Ξαφνική ζάλη και τάση λιποθυμίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33

    Ξαφνική ζάλη και τάση λιποθυμίας

    Καλημέρα σε όλους. Χτες βράδυ και ενώ ξαπλωνα στον καναπέ και χάζευα τηλεόραση ένιωσα να γυρνάει το κεφάλι μου... Σηκώθηκα και πήγα να πιω νερό και καθώς έπινα η ζάλη χειροτέρεψε και ένιωσα τα πόδια μου να μη με κρατάνε και ειμουν έτοιμος να λιποθυμισω... Ξάπλωσα στον καναπέ και ευτυχώς δεν έχασα τις.αισθησεις μου. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα πέρασε και η ζαλάδα. Μέτρησα την πίεση μου αλλα λόγω του άγχους ήταν ανεβασμένη στην αρχή αλλά μετά από λίγο έπεσε. Πήρα μισό Xanax για να ηρεμισω και τελικά μετά από καμιά ώρα κατάφερα και να κοιμηθώ... Να πω ότι είμαι αγχώδης τύπος και στρεσαρωμαι εύκολα. Αυτή η ζάλη και η τάση λιποθυμίας είναι κάτι που μπορεί να προκληθεί απ το άγχος? Έχω κάνει τελευταία αρκετές εξετάσεις, αίματος, καρδιολογικες, γαστρεντερολογος και όλα ήταν μια χαρά... Μήπως πρέπει να επισκευθω νευρολόγο γι αυτό το επεισόδιο???, Ευχαριστώ.
    Last edited by sakis78; 03-11-2021 at 14:05.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by sakis78 View Post
    Καλημέρα σε όλους. Χτες βράδυ και ενώ ξαπλωνα στον καναπέ και χάζευα τηλεόραση ένιωσα να γυρνάει το κεφάλι μου... Σηκώθηκα και πήγα να πιω νερό και καθώς έπινα η ζάλη χειροτέρεψε και ένιωσα τα πόδια μου να μη με κρατάνε και ειμουν έτοιμος να λιποθυμισω... Ξάπλωσα στον καναπέ και ευτυχώς δεν έχασα τις.αισθησεις μου. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα πέρασε και η ζαλάδα. Μέτρησα την πίεση μου αλλα λόγω του άγχους ήταν ανεβασμένη στην αρχή αλλά μετά από λίγο έπεσε. Πήρα μισό Xanax για να ηρεμισω και τελικά μετά από καμιά ώρα κατάφερα και να κοιμηθώ... Να πω ότι είμαι αγχώδης τύπος και στρεσαρωμαι εύκολα. Αυτή η ζάλη και η τάση λιποθυμίας είναι κάτι που μπορεί να προκληθεί απ το άγχος? Έχω κάνει τελευταία αρκετές εξετάσεις, αίματος, καρδιολογικες, γαστρεντερολογος και όλα ήταν μια χαρά... Μήπως πρέπει να επισκευτω νευρολόγος γι αυτό το επεισόδιο???, Ευχαριστώ.
    Και εγώ πριν μια εβδομάδα δύο, είχα παρόμοιο επεισόδιο.
    Μην ανησυχείς. Ήταν κάποια κρίση άγχους.
    Και εγώ πήρα ένα ηρεμιστικό και όλα καλά μετά.
    Εγώ είχα πέσει για ύπνο . Είχα κλείσει τα μάτια αλλά δεν είχα κοιμηθεί ακόμα.
    Και άρχισα να βλέπω ότι κουνιούνται όλα με κλειστά μάτια. Τα ανοίγω και πάλι το ίδιο.
    Πήρα αμέσως ηρεμιστικό και μετά από μισή ώρα όλα καλά.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Μακάρι να ήταν απ το άγχος κι όχι κάτι άλλο... Έχω βαρεθεί πλέον να τρέχω στους γιατρούς και ν αγχώνομαι μην έχω κάτι... Αλλά κάτι πρέπει να κάνουμε και με το ρημάδι το άγχος... Είναι παντού και πάντα... Γέλασα πολύ με μια γελοιογραφία που είδα στο ίντερνετ... Ελεγε: "Αν ξυπνήσω καμία μέρα χωρίς άγχος, θ αγχωθω γιατί δεν έχω άγχος"!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Μήπως δεν κοιμάσαι καλά; Ναι, μπορεί να ευθύνεται το αγχος, κι εγώ πάθαινα ιλίγγους, αλλά μόνο κάποια αίσθηση αστάθειας ορισμένες στιγμές απο τότε που ξεκίνησα υπναγωγο αντικαταθλιπτικό και κοιμάμαι καλύτερα. Είχα πάει και σε ΩΡΛ αλλά δεν βρήκε κάτι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by sakis78 View Post
    Μακάρι να ήταν απ το άγχος κι όχι κάτι άλλο... Έχω βαρεθεί πλέον να τρέχω στους γιατρούς και ν αγχώνομαι μην έχω κάτι... Αλλά κάτι πρέπει να κάνουμε και με το ρημάδι το άγχος... Είναι παντού και πάντα... Γέλασα πολύ με μια γελοιογραφία που είδα στο ίντερνετ... Ελεγε: "Αν ξυπνήσω καμία μέρα χωρίς άγχος, θ αγχωθω γιατί δεν έχω άγχος"!!!
    δεν σε παρακολουθει καποιος ψυχιατρος/νευρολογος;;
    αφου πηγες σε αρκετους γιατρους διαφορων ειδικοτητων, γτ δε δοκιμαζεις και εναν ψυχιατρο η νευρολογο για την περιπτωση σου;; πως σου φαινεται σαν ιδεα;;
    *εγω παντως που επαθα ενα παρομοιο επεισοδιο, οπως σου εγραψα σε μηνυμα πιο πανω στο θεμα, ειμαι διαγνωσμενος με ΓΑΔ και αρχη καταθλιψης. γιατρο επισκεφτηκα τον απριλη του 2020 κ εκτοτε λαμβανω αγωγη. ειμαι πολυ καλα μπορω να πω, καμια σχεση με το τοτε.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Η αλήθεια είναι ότι το έχω σκεφτεί. Απλά ειμουν στο εξωτερικό τα τελευταία χρόνια και εκεί δεν ήταν εύκολο λόγο γλώσσας να πάω σε κάποιον ψυχιατρο. Τώρα που επέστρεψα θα το ψάξω και θα το δοκιμάσω κι αυτό. Προς το παρόν έκλεισα ένα ραντεβού σε νευρολόγο... Σ ευχαριστώ για την απάντηση και τις συμβουλές σου φίλε μου και εύχομαι να το ξεπεράσεις κι εσύ γρήγορα και ανώδυνα...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μήπως δεν κοιμάσαι καλά; Ναι, μπορεί να ευθύνεται το αγχος, κι εγώ πάθαινα ιλίγγους, αλλά μόνο κάποια αίσθηση αστάθειας ορισμένες στιγμές απο τότε που ξεκίνησα υπναγωγο αντικαταθλιπτικό και κοιμάμαι καλύτερα. Είχα πάει και σε ΩΡΛ αλλά δεν βρήκε κάτι.
    Δεν έχω πρόβλημα με τον ύπνο. Κοιμάμαι αμέσως και αρκετές ώρες οπότε δε νομίζω να είναι από εκεί. Έχω πάει και σε ΩΡΛ αλλά δεν βρήκε κάτι. Έκλεισα ραντεβού σε νευρολόγο για αρχή και θα δούμε τι θα μου πει και τι θα μου προτείνει... Σ ευχαριστώ για την.απαντηση σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by sakis78 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι το έχω σκεφτεί. Απλά ειμουν στο εξωτερικό τα τελευταία χρόνια και εκεί δεν ήταν εύκολο λόγο γλώσσας να πάω σε κάποιον ψυχιατρο. Τώρα που επέστρεψα θα το ψάξω και θα το δοκιμάσω κι αυτό. Προς το παρόν έκλεισα ένα ραντεβού σε νευρολόγο... Σ ευχαριστώ για την απάντηση και τις συμβουλές σου φίλε μου και εύχομαι να το ξεπεράσεις κι εσύ γρήγορα και ανώδυνα...
    Πολυ ορθά έπραξες.
    Περιμένουμε νέα σου , όποτε πας!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    Πολυ ορθά έπραξες.
    Περιμένουμε νέα σου , όποτε πας!!
    Κωνσταντίνε πήγα στον νευρολόγο προχτές. Μ εξέτασε και πήρε το ιστορικό μου και μου είπε ότι κλινικά δεν βλέπει κάτι. Παρόλα αυτά επειδή με είδε αγχωμένο μου έγραψε μια μαγνητική για να μου φύγει η αμφιβολία. Βέβαια εγώ αγχώθηκα πάλι ως συνήθως και περιμένω την επόμενη εβδομάδα για να την κάνω. Βέβαια αύριο έχω ραντεβού σε ψυχολόγο για να κάνουμε μια κουβέντα και να ξεκινήσουμε συνεδρίες μπας και καταφέρω και βγω απ τον κύκλο της αρρωστοφοβιας που έχω κλειστεί... Για να δούμε...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by sakis78 View Post
    Κωνσταντίνε πήγα στον νευρολόγο προχτές. Μ εξέτασε και πήρε το ιστορικό μου και μου είπε ότι κλινικά δεν βλέπει κάτι. Παρόλα αυτά επειδή με είδε αγχωμένο μου έγραψε μια μαγνητική για να μου φύγει η αμφιβολία. Βέβαια εγώ αγχώθηκα πάλι ως συνήθως και περιμένω την επόμενη εβδομάδα για να την κάνω. Βέβαια αύριο έχω ραντεβού σε ψυχολόγο για να κάνουμε μια κουβέντα και να ξεκινήσουμε συνεδρίες μπας και καταφέρω και βγω απ τον κύκλο της αρρωστοφοβιας που έχω κλειστεί... Για να δούμε...
    Εγώ θα προτιμούσα να πάω σε ψυχίατρο καθώς είναι "προχωρημένο" σύμπτωμα άγχους αυτή η κατάσταση. Βέβαια, και οι νευρολόγοι γράφουν φάρμακα. Καλό θα ήταν να κάνεις μια κουβέντα με τον νευρολόγο σου όταν θα πας για τη μαγνητική.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    3
    Γεια σου εγώ είμαι 27. Έχω ένα μήνα με τα ίδια και τα ίδια. Κάθε τρεις και λίγο ζαλάδες φτερούγισμα η ιδέα ότι χάνομαι θα πέσω κάτω δε θα πάρω ανάσα. Έχω πάει παθολόγο έκανα αιματολογικές, μου έκανε τον νευρολογικό έλεγχο δεν υπάρχει κάτι παθολογικό παρόλα αυτά συνεχίζω να ζαλίζομαι. Είναι κρίσεις πανικού μάλλον. Είχα πολλά χρόνια πρόβλημα και το είχα καταλαγιάσει με ψυχοθεραπεία αλλά τώρα με τον covid επανήλθε. Έτσι για αρχή ξεκίνησα πάλι ψυχολόγο για να με καθοδηγήσει.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by youarestrong View Post
    Γεια σου εγώ είμαι 27. Έχω ένα μήνα με τα ίδια και τα ίδια. Κάθε τρεις και λίγο ζαλάδες φτερούγισμα η ιδέα ότι χάνομαι θα πέσω κάτω δε θα πάρω ανάσα. Έχω πάει παθολόγο έκανα αιματολογικές, μου έκανε τον νευρολογικό έλεγχο δεν υπάρχει κάτι παθολογικό παρόλα αυτά συνεχίζω να ζαλίζομαι. Είναι κρίσεις πανικού μάλλον. Είχα πολλά χρόνια πρόβλημα και το είχα καταλαγιάσει με ψυχοθεραπεία αλλά τώρα με τον covid επανήλθε. Έτσι για αρχή ξεκίνησα πάλι ψυχολόγο για να με καθοδηγήσει.
    Τι να πω φίλε μου... Αυτό το μυαλό μας παίζει πολλά παιχνίδια... Ξεκινάω και εγώ ψυχοθεραπεία και ελπίζω να έχω αποτέλεσμα γιατί δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τίποτα από τη ζωή...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    3
    Ακριβώς αυτό δε μπορείς να ευχαριστηθείς και είναι κρίμα. Σε καταλαβαίνω. Εύχομαι καλή αρχή. Εγώ είμαι και δύσκολα οικονομικά και στην αρχή το σκέφτηκα πια να πάω αλλά μετά είδα ότι δεν μπορώ να απολαύσω τίποτα οπότε και το είδα σας επένδυση!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by youarestrong View Post
    Ακριβώς αυτό δε μπορείς να ευχαριστηθείς και είναι κρίμα. Σε καταλαβαίνω. Εύχομαι καλή αρχή. Εγώ είμαι και δύσκολα οικονομικά και στην αρχή το σκέφτηκα πια να πάω αλλά μετά είδα ότι δεν μπορώ να απολαύσω τίποτα οπότε και το είδα σας επένδυση!
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι επένδυση στον εαυτό μας και είναι η καλύτερη επένδυση που μπορούμε να κάνουμε. Δυστυχώς οι καιροί είναι δύσκολοι και οι περισσότεροι ζοριζομαστε οικονομικά αλλά αν δεν κάνουμε κάτι τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα... Σου εύχομαι δύναμη και υπομονή και να το ξεπεράσεις γρήγορα και εσύ.

Similar Threads

  1. Τάση για ζάλη, σφίξιμο στο κεφάλι..... Είναι από το άγχος;
    By Unlucky1980 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-05-2021, 22:47
  2. Ζαλη ξαφνικη
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 21-11-2019, 18:34
  3. Ζαλαδα, ναυτια, φόβος λιποθυμιας και ταση για εμετο!!!
    By eosygood in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 16-05-2018, 16:00
  4. Αδυναμία,ζάλη,τάση για λιποθυμία!!
    By AlxX_GGMU3 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 89
    Last Post: 06-03-2018, 21:18
  5. Στα καλα καθουμενα ζαλαδες και ταση λιποθυμιας
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 08-11-2013, 05:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •