Ψύχωση με καταθλιπτικά συμπτώματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32

    Ψύχωση με καταθλιπτικά συμπτώματα

    Καλησπέρα σας

    Λαμβάνω αγώγή Ολανζαπίνη 15mg, Σερτραλίνη 100mg και Βουσπιρόνη 10mg πρωί και 10mg βράδυ.

    Έχετε καμία εμπειρία για την παραπάνω αγωγή; Ποια είναι η αποψή σας; Είναι "ισχυρή" αγωγή;

    Ευχαριστώ πολυ!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Oυσιαστικά έχεις ένα κοκτέηλ κάπως ορθολογικό θα έλεγα. Δηλαδή σού βάζει ολανζαπίνη για την ψύχωση, σερτραλίνη για την κατάθλιψη και βουσπιρόνη ως αγχολυτικό για να αποφύγεις την κόκκινη γραμμή (xanax , lexotanil κτλ.... ). Ta mg είναι κάπως ανεβασμένα αλλά όχι και υπερβολικά.. Πιστεύω ότι έχεις έναν γιατρό που μπορείς να τον εμπιστευτείς... Ειδικά με το Bespar σε φρόντισε ώστε να μην μπλέξεις με ναρκωτικά όπως stedon , xanax, lex... Προχώρα , συνέχισε , καλή δύναμη..!
    Ευχαριστω πολυ!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Oυσιαστικά έχεις ένα κοκτέηλ κάπως ορθολογικό θα έλεγα. Δηλαδή σού βάζει ολανζαπίνη για την ψύχωση, σερτραλίνη για την κατάθλιψη και βουσπιρόνη ως αγχολυτικό για να αποφύγεις την κόκκινη γραμμή (xanax , lexotanil κτλ.... ). Ta mg είναι κάπως ανεβασμένα αλλά όχι και υπερβολικά.. Πιστεύω ότι έχεις έναν γιατρό που μπορείς να τον εμπιστευτείς... Ειδικά με το Bespar σε φρόντισε ώστε να μην μπλέξεις με ναρκωτικά όπως stedon , xanax, lex... Προχώρα , συνέχισε , καλή δύναμη..!
    Εμείς που πλεξαμε με ζαναξ φίλε τι κάνουμε γύρω στο 1μιλιγκραμ την μέρα για χρόνια. Αν πάρω αντιψυχωσικα θα κοπούν; Έχω κατάθλιψη βαριά όχι με ψυχωση

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Εμείς που πλεξαμε με ζαναξ φίλε τι κάνουμε γύρω στο 1μιλιγκραμ την μέρα για χρόνια. Αν πάρω αντιψυχωσικα θα κοπούν; Έχω κατάθλιψη βαριά με ψυχωση
    Δεν γνωριζω καθολου την ψυχωση , αλλα με λιγο αντιψυχωσικο μειωσα δραματικα τα ζαναξ, επαιρνα πολλα , ημουν εθισμενος σε αυτα ....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν γνωριζω καθολου την ψυχωση , αλλα με λιγο αντιψυχωσικο μειωσα δραματικα τα ζαναξ, επαιρνα πολλα , ημουν εθισμενος σε αυτα ....
    Για κει οδευω και γω...Απόφαση να το παρω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Για κει οδευω και γω...Απόφαση να το παρω
    τα αντιψυχωσικα ειναι σε γενικες γραμμες βαρια φαρμακα , τα παιρνεις μονο αν υπαρχει σοβαρο προβλημα ......... μην κοιτας που εγω πηρα λιγο αντιψυχωσικο ( 100mg seroquel ) , το πηρα για να μειωσω τα 9mg ζαναξ /μερα που τα εκανα με την βοηθεια του 2mg /μερα , δλδ. παιζοταν αν εκανα μεγαλυτερη ζημια με τα ζαναξ παρα με το αντιψυχωσικο.......

  8. #8
    Nefeli28
    Guest
    Είμαι στη φάση που κόβω τα αντιψυχωσικα. Δεν ξέρω αν έχει κανεις παρόμοια εμπειρία…

Similar Threads

  1. Ψύχωση με καταθλιπτικά συμπτώματα
    By jack ponti in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 21-09-2021, 17:12
  2. Replies: 0
    Last Post: 28-03-2018, 17:53
  3. Replies: 13
    Last Post: 07-09-2017, 22:58
  4. Replies: 1
    Last Post: 29-08-2016, 21:18
  5. ΨΥΧΩΣΗ KΑΙ ΨΥΧΩΤΙΚΆ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ
    By Χάιντι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 01-06-2010, 20:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •