Δεν έχω όρεξη για τίποτα…
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Δεν έχω όρεξη για τίποτα…

    Πάει καιρός που δεν έχω όρεξη για τίποτα. Ο,τι και να σκεφτώ να κάνω το βαριέμαι. Κι αυτά που κάνω τα κάνω επειδή πρέπει και με το ζόρι. Πιεζομαι να κάνω πράγματα γιατί ξέρω πως έτσι πρέπει να κάνω.
    Παλιότερα είχα χόμπι κι έτρεχα από δω κι από κει σε διάφορα. Τώρα τα έχω βαρεθεί όλα.
    Στη δουλειά μου είμαι δυστυχισμένη. Σε άλλο ποστ γράφω γι αυτό και την αλλαγή που θέλω να κάνω.
    Δεν με γεμίζει τίποτα. Το μόνο που θέλω είναι να είμαι σπίτι με τους δικούς μου ανθρώπους. Μόνο μαζί τους νιώθω καλά και ο εαυτός μου.
    Τι μου συμβαίνει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Νομίζω γενικά ο κόσμος κάπως έτσι είναι, δηλαδή κι εγώ με το ζόρι διαβάζω ή δουλεύω όποτε έχω δουλειά, προτιμώ να είμαι σπίτι μόνος ή έξω με κάποιον φίλο. Δυστυχώς πρέπει να πιέζουμε τον εαυτό μας να κάνει πράγματα έστω κι αν δεν μας γεμίζουν, ελπίζοντας στις καλές στιγμές ξεκούρασης που θα έχουμε αργότερα (πχ το Σαββατοκύριακο, στις διακοπές, στην άδεια κ.λπ.). Δε νομίζω ότι σου συμβαίνει κάτι ιδιαίτερο, ίσως είσαι πιο ευάλωτη, αλλά νομίζω οι περισσότεροι νιώθουν έτσι, ξέρω πολλούς, ελάχιστοι είναι οι εργασιομανείς που χαίρονται όταν πάνε στη δουλειά

  3. #3
    kopela93
    Guest
    Λογικά έχεις χάσει τη μπάλα στο μυαλό σου. Πάλι καλά να λες που πιέζεις τον εαυτό σου να κάνει τα αναγκαία. Αν δεν το έκανες θα είχες καταλήξει σε άλλα πράγματα.
    Συνέχισε να το παλεύεις και όσο μπορείς προσπάθησε να είσαι ευγνώμων για όσα έχεις και να δεις κάτι πιο θετικά. Σιγά σιγά θα ξεφύγεις.

  4. #4
    Nefeli28
    Guest
    Έχω περάσει πολύ δύσκολα παλεύοντας χρόνια με ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή.
    Έμπλεξα με άσχετους θεραπευτές που με πήγαν πίσω και έφτασα σε πολύ ακραία σημεία σχετικά με την ψυχική μου υγεία. Τα τελευταία δυο χρόνια προσπαθώ με φαρμακευτική αγωγή να ανακάμψω.
    Τα έχω πάει πολύ καλύτερα στα θέματα που είχα (σκεψεις, ιδεοληψίες, καταναγκασμούς κλπ).
    Τώρα βρίσκομαι στο σημείο της διακοπής των φαρμάκων.
    Απλά αυτή η βαρεμάρα που νιώθω για όλα τα πράγματα και η έλλειψη ενδιαφέροντος με χαλάει πολύ και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Με την οικογένειά σου, δεν έχετε δραστηριότητες, εξόδους κτλ ; Καλή λύση είναι , πολλοί την ακολουθούν και δεν τους πάει άσχημα.

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Με την οικογένειά σου, δεν έχετε δραστηριότητες, εξόδους κτλ ; Καλή λύση είναι , πολλοί την ακολουθούν και δεν τους πάει άσχημα.
    Ναι, νομίζω το είπα παραπάνω. Μόνο με την οικογένεια θέλω να είμαι και νιώθω καλά. Έχουμε πολλές δραστηριότητες και βγαίνουμε συχνά έξω. Όταν είμαι μαζί τους είμαι μια χαρά. Δεν είναι μόνο η οικογένεια όμως η ζωή μας. Είναι και η δουλειά, οι συνάδελφοι, και οι φίλοι.
    Εκει έχω θέμα. Παλιά ήμουν η χαρά της ζωής και συνέχεια έξω με πολύ κόσμο. Τώρα δεν μου κάνει τίποτα αίσθηση πια…

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Μεγαλώνοντας, συμβαίνει αυτό . Δύσκολο να κρατάει κανείς φιλίες από τα νιάτα του. Δεν σημαίνει ότι πάσχεις εσύ σε κάτι , επειδή συμβαίνει αυτό .

  8. #8
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Μεγαλώνοντας, συμβαίνει αυτό . Δύσκολο να κρατάει κανείς φιλίες από τα νιάτα του. Δεν σημαίνει ότι πάσχεις εσύ σε κάτι , επειδή συμβαίνει αυτό .
    Μακάρι να είναι έτσι.
    Το σκέφτομαι κι εγώ καμία φορά αυτό που λες. Μεγαλώνοντας αλλάζουν τα πράγματα, οι επιθυμίες, οι προτεραιότητες μας…
    Και συμφωνώ απόλυτα και για τους φίλους.

Similar Threads

  1. ορεξη για τιποτα
    By Marvel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 22-02-2018, 17:33
  2. Δεν έχω όρεξη για τίποτα πια
    By OuraniaK in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 23-01-2017, 20:02
  3. Δεν έχω όρεξη για τίποτα
    By Sylar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 15-12-2011, 01:10
  4. δεν εχω ορεξη για τιποτα...
    By stavroula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 42
    Last Post: 04-07-2011, 14:37
  5. Δεν υπάρχει όρεξη για τίποτα...
    By xaris21 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 48
    Last Post: 08-09-2010, 14:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •