ολα χαλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    3

    ολα χαλια

    καλησπερα σε ολους!
    Γραφω εδω μιας και δεν εχω καποιον αλλο να μιλισω και να με κατανοησει.....ειμαι 24 χρονων και πλεον ειμαι χαλια ψυχολογικα χωρις καμια βλεψει για βελτιωση μονιμα μεσα στο αγχος και συνεχως προβληματα εχω μεινει χωρις φιλους,χωρις στοχους χωρις 8ελειση για τιποτα και τα πιο πολλα που κανω τα κανω μηχανικα απλα δεν αντεχω αλλο αυτην την κατασταση νιω8ω οτι και κατι να προσπα8ησω να κανω για να βελτιω8ω 8α παει καταδιαολου σαν να ειμαι ο καταδικασμενος σε ατυχια μονιμα εχω προβληματα ολο περιμενουν πραγματα απο μενα μονο ζητανε πραγματικα εχω μπουχτισει πια δεν 3ερω τι να κανω νιω8ω αβοη8ητος σε μια κατασταση που μονο χειρωτερη γινεται

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    24
    Πολλοί βιώνουν τα ίδια. Αλλά δεδομένης της ηλικίας σου ειναι νωρις για τόσο καταδικαστικά συμπεράσματα. Οι φίλοι και οι στόχοι δεν είναι κάτι το αυτονόητο αλλά ούτε και απαραίτητο σε κάθε φάση της ζωής. Βιώνεις μια υπαρξιακή κατάσταση ιδιαίτερη αρνητική μεν αλλά έχει και αυτή το νόημα και τη σημασία της. Είναι σημαντικό να βρεις ποιος είσαι, τι θέλεις και τι δε θέλεις από τη ζωή, ποιες είναι οι αντοχές και οι δυνατότητές σου. Πάρε το αδιέξοδο σαν ένα ταξίδι αυτογνωσίας. Σιγά σιγά και σταδιακά θα βρεις τον εαυτό σου από μέσα σου και όχι με βάση το τι είναι και τι κάνουν οι άλλοι.

  3. #3
    Να βρεις μέσα σου στόχους και να βάλεις για τον καθένα μια αρχή π χ νιώθω μέσα μου πως επαγγελματικά με ελκύει η τάδε τέχνη ή η Χ επιστήμη, άρα πρέπει να σπουδάσω, άρα θα πρέπει να πάρω βιβλία και ν' αρχίσω να διαβάζω ή να ξεκινήσω φροντιστήρια για να περάσω στις πανελλαδικές. Δεν έχω φίλους, έχω όμως κάποιους γνωστούς από παλιά, καποιους παλιούς συμμαθητές, ξέρω ένα χώρο που συχνάζουν γνωστοί ή άτομα με τα ίδια ή συναφή με μένα ενδιαφέροντα. Να ξεκινήσω να παίρνω τηλέφωνα ή να πηγαίνω εκεί που συχνάζουν, να ανταλλάζω τηλέφωνα μαζί τους και να κανονίζω μετά μαζί τους συναντήσεις. Με κάποιους απ αυτούς θα προκύψει παρέα και φιλία. Αυτό που θα σου αλλάξει βασικά τη διάθεση είναι το να κάνεις κάτι που το νιώθεις μέσα σου σαν δημιουργικό κι όταν κάτι μέσα μου κτυπάει ως δημιουργικό προκαλείται χαρά και συνεχίζω και μεγαλώνω αυτή τη δημιουργία, γι αυτό ξεκίνησα να σου μιλάω για σπουδή ή τέχνη.
    Τουλάχιστον κάνε ξεκίνημα γι αυτα τα δυο που σου πα. Θα δεις αλλαγή στη διάθεση.
    γιάννης

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    3
    καλησπερα!ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας
    Δεν ειναι οτι δεν δουλευω....δουλευω σεζον απο τα 19 μου....το 8εμα μου ειναι οτι πριν 2,5 χρονια πε8ανε ο πατερας μου απο ανακοπη εντελως 3αφνηκα εκει ηταν που κατερευσα μου βγηκαν αισ8ηματα και πονος που δεν ειχα φανταστει.....παντα ειμουν ενα απομακρο ατομο μαλλον επειδη ειχα μεγαλωσει σε χωριο με λιγα ατομα γυρω μου ειμουν ευσωμος και ειχα προβλημα στην ομιλια(1-2 γραμματα δεν τα προφερα καλα)+καποια οικογενιακα προβληματα......ομως ειχα μπει σε ενα δρομο ειχα αρχισει να αντιμετωπιζω τα προβληματα μου να κανω ονειρα και να βαζω στοχους και ενιω8α οτι μπορω να γινω πιο κοινωνικος πλεον .....οταν εγινε οτι εγινε με τον πατερα μου λοιπον ολα αλλα3αν οι προτερεωτητες η κα8ημερινοτητα, τα προβληματα +καποια οικονομικα που προεκυψαν .......πλεον ολοι τα περιμενουν ολα απο εμενα οποτε τι στοχους να εχω οταν εχω δεσμευσεις και υποχρεωσεις χωρις να περιμενω στιρι3η απο που8ενα?μεσα σε ολα αυτα προεκυψε και ο κορονοιος .....πλεον στην πολη που μενω μονο καινουργια προσωπα βλεπω ολοι που καναμε παρεα εχουν τελειωσει και εχουν παει στον τοπο τους.....αισ8ανομαι μπερδεμενος χωρις δυναμη και 8εληση νιω8ω οτι 8α μεινω μια ζωη μονος μου σε αυτο το συνεσ8ημα ....8α η8ελα τα πραγματα να εχουν παει αλλιως....πραγματικα σκεφτομαι πολλες φορες τι εχω κανει και μου πανε ολα ετσι χαλια απο εκεινη την μερα .......3ερω οτι δεν 8απρεπε να νιω8ω ετσι και οτι τα βλεπω ολα πολυ δραματικα αλλα πως να νιω8ω οταν ολοι πανε μπροστα προοδευουν και γω μενω πισω στασιμος χωρις να μπορω να μπω σε μια τα3η και να επιστρεψω στο σημειο που ειμουν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Οι καταθλιπτικοι ειστε οι μονοι που μιλατε για σχεσεισ μεσα στο θεμα σασ στο αγχοσ μιλανε για το αγχοσ στην ψυχωση μιλανε για την ψυχωση εσεισ μιλατε για σχεσεισ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Δεν ξεχναμε οτι αγχοσ καταθλιψη θεραπευονται

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    3
    για το αγχος ναι 8εραπευεται οταν μπεις στην ρουτινα και εχεις την εμπειρια να αντιμετοπισεις μια κατασταση.....
    η κατα8λιψη πιστευω(πρωσοπικη μου αποψη) δεν 8εραπευετε απλα μπαινει σε καταστολη μπορει να 3επερασεις μια κατασταση που σου την προκαλει μεχρι να βρε8ει κατι πιο σοβαρο και να σε ρι3ει 3ανα....

    η περιπτωση μου εχει κατι απο ολα που με εχει φερει σε αυτο το σημειο ειμαι καινουργιος και δε 3ερω να ανοι3ω 8εμα σε αλλη 8εματικη ενοτητα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εγω εδω ειμαι ο πιο ασχετοσ γραφω οταν δεν εχω τι αλλο να κανω γιατι ο ασθενησ νομιζει οτι μονο αυτοσ εχει προβληματα κι οτι τα μονα προβληματα ειναι τα αισθηματικα ε αυτο μου τι σπαει

Similar Threads

  1. Χάλια ολα
    By stellagla89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 10-03-2020, 22:46
  2. Χαλια
    By Gtyos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 10-03-2020, 18:58
  3. χαλια
    By zeroend in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 31-01-2018, 21:00
  4. χαλια
    By giolanta in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 23-10-2014, 10:11
  5. χαλια χαλια χαλια
    By LaLuna in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 18-04-2010, 20:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •