Τι επιχείρηση θα ανοιγατε;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352

    Τι επιχείρηση θα ανοιγατε;

    Παιδιά εάν σας έδιναν ένα αξιοσέβαστο πόσο για να ανοίξετε μια δική σας επιχείρηση τι θα ήταν αυτό που θα θέλατε να ανοίξετε; Τι πιστεύετε ότι πουλάει στις μέρες μας;;

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Το φαγητό
    Γιατί δε γράφεις στην ομάδα μας;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Προσωπικη εργασια στο διαδικτυο, πουλωντας δουλεια και τεχνογνωσια ως επι των πλειστων. Μπορεις να εισαι απο υπαλληλος μεχρι επιχειρηματιας, με τη δικη σου προσωπικη ιστοσελιδα για παραδειγμα παρεχοντας υπηρεσιες, χρησιμποιωντας αλλες ιστοσελιδες οπως amazon να πουλησεις προϊον που παρηγαγες πχ ενα βιβλιο και εκατονταδες αλλα πραγματα που μπορεις να κανεις με σχεδον μηδενικο αρχικο κεφαλαιο περαν της προσωπικης σου ενασχολησης.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Το φαγητό
    Γιατί δε γράφεις στην ομάδα μας;
    Διαβάζω τι γράφεται αλλά επειδή μπλέκω βλέποντας ταινίες, σειρές δεν γράφω, αλλά σήμερα θα μπω το βραδάκι να τα πούμε για λίγο!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Προσωπικη εργασια στο διαδικτυο, πουλωντας δουλεια και τεχνογνωσια ως επι των πλειστων. Μπορεις να εισαι απο υπαλληλος μεχρι επιχειρηματιας, με τη δικη σου προσωπικη ιστοσελιδα για παραδειγμα παρεχοντας υπηρεσιες, χρησιμποιωντας αλλες ιστοσελιδες οπως amazon να πουλησεις προϊον που παρηγαγες πχ ενα βιβλιο και εκατονταδες αλλα πραγματα που μπορεις να κανεις με σχεδον μηδενικο αρχικο κεφαλαιο περαν της προσωπικης σου ενασχολησης.
    Δεν τα κατέχω αυτά, αν και ακούγονται ενδιαφέροντα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Δεν τα κατέχω αυτά, αν και ακούγονται ενδιαφέροντα!
    Πολλες ειναι οι επιχειρησεις που θελουν τεχνογνωσια. Για παραδειγμα ανοιγεις ενα μαγαζι να επισκευαζεις υπολογιστες. Εαν δεν βαλεις αλλον να δουλευει σαν υπαλληλος, σαφως πρεπει να ξερεις τι κανεις. Ακομα και φαγητο να κανεις θελει ορισμενη τεχνογνωσια. Πολλοι ανοιγουν καφετεριες που δινουν καφε στο χερι. Εκει δεν χρειαζεται πολλα, πολλα για παραδειγμα.
    Περαν του οτι χρειαζεται και λιγο ερευνα αγορας.
    Δεν ειμαι ειδικος στις επιχειρησεις, τις απεχθανομαι μαλλον γιατι ειναι δεσμευση που μπορεις να μπεις και βαθια μεσα, σε ενα εμπορικο για παραδειγμα. Προτιμω υπαλληλος. Αλλα με τα λιγα που εγραψα, φαινεται ποσο ευρυς τομεας ειναι.
    Γιατι δεν μας λες τις γνωσεις σου πρωτα?
    Το μονο που ξερω ειναι οτι εχεις τελειωσει δυο ιεκ, το ενα νηπιοκομος νομιζω?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οι καλυτερες επιχειρησεις, το κλασσικο στυλ επιχειρησης σαν μαγαζι με υπαρκτο χωρο κλπ. ειναι να πουλας τεχνη και γνωση. Επισκευη κινητων για παραδειγμα και υπηρεσιες γυρω απο αυτα, οπως ερωτησεις που κανεις στον Γερμανο. Πρεπει να μελετησεις και να εισαι απο πανω απο τις εξελιξεις της τεχνολογιας.
    Για αυτο λεγεται δουλεια.
    Ενα ψιλικατζιδικο να πουλας τσιγαρα, καφε κλπ και να βγαζεις μεροκαματο. Πιο ξεκουραστο, λιγα χρηματα, πολλες ωριτσες με τα λιγα που ξερω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Οι καλυτερες επιχειρησεις, το κλασσικο στυλ επιχειρησης σαν μαγαζι με υπαρκτο χωρο κλπ. ειναι να πουλας τεχνη και γνωση. Επισκευη κινητων για παραδειγμα και υπηρεσιες γυρω απο αυτα, οπως ερωτησεις που κανεις στον Γερμανο. Πρεπει να μελετησεις και να εισαι απο πανω απο τις εξελιξεις της τεχνολογιας.
    Για αυτο λεγεται δουλεια.
    Ενα ψιλικατζιδικο να πουλας τσιγαρα, καφε κλπ και να βγαζεις μεροκαματο. Πιο ξεκουραστο, λιγα χρηματα, πολλες ωριτσες με τα λιγα που ξερω.
    Άσε κάθε στενό και ένα καφέ στο χέρι!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Πολλες ειναι οι επιχειρησεις που θελουν τεχνογνωσια. Για παραδειγμα ανοιγεις ενα μαγαζι να επισκευαζεις υπολογιστες. Εαν δεν βαλεις αλλον να δουλευει σαν υπαλληλος, σαφως πρεπει να ξερεις τι κανεις. Ακομα και φαγητο να κανεις θελει ορισμενη τεχνογνωσια. Πολλοι ανοιγουν καφετεριες που δινουν καφε στο χερι. Εκει δεν χρειαζεται πολλα, πολλα για παραδειγμα.
    Περαν του οτι χρειαζεται και λιγο ερευνα αγορας.
    Δεν ειμαι ειδικος στις επιχειρησεις, τις απεχθανομαι μαλλον γιατι ειναι δεσμευση που μπορεις να μπεις και βαθια μεσα, σε ενα εμπορικο για παραδειγμα. Προτιμω υπαλληλος. Αλλα με τα λιγα που εγραψα, φαινεται ποσο ευρυς τομεας ειναι.
    Γιατι δεν μας λες τις γνωσεις σου πρωτα?
    Το μονο που ξερω ειναι οτι εχεις τελειωσει δυο ιεκ, το ενα νηπιοκομος νομιζω?
    Βρεφονηπιοκομων έχω τελειώσει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    εγώ θα άνοιγα αν μπορούσα και να βρω και το ανθρώπινο δυναμικό πάντα, κάτι σαν κέντρο ημέρας με δραματοθεραπεία και διάφορα άλλα θεραπευτικά/καλλιτεχνικά θέματα.
    αν ήταν δύσκολο κάτι τέτοιο, θα άνοιγα ένα μικρό ζαχαροπλαστείο που ήδη υπάρχουν πολλά βέβαια, αλλά τέλος πάντων.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Αν έχεις ένα αξιοσέβαστο ποσό , κάθεσαι και το απολαμβάνεις. Αν δεν το κάνεις και κάνεις επιχείρηση τώρα στην ελλάδα, θα στα φάει το δημόσιο . Τόσο απλά. Οπότε καλύτερα να τα φας ο ίδιος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Αφου εχεις στην διαθεση σου ενα αξιοσεβαστο ποσό και με δεδομενο οτι εχεις τελειωσει νηπιοβρεφοκομος, ανοιξε ενα μικρο ιδιωτικο παιδικο σταθμο η κατι σαν φυλαξη νηπίων ή καποιον μικρο παιδότοπο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Θα άνοιγα ένα κατάστημα με καλόγουστα είδη σπιτιού ή ένα ανθοπωλείο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Παιδιά εάν σας έδιναν ένα αξιοσέβαστο πόσο για να ανοίξετε μια δική σας επιχείρηση τι θα ήταν αυτό που θα θέλατε να ανοίξετε; Τι πιστεύετε ότι πουλάει στις μέρες μας;;
    έτσι όπως είναι η κατάσταση τώρα, όση όρεξη και κέφι για δουλειά να έχεις, στην Ελλάδα δεν ανοίγεις επιχείρηση, θα στα φάει όλα το κράτος. Καλύτερα κάτσε σπιτάκι σου να τα χαρείς. Ειδάλλως, δες σε ποιές χώρες έχουν πέραση οι σπουδές σου, μάθε μια ξένη γλώσσα άριστα, και χρησιμοποίησε τα χρήματα αυτά για να μετεγκατασταθείς εκεί.
    πχ οι σκανδιναβικές χώρες κάνουν κρα για βρεφονηπιοκόμους, νηπιαγωγούς. Εγώ που έχω άσχετο αντικείμενο σπουδών, πτυχίο, μαστερ και διδακτορικό περνάω φάση τώρα που σκέφτομαι σοβαρά να ξεκίνησω 2ο βασικό πτυχίο ως νηπιαγωγός και να κατευθυνθώ προς Σκανδιναβία...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Θα άνοιγα ένα ξενοδοχείο στην Ικαρία το οποίο θα απευθυνόταν σε παχύσαρκα άτομα τα οποία θα ήθελαν να χάσουν βάρος. Θα είχα ένα state of art βιοχημικό και αιματολογικό εργαστήριο και μαζί με ένα συγκεκριμένο τημ θα αναλαμβάναμε να τους βάλουμε σε ένα συγκεκριμένο τρόπο διατροφής και ζωής για 30 ημέρες. Δηλαδη αυτός που θα ερχόταν θα έπρεπε να μείνει στο ξενοδοχείο για 30 ημέρες. Μετά το πέρας των 30 ημέρων θα τους παρακολουθούσαμε από οποιοδήποτε σημείο της γης και να ήταν και θα φροντίζαμε να ακολουθούν το πρόγραμμα τους.

    Οπώς καταλαβαίνεις εσύ που ρωτάς μια τετοια επιχείρηση κοστίζει ούτε λίγο ούτε πολύ γύρω στα 3 εκατομμύρια ευρώ. Επιλέγω Ικαρία γιατί αγαπάω Ικαρία!

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 10-12-2020, 03:53
  2. Επιχείρηση- Ορκωμοσία!!
    By afratoulini90 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 24-05-2014, 23:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •