) και μου είπε τώρα που είμαι καλύτερα απλά να το ξεχάσω.

    Τώρα με το φαγητό είμαι αρκετά καλύτερα, τρώω κανονικά απλά αισθάνομαι κάποιες φορές, ειδικά το βράδυ να μου ξανανεβαίνει μέρος του φαγητού στο λαιμό , οτι πρέπει να καταβάλω μεγαλύτερη προσπάθεια για να καταπιώ απο ότι πριν και έχω γενικά την τάση να καταπίνω και να καθαρίζω τον λαιμό μου συνέχεια, ο κόμπος και τα υπόλοιπα έχουν φύγει, το καινούργιο που προστέθηκε είναι οτι πριν 5 μέρες ξεκίνησα να βλέπω μαύρα στίγματα στην όραση μου κυρίως κοιτάω έναν καθαρό τοίχο ή τον ουρανό και ειδικά όταν κουνάω δεξιά-αριστερά ή πάνω-κάτω τις κόρες των ματιών μου(μυοψίες νομίζω λέγονται). Έχει περάσει κανείς κάτι παρόμοιο ρε παιδιά? Γίνεται η δυσφαγία να είναι 100% ψυχογενής? Γιατί έχω αγχωθεί πολύ οτι ίσως είμαι στα πρώιμα στάδια αχαλασίας οισοφάγου. Σας έχει βοηθήσει η ψυχοθεραπεία όσο αφορά τέτοια θέματα?Τι γνώμη έχετε?

    Ευχαριστώ σε όσους το διάβασαν το κείμενο :smile-hi: !!

  2. #2
    Είμαι 26 και εγώ πέρασα ακριβώς τα ίδια με εσένα και επανέρχονται που και πού κάτι πονεί στο στήθος σαν μαχαιριές ζαλάδες κτλπ έχω πάει σε 6 καρδιολογους και όλοι λένε μια χαρά όλα παθολόγος επίσης εξετάσεις αίματος καθαρες ακτίνες καθαρές μαγνητικές καθαρές όλα είναι ψυχοσωματικα δυστυχώς ..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Alex cha View Post
    Είμαι 26 και εγώ πέρασα ακριβώς τα ίδια με εσένα και επανέρχονται που και πού κάτι πονεί στο στήθος σαν μαχαιριές ζαλάδες κτλπ έχω πάει σε 6 καρδιολογους και όλοι λένε μια χαρά όλα παθολόγος επίσης εξετάσεις αίματος καθαρες ακτίνες καθαρές μαγνητικές καθαρές όλα είναι ψυχοσωματικα δυστυχώς ..
    Άστα φίλε, κόλαση οι 2 τελευταίοι μήνες. Είχες και εσύ δυσφαγία σαν αυτήν που περιγράφω?

  4. #4
    Ναι φίλε μου νόμιζα με κολλούσε κάτι στο λαιμό και θα πνιγώ να μασάς 32-40 φορές από μέσα σου και μετά από λίγο καιρό θα σου λυθεί αυτό το θέμα . Εγώ έχω θέμα νομίζω θα πάθω καρδιά αν και τελευταίους 3 μήνες με.εχουν δει 6 καρδιολόγοι και όλοι λένε εξετάσεις αίματος και καρδιολογικοι δείκτες υπέρηχοι και καρδιογράφηματα είναι φυσιολογικά όλα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    28
    Αυτό με την καρδιά το έχω και εγώ ανα καιρούς. Φαίνεται πολύ κοινό σε ανθρώπους με αρρωστοφοβία, άστα να πάνε, έχεις πάει σε ψυχοθεραπευτή γι αυτό?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Σταματα να ψαχνεις στο διαδικτυο τα συμπτωματα που εχεις και να βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα για το τι εχεις.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Σταματα να ψαχνεις στο διαδικτυο τα συμπτωματα που εχεις και να βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα για το τι εχεις.
    Έχεις δίκιο άλλα δυσκολεύομαι να το ελέγξω, όποτε με πιάνει κάτι θέλω να μάθω γιατί και τι μπορεί να είναι, ώστε αν είναι κάτι κακό να το προλάβω. Άλλα και αυτό φαύλος κύκλος είναι γιατί στο ιντερνετ τα πάντα καταλήγουν σε κάτι κακό..

  8. #8
    Εγώ έκανα αυτό με το πόσες φορές να μασάω και μου έφυγε μόνο του δεν είναι κάτι πάντως να ξες

Similar Threads

  1. Αγχωδη διαταραχή
    By dag94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 21-05-2021, 01:54
  2. Αγχώδη διαταραχή
    By Tod179 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-12-2019, 09:53
  3. Δυπολική διαταραχή η αγχωδη διαταραχή
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2019, 12:10
  4. Αγχώδη διαταραχή...μια ζωή
    By Deep purple in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 24-09-2012, 04:50
  5. αγχωδη διαταραχη
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-2008, 09:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •