Να αλλάξω δουλειά;;; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Καταρχάς κάνω αυτή τη δουλειά όπως ειπα 17 χρόνια και τα μάτια μου έχουν δει τα πάντα. Δεν τσουβαλιάζω όλα τα παιδιά, αλλά ο σεβασμός στις μέρες μας είναι άγνωστη λέξη δυστυχώς. Είναι ελάχιστα τα παιδια που έρχονται από το σπίτι τους με ήθος και αξίες.
    Δεν μιλάμε για δημόσιο σχολείο. Τα πράγματα στα ιδιωτικά έχουν ξεφύγει. Οι πελάτες κάνουν ο,τι θέλουν και τα αφεντικά προσκυνάνε για να έχουν πελατεία.
    Δεχόμαστε κάθε καρυδιάς καρύδι με χίλια δυο θέματα και προβλήματα τα οποία καλούμαστε εμείς να τα διαχειριστούμε χωρίς να είμαστε ειδικοί παιδαγωγοί.
    Η κατάσταση είναι τρομερά δύσκολη και απαιτεί πολύ λεπτούς χειρισμούς από πλευράς μας.
    Το πως στέκεται ένας δάσκαλος μέσα στην τάξη σαφώς και είναι μεγάλη υπόθεση, αλλά πλέον σε μια τάξη με 30 παιδια με αυτούς τους γονείς και αυτή την ανατροφή τα πράγματα έχουν αγριέψει παρα πολύ.
    Καμία σχέση με 5 χρόνια πριν πχ. Συν τις καραντίνες και τα προβλήματα που κουβαλάνε όλοι από αυτή την κατάσταση.
    Αυτό ακριβώς επισημαίνω. Ότι δεν μπορώ πια να ανταπεξέλθω σε αυτές τις απαιτήσεις. Γι αυτό σκέφτομαι να αλλάξω κλάδο. Γνωρίζω καλά ότι αυτό είναι ρίσκο, αλλά αν δεν ξέ κουνηθεις απο το comfort zone δεν πρόκειται ποτε να μάθεις τι άλλο θα μπορούσε να γίνει….
    στα δημοσια να δεις ποσο εχουν ξεφυγει...
    εχω φιλη διευθυντρια σε δημοσιο και μας ελεγε οτι εχει ακομα και παραβατικα στοιχεια που απειλουν καθηγητες με επιθεσεις , οπλα και αλλα ομορφα...

    εφοσον εισαι στον ιδιωτικο τομεα και δεν θα αφησεις θεση στο δημοσιο, δες μηπως μπορεις να οργανωσεις μια δουλεια με ιδιαιτερα μαθηματα.
    αλλιως, ψαξε πρωτα μια καλη δουλεια και μετα φυγε.
    αλλα πωλητρια, δεν ειναι καθολου καλη δουλεια, ουτε σταθερη, ουτε παιρνουν ευκολα μια γυναικα πανω απο τα 40, εκτος αν εισαι πολυ φιλη με τον εργοδοτη.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Το καλό με το να είσαι σε ιδιωτικό , είναι ότι δεν σου απαγορεύεται να κάνεις μάθημα σε παιδιά , εκτός σχολείου. Θα μπορούσες να ξεκινήσεις έτσι και βλέπεις πως πάει και μετά αφήνεις το σχολείο .

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Καταρχάς κάνω αυτή τη δουλειά όπως ειπα 17 χρόνια και τα μάτια μου έχουν δει τα πάντα. Δεν τσουβαλιάζω όλα τα παιδιά, αλλά ο σεβασμός στις μέρες μας είναι άγνωστη λέξη δυστυχώς. Είναι ελάχιστα τα παιδια που έρχονται από το σπίτι τους με ήθος και αξίες.
    Δεν μιλάμε για δημόσιο σχολείο. Τα πράγματα στα ιδιωτικά έχουν ξεφύγει. Οι πελάτες κάνουν ο,τι θέλουν και τα αφεντικά προσκυνάνε για να έχουν πελατεία.
    Δεχόμαστε κάθε καρυδιάς καρύδι με χίλια δυο θέματα και προβλήματα τα οποία καλούμαστε εμείς να τα διαχειριστούμε χωρίς να είμαστε ειδικοί παιδαγωγοί.
    Η κατάσταση είναι τρομερά δύσκολη και απαιτεί πολύ λεπτούς χειρισμούς από πλευράς μας.
    Το πως στέκεται ένας δάσκαλος μέσα στην τάξη σαφώς και είναι μεγάλη υπόθεση, αλλά πλέον σε μια τάξη με 30 παιδια με αυτούς τους γονείς και αυτή την ανατροφή τα πράγματα έχουν αγριέψει παρα πολύ.
    Καμία σχέση με 5 χρόνια πριν πχ. Συν τις καραντίνες και τα προβλήματα που κουβαλάνε όλοι από αυτή την κατάσταση.
    Αυτό ακριβώς επισημαίνω. Ότι δεν μπορώ πια να ανταπεξέλθω σε αυτές τις απαιτήσεις. Γι αυτό σκέφτομαι να αλλάξω κλάδο. Γνωρίζω καλά ότι αυτό είναι ρίσκο, αλλά αν δεν ξέ κουνηθεις απο το comfort zone δεν πρόκειται ποτε να μάθεις τι άλλο θα μπορούσε να γίνει….
    Ναι, δεν ειναι καλα τα πραγματα στα ιδιωτικα σχολεια. Πολυ πιο δυσκολα απο τα δημοσια. Το εχω συζητησει με εκπαιδευτικους που εχουν περασει και απο τα δυο σταδια. Και εγω δεν ειμαι ασχετος με την εκπαιδευση, εχω διδαξει καπου τεσσερα χρονια.
    Προσωπικα εαν ασχολιομουν παλι με τη διδασκαλια, θα ηταν σε ενηλικους ή με αποσταση οπως το να φτιαξω online μαθηματα στο udemy.
    Δεν ξερω τι να κανεις, απλα σε καταλαβαινω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #34
    Nefeli28
    Guest
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το επάγγελμα είναι πραγματικά δύσκολο κι οποιος έχει αναλογη εμπειρία με καταλαβαίνει.
    Όταν λέω να αλλάξω δουλειά εννοώ να φύγω τελείως από αυτό τον κλάδο άρα ούτε ιδιαίτερα μαθήματα ούτε κάτι σχετικό γιατί με έχει κουράσει παρα πολύ το συγκεκριμένο αντικείμενο. Δυστυχώς όταν ξεκίνησα ήταν όλα πολύ διαφορετικά και η δουλειά αυτή μου άρεσε πολύ.
    Τα πράγματα όμως εχον αλλάξει παρα πολύ και πλέον έχει χαθεί εκείνη η όμορφη επικοινωνία με τα παιδιά. Τωρα πλέον περισσότερο κάνουμε τους ψυχολόγους, τους αστυνομικούς και τους δικαστές και λιγότερο τους δασκάλους. Τα παιδιά δεν είναι όπως ήταν και λογικό σε ένα βαθμό αφού ολα έχουν αλλάξει και αλλάζουν.
    Σίγουρα το να πάω πωλήτρια καπου θα ειναι κουραστικό, αλλά εάν δεν έχω άλλη επιλογή θα αναγκαστώ να το κάνω. Δεν σκοπεύω να φύγω χωρίς να έχω βρει πρώτα δουλειά εκτός κι αν φτάσω εκτός των οριων μου πια. Πράγμα που δεν αποκλείω έτσι όπως νιώθω τον τελευταίο καιρό.

  5. #35
    Elenia781
    Guest
    Θα μπορουσες να προετοιμαστεις στην Στενογραφία . Μια λυση σου γράφω!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Nefeli28, μόλις διάβασα το θέμα σου και βλεπω ότι έχουμε παρομοιους προβληματισμους...

    Θα μπορούσες να ασχοληθείς με τα παιδαγωγικά για άτομα με ειδικές ανάγκες, ίσως αν είχες μερικούς γνωστούς με μουσεια και φυσικά με ιδιαίτερα.
    καταλαβαίνω απόλυτα ότι εχεις απηυδήσει και διψας για ριζικες αλλαγες...είναι και δυσκολη εποχή στην Ελλάδα.
    Με το πτυχίο σου και μια συμπληρωματική εκπαιδευση εναμιση ετους και αριστη γλωσσα, διορίζεσαι σε δημοσιο σχολειο στο εξωτερικό άνετα. Εγώ προς τα εκεί κατευθυνομαι και ειδικά προς προσχολική αγωγή...Αλλά δεν έχω ακόμα άριστη τη γλώσσα και συν 3 ετη σπουδών επιπλέον μαζί με δουλειά άσχετη...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Υπάρχει νομίζω και ένας σημαντικός παράγοντας που δεν λαβαίνετε υπόψη στην συζήτηση: Άλλο ένας άνθρωπος χωρίς ιδιαίτερες δεσμεύσεις κι άλλο μια γυναίκα με παιδιά ανήλικα ακόμα κι άντρα. Υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης άμεσα ή στο κοντινό μέλλον; Τι οικονομικές ανάγκες υπάρχουν που μπορεί να σε περιορίζουν στις επιλογές σου;
    Αν δεν μπορείς να μετακινηθείς, στον τόπο που ζεις τι ευκαιρίες για δουλειά υπάρχουν τριγύρω, με ποιες απολαβές και σε τι τομέα;

  8. #38
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Να συμπληρώσω στο τελευταίο που γράφει η @Sonia, ότι στην περίπτωση που υπάρχει σύντροφος και παιδιά, είναι σημαντικό να υπάρχει υποστήριξη και από εκείνον.

  9. #39
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Deploy View Post
    Να συμπληρώσω στο τελευταίο που γράφει η @Sonia, ότι στην περίπτωση που υπάρχει σύντροφος και παιδιά, είναι σημαντικό να υπάρχει υποστήριξη και από εκείνον.
    Έχεις απόλυτο δικιο σε αυτό…

  10. #40
    Nefeli28
    Guest
    Πήγα σε μια συνέντευξη για πωλήτρια και μου ζήτησαν να κάνω την άλλη βδομάδα κανα δυο μέρες δοκιμαστικό. Ο μισθός είναι περισσότερος από αυτόν που παίρνω τώρα στο ιδιωτικό σχολείο…τραγικό ….
    Αλλά τα ωράρια είναι καταστημάτων κλπ.
    Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω…
    Η ψυχολόγος που ξεκίνησα επίσης είπε να μην αφήσω αυτόν τον κλάδο, παρόλο που της έλεγα ότι δεν αντέχω με τίποτα πλέον να δουλεύω με παιδιά. Επέμενε πχ να κάνω μαθήματα ιδιαίτερα. Όμως αυτό δεν είναι βασική δουλειά, ούτε ασφάλιση ούτε τίποτα…

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Πήγα σε μια συνέντευξη για πωλήτρια και μου ζήτησαν να κάνω την άλλη βδομάδα κανα δυο μέρες δοκιμαστικό. Ο μισθός είναι περισσότερος από αυτόν που παίρνω τώρα στο ιδιωτικό σχολείο…τραγικό ….
    Αλλά τα ωράρια είναι καταστημάτων κλπ.
    Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω…
    Η ψυχολόγος που ξεκίνησα επίσης είπε να μην αφήσω αυτόν τον κλάδο, παρόλο που της έλεγα ότι δεν αντέχω με τίποτα πλέον να δουλεύω με παιδιά. Επέμενε πχ να κάνω μαθήματα ιδιαίτερα. Όμως αυτό δεν είναι βασική δουλειά, ούτε ασφάλιση ούτε τίποτα…
    Aυτό με τους μισθούς όντως είναι τραγικο...περιγελαται η παιδεια, αλλα από την αλλη ετσι θελει η αγορα...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Μπορείς νά τό δοκιμάσεις καί αυτό, τής πωλήτριας τό πόστο. Μπορεί νά σού αρέσει μπορεί καί όχι.
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Πήγα σε μια συνέντευξη για πωλήτρια και μου ζήτησαν να κάνω την άλλη βδομάδα κανα δυο μέρες δοκιμαστικό. Ο μισθός είναι περισσότερος από αυτόν που παίρνω τώρα στο ιδιωτικό σχολείο…τραγικό ….
    Αλλά τα ωράρια είναι καταστημάτων κλπ.
    Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω…
    Η ψυχολόγος που ξεκίνησα επίσης είπε να μην αφήσω αυτόν τον κλάδο, παρόλο που της έλεγα ότι δεν αντέχω με τίποτα πλέον να δουλεύω με παιδιά. Επέμενε πχ να κάνω μαθήματα ιδιαίτερα. Όμως αυτό δεν είναι βασική δουλειά, ούτε ασφάλιση ούτε τίποτα…
    Καί αν δείς ότι δεν μπορείς πας παρακάτω. Καί εγώ συμφωνώ ότι μπορείς νά μεταφερθεις σε άλλη δουλειά Με τά προσόντα που ηδη έχεις.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Δύσκολο να σε πάρουν χωρίς προϋπηρεσία, πολύ δύσκολο. Και μετά γιατί να μην πάρουν μια κοπέλα 35 ετών που να έχει ξαναδουλέψει σε τέτοιο πόστο. Μην νομίζεις πως και εδώ τα πράγματα είναι εύκολα,είναι πολλές οι ψωνισμενες που σε βγάζουν εκτός εαυτού , τα ωράρια ειδικά τα Χριστούγεννα ατελείωτα. Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις ιδιαίτερα σε παιδάκια.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Πήγα σε μια συνέντευξη για πωλήτρια και μου ζήτησαν να κάνω την άλλη βδομάδα κανα δυο μέρες δοκιμαστικό. Ο μισθός είναι περισσότερος από αυτόν που παίρνω τώρα στο ιδιωτικό σχολείο…τραγικό ….
    Αλλά τα ωράρια είναι καταστημάτων κλπ.
    Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω…
    Η ψυχολόγος που ξεκίνησα επίσης είπε να μην αφήσω αυτόν τον κλάδο, παρόλο που της έλεγα ότι δεν αντέχω με τίποτα πλέον να δουλεύω με παιδιά. Επέμενε πχ να κάνω μαθήματα ιδιαίτερα. Όμως αυτό δεν είναι βασική δουλειά, ούτε ασφάλιση ούτε τίποτα…
    Νεφέλη νομίζω πως έχει δίκιο η ψυχολόγος σε αυτό το θεμα. Και πωλήτρια μην φανταστείς ότι θα έχεις λιγότερες ευθύνες. Αν δεν πάει καλά το μαγαζί με σένα θα τα βάζει το αφεντικό και άσε μην σου τύχει και καμιά στραβή συνάδερφος. Βέβαια αν θες να προσπαθήσεις καντο. Θα βγεις και από την απορία.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Θα σου πω εγω 46 χρονων ειμαι αγροτησ η ελια θελει ενα λιπασμα ενα κλαδεμα κι ενα ραντισμα τιποτα δυσκολο δηλαδη απο τοτε που περασα τα 40 εχω μπει στα βαθεια τησ δουλειασ δεν μπορω να κανω τιποτα για το λιπασμα εχω ανυσηχια μηπωσ δεν ειναι καλο μηπωσ δεν βρεξει μηπωσ γινει κατι που δεν ξερω και για τα αλλα τα ιδια πανω κατω εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι μετα τα 40 επειδη τα βλεπεισ ολα καταλαβαινεισ τι μπορει να παει λαθοσ κ δεν μπορεισ να το αντιμετωπισεισ γτ βλεπεισ την αληθεια γυμνη οπωσ ειναι εν ολιγοισ οτι κι αν κανεισ τα ιδια προβληματα θα εχεισ κατσε στα αυγα σου σε ολουσ συμβαινει

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Μάλλον δεν είμαι έτοιμη να αλλάξω δουλεια
    By Dimitra01 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 23-06-2021, 00:20
  2. ΠΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ;
    By Sissy21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 10-08-2017, 11:02
  3. θέλω να αλλάξω την ζωή μου
    By stavroula19 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 01-08-2015, 19:12
  4. Θελω να αλλαξω
    By Atyxos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 05-09-2012, 02:33
  5. Μπορώ να αλλάξω?
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 05-08-2010, 11:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •