Είμαι λίγο προβληματισμένος με τη σχέση μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728

    Είμαι λίγο προβληματισμένος με τη σχέση μου

    Θέλω λίγο να γκρινιάξω.. και αν έχει κανείς λίγη διάθεση να μου πει τι πιστεύει
    Είμαι μαζί του 7 χρόνια. Τον αγαπώ, με αγαπάει, εμφανισιακά αρέσουμε ο ένας στον άλλον και κάνουμε καλό σεξ.

    Από εκεί και πέρα υπάρχουν διάφορα προβλήματα. Με ζηλεύει αρκετά. Ότι και αν πω θα καταλήξει στο γουστάρω/με γουστάρει για αυτό και μιλάω με το τάδε άτομο. Αν μοιυ την πέσει γυναίκα θα χύσει το φαρμάκι του ότι απορεί πως μου την πεφτει αφου "φαινεται" πως ειμαι γκει. Βασικα ο μεγαλύτερος του φόβος είναι ότι θα τον άφηνα για γυναίκα, αυτο το ξερω.
    Το δεύτερο πρόβλημα (και πιο σημαντικό, το πρώτο ορισμένες φορές σαν να μην υπάριχει) είναι το χάσμα που μας χωρίζει. Αυτός έχει τελειώισει παραϊατρική σχολή σε ΤΕΙ. Και εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα αλλά δεν μαρεσε ποτέ, το θεωρούσα υποτιμητικό για μενα. Παντα ήξερα ότι μοιυ άξιζε κάτι καλύτερο για αυτό και έφυγα κατευθείαν και ακολούθησα άλλη καριέρα. Θα μοιυ πει κανεις δεν μπορούν όλοι να γίνουν επιστήμονες. Δεν ξέρω τι μπορούν. Εγώ ήθελα να γίνω επιστήμονας και αυτό κάνω αυτή τη στιγμή. Δεν μαρέσει να είμαι το παιδί της αιμοληψίας, μπορώ να κάνω πολύ καλύτερα πράγματα. Προφανως και μελέει ψωνάρα. Όπως και εγώ του λέω ότι δεν έχει μάθει να σκέφτεται και τα κάνει όλα τυφλοσούρτι (στο παραϊατιρκο επαγγελμα εννοω).
    Ορισμένες φορές νιώθω ότι είμαι μόνος μου. Δεν μπορέι να με βοηθήσει στα προβλήματά μου. Όλη του η ευτυχία είναι που έχει δουλειά στο δημόσιο και το ψιλοκωλοβαράει. Εγώ πάντα "τρώγομαι" να κανω πραγματα. Μαρέσει να είμαι πολύ καλός σε αυτό που κάνω. Δεν είμαι ανταγωνιστικός, μαρέσει να ξεχωρίζω όμως. Επίσης ασχολούμαι με τον αθλητισμό (πυγμαχία). Μαρέσει να κάνω πράγματα στη ζωή μου. Αυτός βασικά θέλει να δουλεύει, να γυρίζει σπίτι να κοιμάται και να πάει καμια βολτα (κυριως σε καμια κατινα φιλη του επισκεψη). Δεν προσπαθώ να τον αλλάξω, δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να αλλάξει, ουτε θελω να τον κανω κατι αλλο αποαυτο που ειναι. Απλα θα ηθελα να εχει μια φιλοδοξια στη ζωη του. Και κάπως έχει βολευτεί στο "ειναι γιατρος, είμαι ο αντρας του γιατρου και ολακαλα" καπως ετσι το νιωθω.
    Κατι ακομα, με θεωρει ψυχρο και αναισθητο. Όταν είχε πεθάνει ο πατέρας μου έκλαιγα στην αγκαλιά του. Ξεσπασα τοτε, το αφησα να βγει απο μεσα μου. και εκεινος εκλαιγε γιατι τον αγαπουσε. Αποφευγει να αναφερει τον πατερα του μηπως μου θυμιζει. Εγω δεν αναφερω τον πατερα μου πλεον, δεν θεωρω οτι εχει καποιο νοημα. Θεωρει οτι τελικα ειμαι αναισθητος και δεν μου λειπει η κατι. Απλα δεν μπορω τις μελουρες. Εχω καλυτρα πραγματα να κανω απο το να αναπολω πραγματα. Πολλες φορες συμβαινουν ασχημα πραγματα, πολυ ασχημα. Ειχε χασει τη θεια του και ειχε παθει υστιερια ενα μηνα και ακομα ειναι λυπημενος. Με τον πατερα μου δεν ηταν ετσι. Ουτε κλειστηκα σπιτι, ουτε τιποτα. Πηρα μια βδομαδα να ηρεμισω να κλεισω εκκρεμοτητες και επεστρεψα στην καθημερινοτητα μου. Μελεει ψυχρο επειδη δεν ωραιοποιω καταστασεις, ουτε χρυσωνω καποιο χαπι.

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Κοίτα. Δεν βλέπω να γκρινιάζεις. Αυτά που παραθέτεις είναι βασικές διαφορές στο χαρακτήρα σας και έτσι αν τον αγαπάς αρκετά θα τον κρατήσεις και θα τα παραβλέψεις ως αρνητικά. Πρέπει να ωριμάσει λίγο για να έρθετε στο ίδιο επίπεδο. Εννοώ συναισθηματικά να ωριμάσει. Αλλά έχει τον δικό του τρόπο να αντιδρά στα πράγματα, του αρέσουν άλλα πράγματα στη ζωή έχει άλλη καθημερινότητα άλλη νοοτροπία και άλλες συνήθειες. Δε σημαίνει ότι είναι λάθος. Εγώ λέω κρατά τον.
    Δεν ξέρω τι άλλο να πω. Αλλά πρέπει να κάνει λίγο δουλειά στον εαυτό του, όπως και εσύ πρέπει να κάνεις, ίσως βγάζεις κάποια ανωτερότητα κι αυτός το βλέπει και κομπλεξαρίζεται. Από την άλλη,κι εσύ είσαι αυτό που είσαι,τι να γίνει;
    Δεν ξέρω βρείτε τα κάπου στη μέση.
    Το ότι ζηλεύει είναι δική του ανασφάλεια κλασικά και πρέπει να κάνει κάτι για τον εαυτό του γιατί όποιον κι αν είχε τα ίδια θα πάθαινε. Πες του αυτό.
    Ίσα ίσα να μην υποφέρει. Και εσύ προσπάθησε να γίνεις λίγο πιο ταπεινός καλό θα σου κάνει. Δεν είπα ότι είσαι ψωνάρα,αλλά θα βοηθήσει τη σχέση σας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Ισως έχεις δίκιο. Σίγουρα υπάρχουν διαφορές στον χαρακτήρα, δεν το βρίσκω κακό. Πιστεύω πως οι διαφορές είναι απαραίτητες για να συμπληρώνουν τα προτερήματα του ενός, τις αδυναμίες του άλλου και να υπάρχει στο τέλος συμμετρία. Φαντάζομαι και αυτός θα εχει να πει διαφορα παραπονα του για μενα, ισως αδικειται να "κραζω" μονο εγω γιατι καποιος πρεπει να πει και τα δικα μου φανταζομαι. Επισης αν τον διορθωσεις σε κατι, αυτο ηταν, θελεις το κακο του (ιδιος ο πατερας μου σε αυτο). Δεν ειχα σκοπό να τον "διώξω" απλα προβληματιζομαι. Περνάω πολυ ομορφα μαζι του. Και οταν ειμαστε οι 2 μας, πολλα πραγματα δεν εχουν σημασια, ποιος ειμαι και ποιος ειναι.
    Για τη ζήλεια του, απλα υπάρχει, σχεδον ειναι περηφανος για αυτη. Εγω ειμαι το αλλο ακρο, δεν ζηλευω. Ουτε θεωρω το κερατο ειναι ό,τι χειρότερο. Είμαι αρκετά σίγουρος ότι είναι πιστος, αλλα και να είχα φάει και κανά κερατο οκ, δεν το βρισκω και τοσο κακο. Εκει διαφερουμε απειρα.
    Θεωρώ πως τον τρώει ότι κάνει παρέα με ανθρώπους για τους οποίους δεν έχω καλή γνώμη. Δεν φταιει για ολα αυτά όπως δεν φταίω και εγώ. Οι γονείς του ήταν πιο απλοί άνθρωποι, όχι μορφωμένοι, οριακότατα μικρομεσαίοι, μην πω μικρομικροί. Εμείς ήμασταν μεσαίοι ας πουμε, αλλά οι γονείς μου ήταν μορφωμένοι, είχα άλλα ερεθίσματα, θεωρούσα αυτονόητο ότι όλοι έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο γιατι μεγάλωσα σε τέτοιο περιβάλλον που ο "χειρότερος" είχε πάει σε κολλέγιο. Όταν μου είπε ότι η μητέρα του έχει τελειώσει γυμνάσιο σκάλωσα. Όχι ότι την κατηγορώ, η ζωή δεν έχει τις ίδιες ευκαιρίες για όλους. Και εγώ αν έπρεπε να δουλεύω από τα 10 ούτε γιατρός θα ήμουν, ούτε διδακτορικό θα έπαιρνα. Το θέμα είναι ότι κάπως όλο αυτό δεν σε αφήνει να δραπετεύσεις. Είναι σχεδόν ταξικό το φαινόμενο και παρότι σιχαίνομαι τον ταξισμό, αυτός υπάρχει.
    Αυτός κάνει παρέα με κάτι τύπους που οριακά να έχουν κανά πτυχίο από ΤΕΙ, αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν. Ο αδερός του είναι σε μια επιχείρηση και συσκευάζει κάτι τρόφιμα. Εγώ ξέρω ανθρώπους από όλο το κοινωνικό φάσμα, από αρκετά δύσκολο κοινωνικό περιβάλλον (που βοηθάει η δουλειά, μέχρι και σε φυλακισμένους έχω φτιάξει δόντια) μέχρι αρκετά ευκατάστατους ανθρώπους. Αυτός έχει μείνει στις ταινίες τοιυ παπαμιχαήλ με την φτωχή αλλά τίμια εργατιά και τους διειφθαρμένους πλούσιους. Θα ήθελα μια μικρη γεφυρα για τους κοσμους μας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Τόν θαυμάζεις τόν σύντροφό Σου;
    Ή σέ ενοχλεί που έβγαλε ένα τει; καί ο κύκλος του είναι όπως λες χωρίς πτυχία;
    Νιώθω ότι κάτι σε ενοχλεί εξ αρχής ,:/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Τόν θαυμάζεις τόν σύντροφό Σου;
    Ή σέ ενοχλεί που έβγαλε ένα τει; καί ο κύκλος του είναι όπως λες χωρίς πτυχία;
    Νιώθω ότι κάτι σε ενοχλεί εξ αρχής ,:/
    Είχαμε την ίδια αρχή. Και εγώ από ΤΕΙ ξεκίνησα αλλά πάντα ήθελα να γίνω γιατρός, οπότε άφησα το ΤΕΙ πίσω μου. Δεν ξέρω αν είναι ακριβώς κομπλεξ. Το ΤΕΙ όσον αφορά εμένα και τις σπουδές μου είναι κάτι που δεν με αφορά, πάντα πίστευα ότι μου άξιζε κάτι καλύτερο, οπότε έκανα αυτό που μαρεσε. Αλλά ταυτόχρονα δεν μπορώ να την πω σε κάποιον για το τει, υπήρξα κάποτε μέρος του. Με ενοχλεί η βλακεία, η οποία θεωρώ ότι κάπως προωθείται. Για να μην είμαστε άδικοι όμως. Εκεί μαθαίνεις το τεχνικό κομμάτι. Ναι οκ έχεις (ας πουμε) θεωρητικό υπόβαθρο, αλλά επειδή η διάγνωση και η θεραπεία είναι κομμάτι του γιατρού εσένα αυτό που σε νοιάζει είναι να δώσεις ένα αποτέλεσμα. Αλλά και να μην καταλαβαίνεις τι κάνεις δεν έχει σημασία. Παράδειγμα. Μαγειρεύεις και δεν θες να σου κόψει η μπεσαμέλ. Το "κόβει" σημαίνει τη μετουσίωση των πρωτεϊνών του γάλακτος όταν θερμανθούν απότομα. Πόσο σε νοιάιζει τι είναι και πως το λένε; Σε νοιάζει να μη συμβεί και αν συμβεί να το πέραισεις από σουρωτήρι. Κάπως έτσι.
    Με ενοχλεί που δεν θέλει να γίνει καλύτερος. Σαν να έχει αποδεχθεί ότι "τόσο καταλαβαίνω μην με ενοχλείτε". Εγώ δεν τα κανω όλα αυτά με το σκεπτικό α θα γίνω πλούσιος αν μαζέχω πτυχία. Το κάνω γιατί μαρέσει να είμαι καλύτερος, μαρέσει η επιστήμη μου και θέλω να την προχωράω. Δεν τη θεωρώ ακριβώς δουλειά αν και δουλειά είναι με την έννοαότι έτσι πληρώνομαι. Περισσότερο νιώθω ότι σκοπός μου γενικά σαν άνθρωπος είναι να μελετήσω και να ανακαλύψω. Έχει τόσα μυστήρια και πράγματα να ανακαλύψεις ο μικρόκοσμος, γιατι να χανω την ώρα μου να ανακατεύω ζουμιά σε διαγνωστικά ή να είμαι γραφειάς;
    Μαρέσει η ιστορία της επιστήμης. Θαύμαζα πάντα το ζεύγος Κιουρί που πραγματικά δούλευαν μαζί και πήραν από ένα Νόμπελ ο καθένας. Το ίδιο και το ζεύγος Κορι που ανακάλυψαν μαζί τις παθήσεις του γλυκογόνου και τον περίφημο κύκλο του Κόρι. Ακόμα και τώρα με τον Covid 2 τουρκοι (που είναι ζευγάρι νομίζω αλλά δεν είμαι σίγουρος) βρήκαν το εμβόλιο. Είχα ακούσει κάπου στην τηλεόραση για 2 ανθρώπους και λέει κάποιος ο ένας είναι η φωτιά και ο άλλος ο αέρας που φουντώνει τη φωτιά. Θα θελα ιδανικά, να έκανα κάτι μεγάλο. Όχι να έφευγα στις 2 από τη δουλειά για να κοιμηθώ λιγάκι και μετά να κανόνιζα με καναν χαζό φίλο να πάμε στο ηλίθιο μαγαζί με τα cupcakes και να το βαλουμε στορυ στο ινστα λες και είναι καμία έξοδος της προκοπής. Αυτό με πειράζει.

  6. #6
    Elenia781
    Guest
    Μετα απο τοσα χρόνια σχεσης καλο ειναι που κανεις την ανασκοπηση αυτη. Δεν ειναι παραξενο δυο ανθρωποι να μην εχουν κοινό μελλον. Αλλαζει ο ανθρωπος και οι προτεραιοτητες του. Για σενα εχει σημασια η πρόοδος ,ενας στόχος αν κατάλαβα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Μετα απο τοσα χρόνια σχεσης καλο ειναι που κανεις την ανασκοπηση αυτη. Δεν ειναι παραξενο δυο ανθρωποι να μην εχουν κοινό μελλον. Αλλαζει ο ανθρωπος και οι προτεραιοτητες του. Για σενα εχει σημασια η πρόοδος ,ενας στόχος αν κατάλαβα.
    εσυ το καταλαβες, ο δικος μου δεν το χει καταλαβει :P

  8. #8
    kopela93
    Guest
    Ναι,αλλά νομίζω ότι κατά κάποιον τρόπο τον έχεις ήδη απορρίψει. Πριν εφτά χρόνια είχες μικρότερη αυτοπεποίθηση και τώρα που "μεγάλωσες" και πέτυχες πράγματα στην καριέρα σου, σου φαίνεται λίγος. Και τότε λίγος σου φαινόταν αλλά τώρα σου φαίνεται λιγότερος.
    Αυτά "διαβάζω" μεσα από τα λόγια σου, ίσως κάνω και λάθος.
    Αν δε θαυμάζεις το σύντροφό σου, δεν έχει νόημα να είστε μαζί
    Πρέπει να σου βγαίνει φυσικό το να εστιάζεις στα θετικά του.
    Εσύ εστιάζεις στα πτυχία κτλ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Θα με παρεξηγησεις το ξερω...αλλα δεν πειραζει.Μιλας πολυ υπεροπτικά...τοσο που δεν ξερω αν το προβλημα ειναι οτι βλεπεις το συντροφο σου ως κατωτερο ή το οτι έχεις πολυ μεγαλη ιδεα για τον εαυτο σου.Χαλαρωσε....γιατι η ιδια υπεροψια θα σου βγει και στους ασθενεις και βλεπω τα πτυχια να μη σε βοηθανε και πολυ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Ισχύει ότι μιλάς πολύ υπεροπτικά.
    Όλα τά επαγγέλματα έχουν αξία καί είναι χρήσιμα.
    Καί δεν χρειάζεται όλοι νά γίνουν επιστήμονες.
    Ούτε νά έχουν ψηλά στόχους.
    Αν αυτός είναι χαρούμενος Με αυτό που κάνει αυτό αρκεί!!

    Απλά εσύ δεν τόν θαυμάζεις πια.
    Καί είναι κρίμα...να είστε μαζί ενώ δεν τόν θαυμάζεις καί δεν σού αρέσει αυτό που είναι αυτό που κάνει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Φίλε , έχει καβαλήσει λίγο το καλάμι . Συγνώμη, μη το πάρεις άσχημα, φιλικά το λέω. Σε κοινωνίες όπως η σημερινή ελληνική , πιστεύεις ότι έχει κανένα κύρος το πτυχίο και ο τίτλος, αν δεν συνοδεύονται από λεφτά ;;; Αν έχεις λεφτά, σε υπολογίζουν και σε σέβονται ως λεφτά ! Όχι ως ιατρό . Αν είσαι ιατρός , χωρίς λεφτά, δεν σε υπολογίζουν καθόλου. Με λεφτά σε υπολογίζουν , οποιαδήποτε δουλειά κι αν κάνεις ή αν τα βρήκες έτοιμα ή αν τα πήρες από μίζες ή αν είσαι διορισμένο κομματόσκυλο .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @kopela93, δεν τον εχω απορριψει. Θαυμαζω ότι είναι απλός, προσγειωμένος και καλός. Ολιγαρκής κάπως. Ίσως για αυτό δεν θέλει περισσότερα. Το να έχει μια δουλειά του αρκεί, δουλεύει επειδή πρέπει, δεν είχε κάποιο επαγγελματικό όνειρο να κυνηγήσει.

    @nicolina, ξερω ότι ακουγιεται ετσι και ως ενα βαθμό, ειναι, αλλα δεν είμαι υπερόπτης. Βλεπω σχεδον όλοι οι συναδελφοι να εχουν σχέση με επίσης γιατρους, μου φαινεται καπως περιεργο. Γενικα υπαρχει ενα χάσμα.Δεν τον απερριψα ποτε λογω αυτου, περισσοτερο με ενοχλει που δεν είναι ενθουσιασμενος με τη δδουλεια όσο εγω. Αυτο με πειραζει.

    @Al Bundy σιγουρα εχει το πτυχιο. Πολλοι θεωρουν πως δεν εχει γιατι απλα εχουμε βαλει σε ένα καλάθι όλα τα πτυχία, από το τελευταιο ΙΕΚ μέχρι το διδακτορικο. Το πτυχιο της Ιατρικης ειναι απο τα πιο δυνατα πτυχια. Και πολλοι γιατροι που δεν ηταν απο τζακι ειχαν στην πορεια τους πολλες φορες επιλογες που θα τους εφερναν χρηματα και τις απερριψαν. Μια χαρα σε υπολογιζουν οι ασθενεις απλα ειναι της μοδας να λεμε οτι δεν μετρανε τα πτυχια και οτι ολα είναι μονο ταλεφτα. Στα δημοσια νοσοκομεια γινονται υπερανθρωπες προσπαθειες απο ολους τους γιατρους απο ειδικευομενους μεχρι καθηγητες για να σωθουν οι ασθενεις και οι ασθενεις το ξερουν. Μπορει καποιοι απαισιοι γιατροι να παιρνουν φακελακια και καποιοι ανεγκεφαλοι να μην εκτιμανε το εργο του γιατρου, αυτοι ειναι ομως που τους κρατανεστη ζωη. Ασχετο βεβαια μ τοθεμα αυτο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Υπεροπτης ακουγεσαι και δες το λιγο γιατι μπορει να σου χαλασει ολη την εικονα σου...φιλικα παντα.Οι αλλοι συναδελφοι εχουν σχεση με γιατρους...ΕΣΥ ΔΙΑΛΕΞΕΣ αυτον που δεν ειναι γιατρος.Το ηξερες απο την αρχη οτι δεν ειναι γιατρος.Το οτι ξαφνικα αυτο σε ενοχλει...δικαιωμα σου ειναι...αλλα αυτο αφορα εσενα...οχι εκεινον.

    Αν πχ ελεγες οτι σε εκνευριζει το οτι εσυ θελεις να πηγαινετε ταξιδια και αυτος δεν θελει...θα λεγαμε οκ θα μπορουσε να κανει μια υποχωρηση.Αλλα εδω μιλαμε για τη δουλεια του...Δε μπορει ο αλλος να επιλεξει τι θα κανει με τη δουλεια του με βαση το τι θελεις εσυ .

    Αρα αν κατι ειναι λαθος ειναι η αποφαση σου να εισαι μαζι με αυτον τον ανθρωπο με τον οποιο διαφερετε τοσο.Αυτο να ξερεις στο λεω σα να το λεω στον καθρεφτη μου...στο λεω γιατι ζω μια παρομοια κατασταση μιας και με τον αντρα μου μπορει να ταιριαζουμε στο εργασιακο,μορφωτικο...αλλα διαφερουμε σε ολα τα υπόλοιπα.Μετα απο πολλες φορες λοιπον που εκνευριστηκα,ξενερωσα...κλπ ...συνειδητοποιησα οτι λαθος ήταν η επιλογη μου να ειμαι με εναν ανθρωπο τοσο διαφορετικο απο εμενα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Al Bundy σιγουρα εχει το πτυχιο. Πολλοι θεωρουν πως δεν εχει γιατι απλα εχουμε βαλει σε ένα καλάθι όλα τα πτυχία, από το τελευταιο ΙΕΚ μέχρι το διδακτορικο. Το πτυχιο της Ιατρικης ειναι απο τα πιο δυνατα πτυχια. Και πολλοι γιατροι που δεν ηταν απο τζακι ειχαν στην πορεια τους πολλες φορες επιλογες που θα τους εφερναν χρηματα και τις απερριψαν. Μια χαρα σε υπολογιζουν οι ασθενεις απλα ειναι της μοδας να λεμε οτι δεν μετρανε τα πτυχια και οτι ολα είναι μονο ταλεφτα. Στα δημοσια νοσοκομεια γινονται υπερανθρωπες προσπαθειες απο ολους τους γιατρους απο ειδικευομενους μεχρι καθηγητες για να σωθουν οι ασθενεις και οι ασθενεις το ξερουν. Μπορει καποιοι απαισιοι γιατροι να παιρνουν φακελακια και καποιοι ανεγκεφαλοι να μην εκτιμανε το εργο του γιατρου, αυτοι ειναι ομως που τους κρατανεστη ζωη. Ασχετο βεβαια μ τοθεμα αυτο.
    Φίλε μου, προσωπικά δεν είμαι αντίθετος με το φακελάκι . ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΟΙ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ, ΚΑΤΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ , ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΣΩΖΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ. Επίσης είναι τραγωδία χειρουργός , διευθυντής , να παίρνει 1300€ χωρίς τις εφημερίες . Ειδικά όταν ο υπάλληλος των ΔΕΚΟ , στην ίδια χώρα, τη δική μας, επειδή είχε μπάρμπα στην κορώνη και διορίοστηκε με το απολυτήριο του σχολείου στα 22, αμέσως μετά το στρατό , παίρνει ΤΑ ΤΡΙΠΛΑ.
    Τώρα που έχεις δει εσύ σεβασμό για τα πτυχία .... δεν ξέρω. Μάλλον είμαι μεγαλύτερος και έχω δει περισσότερα. Αν είσαι επιστήμονας και φτωχός ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΕ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ . Αν έχεις λεφτά και πηγαίνεις στις ψαροταβέρνες και πληρώνεις 300αρες τις τσιπούρες και τους αστακούς, τότε ναι, σε υπολογίζουν.
    Κι εσύ το σύντροφό σου, που μάλλον είχατε περάσει εποχές με λιγότερα μαζί , αν τον έβλεπες να κληρονομούσε κανένα εκατομμύριο και άρχιζε να πηγαίνει σκ σε χιονοδρομικά και να πληρώνει πανάκριβους ξενώνες, μάλλον θα τον εκτιμούσες περισσότερο , απότομα ! Τώρα όμως έχει αρχίσει να σου "βρωμίζει" . Μάλλον αντιμετωπίζω αντίστοιχη συμπεριφορά με τη δική σου, από τη γυναίκα μου, όπως μπορείς να διαβάσεις σε άλλο θέμα που άνοιξα ! Κι αυτή όταν ανέβηκαν οι δικές της δουλειές και τελείωσε τα δικά μου λεφτά, άρχισε να καβαλάει καλάμι .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @nicolina
    και αυτος ειναι στον παραϊατρικο χωρο και θα μπορουσε να καταλαβαιει τι κανει στο εργαστηριο αυτο λεω. Δεν θα με εκανε αυτο να τον χωρισω, απλως θα μαρεσε.

    @Al Bundy
    Δεν καταλαβαινω πως επηρεαζει το ποσα λεφτα εχω στην ακρη το ιατρικο μου προφιλ. Εγω ξερω οτι αν χρειαζονται ειδικο σε κατι συγκεκριμενο θα φωναξουν εμενα, γιατι ειμαι στους 10 σε ολη την Ελλαδα που το κανουν. Δεν τον βλεπω οικονομικα, ουτως η αλλως αυτος βγαζει σχετικά καλα λεφτα. Εγω βγαζω περισσοτερα αλλα επειδη βοηθαω τη μανα μου ειμαστε σχεδον στα ιδια. Αλλα μελλοντικα εχω προοπτικη να βγαλω αρκετα περισσοτερα.
    Θα ηθελα μια υγεια οπου οι γιατροι θα ειχαν απο το κρατος εναν αξιοπρεπη μισθο. Να αγοράζουμε 2 καφεδες για να βγαλουμε εφημερια και να μη λυπομαστε τα λεφτα, ουτε να παιρνουμε απο καπου φτηνα που να νναι σαν πετρελαιο. Αυτο για τις ΔΕΚΟ εχεις δικιο.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ειμαι προβληματισμένος με τον γάμο μου
    By Panos p in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 01-04-2015, 18:49
  2. ειμαι προβληματισμενος και χρειαζομαι βοηθεια
    By death4glory in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 29-07-2014, 06:50
  3. Ειμαι λιγο σε υπερενταση....οποτε καλημερα:)
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 23-08-2011, 18:20
  4. ειμαι λιγο στεναχωρημενος αυτες τις μερες
    By Value in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-11-2010, 00:14
  5. Προβληματισμένος...
    By Chocolate_Puma in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 11-10-2010, 17:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •