Γνωρίζοντας άτομα με ειδικές ανάγκες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728

    Γνωρίζοντας άτομα με ειδικές ανάγκες

    Σήμερα έτυχε (δεν το ήξερα δηλαδή) να είμαι σε μια διαλεξη στα πλαίσια ενός μαθήματος όπου υπήρχαν αρκετά άτομα ΑΜΕΑ (για λόγο που δεν έχει σημασία). Και συνειδητοποίησα ότι εγώ και οι περισσότεροι ενδεχομένως δεν έχουμε στον κύκλο μας τέτοια άτομα, ούτε γνωρίζουμε εύκολα ένα τέτοιο άτομο γιατί μεόλες τις δυσκολίες μάλλον (σίγουρα) είναι δυσκολο να κυκλοφορουν. Δεν ήταν με αμαξίδιο απαραίτητα. Ένα παιδί έκατσε κάπου που καθόντουσαν άλλοι 3 και μόλις έκατσε έφυγαν αμέσως και οι 3 τους. Και τους ρωτησε αν εφυγαν για αυτον και ειπαν μια μαλακιουλα οτι περιμεναν εναν φιλο και θα ηταν τεσσερις και δεν πρεπει να καθομαστε τοσο κοντα κτλ. Μετα πηγε σε εναν αλλον και τον ρωτησε αν μπορει να κατσει διπλα του και ειπε ναι. Ενιωσα οτι επαιζα σε αμερικανικη εφηβικη ταινια που κοροδευαν καποιο σπασικλακι. ΛΕω δεν γινεται σοβαρα να εφυγαν για αυτον. Δεν ειχε κινητικο προβλημα καπως μιλαγε περιεργα και κατι επαιζε με την κινηση των χεριων.

    Ηρθε και δευτερο παιδι και δυσκολευοταν καπως (ειχε πατεριτσες καπως) και του ειπα να κατισει διπλα μου δεν εβρισκε. Ειχε προβλημα και λιγο στα χερια. Τον βοηθησα να φορεσει τα γαντια του. Χαρηκα που μπορεσα να τον βοηθησω. Δεν ξερω πως να το διατυπωσω. Εγω ενιωσα ομορφα που τον βοηθησα, αυτος ενιωσε ομορφα που ημουν ευγενικος μαζι του. Θεωρω λιγα πραγματα ειναι έτσι, όπως η ευγένεια ενός ξένου (όπως εγώ). Μετα ηρθε μια κοπελα σε αμαξιδιο και κατι βλακεια εκανα εγω στον εαυτο μου και γελασα και γελασε και αυτη. Και ενιωσα οτι ετσι απλα, χωρις καμια προσπαθεια δημιουργηθηκε ωραιο κλιμα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν χρειαζεται να ψαξεις τοσο πολυ. Ενα μεγαλο ποσοστο του φορουμ ειναι ατομα με ειδικες αναγκες. Εγω για παραδειγμα, που μαλιστα προς το παρον παιρνω και αναπηρικη συνταξη. Εαν με συναντησεις εξω δεν νομιζω να καταλαβεις κατι διαφορετικο σε μενα, απο την αποψη οτι εχω καποια ιδιαιτερη αναγκη. Βεβαια λιγο δυσκολο να με συναντησεις γιατι ειμαι αρκετα εσωστρεφης.
    Τεσπα, μιλαμε και απο εδω, εαν και ο γραπτος λογος δεν μπορει να δειξει πολλα.
    Εαν με πετυχεις στα κεφια μου μαλλον θα σε αφησω και με ανοικτο το στομα. Παιρνω συχνα αυτη την αντιδραση :P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Γράφοντας "ειδικές ανάγκες" εννοείς κυρίως κινητικά προβλήματα, όχι όλα τα προβλήματα υγείας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Γράφοντας "ειδικές ανάγκες" εννοείς κυρίως κινητικά προβλήματα, όχι όλα τα προβλήματα υγείας.
    ναι σε κινητικά, νευρολογικά αναφέρθηκα όχι σε παθολογικά ή ψυχιατρικά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    η αλήθεια είναι ότι στερούνται οι ανθρώποι με κινησιακές δυσκολίες πολλές ευκαιρίες στη ζωή που εμείς που δεν έχουμε δεν καταλαβαίνουμε πόσο σημαντικές είναι.
    γι αυτό ακριβώς τον λόγο δεν υπάρχει αυτό που λέμε ορατότητα, γι αυτό και δεν συναντάς συχνά ανθρώπους με κινησιακές δυσκολίες.
    υπάρχουν καλοί και κακοί ανθρώποι. καποιοι ανθρώποι κάνουν δουλειά με τον εαυτό τους, άλλοι όχι. εγώ έτσι το βλέπω.

  6. #6
    Elenia781
    Guest
    Θυμαμαι πριν χρονια, πετυχαινα 7 το πρωι μια εργαζόμενη τυφλή που ηταν στην σταση κανονικα με το μπαστουνι που χρησιμοποιούν οι τυφλοί και εμπαινε στο τραμ. Στην Καλλιθέα ιδιαίτερα εχω συναντήσει πολλούς τυφλούς και εχει τύχει να βοηθήσω να ανέβουν στο λεωφορείο. Είναι μαχητές! και ενώ εμείς εχουμε τα χάλια μας και γκρινιάζουμε ,πως είναι να ζείς χωρίς όραση?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Στον πολιτισμένο κόσμο , υπάρχουν υποδομές, θεσμοί και παιδεία , που τους επιτρέπουν να κυκλοφορούν και να λειτουργούν . Φυσικά εμείς , δεν έχουμε καμία σχέση με αυτό , ούτε πρόκειται να αποκτήσουμε.

Similar Threads

  1. Χρειάζεστε ανακούφιση γνωρίζοντας ότι δεν είμαι ο μόνος
    By farukhcasy2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-04-2020, 18:12
  2. ειδικες ικανοτητες?
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 107
    Last Post: 07-06-2017, 17:58
  3. Replies: 16
    Last Post: 29-08-2012, 15:06
  4. ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ??
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 30-05-2012, 03:07
  5. οι ανάγκες μου σε προτεραιότητα
    By madarini in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 04-04-2005, 23:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •