Είμαι λίγο προβληματισμένος με τη σχέση μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Το να είναι κάποιος γιατρός έχει ενδιαφέρον, όπως και κάθε άλλη άγνωστη επιστήμη για κάποιον. Δεν είναι το χρυσό εισιτήριο για κάτι. Στην εποχή μας ποιος δίνει τόση έμφαση στο πτυχίο του συντρόφου; Εννοώ, κάποιος μπορεί να είναι μορφωμένος και χωρίς μεταπτυχιακό ξέρω γω.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Αν σε ενοχλεί αυτό που σπούδασε ή η δουλειά του, αυτά έχει, δεν αλλάζει.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Σε ζηλευει γιατι τον υποτιμας. Ποσο ξεκαθαρο μπορει να είναι και να μην το βλεπεις.

    Φυγε μακρυα του να σωθεί.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα.
    απο αυτα που λες, ειναι ξεκαθαρο οτι υποτιμας τον συντροφο σου.
    δεν ειναι καθολου δεδομενο οτι αυτα που εσυ εκτιμας σαν αρετες, τα βλεπουν ολοι ετσι.
    καποιος αλλος θα ενδιαφεροταν περισσοτερο για τα ψυχικα του χαρισματα, μπορει και για τα σωματικα, για την προσωπικοτητα του, το χιουμορ του, την καλλιεργεια του, την διασκεδαση, τον ελευθερο χρονο μαζι του κλπ.
    εσυ ακομα και τον καφε με τις φιλες του απαξιωνεις και τις αποκαλεις κατινες... απορω τι κανεις μαζι του και τι κανει κι αυτος μαζι σου.
    εσυ που εισαι τοσο προσανατολισμενος στα εργασιακα θεματα, εκτιμας αλλα πραγματα.
    δειχνεις να εχεις κανει μια επιλογη αναγκης γιατι δν εβρισκες συντροφο στα μετρα που σου αρεσουν.
    αυτο ομως δεν ειναι δικη του ελλειψη, ειναι δικη σου αδυναμια να μην εισαι σε θεση να προσελκυσεις εναν ανδρα οπως σου αρεσει...

    δεν ειναι λαθος καπου ο φιλος σου. εσυ εχεις λαθος που επελεξες εναν ανθρωπο που στην ουσια δεν σουα ρεσει και σκεφτεσαι να γινοταν να αλλαξει για να σουα ρεσει.
    αλλαξε συντροφο κι αστον κι αυτον να ειναι να ειναι με εναν ανθρωπο που θα του αρεσει περισσοτερο.
    πραγματικα, αυτα που λες για την ιατρικη, καταντανε ψωνίστικα. ειδικα στις μερες μας που η ιατρικη δεν αποδιδει καν ενα τεραστιο εισοδημα, αλλα κατι πολυ μετριο, εκτος εξαιρεσεων μεγαλογιατρων.... για καποιους απο μας υπαρχουν πολυ πιο ενδιαφερουσες επιστημες .

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    απο αυτα που λες, ειναι ξεκαθαρο οτι υποτιμας τον συντροφο σου.
    δεν ειναι καθολου δεδομενο οτι αυτα που εσυ εκτιμας σαν αρετες, τα βλεπουν ολοι ετσι.
    καποιος αλλος θα ενδιαφεροταν περισσοτερο για τα ψυχικα του χαρισματα, μπορει και για τα σωματικα, για την προσωπικοτητα του, το χιουμορ του, την καλλιεργεια του, την διασκεδαση, τον ελευθερο χρονο μαζι του κλπ.
    εσυ ακομα και τον καφε με τις φιλες του απαξιωνεις και τις αποκαλεις κατινες... απορω τι κανεις μαζι του και τι κανει κι αυτος μαζι σου.
    εσυ που εισαι τοσο προσανατολισμενος στα εργασιακα θεματα, εκτιμας αλλα πραγματα.
    δειχνεις να εχεις κανει μια επιλογη αναγκης γιατι δν εβρισκες συντροφο στα μετρα που σου αρεσουν.
    αυτο ομως δεν ειναι δικη του ελλειψη, ειναι δικη σου αδυναμια να μην εισαι σε θεση να προσελκυσεις εναν ανδρα οπως σου αρεσει...

    δεν ειναι λαθος καπου ο φιλος σου. εσυ εχεις λαθος που επελεξες εναν ανθρωπο που στην ουσια δεν σουα ρεσει και σκεφτεσαι να γινοταν να αλλαξει για να σουα ρεσει.
    αλλαξε συντροφο κι αστον κι αυτον να ειναι να ειναι με εναν ανθρωπο που θα του αρεσει περισσοτερο.
    πραγματικα, αυτα που λες για την ιατρικη, καταντανε ψωνίστικα. ειδικα στις μερες μας που η ιατρικη δεν αποδιδει καν ενα τεραστιο εισοδημα, αλλα κατι πολυ μετριο, εκτος εξαιρεσεων μεγαλογιατρων.... για καποιους απο μας υπαρχουν πολυ πιο ενδιαφερουσες επιστημες .
    Καλησπέρα! Θα στο ξεκινήσω από το τέλος προς την αρχή.

    Όλες οι επιστήμες είναι ενδιαφέρουσα, για μένα η γοητεία τους είναι ότι εξερευνούν και μαθαίνουν τον κόσμο. Το τι είναι επιστήμη και τι όχι μεγάλη και ενδεχομένως φιλοσοφική κουβέντα. Για μενα η ιατρική δεν είναι επιστήμη, αλλά εφαρμογή της. Η εφαρμογή της βιολογίας στον άνθρωπο είναι η ιατρική, στα ζώα η κτηνιατρική και στα φυτά η γεωπονική. Η ιατρική έχει αρκετά καλό εισόδημα με πολύ καλές προοπτικές. Προσωπικά δεν άφησα τις μεγαλοεπιχειρήσεις του πατέρα μου, αλλά βγάζω θεωρώ αρκετά καλά λεφτά σε σχέση με το να έκανα άλλο επάγγελμα (στα πλαίσια του δυνατού, αν ήμουν μεγαλοστέλεχος κάπου θα έβγαζα πολλά πχ). Για τις απολαβές των γιατρών καλύτερα ρώτα το παραϊατρικό προσωπικό. Οι ίδιοι οι γιατροί απλώς θα κλαίγονται. Τεσπα. Ποτέ δεν είπα ότι έγινα γιατρός για τα λεφτά, οπότε αυτό το κομμάτι δεν επηρεάζει του πόσο αγαπώ την ιατρική.

    Όσον αφορά τον φίλο μου, δεν είπα ότι είναι κάπου λάθος. Θα μου άρεσε να σκέφτεται περισσότερο στη δουλειά του, να βγάζει ένα αποτέλεσμα και να καταλαβαίνει τι σημαίνει.

    Ο χαρακτήρας του και η προσωπικότητά του γενικά, είναι αυτά που με γοήτευσαν σε αυτόν. Όπως και εμφανησιακά μου άρεσε πολύ (και μου αρέσει, απλά αναφέρομαι στο όταν τον πρωτογνώρισα).

    Τώρα για τις φίλες του.. ότι και να πω είναι λίγο. Δεν έχω καλή γνώμη για εκείνες. Ειδικά για τη μια όπου κατά καιρούς του κάνει "αναλήψεις".

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Noctis υπάρχουν πολλοί σαν εσένα. Έχει να κάνει με το συνδιασμό σπουδών και επαγγέλματος. Το βλέπει κανείς αυτό σε ιατρούς, δικαστικούς και στρατιωτικούς. Δεν είναι δυνατόν όχι να έχουν γάμο ή σχέση , αλλά ούτε κοινωνικές συναναστροφές με ανθρώπους που κάνουν άλλο επάγγελμα. Δεν είναι ανεκτοί και τους απωθούν . Από μία πρώιμη ηλικία σχετικά, έχουν φτιάξει κύκλο στα μέτρα τους. Προφανώς είσαι λίγο πριν από αυτή την ηλικία. Είχα προσωπικά συγγενείς και έχω φίλους που έχουν και αυτοί συγγενείς σε τέτοια επαγγέλματα , με τέτοια συμπεριφορά. Δεν υπάρχει καμία επαφή πλέον , ούτε γάμους κηδείες βαπτίσεις , ούτε καν τηλεφωνική. Δεν είναι δυνατή. Δεν νομίζω ότι μπορείς να ξεφύγεις. Είναι προκαθορισμένη η πορεία , την έχεις επιλέξει . Θα τον χωρίσεις, θα βρεις κάποιον της δουλειάς και θα συναναστρέφεστε αποκλειστικά ανθρώπους του κύκλου. Δεν είναι κάτι που το χαρακτηρίζω , δεν το κρίνω , απλά το έχω δει να συμβαίνει και το αναφέρω.

  7. #22
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Είμαι μαζί του 7 χρόνια. Τον αγαπώ, με αγαπάει, εμφανισιακά αρέσουμε ο ένας στον άλλον και κάνουμε καλό σεξ
    Η μικροαστική μου αποψάρα : Τα gay ζευγάρια, επειδή δεν έχουν το παιδί ή τα παιδιά να κουκουλώνουν τις ασυμβατότητες, τις νοσηρότητες και τα προβλήματα για 7-10-18 χρόνια, πρέπει να προσπαθούν πολύ περισσότερο να βρουν νόημα στην σχέση τους. Κάτι σαν straight ζευγάρι χωρίς παιδιά και με την κοινωνία πιο απέναντι. Ακόμα δεν έχω δει στον δικό μου κύκλο gay ζευγάρι να είναι 20 χρόνια μαζί, τα 5-7 είναι πολλά ειδικά <35χρονών . Αν θες να μπεις σε φιλοσοφικές συζητήσεις περί μονογαμίας, αληθινής αγάπης, συντροφικότητας, μετακαπιταλισμού σε μια κοινωνία που πέθανε και σαπίζει…

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by mantelas nelson View Post
    Ακόμα δεν έχω δει στον δικό μου κύκλο gay ζευγάρι να είναι 20 χρόνια μαζί, τα 5-7 είναι πολλά ειδικά <35χρονών .
    Έχω κοντά μου 3 gay ζευγάρια (ανδρών) , που είναι από 15 κάτι , μέχρι σχεδόν 20 χρόνια μαζί . Είναι όμως άνω των 40 . Από ετερόφυλα ζευγάρια παντρεμένων με παιδιά , χώρισαν πάνω από τα 3/4,
    πριν τη δεκαετία.

  9. #24
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Έχω κοντά μου 3 gay ζευγάρια (ανδρών) , που είναι από 15 κάτι , μέχρι σχεδόν 20 χρόνια μαζί . Είναι όμως άνω των 40 .
    Αν εσύ γνωρίζεις 3 gay ζευγάρια που είναι μαζί για 15-20 χρόνια, εκτός Αγίου Όρους, εγώ είμαι ο Δαλάι Λάμα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Καλησπέρα! Θα στο ξεκινήσω από το τέλος προς την αρχή.......
    .....
    Όσον αφορά τον φίλο μου, δεν είπα ότι είναι κάπου λάθος. Θα μου άρεσε να σκέφτεται περισσότερο στη δουλειά του, να βγάζει ένα αποτέλεσμα και να καταλαβαίνει τι σημαίνει.

    Ο χαρακτήρας του και η προσωπικότητά του γενικά, είναι αυτά που με γοήτευσαν σε αυτόν. Όπως και εμφανησιακά μου άρεσε πολύ (και μου αρέσει, απλά αναφέρομαι στο όταν τον πρωτογνώρισα).

    Τώρα για τις φίλες του.. ότι και να πω είναι λίγο. Δεν έχω καλή γνώμη για εκείνες. Ειδικά για τη μια όπου κατά καιρούς του κάνει "αναλήψεις".
    ξερουμε τι ειναι η ιατρικη βρε νοκτις....
    απαντας 50 σειρες τι ειναι η ιατρικη, που δεν σε ρωτησε κανεις και 3 γραμμουλες, να μας πεις οτι σου αρεσει ο συντροφος σου, ενω σε αλλες 100 προηγουμενως, τον αποδομεις πληρως...

    εσενα ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ να σκεφτεται περισσοτερο στην δουλεια του και την δουλεια του, αλλα εκεινος δεν θελει.
    μην νομιζεις οτι εχεις εσυ δικιο κι εκεινος αδικο.
    ειστε διαφορετικα τοποθετημενοι στην ζωη και στις δραστηριοτητες.
    δεν ταιριαζετε κατα την γνωμη μου, αλλα αυτο δεν κανει εσενα σωστο και κριτη κι εκεινον λαθος και απολογουμενο.
    να βρεις εναν οπως τον θελεις (αν μπορεις) και να αφησεις τον ανθρωπο να βρει καποιον που να τον εκτιμα..
    καταλαβαινω και την γνωμη για τις φιλες του, μπορει και σε εκεινες να μην αρεσεις.
    για εμενα ειναι πολυ φανερο οτι λιγουρευεσαι διαφορους που συναντας, απο τον τροπο που μιλας για τους ανδρες γυρω σου.
    παρτο αποφαση οτι αυτος ο κυκλος σιγα σιγα κλεινει και προχωρα παρακατω..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ξερουμε τι ειναι η ιατρικη βρε νοκτις....
    απαντας 50 σειρες τι ειναι η ιατρικη, που δεν σε ρωτησε κανεις και 3 γραμμουλες, να μας πεις οτι σου αρεσει ο συντροφος σου, ενω σε αλλες 100 προηγουμενως, τον αποδομεις πληρως...

    εσενα ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ να σκεφτεται περισσοτερο στην δουλεια του και την δουλεια του, αλλα εκεινος δεν θελει.
    μην νομιζεις οτι εχεις εσυ δικιο κι εκεινος αδικο.
    ειστε διαφορετικα τοποθετημενοι στην ζωη και στις δραστηριοτητες.
    δεν ταιριαζετε κατα την γνωμη μου, αλλα αυτο δεν κανει εσενα σωστο και κριτη κι εκεινον λαθος και απολογουμενο.
    να βρεις εναν οπως τον θελεις (αν μπορεις) και να αφησεις τον ανθρωπο να βρει καποιον που να τον εκτιμα..
    καταλαβαινω και την γνωμη για τις φιλες του, μπορει και σε εκεινες να μην αρεσεις.
    για εμενα ειναι πολυ φανερο οτι λιγουρευεσαι διαφορους που συναντας, απο τον τροπο που μιλας για τους ανδρες γυρω σου.
    παρτο αποφαση οτι αυτος ο κυκλος σιγα σιγα κλεινει και προχωρα παρακατω..
    Θεωρώ δεδομένο ότι μου αρέσει, αλλιώς δεν θα υπήρχε αυτή ησχέση. Και δεν αναφέρθηκα στο ότι μου αρέσει γιατί πέραν αυτού, ήθελα να πω τι με προβληματίζει, όχι να κάνω μια σύνοψη.
    Δεν πιστεύω ότι κάποιος έχει δίκιο ή άδικο. Κάποτε είχε πει ότι δουλεύει επειδή πρέπει. ΟΚ από τη μια μεγάλη αλήθεια είναι αυτή αλλά κάπως με "κούνησε". Δεν σκέφτομαι κάθε μέρα που ξυπνάω άντε να βγάλω το μεροκάματο και σήμερα.
    Το λιγουρεύομα δεν μαρέσει σαν λέξη. Το να δες κάποιον και να πεις ότι είναι ωραίος το θεωρώ φυσιολογικό. Όπως και το κέρατο, παρότι δεν το κάνω, επίσης το θεωρώ φυσιολογικό. Θεωρώ ότι συμπληρώνουμε σε σημαντικό βαθμό ο ένας τον άλλον, για αυτό και υπάρχει ισορροπία.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Ως ζευγαρι μαζι βγαινετε ?πχ σε καλει φιλος συναδερφος στο σπιτι του...θα πατε μαζι?Η με δικους του φιλους θα βγειτε?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Ως ζευγαρι μαζι βγαινετε ?πχ σε καλει φιλος συναδερφος στο σπιτι του...θα πατε μαζι?Η με δικους του φιλους θα βγειτε?
    Είμαι σε μια κάπως μεταβατική φάση θα έλεγα, όπου άλλαξα συναδέλφους και 2 φίλοι μου πλέον ζουν στο εξωτερικό. Οπότε δεν μεχει καλέσει κάποιος συνάδελφος κάπου για να προκύψει αυτό το "ερώτημα". Παρόλα αυτά έχω κάνει μια σημαντική πρόοδο. Είπα για μενα σε 3 άτομα. Σε έναν που δεν είναι ακριβώς φίλος μου, αλλά δεν είναι απλώς γνωστός. Είχε κάτι θεματάκια (κυρίως ψυχολογικά) που έπαιρνε και αγχολυτικά, χώρισε με τον δικό του και πάνω σε ένα ξέσπασμα του, μου είπε ότι είναι γκει. Λίγες μέρες μετά του είπα και για μενα. Βασικά δεν μου το πε ακριβώς, μου είπε τα είχα με τον τάδε (δεν είπε ποιον, αλλά ότι είναι άντρας). Σε μια κοπέλα είπα επισης γιατί ένιωθα ότι είναι πολύ θετικός άνθρωπος και όντως δεν της εκανε καθολου αισθηση. Τέλος, το είπα στον κολλητό μου ο οποίος αντέδρασε περίεργα. Στην αρχή μου φώναξε, αρπαχτήκαμε, έχουμε μιλήσει μερικές φορες έκτοτε, όλες με πήρε αυτός για "διεκπεραιωτικά"ζητήματα αλλά ψιλοπροφάσεις είναι. Πιστεύω θα χρειαστεί ένα δίμηνο να το επεξεργαστεί ο εγκέφαλος του.
    Οπότε αν με καλούσαν κάπου αυτοί οι 2, θα πήγαινα μαζί του.
    Και κάτι άσχετο, αυτός για μενα πιστεύει ότι δε ντύνομαι ωραία, εγώ για εκείνον πιστεύω ότι δε ντύνεται ωραια και τσακωνόμαστε. Αλλά είναι "δημουργική" αυτη η διαφωνία.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Θεωρώ δεδομένο ότι μου αρέσει, αλλιώς δεν θα υπήρχε αυτή ησχέση. Και δεν αναφέρθηκα στο ότι μου αρέσει γιατί πέραν αυτού, ήθελα να πω τι με προβληματίζει, όχι να κάνω μια σύνοψη.
    Δεν πιστεύω ότι κάποιος έχει δίκιο ή άδικο. Κάποτε είχε πει ότι δουλεύει επειδή πρέπει. ΟΚ από τη μια μεγάλη αλήθεια είναι αυτή αλλά κάπως με "κούνησε". Δεν σκέφτομαι κάθε μέρα που ξυπνάω άντε να βγάλω το μεροκάματο και σήμερα.
    Το λιγουρεύομα δεν μαρέσει σαν λέξη. Το να δες κάποιον και να πεις ότι είναι ωραίος το θεωρώ φυσιολογικό. Όπως και το κέρατο, παρότι δεν το κάνω, επίσης το θεωρώ φυσιολογικό. Θεωρώ ότι συμπληρώνουμε σε σημαντικό βαθμό ο ένας τον άλλον, για αυτό και υπάρχει ισορροπία.
    επιτηδες το χρησιμοποιω, γιατι στα σημεια που ειχα δει αν το σχολιαζεις, ειχε ς μια φρασεολογια σαν να σου τρεχουν τα σαλια. μιλουσε ςγια "γκομενακια" και αλλα ομορφα. αλλο ενας ομορφος ανδρας ή γυναικα, κι αλλο τα "γκομενακια"...
    εαν θεωρεις οτι υπαρχει ισορροπια, τοτε θα επρεπε να σκεφτεις οτι για οσα στραβα του βρισκεις, πιθανον σου βρισκει κι εκεινος αλλα τοσα.
    αν στα + και - της σχεσης σας υπερτερουν τα +, ισως εχει νοημα να ειστε μαζι, αν καποιος χαλιεται σοβαρα απο τα πλην, καλο θα ηταν να βρει κατι αλλο...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Α ναι σορρυ τωρα θυμηθηκα το στορυ σου.Αρα λογω συνθηκων ας πουμε στην ουσια ειστε οι δυο σας ή ο καθενας με τους φιλους του.Αρα αυτο με την ισορροπια που λες δεν μπορεις να το κρινεις απολυτα.

    Καλα το οτι διαφωνειτε δε λεει κατι...ολοι διαφωνουμε με τους συντροφους μας.Επισης ολοι στο πισω μερος του μυαλου μας θα θελαμε κατι να αλλαξουμε πανω τους.Το θεμα ειναι οτι τον υποτιμας.Και θεωρω απιθανο προσωπικα αυτο ο αλλος να μην το εκλαμβανει.Ειμαι μαθηματικα βεβαιο οτι μια σχεση στην οποια ο ενας υποτιμα στον αλλο εχει ημερομηνια ληξης.Ειτε γιατι εσυ θα γνωρισεις καποιον που θα σε εξιτάρει και λογω επαγγελματος ειτε γιατι εκεινος θα γνωρισει καποιον λιγοτερο "ψωνισμενο".Μηπως αυτο που σε κραταει μαζι του ειναι οτι μαζι του μπορεις να εισαι ο εαυτος σου?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ειμαι προβληματισμένος με τον γάμο μου
    By Panos p in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 01-04-2015, 18:49
  2. ειμαι προβληματισμενος και χρειαζομαι βοηθεια
    By death4glory in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 29-07-2014, 06:50
  3. Ειμαι λιγο σε υπερενταση....οποτε καλημερα:)
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 23-08-2011, 18:20
  4. ειμαι λιγο στεναχωρημενος αυτες τις μερες
    By Value in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-11-2010, 00:14
  5. Προβληματισμένος...
    By Chocolate_Puma in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 11-10-2010, 17:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •